Πέρασμα βαθμολογίας τριμήνων και χρόνος που απαιτείται!

Ξεκίνησε από sakis79, 21 Μαΐου 2011, 08:55:18 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Πώς περνάτε βαθμούς στον Έπαφο;;

Με εισαγωγή βαθμολογίας ανά μαθητή
4 (80%)
Με Δημιουργία πρότυπου βαθμολόγιου και εισαγωγή βαθμολογίας μέσω scanner
1 (20%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 5

Η ψηφοφορία έληξε: 20 Ιουν 2011, 09:03:35 ΜΜ

sakis79

Παιδιά γειά σας! :)Τελευταία αναρωτήθηκα σε ένα σχολείο δυναμικής + -300 ατόμων πόση ώρα(-ες)  σας παίρνει να "περάσετε" τους βαθμούς τριμήνου και για απολυτήρια για όλα τα παιδιά στον Έπαφο;;Γι'αυτό σας παρακαλώ να ψηφίσετε στη δημοσκόπηση που έφτιαξα πιο πάνω. Δεν κάνω πλάκα ρωτάω για στατιστικούς λόγους...Και αν μπορείτε γράψτε ποιον τρόπο χρησιμοποιήτε;;(1)Τον χειροκίνητο;Δηλαδή πληκτρολόγηση βαθμών κατά άτομο ή (2)εισαγωγή βαθμολογίας μέσω scanner με δημιουργία πρότυπου βαθμολόγιου ανά τάξη και μάθημα;;Ποιόν θεωρείτε πιο γρήγορο τρόπο;;Ευχαριστώ προκαταβολικά..

soron80

Η καλύτερη λύση είναι να συμπληρώνει ο κάθε συνάδελφος το αρχειάκι (xls)του και να το φορτώνεις στη Βάση του Νέστωρα..
θυμάμαι το είχαμε εφαρμόσει μια φορά στο 10ο ΓΕΛ Ηρακλείου...
τώρα δυστυχώς είμαι δυο χρόνια μακριά από σχολείο και δεν ξέρω πως έχουν εξελιχθεί το πρόγραμμα του Νέστωρ..
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

aspd

Παλιότερα είχα δοκιμάσει να περάσω κάποιες καταστάσεις βαθμολογίας μέσω scanner (χρησιμοποιώντας το αντίστοιχο πρόγραμμα της εταιρίας ΑΝΤΙΝΟΟΣ), αλλά μου έπαιρνε πολύ περισσότερο χρόνο και κατέληξα στη χειροκίνητη μέθοδο.
Τώρα με το e-school περνάω τους βαθμούς με το χέρι ανά τμήμα, αν και συμφωνώ ότι η καλύτερη λύση είναι το αρχειάκι xls, για όσους από τους καθηγητές ξέρουν να το φτιάξουν (στο σχολείο μου ας πούμε οι μισοί!).
Το πέρασμα βαθμολογίας ενός τριμήνου με το χέρι ανά τμήμα και μάθημα για γυμνάσιο περίπου 300 μαθητών νομίζω ότι μας παίρνει 6-8 ώρες.

poursali

στο eschool αν βάλεις τους βαθμούς πρώτα σε ένα excel και μετά κάνεις εισαγωγή από τα 'Εργαλεία' γλυτώνεις πάρα πολύ χρόνο.
εμένα για μικρό σχολείο βέβαια με 45 μαθητές δεν μου παίρνει πάνω από 45 λεπτά η όλη διαδικασία (μαζί με το πέρασμα στο excel) - μαζί με τις απουσίες :)
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

sakis79

Παράθεση από: poursali στις 22 Μαΐου 2011, 09:04:39 ΠΜ
στο eschool αν βάλεις τους βαθμούς πρώτα σε ένα excel και μετά κάνεις εισαγωγή από τα 'Εργαλεία' γλυτώνεις πάρα πολύ χρόνο.
εμένα για μικρό σχολείο βέβαια με 45 μαθητές δεν μου παίρνει πάνω από 45 λεπτά η όλη διαδικασία (μαζί με το πέρασμα στο excel) - μαζί με τις απουσίες :)
Εστιάζω στο  ΑΒ γιατί στα περισσότερα  δημοτικά  έχουν το ΑΒ και δεν έχουν περάσει στο e-school  λόγω των πολλών προβλημάτων που είχαν δημιουργηθεί στην αρχή της έκδοσης της εφαρμογής  και κυρίως λόγω χαμηλών τεχνικών προδιαγραφών των συστημάτων στο γραφείο(δεν πληρούσαν ελάχιστες τεχνικές προδιαγραφές του e-school) . . Για αναβάθμιση συστημάτων ούτε λόγος...Οπότε μιλάω για το ΑΒ το οποίο έχει παρεμφερείς λειτουργίες με τη δ-βάση ,Νέστωρα και άλλα λογισμικά του Έπαφου.. :(   .Δεκτές και οι απαντήσεις από άλλα συστήματα μηχανογράφησης(e-school) αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει..

iliasthes

Η καλύτερη λύση θα ήταν να καταχωρούνται οι απουσίες σε συσκευή pad, και από εκεί να μεταφέρονται ασύρματα στον έπαφο. Ουτοπία ε?
Για ΕΠΑΛ πάντως 260 μαθητών, ένα οχτάωρο φτάνει πιστεύω.

mitsospap

Πόσοι χρησιμοποιείται το eschool; Tο έχω εγκαταστήσει αλλα χρησιμοποιώ το πρόγραμμα Έπαφος ακόμα.

Εμείς περνάμε χειρωνακτικά(πληκτρολόγηση) μέσα στο πρόγραμμα Nestor ανα μάθημα και όχι ανα μαθητή όπως γράφει η δημοσκόπηση

Το σκανάρισμα που λέτε είναι απο την δΒάση και όχι απο τον Νέστορα