Βοήθεια με ασκήσεις

Ξεκίνησε από Georgia98, 18 Φεβ 2015, 09:48:08 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Georgia98

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθειά σας σχετικά με κάποιες ασκήσεις που μας έδωσε ο καθηγητής πληροφορικής στο σχολείο. Πρόσφατα μπήκαμε στην δομή επανάληψης οπότε δεν έχουμε προσαρμοστεί ακόμα με τις ασκήσεις  :-\ . Οι ασκήσεις είναι οι εξής:

Άσκηση 1
Α. (Να λυθεί χρησιμοποιώντας τον προκαθορισμένο τρόπο της μορφής Όσο...Επανάλαβε)
Να δημιουργήσετε έναν αλγόριθµο ο οποίος θα διαβάζει έναν θετικό ακέραιο αριθμό και θα τον τοποθετεί στη μεταβλητή με το όνομα κ. Στη συνέχεια θα εμφανίζει όλους τους ακέραιους αριθμούς από το 1 μέχρι και τον αριθμό κ.

Β. (Να λυθεί χρησιμοποιώντας τη μορφή Γιά ... Μέχρι)
Να δημιουργήσετε έναν αλγόριθµο ο οποίος θα δέχεται 100 τιμές από ένα χρήστη. Για κάθε μια από αυτές θα τυπώνει το μήνυμα "ΘΕΤΙΚΟΣ", "ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ" ή "ΜΗΔΕΝ" ανάλογα με το αν ο αριθμός που πληκτρολογήθηκε είναι θετικός, αρνητικός ή μηδέν.


Άσκηση 2 (Να λυθεί με δύο τρόπους. Πρώτον, χρησιμοποιώντας τον ΜΗ προκαθορισμένο τρόπο της μορφής Όσο...Επανάλαβε και δεύτερον, χρησιμοποιώντας τον ΜΗ προκαθορισμένο τρόπο της μορφής Επανάλαβε...Μέχρις_ότου )
Να δημιουργήσετε έναν αλγόριθµο ο οποίος θα εκτελεί την παρακάτω διαδικασία επαναληπτικά. Θα διαβάζει το όνομα ενός μαθητή, τους βαθμούς που πήρε σε τρία μαθήματα και θα υπολογίζει και εμφανίζει το μέσο όρο του. Στην περίπτωση που ο μέσος όρος είναι μεγαλύτερος από 18 θα τυπώνεται στην οθόνη το μήνυμα "ΑΡΙΣΤΑ". Η επαναληπτική διαδικασία θα τερματίζεται όταν για όνομα μαθητή πληκτρολογηθεί η λέξη "ΤΕΛΟΣ".


Το πρόγραμμα που χρησιμοποιούμε είναι η "ΨΕΥΔΟΓΛΩΣΣΑ".

petrosp13

Γεωργία, 2 παρατηρήσεις

-Οι ασκήσεις δεν παρουσιάζουν ιδιαίτερη δυσκολία. Θα ήθελες να μας δείξεις κάποιες σκέψεις σου ή πρόχειρες λύσεις για να σε βοηθήσουμε;
-Πρόσφατα μπήκατε στην δομή επανάληψης;;;;;;;;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Georgia98

#2
Αρχικά είχα την απορία αν μιλάμε για έναν αριθμό κ ή εκχωρούμε έναν αριθμό α στη μεταβλητή κ.
Και στη συνέχεια τι έλεγχο θα πρέπει να κάνω στην συνθήκη μου;

Είναι το δεύτερο μάθημά μας στην δομή επανάληψης και ενώ κατάφερα τις ασκήσεις του πρώτου χωρίς πρόβλημα, αυτές για κάποιο λόγο με δυσκολεύουν.

Βασικά το πρόβλημα μου είναι κυρίως στην 1.Α. Νομίζω τις άλλες μπορώ να τις καταφέρω.

itt

Παράθεση από: Georgia98 στις 18 Φεβ 2015, 10:07:57 ΜΜ
Αρχικά είχα την απορία αν μιλάμε για έναν αριθμό κ ή εκχωρούμε έναν αριθμό α στη μεταβλητή κ.
Και στη συνέχεια τι έλεγχο θα πρέπει να κάνω στην συνθήκη μου;

Είναι το δεύτερο μάθημά μας στην δομή επανάληψης και ενώ κατάφερα τις ασκήσεις του πρώτου χωρίς πρόβλημα, αυτές για κάποιο λόγο με δυσκολεύουν.

Βασικά το πρόβλημα μου είναι κυρίως στην 1.Α. Νομίζω τις άλλες μπορώ να τις καταφέρω.

O χρήστης θα δίνει έναν αριθμό, εσύ θα τον εκχωρείς σε μια μεταβλητή κ. Ο έλεγχος που απλώς θα κάνεις είναι αν έχει τρέξει η επανάληψη για κ φορές. Το "ολους τους ακέραιους αριθμούς" είναι λίγο παραπληντικό, απλώς θα έχεις μια μεταβλητή i (που ουσιαστικά μετράει τις επαναλήψεις σου) και θα την εκτυπώνεις σε κάθε επανάληψη.