LEGO Wedo και Scratch στο Linux

Ξεκίνησε από odysseas, 22 Μαρ 2012, 07:15:22 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

odysseas

Το τοπικό ΚΕΠΛΗΝΕΤ διαθέτει ένα σετ LEGO WeDo, το οποίο διαθέτει στα σχολεία. Δοκίμασα να το χρησιμοποιήσω και στο δικό μου εργαστήριο αλλά το scratch που αυτή τη στιγμή βρίσκεται στα αποθετήρια (1:1.4.0.1-0ubuntu5) δεν το υποστηρίζει. Ωστόσο, κυκλοφορεί εκτός αποθετηρίων ένα .deb μεταγενέστερης έκδοσης (1:1.4.0.1-0ubuntu7) με το οποίο το WeDo λειτουργεί μια χαρά.

Τα γράφω αυτά μήπως και κανένας άλλος αντιμετωπίσει σχετικό πρόβλημα. Θέλω όμως επίσης να ρωτήσω αν πιστεύετε οτι θα ήταν χρήσιμο (μέχρι να μπει στα επίσημα αποθετήρια του scratch) να φτιάξω αυτό το πακέτο από το source και να το ανεβάσουμε σε κάποιο "δικό μας" αποθετήριο στο launchpad.

za√‘ag

Σχετικά με τα LEGO ... δεν υπάρχει συμβατότητα του Scratch με τα Mindstorms NXT ...
Είδα ότι ένας έχει κάνει firmware update στα mindstorms και ενημέρωση στο scratch ... (περισσότερα εδώ: http://enchanting.robotclub.ab.ca/tiki-index.php ) αλλά δεν ξέρω πόσο αξιόλογη δουλειά είναι ... μιας και το firmware update είναι ένα θέμα.
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ