Απογραφή Υλικού (inventory.sch.gr)

Ξεκίνησε από Sammy Dead, 12 Ιαν 2015, 10:27:54 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Sammy Dead

Για την απογραφή των ΤΠΕ του σχολείου, μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποιο tool για ubuntu που να βρίσκει το υλικό του server και των clients; Τα υποχρεωτικά είναι CPU, RAM και Δίσκοι.

apapakL

Ένα καλό γραφικό εργαλείο είναι το hardinfo. Το εγκαθιστάς από το κέντρο λογισμικού ή με
sudo apt-get install hardinfo


Θα το βρεις στα εργαλεία συστήματος...

Sammy Dead


alkisg

Αν και χωρίς γραφικό περιβάλλον, άρα πολύ πιο δυσανάγνωστο, υπάρχει και το:
sudo lshw | less
...το οποίο είναι προεγκατεστημένο και μπορεί να εκτελεστεί και μέσα από τον Επόπτη → Εκτέλεση → Άνοιγμα κονσόλας → Διαχειριστή, τοπικά.

bright

Παράθεση από: alkisg στις 15 Ιαν 2015, 11:23:46 ΠΜ
Αν και χωρίς γραφικό περιβάλλον, άρα πολύ πιο δυσανάγνωστο, υπάρχει και το:
sudo lshw | less
...το οποίο είναι προεγκατεστημένο και μπορεί να εκτελεστεί και μέσα από τον Επόπτη → Εκτέλεση → Άνοιγμα κονσόλας → Διαχειριστή, τοπικά.

Εξαιρετικό το διαγνωστικό, κρίμα που το είδα αργά, θα με είχε βγάλει από πολύ κόπο αν το είχα δει νωρίτερα

gidarakos

Μία ακόμη εντολή για πληροφορίες υλικού χωρίς "ατελείωτα" :) αποτελέσματα είναι η dmidecode.

Από terminal (Alt+Ctrl+T) δοκιμάστε:
Κώδικας: bash
sudo dmidecode -t system
sudo dmidecode -t baseboard
sudo dmidecode -t processor
sudo dmidecode -t memory


Για τη λίστα με τα διαθέσιμα keywords δώστε την εντολή:
Κώδικας: bash
sudo dmidecode -t

alkisg

Αν στο hardinfo πάμε Devices > Memory SPD, εμφανίζει το παρακάτω μήνυμα:

Παράθεση
Please load the eeprom module to obtain information about memory SPD

Ο ποιητής εννοεί ότι πρέπει να τρέξουμε την παρακάτω εντολή σε ένα τερματικό. Τότε, άμεσα θα μας δείξει τον τύπο και το χρονισμό της RAM:

Κώδικας: Bash
sudo modprobe eeprom

ioakyriazis

Στο hardinfo στο Memory SPD εμένα δεν μου βγάζει τίποτα. Αφού δώσω στο τερματικό "sudo modprobe eeprom" εμφανίζει το προβλεπόμενο πλαίσιο (με τις στήλες 'Bank-Size-Manufacturer-Model'), το οποίο όμως είναι κενό.

Τις λεπτομέρειες για τη μνήμη τις βλέπω στο τερματικό με

Κώδικας: Bash
sudo dmidecode -t 17

d_oikon

Παράθεση από: alkisg στις 15 Ιαν 2015, 11:23:46 ΠΜ
Αν και χωρίς γραφικό περιβάλλον, άρα πολύ πιο δυσανάγνωστο, υπάρχει και το:
sudo lshw | less
...το οποίο είναι προεγκατεστημένο και μπορεί να εκτελεστεί και μέσα από τον Επόπτη → Εκτέλεση → Άνοιγμα κονσόλας → Διαχειριστή, τοπικά.
Καλημέρα.
Επειδή θέλω να εγκαταστήσω το νέο ubuntu 20.04 64bit κι επειδή υποστηρίζει μόνο 64bit επεξεργαστές, εκτέλεσα το παραπάνω πρόγραμμα στου clients μου για να δω τι επεξεργαστή έχουν (32 bit ή 64 bit).
Ως απαντήσεις πήρα αυτό που φαίνεται στις εικόνες που επισυνάπτω (έχω βάλει ενδεικτικά για δύο clients).
Μία βοήθεια θα ήθελα.
Σύμφωνα με αυτά που αναγράφει, κοιτάζουμε την παράγραφο που λέει "*-cpu:0"; Και λίγο πιο κάτω, στην ίδια παράγραφο αναγράφει "πλάτος: 64 bits". Αυτό είναι που μας ενδιαφέρει, οπότε ο συγκεκριμένος είναι 64 bits;
Το ρωτάω γιατί στην αρχή, εκεί που είναι το "descreption:" αναγράφει "πλάτος: 32 bits"
Σας ευχαριστώ.

alkisg

Για να δούμε αν ο επεξεργαστής είναι 64 bit, δίνουμε:

Κώδικας: Bash
# grep -w lm /proc/cpuinfo
flags		: fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe syscall nx pdpe1gb rdtscp lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts rep_good nopl xtopology nonstop_tsc cpuid aperfmperf pni pclmulqdq dtes64 monitor ds_cpl vmx est tm2 ssse3 sdbg fma cx16 xtpr pdcm pcid sse4_1 sse4_2 x2apic movbe popcnt tsc_deadline_timer aes xsave avx f16c rdrand lahf_lm abm cpuid_fault invpcid_single pti ssbd ibrs ibpb stibp tpr_shadow vnmi flexpriority ept vpid ept_ad fsgsbase tsc_adjust bmi1 avx2 smep bmi2 erms invpcid xsaveopt dtherm ida arat pln pts md_clear flush_l1d
...


Εμφανίζει μια γραμμή για κάθε 64bit πυρήνα του επεξεργαστή. Αν δεν εμφανίσει εντελώς τίποτα, τότε είναι 32bit.

Για να δούμε αν το τρέχον λειτουργικό είναι 32/64 bit (που δεν μας νοιάζει σ' αυτήν την περίπτωση, γενικά το αναφέρω), δίνουμε:

Κώδικας: Bash
# dpkg --print-architecture
amd64


Το i386 σημαίνει 32bit και το amd64 σημαίνει 64bit.

d_oikon

Παράθεση από: alkisg στις 01 Σεπ 2020, 12:44:55 ΜΜ
Για να δούμε αν ο επεξεργαστής είναι 64 bit, δίνουμε:

Κώδικας: Bash
# grep -w lm /proc/cpuinfo
flags		: fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe syscall nx pdpe1gb rdtscp lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts rep_good nopl xtopology nonstop_tsc cpuid aperfmperf pni pclmulqdq dtes64 monitor ds_cpl vmx est tm2 ssse3 sdbg fma cx16 xtpr pdcm pcid sse4_1 sse4_2 x2apic movbe popcnt tsc_deadline_timer aes xsave avx f16c rdrand lahf_lm abm cpuid_fault invpcid_single pti ssbd ibrs ibpb stibp tpr_shadow vnmi flexpriority ept vpid ept_ad fsgsbase tsc_adjust bmi1 avx2 smep bmi2 erms invpcid xsaveopt dtherm ida arat pln pts md_clear flush_l1d
...


Εμφανίζει μια γραμμή για κάθε 64bit πυρήνα του επεξεργαστή. Αν δεν εμφανίσει εντελώς τίποτα, τότε είναι 32bit.
Έδωσα από τον Επόπτη → Εκτέλεση → Άνοιγμα κονσόλας → Διαχειριστή, τοπικά την "grep -w lm /proc/cpuinfo" σε κάθε client ξεχωριστά.
Σε όλους μου εμφανίζει μία γραμμή, όπως αναφέρεις παραπάνω. Ενδεικτικά στέλνω μία εικόνα από 4 clients και το τι ακριβώς βγάζει.
Άρα σημαίνει ότι έχουν 64 bit επεξεργαστή;

Ευχαριστώ και πάλι.

alkisg

> Άρα σημαίνει ότι έχουν 64 bit επεξεργαστή;

Ναι, 64bit διπύρηνο επεξεργαστή (εμφανίζει 2 γραμμές flags για τον καθένα τους)

d_oikon

Παράθεση από: alkisg στις 02 Σεπ 2020, 11:12:26 ΠΜ
Ναι, 64bit διπύρηνο επεξεργαστή (εμφανίζει 2 γραμμές flags για τον καθένα τους)
Σ' ευχαριστώ πολύ.
Προχωράμε λοιπόν τις επόμενες μέρες στην εγκατάσταση του Ubuntu 20.04/LTSP 64 bit και βλέπουμε  ;) :D

gidarakos

#13
Επειδή το χρειάστηκα, προσθέτω μια απλή εντολή ώστε να ελέγχουμε αν έχουμε σκληρό δίσκο HDD ή SSD:
Κώδικας: bash
$ lsblk -o name,size,rota,model
NAME     SIZE ROTA MODEL
sda    931,5G    1 TOSHIBA_DT01ACA100
├─sda1 139,7G    1 
├─sda2 232,8G    1 
├─sda3   551G    1 
└─sda4     8G    1 
sr0     1024M    1 HL-DT-ST_DVDRAM_GH22NS40

Άρα ο συγκεκριμένος δίσκος (sda) είναι HDD (ROTA=1).

Κώδικας: bash
$ lsblk -o name,size,rota,model
NAME     SIZE ROTA MODEL
sda    111,8G    0 Corsair_Force_LE200_SSD
├─sda1   499M    0 
├─sda2    99M    0 
├─sda3    16M    0 
├─sda4  55,4G    0 
└─sda5  55,8G    0 
sr0     1024M    1 PLDS_DVDROM_DH16D7SH

Αυτό το αποτέλεσμα (sda) σημαίνει ότι έχουμε SSD (ROTA=0).

.. και μέσω Επόπτη μπορεί να εκτελεστεί για όποιον client θέλουμε (Δεξί κλικ -> Εκτέλεση -> Άνοιγμα κονσόλας -> Διαχειριστή, τοπικά)

vovos

Επειδή το φορτωνόμαστε και αυτό (κτηματολόγιο/καταγραφή εξοπλισμού), για να δούμε πληροφορίες του Hardware ενός υπολογιστή βρήκα τα παρακάτω για Linux (αντί για το hwinfo που είναι για Windows):

GUI εφαρμογή
Εγκατάσταση:
sudo apt install lshw-gtk

Τρέξιμο:
sudo lshw-gtk


Command line
Μνήμη:
sudo dmidecode -t memory


Επεξεργαστή:
lscpu


Δίσκος:
sudo lshw -class disk -class storage

ή μόνο για τα ονόματα:
sudo lshw -short -C disk


Ο Άλκης έχει προτείνει και ένα τρόπο να στέλνουμε σε όλους τους client εντολές και να παίρνουμε τα αποτελέσματα συγκεντρωτικά στον server εδώ:
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=8711
Όμως δεν τον καταλαβαίνω, συγκεκριμένα μου διαφεύγει το σημείο όπου εισάγουμε τις εντολές, οπότε Άλκη τα φώτα σου please...

alkisg

Δεν είναι καλύτερο το hardinfo;

sudo apt install hardinfo

Και μετά το βρίσκουμε στα μενού...

Ανέστη αν δεν έχεις αντίρρηση λέω να ενώσω το παρόν θέμα με αυτό.
Για το θέμα των αποτελεσμάτων των εντολών μέσα από τον Επόπτη, ας τα πούμε εκεί.

vovos

Ωραίο το hardinfo! δεν βρήκα όμως που λέει τον κατασκευαστή της RAM που μας ζητάει το inventory.

Ναι κάνε merge, δεν υπάρχει πρόβλημα, δεν το είχα δει ότι υπήρχε ήδη thread.

alkisg

#17
Παράθεση από: vovos στις 17 Ιαν 2022, 09:42:25 ΠΜ
Ωραίο το hardinfo! δεν βρήκα όμως που λέει τον κατασκευαστή της RAM που μας ζητάει το inventory.

Χρειάζεται bug report στο https://bugs.debian.org/hardinfo όπου θα τους ζητάμε να πακετάρουν την νεότερη έκδοση 0.6 του hardinfo, γιατί η 0.5 που έχει το Debian (και επομένως και το Ubuntu) έχει bug και δεν δείχνει αυτήν την πληροφορία σε κάποιες περιπτώσεις.
Η αναφορά bugs στο Debian είναι λίγο πιο στρυφνή αλλά απαραίτητη, όποιος συμπληρώνει το inventory αξίζει να το κάνει! :)

Υ.Γ. υπάρχει και ενημερωμένο PPA: https://launchpad.net/~linuxuprising/+archive/ubuntu/hardinfo

cplatis

καλησπέρα σε όλους,
Αν θέλετε ρίξτε μια ματιά και στην εφαρμογή inxi.
Παρέχει πληροφορία για το σύστημα και "προσπαθεί"
να προσδιορίσει και το μοντέλο των RAM chips, αν χρησιμοποιηθεί η σύνταξη:

sudo inxi -mxxx -F

vovos

Με sudo lshw-gtk μου δείχνει και τον κατασκευαστή της μνήμης. Εναλλακτικά με sudo dmidecode -t memory μου βγάζει μοντέλο μνήμης οπότε με αναζήτηση σε Google βλέπω και τον κατασκευαστή.

παρις

To serial key του υπολογιστή εμφανίζεται; πληκτρολογίου κτλ;

denispyr

Αυτά που δεν έχουν δίσκο, πως το δηλώνουμε;
Διονύσης

markakis

Παράθεση από: denispyr στις 08 Φεβ 2022, 09:43:15 ΠΜ
Αυτά που δεν έχουν δίσκο, πως το δηλώνουμε;

Από τις συχνές ερωτήσεις:
Παράθεση
21. Έχω Thin Client, πώς θα βάλω Σκληρό Δίσκο υποχρεωτικά ;

Θα επιλέξτε απο τη λίστα κατασκευαστών GENERIC επιλογή προιόντος GENERIC NO HDD FOR THIN CLIENT

Καλύτερα θα έπρεπε να γράφει "Έχω Thin/Fat Client χωρίς Σκληρό Δίσκο", γιατί δεν μας νοιάζει τι από τα δύο είναι.

denispyr

Παράθεση από: markakis στις 09 Φεβ 2022, 12:45:10 ΜΜ
Από τις συχνές ερωτήσεις:
(Στραβομάρα)
Αλλά συνεχίζει να μου λείπει το λειτουργικό. Τι να βάλω, αυτό που μπουτάρω στην τρέχουσα φάση?
Διονύσης

markakis

Κανονικά θα έπρεπε να έχει και μια αντίστοιχη επιλογή για το Λειτουργικό (π.χ. GENERIC NO OS FOR THIN/FAT CLIENT). Δεν έχει και δεν το ζήτησε και κανείς από εμάς.
Και εγώ αυτό έκανα, έβαλα την έκδοση που τρέχει ο Server, έτσι κι αλλιώς τα συγκεκριμένα τα έχω εκτός λειτουργίας στην ΑΠΟΘΗΚΗ.

denispyr

Από το helpdesk:

  • δίσκος: GENERIC NO HDD FOR THIN CLIENT
  • λειτουργικό: Free DOS GENERIC ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ
Διονύσης

παρις

Παράθεση από: denispyr στις 14 Φεβ 2022, 09:18:51 ΠΜΑπό το helpdesk:
  • δίσκος: GENERIC NO HDD FOR THIN CLIENT
  • λειτουργικό: Free DOS GENERIC ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ
Generic OS δεν υπαρχει.
2) πως δηλωνουμε το εργαστηριο αν εχουμε UBUNTU SERVER, και δεν εχουμε καθολου windows?

Δεν θα επρεπε να επεμβει ο ΑΛΚΗΣ ΕΔΩ? Etsi καταγραφονται τα εργαστηρια χωρις να φαινονται

alkisg

> Δεν θα επρεπε να επεμβει ο ΑΛΚΗΣ ΕΔΩ?

Πάρη δεν ξέρω τι έχεις παρανοήσει αλλά εγώ δεν έχω καμία σχέση με το κτηματολόγιο και την υποστήριξή του.
Όποιος το χρησιμοποιεί και έχει δυσκολίες, ας επικοινωνήσει με το ΠΣΔ...

παρις

#28
Παράθεση από: alkisg στις 19 Φεβ 2022, 06:54:47 ΠΜ> Δεν θα επρεπε να επεμβει ο ΑΛΚΗΣ ΕΔΩ?

Πάρη δεν ξέρω τι έχεις παρανοήσει αλλά εγώ δεν έχω καμία σχέση με το κτηματολόγιο και την υποστήριξή του.
Όποιος το χρησιμοποιεί και έχει δυσκολίες, ας επικοινωνήσει με το ΠΣΔ...
Σαν υπευθυνος του LTSP, oxi του inventory. Debian το δηλωσα, δεν νομιζω να ειναι free dos Generic

alkisg

Πάρη ανάποδα πάει η δουλειά. Όταν κάποιος αφιερώνει ένα σωρό ώρες κάθε μέρα για το κοινό καλό, ο στόχος δεν είναι να του χώσουμε και άλλες (και μάλιστα παντελώς άσχετες), αλλά να τον απαλλάξουμε. Μην κοιτάς σε ποιον μπορείς να αναθέσεις δουλειές, αλλά κοίτα πού μπορείς να βοηθήσεις εσύ την κοινότητα που τόσο σε βοηθάει.

gidarakos

"Ανέβηκε" σχετικός οδηγός στην ΤΣ του ΠΣΔ: https://ts.sch.gr/docs/linux/guides/inventory/
Ουσιαστικά μέσα από το εδώ topic προέκυψε, από τις υποδείξεις των συναδέλφων. Όποια παρατήρηση βελτίωση είναι ευπρόσδεκτη.

alkisg

Κώστα σε ευχαριστούμε για τη συγγραφή του οδηγού! :)

Όποιος άλλος θέλει να συμμετάσχει, ας έρθει για συζήτηση στο matrix, οι οδηγοί γράφονται σε γλώσσα markdown που είναι πολύ απλή, και πολλές φορές προκύπτουν από εξαγωγή υλικού του φόρουμ.

markakis

Παράθεση από: gidarakos στις 22 Φεβ 2022, 08:20:48 ΠΜ"Ανέβηκε" σχετικός οδηγός στην ΤΣ του ΠΣΔ: https://ts.sch.gr/docs/linux/guides/inventory/
Ουσιαστικά μέσα από το εδώ topic προέκυψε, από τις υποδείξεις των συναδέλφων. Όποια παρατήρηση βελτίωση είναι ευπρόσδεκτη.
Μπράβο για την πρωτοβουλία! Μακάρι να το είχαμε νωρίτερα που κάναμε την καταγραφή, θα είχε βοηθήσει αρκετούς.

Παράθεση από: denispyr στις 14 Φεβ 2022, 09:18:51 ΠΜΑπό το helpdesk:
  • δίσκος: GENERIC NO HDD FOR THIN CLIENT
  • λειτουργικό: Free DOS GENERIC ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ
Την τσαπατσουλιά την έκαναν οδηγία;

Όπως ξέρετε το FreeDOS είναι συγκεκριμένο λειτουργικό σύστημα (https://www.freedos.org), το οποίο χρειάζεται αποθηκευτικό μέσο για να εγκατασταθεί. Η λύση "βάλτο έτσι για να ξεμπερδεύεις" από το helpdesk δεν μου αρέσει και παραπέμπει σε λογική "μπλιμπλίκια" και "πληροφορικάριους". Προσωπικά δεν το δέχομαι, ειδικά μετά τις δεκάδες ώρες που αφιέρωσα για να καταχωρήσω τον εξοπλισμό δύο δημοτικών σχολείων, καταγράφοντας όσο πιο σωστά μπορούσα τις συσκευές (κατασκευαστή, μοντέλο, σειριακό αριθμό).

Υπέβαλα τα παρακάτω αιτήματα για καταχώριση στο Inventory:

όνομα προϊόντος: Χωρίς δίσκο (χρήση σε thin/fat client)
Είδος: ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Κατασκευαστής: GENERIC
Σημειώσεις: Επιλογή για καταχώρηση υπολογιστή που δεν διαθέτει αποθηκευτικό μέσο και πρόκειται να χρησιμοποιηθεί ως thin/fat client (βλέπε https://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP

όνομα προϊόντος: Χωρίς Λειτουργικό Σύστημα (χρήση σε thin/fat client)
Είδος: ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ
Κατασκευαστής: GENERIC
Σημειώσεις: Επιλογή για καταχώρηση υπολογιστή που δεν διαθέτει αποθηκευτικό μέσο και πρόκειται να χρησιμοποιηθεί ως thin/fat client (βλέπε https://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP

Το αν θα τα προσθέσουν ή θα απορρίψουν τα αιτήματα είναι δικό τους θέμα.

xdv

Μια λύση είναι και η παρακάτω:
Βάζουμε σαν δίσκο έναν οποιοδήποτε δίσκο και μετά κάνουμε "διόρθωση" και δηλώνουμε ότι καταστράφηκε ο δίσκος. Τελικά θα δεχτεί τον υπολογιστή χωρίς δίσκο αλλά θα γράφει "λείπουν εξαρτήματα".
Λάθη είμαστε, ανθρώπους κάνουμε.

markakis

Παράθεση από: markakis στις 22 Φεβ 2022, 08:30:57 ΜΜΥπέβαλα τα παρακάτω αιτήματα για καταχώριση στο Inventory:

όνομα προϊόντος: Χωρίς δίσκο (χρήση σε thin/fat client)
Είδος: ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
Κατασκευαστής: GENERIC
Σημειώσεις: Επιλογή για καταχώρηση υπολογιστή που δεν διαθέτει αποθηκευτικό μέσο και πρόκειται να χρησιμοποιηθεί ως thin/fat client (βλέπε https://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP


όνομα προϊόντος
: Χωρίς Λειτουργικό Σύστημα (χρήση σε thin/fat client)
Είδος: ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ
Κατασκευαστής: GENERIC
Σημειώσεις: Επιλογή για καταχώρηση υπολογιστή που δεν διαθέτει αποθηκευτικό μέσο και πρόκειται να χρησιμοποιηθεί ως thin/fat client (βλέπε https://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP
Οι απαντήσεις που έλαβα

για το δίσκο:
ΠαράθεσηΑγαπητέ/ή κύριε/κυρία,
Σας ενημερώνουμε πως το δελτίο σας με τίτλο 'Εισαγωγή νέου προϊόντος / Εισαγωγή νέου Είδους'
διεκπεραιώθηκε.
Συγκεκριμένα:
Προϊόν Κατασκευαστής Είδος
GENERIC NO HDD FOR THIN CLIENT GENERIC ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ
καλημέρα σα
υπάρχει η παραπάνω επιλογή ηδη για όλες τις περιπτωσεις thin client

για το λειτουργικό:

ΠαράθεσηΑγαπητέ/ή κύριε/κυρία,
Σας ενημερώνουμε πως το δελτίο σας με τίτλο 'Εισαγωγή νέου προϊόντος / Εισαγωγή νέου Είδους'
διεκπεραιώθηκε.
Συγκεκριμένα:
NO OS FOR THIN CLIENT
ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ - GENERIC

Επιλέξτε την άνω περιγραφή

Παρ' όλα αυτά σε αναζήτηση για GENERIC ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ δεν μου το βγάζει...

Kermit, ο Βάτραχος

Το συγκεκριμμένο πρόβλημα με το λειτουργικό σύστημα δεν το είχα συναντήσει, αλλά όποτε μου απαντούσαν πως το προϊόν υπάρχει ήδη, έπρεπε να διεξάγω την αναζήτηση με όσα έπρεπε λιγότερα κριτήρια αναζήτησης επιλεγμένα και να το εντοπίσω από τη λίστα που μου έβγαζε.

Βέβαια στην κατηγορία λειτουργικό σύστημα δεν είχε και πολλές επιλογές, αλλά ίσως το εντοπίσεις έτσι.

Αλλιώς ξανανοίγεις το ticket στο helpdesk.

markakis

Το πρόσθεσαν: http://inventory.sch.gr/template/43323/

ΠαράθεσηΑγαπητέ/ή κύριε/κυρία,
Σας ενημερώνουμε πως το δελτίο σας με τίτλο 'Προσθήκη προϊόντος στο Κτηματολόγιο ΠΣΔ' διεκπεραιώθηκε.

Συγκεκριμένα:
καλημέρα σας

παρακαλώ πολύ δοκιμάστε εκ νέου να το επιλέξετε. Πράγματι υπήρχε κάποιο σφάλμα και δεν το βλέπατε.