Επιδιόρθωση καμμένης κάρτας γραφικών με ...το σεσουάρ

Ξεκίνησε από alkisg, 06 Ιαν 2011, 01:40:19 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Ntinos24

Κων/νος Τάσος,
Μαθητής Δημοτικού
10dim-ioann.ioa.sch.gr

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Πολύ "ζεστό" το θέμα...
Εγώ θα δοκίμαζα στο γκριλ με πατάτες.  ;D
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Ntinos24

κ.Αλέξανδρε, έψαξα για reballing και για reheating άλλα τίποτα... Ξέρετε κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα???
(Σας ευχαριστώ πολύ για τον κόπο και την βοήθεια σας πάνω στο θέμα μου!!!)
Κων/νος Τάσος,
Μαθητής Δημοτικού
10dim-ioann.ioa.sch.gr

alps1233

Είμαι από τους γκαντεμιδες γιατι μου χαλασε η καρτα γραφικών κ στο 2ο λαπτοπ μου...
Μαλλον τα παραλιωνω στο gaming....
Το 1ο ενα turbox με την nvidia 9600gt το επισκευασα στη reboot πριν 6-7 μηνες με 100 ευρω (επισκευη + φπα)
μου εδωσαν 3 μηνες εγγυηση που τωρα περασαν αλλα δεν ξερω ποσο θα παει ακόμα!

παντως οταν τους ειπα για το σεσουαρ και το φουρνακι γελασαν κ μου ειπαν οτι η θερμοκρασια μπορει να βοηθησει αν
καποια απο τις περιπου 500 κολλησεις που εχει απο κατω η gpu εχει ξεκολλησει.
Αλλά χρειαζεται επαγγελματικο εξοπλισμο γιατι η ακριβεια ειναι σημαντικη για την επιτυχια...
Με σεσουαρ κ τετοια μπορει ειτε να λιωσουν τελειως οι κολλησεις κ να βραχυκυκλωσουν μεταξυ τους
ειτε να βλαφτουν τριγυρω εξαρτηματάκια... Δεν ξερω αν τα ειπαν για να με φοβισουν, αλλα αφου
δουλευει ακομα το turbo λεω να παω κ το acer εκει.

Αν καποιος ενδιαφερεται εχουν τιμοκαταλογο αναρτημενο στο internet  www.rebootyourpc.gr

Ntinos24

Λοιπών, εμένα το Futjitsu τελικά διαλύθεικε στην κυριολεξία με το κολπάκι του σεσουαρ αλλά πάραυτα επισκευάζετε. Θα το έχω στα χέρια μου την Τρίτη και ελπίζω με τον τρόπο που μου το επισκεύασαν τα παιδιά του Pc Lab Ioannina, να μην ξαναπαρουσιαστεί το ίδιο πρόβλημα... Πάντως αν σας καεί η κάρτα γραφικών όπως και εμένα ποτέ μην δοκιμάσετε αυτό που γίνετε στο βιντεάκι γιατι μπορεί να δείτε την οθόνη του λάπτοπ σας για μερικά λεπτα σε λειτουργία αλλά με το που θα κλείσει, όχι μόνο θα χαλάσει τελείως η κάρτα αλλά θα πάθει ζημιά και η μητρική του λάπτοπ.
Ο τρόπος επισκευής σε μια τέτοια περίπτωση έχει ως εξής : Αντικατάσταση των chip της κάρτας και προσθήκη νέου ανεμιστήρα στην μητρική κάτι το οποίο κοστίζει στα 100+ Ευρώ ...
Συμπέρασμα : Αν σας καεί η κάρτα μην την ψήσετε ...  :D :P
Κων/νος Τάσος,
Μαθητής Δημοτικού
10dim-ioann.ioa.sch.gr