Επιλογή σχολής για διδασκαλία πληροφορικής

Ξεκίνησε από Andri, 05 Ιουλ 2023, 12:29:53 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Andri

Γεια σας, 
Έχω διαβάσει τις προηγούμενες συζητήσεις που αφορούν στην επιλογή σχολής. Επειδή όμως δε βρήκα κάτι κάτι για αυτό που ψάχνω, είπα να ρωτήσω, αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Ποια σειρά θα μου προτείνατε να βάλω τις σχολές, νοούμενου ότι με ενδιαφέρει η διδασκαλία της πληροφορικής και δεν έχω κάποιο περιορισμό για πόλη ή μόρια. 
Σας ευχαριστώ!

petrosp13

Δεν νομίζω ότι υπάρχει διαφορά ανάμεσα στις σχολές με βάση αυτό που θέλεις να ακολουθήσεις
Μπορείς να διαλέξεις με τα υπόλοιπα κριτήρια που έχεις
Καλή τύχη στην προσπάθεια σου!
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Angelo

Όταν λες σε ενδιαφέρει η διδασκαλία της πληροφορικής, εννοείς πως σε ενδιαφέρει να διδάξεις Πληροφορική σε δευτεροβάθμια ή τριτοβάθμια εκπαίδευση;

Σαν πρωτοετής φοιτητής σε τμήμα Πληροφορικής, μου κάνει εντύπωση κάποιος να θέλει να μπει σε ένα τέτοιο τμήμα με αυτοσκοπό να το διδάξει.

dpa2006

#3
Οι περισσότεροι (συντριπτική πλειοψηφία) των αποφοίτων Πληροφορικής απορροφούνται σε εταιρείες και Δημόσιο (όχι διδασκαλία).
και αυτό είναι πολύ καλό...
:) ;)
Κάποιοι λιγότεροι και κυρίως μεγαλύτεροι, διδάσκουν μετά από μια περίοδο στην 'πιάτσα'.

Στο διαταύτα, όπου και να πας τα ίδια θα μάθεις για διδασκαλία.
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

akalest0s

Αν εννοείς διδασκαλία σε Α'βάθμια/Β'βάθμια, να διερευνήσεις προσεκτικά ποια τμήματα παρέχουν διδακτική επάρκεια στο πτυχίο. Είναι κάτι σημαντικό. Επίσης δες ποια τμήματα έχουν μαθήματα παιδαγωγικά.
"Abstraction is not the first stage, but the last stage, in a mathematical development." MK
"I don't want to write about a high level thing, unless I fully understand about a low level thing" DK