Αλλαγή πληροφοριών χρήστη από τους ίδιους τους χρήστες

Ξεκίνησε από odysseas, 19 Σεπ 2012, 10:50:03 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

odysseas

Για να αλλάξει κάθε χρήστης τον κωδικό του μόνος του (αλλά φαντάζομαι και για άλλες εργασίες) το σύστημα ζητάει το root password. Αυτό βέβαια δεν είναι το δικό του password και τελικά ομολογώ οτι έχω μπερδευτεί: είναι δυνατόν τελικά ο χρήστης να κάνει κάτι τέτοιο και πώς;

alkisg

odysseas, το χώρισα σε ξεχωριστό θέμα γιατί η απάντηση δεν είναι απλή.

Καταρχάς, στους thin clients θεωρητικά όλα δουλεύουν κανονικά, σαν να καθότανε οι μαθητές στο server, δεν ζητάει ούτε root password ούτε τίποτα.

Στους fat clients όμως τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα. Το password των χρηστών δεν αντιγράφεται τοπικά στον fat client (αρχείο /etc/shadow), οπότε οι fat χρήστες δεν μπορούν να κάνουν authentication, να αλλάξουν τον κωδικό τους, να κάνουν sudo κτλ.
Αυτό θα λυθεί στην 14.04, όταν το LTSP θα χρησιμοποιεί ένα πακέτο ονόματι libpam_sshauth για authentication.

Στο μεταξύ η λύση είναι να τρέχουμε τα προγράμματα αλλαγής κωδικού με το ltsp-remoteapps.
Δεν γράφω όμως how-to ακόμα, θα κοιτάξω να το κάνω λίγο πιο εύκολο πρώτα και θα γράψω μετά.

odysseas

Παράθεση από: alkisg στις 19 Σεπ 2012, 11:47:53 ΠΜ
Στο μεταξύ η λύση είναι να τρέχουμε τα προγράμματα αλλαγής κωδικού με το ltsp-remoteapps.
Δεν γράφω όμως how-to ακόμα, θα κοιτάξω να το κάνω λίγο πιο εύκολο πρώτα και θα γράψω μετά.

Ευχαριστώ πολύ Άλκη, αναμένω.

Βασίλης Κασαπίδης

Αλλαγή κωδικού από τα fat clients. Σχετικά με αυτό το θέμα, θα ήθελα και εγώ μια βοήθεια. Προφανώς το
ltsp-remoteapps gnome-about-me

δεν λειτουργεί στην 12.04.3. (;) Θέλω όμως να το ψάξω. Το ssh αποτελεί προσωρινή λύση; Δηλαδή με ένα shell script, σύνδεση στον ltsp server με κωδικό χρήστη και αλλαγή κωδικού με passwd γίνεται; Βέβαια δοκίμασα από client terminal window σύνδεση στον ltsp server αλλά ενώ τρέχει ο ssh στον server δεν έχω πρόσβαση στον server.
Η σύνδεση με
ssh teacher@10.102.0.10

μου λέει "no route to host". Δεν βλέπουν τα clients τον server;

alkisg

#4
Σόρρυ παιδιά το συγκεκριμένο θέμα μου διέφυγε.
Μια γρήγορη λύση μέχρι να υλοποιηθεί κάτι καλύτερο:

Στον server εγκαθιστούμε το πακέτο usermode και κάνουμε δημοσίευση εικονικού δίσκου.
Στο lts.conf κάτω από το [Default] βάζουμε:
REMOTE_APPS=True
RCFILE_01="sed 's,^Exec=,Exec=ltsp-remoteapps ,' -i /usr/share/applications/redhat-userinfo.desktop"
RCFILE_02="sed 's,^Exec=,Exec=ltsp-remoteapps ,' -i /usr/share/applications/redhat-userpasswd.desktop"


Και οι μαθητές όταν θέλουν να αλλάξουν τον κωδικό τους πηγαίνουν στο μενού
Εφαρμογές → Εργαλεία συστήματος → Προτιμήσεις → Συνθηματικό,
και όταν θέλουν να αλλάξουν τις πληροφορίες χρήστη (όνομα τηλέφωνο κλπ) πηγαίνουν στο μενού
Εφαρμογές → Εργαλεία συστήματος → Προτιμήσεις → Προσωπικές πληροφορίες.

Βασίλη για το ssh δοκίμασε ssh teacher@server.

Βασίλης Κασαπίδης

Παράθεση από: alkisg στις 09 Δεκ 2013, 09:46:41 ΜΜ
Σόρρυ παιδιά το συγκεκριμένο θέμα μου διέφυγε.
Μια γρήγορη λύση μέχρι να υλοποιηθεί κάτι καλύτερο:

Στο lts.conf βάζουμε REMOTE_APPS=True
Στον server εγκαθιστούμε το πακέτο usermode
Και τελικά είτε εμείς μέσω του Επόπτη είτε ο χρήστης μόνος του με εκτέλεση εντολής (Alt+F2), δίνει:
ltsp-remoteapps userpasswd για αλλαγή password, και
ltsp-remoteapps userinfo για αλλαγή ονόματος και λοιπών στοιχείων.

Βασίλη για το ssh δοκίμασε ssh teacher@server

Ευχαριστώ πολύ Άλκη για την άμεση απάντηση.
Αν βρω τον τρόπο, θα φτιάξω έναν launcher με ένα shell script που απλά να ζητάει αλλαγή του κωδικού πρόσβασης, στην επιφάνεια εργασίας κάθε χρήστη ή ίσως και μέσα σε κάποιο share (δεν έχω ιδέα πως - το ψάχνω), γιατί μιλάμε για γυμνάσιο και τα παιδιά δεν έχουν εξοικειωθεί με εντολές κλπ... Τα ltsp-scripts είναι σε python; Ένα wrapper ίσως (π.χ. openssh-wrapper 0.4) με μια φόρμα που να συνδέεται στον server;...


alkisg

Βασίλη ενημέρωσα την απάντησή μου πιο πάνω, έτσι ώστε να μπορούν οι μαθητές να τα βρουν από τα μενού.