Νέα ύλη 2020

Ξεκίνησε από P.Tsiotakis, 30 Μαΐου 2019, 09:28:43 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

P.Tsiotakis


petrosp13

Κλάμα

:D :D :D

Ύλη πάνω σε ένα βιβλίο που δεν έχει τυπωθεί, δεν έχει δοθεί κτλ κτλ

Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Στέλλα Γεωργίου

 :D Ας μας λυπηθεί κάποιος.. Πόσο στα τυφλά να βαδίσουμε;
Programming is an extremely creative profession. It's logic-based creativity.

pgrontas

Ένα πρώτο σχόλιο (με κάθε επιφύλαξη αν δεν δούμε και τις σημειώσεις που θα μοιραστούν)

Ο αντικειμενοστραφής προγραμματισμός είναι κακή επιλογή, καθώς δεν μπορεί να υπάρξει ως προγραμματισμός αν δεν έχει υποστήριξη από το περιβάλλον, που  στην παρούσα μορφή της γλώσσας δεν γίνεται (εκτός αν ετοιμάζει κάτι ο Άλκης). Δυστυχώς αυτό σημαίνει ότι είτε θα γίνει ως θεωρία είτε θα γίνει με μορφή διαγραμμάτων (UML?). Και τα δύο θεωρώ ότι περισσότερο θα μπερδέψουν παρά θα προσφέρουν.

Κρίμα που δεν τόλμησαν την εισαγωγή της αναδρομής. Βασική έννοια της επιστήμης μας, πιο εύκολη στην προγραμματιστική υποστήριξη, συνδυάζεται καλύτερα με τα εργαλεία που διαθέτουμε αλλά και με τις άλλες ενότητες (υποπρογράμματα και διαίρει και βασίλευε) και θα πήγαινε το μάθημα πιο μακριά.

Η εκσφαλμάτωση θεωρώ ότι μπορεί να προσφέρει στο μάθημα, αν γίνει σωστά.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

petrosp13

Και η ανάλυση αλγορίθμων που τέθηκε εντός ύλης για μια χρονιά είναι χρησιμότατο κεφάλαιο που "δένει" με τα υπάρχοντα
Αν γραφόταν καταλληλότερα στο νέο εγχειρίδιο, θα ήταν χρησιμότερη από την αντικειμενοστρέφεια στο επίπεδο που διδάσκουμε
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

petrosp13

Επίσης, προκύπτει πάλι το εξής πρόβλημα και επεκτείνεται:

-Δεδομένα στο κεφάλαιο 1 και στο κεφάλαιο 3
-Τμηματικός στο κεφάλαιο 6 και στο κεφάλαιο 10
-Λάθη. Στο κεφάλαιο 6 αναφέρουμε τα συντακτικά και τα λογικά και τώρα που το κεφάλαιο 13 είναι εντός ύλης, μπαίνουν και τα run-time error.

Ωραία κατάσταση...
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

tsak

Επειδή αρχίζω να αμφιβάλλω για την αντίληψή μου, αυτά που αναφέρουν στην τρίτη στήλη περί αντικείμενοστραφους προγραμματισμού, λιστών, δένδρων, εκσφαλματωσης κλπ θα έχουν κα ασκήσεις παρόμοιες με αυτές που θα υποδείξουν σε συμπληρωματικό εντυπο-βιβλιο?

ΜΑΚΡΙΔΑΚΗ ΣΤΕΛΛΑ

Τι να πρωτοσχολιάσω... Όλα στον αέρα.... Πείτε μου σας παρακαλώ πόσες ώρες την εβδομάδα χρειάζεται να κάνεις μάθημα για να βγάλεις ένα τέτοιο όγκο ύλης( λαμβάνοντας υπόψιν και το επίπεδο των μαθητών που κάθε χρόνο είναι και πιο κακό) 

petrosp13

Πάντως, σαν κλάδος Πληροφορικής θα πρέπει να μπορέσουμε να έχουμε πριν τον Σεπτέμβριο σε ηλεκτρονική μορφή το "νέο βιβλίο"
Έστω ανεπίσημα
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

ApoAntonis

είμαι κουτός ή δεν ξέρω ντιπ γράμματα;

Υπάρχει μάθημα πληροφορική;

P.Tsiotakis

Παράθεση από: ApoAntonis στις 30 Μαΐου 2019, 11:20:12 ΜΜ
Υπάρχει μάθημα πληροφορική;

Το μάθημα λέγεται έτσι από την Μεγάλη Δευτέρα. Μάλλον θα παραμείνει το νέο όνομα και μετά του Αγίου Πνεύματος.

themata

εκτοξεύθηκε ο όγκος της ύλης! οι 6 ώρες τη βδομαδα ίσως και να ειναι οριακές...

IoannisMas

Κατ' αρχήν ας το δούμε το θέμα ψύχραιμα!  8)

Με μια πρώτη ματιά θα ήθελα να σχολιάσω τα εξής:

1) Η ύλη προφανώς και θ' αυξανόταν από τι στιγμή που τριπλασιάζονται οι ώρες μαθημάτων.
2) Θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε τι ακριβώς από αυτά θα εξεταστεί ως κομμάτι ασκήσεων και τι ως κομμάτι θεωρίας.
3) Λάθος θεωρώ ότι αυξάνουμε την ύλη στην 3η λυκείου χωρίς να υπάρχει μια προεργασία κατάλληλη από την 2α. Για παράδειγμα και στις υπόλοιπες θετικές επιστήμες αυξήθηκε η ύλη αλλά υπάρχει επαφή και από προηγούμενες τάξεις.
4) Κάποια στιγμή θα έπρεπε να μιλήσουμε για κλάσεις και για αντικειμενοστρέφεια. Να δούμε σε ποια μορφή θα μας παρουσιαστεί.
5) Μήπως θα έπρεπε να γίνει η συγγραφή ενός καινούργιου βοηθήματος σε κάποια συγκεκριμένη γλώσσα προγραμματισμού, όπως η python για παράδειγμα και να χρησιμοποιηθεί στο ΓΕΛ αλλά και στο ΕΠΑΛ;

Όπως κι αν έχει προβλέπεται ένα θερμό καλοκαίρι για όλους τους καθηγητές (κυρίως του ιδιωτικού τομέα) που θα πρέπει ν' αρχίσουμε την συγγραφή νέων σημειώσεων για το μάθημα.
Προσωπικά θα πρότεινα σε όσους εργάζονται σε φροντιστήρια ν' αρχίσουν ν' απαιτούν την αναβάθμιση του μαθήματος και σε ώρες αλλά και σε οικονομικές απολαβές. Το μάθημα είναι πλέον δύσκολο κι απαιτεί έμπειρους καθηγητές για την διδασκαλία του, ας  το εκμεταλλευτούμε σωστά.

tsioulak

Παράθεση από: ΜΑΚΡΙΔΑΚΗ ΣΤΕΛΛΑ στις 30 Μαΐου 2019, 10:53:04 ΜΜ
Τι να πρωτοσχολιάσω... Όλα στον αέρα.... Πείτε μου σας παρακαλώ πόσες ώρες την εβδομάδα χρειάζεται να κάνεις μάθημα για να βγάλεις ένα τέτοιο όγκο ύλης( λαμβάνοντας υπόψιν και το επίπεδο των μαθητών που κάθε χρόνο είναι και πιο κακό)

Για το σχολείο ή για το φροντιστήριο;

Παράθεση από: petrosp13 στις 30 Μαΐου 2019, 11:18:54 ΜΜ
Πάντως, σαν κλάδος Πληροφορικής θα πρέπει να μπορέσουμε να έχουμε πριν τον Σεπτέμβριο σε ηλεκτρονική μορφή το "νέο βιβλίο"
Έστω ανεπίσημα

Ποιον Σεπτέμβριο; εγώ το θέλω μέσα στην επομένη εβδομάδα. Ωχ πόσο φοβάμαι μην συμβεί κανα "ατύχημα" και το πάρουμε καλο Οκτώβριο.

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 30 Μαΐου 2019, 11:21:52 ΜΜ
Το μάθημα λέγεται έτσι από την Μεγάλη Δευτέρα. Μάλλον θα παραμείνει το νέο όνομα και μετά του Αγίου Πνεύματος.

Μ. Τρίτη νονίζω :D

Παράθεση από: themata στις 30 Μαΐου 2019, 11:22:39 ΜΜ
εκτοξεύθηκε ο όγκος της ύλης! οι 6 ώρες τη βδομαδα ίσως και να ειναι οριακές...

Στα σχολεία θα είναι στην πράξη 7 οι ώρες, σε όσα θα έχουν καθηγητές απο την αρχή της χρονιάς.... σε αυτα που θα φτασουν καθηγητές Νοεμβριο και έπειτα δεν ξέρω τι θα κάνουν.

Λαμπράκης Μανώλης

Είναι όντως μεγάλο θέμα για τους καθηγητές του ιδιωτικού τομέα πόσες ώρες θα κάνουμε το μάθημα ... γιατί στα φροντιστήρια προσφέρουν συγκεκριμένα πακέτα και υπάρχουν περιορισμοί στις ώρες ... εγώ αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι να αρχίσω με το κοινό κομμάτι της ύλης και μετά από κάποιο διάστημα που θα έχουν βγει κάποια συμπεράσματα θα αρχίσω τα καινούρια κομμάτια ... πάντως όπως και να χει νομίζω η πρώτη χρονιά θα είναι έχει ρόλο προσαρμογής για όλους μας .. και σίγουρα θα βασιστούμε στο καινούριο βιβλίο που θα στείλουν από το Υπουργείο.