Δυαδική Αναζήτηση

Ξεκίνησε από EleniK, 02 Δεκ 2005, 12:41:43 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

EleniK

Αγαπητοί συνάδελφοι,
ηθελα να ρωτήσω (αν και χρονικά είναι πολύ νωρίς) αν διδάσκετε ασκήσεις με δυαδική αναζήτηση. Εγώ συνήθως αναφέρω το θεωρητικό μέρος και τη λογική της δυαδικής αναζήτησης, τους δίνω και τον αλγόριθμο αλλά από εκεί και πέρα δεν επεκτείνομαι παραπάνω σε ασκήσεις. Κάνω καλά ή θα έπρεπε;

Ευχαριστώ

Ελένη
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

P.Tsiotakis


Η δυαδική αναζήτηση είναι ΕΚΤΟΣ ύλης

Ωστόσο, μπορεί να παρουσιαστεί στο μάθημα:

1. Θεωρητικά (χωρίς κωδικοποίηση) στο κεφάλαιο 4, στην παρουσίαση της μεθόδου διαίρει και βασίλευε

2. Στο κεφάλαιο 3, δίνοντας την κωδικοποίηση και εκτελώντας τον αλγόριθμο σε δοθέντα πίνακα ώστε να καταλάβουν τι γίνεται. Έτσι, την παρουσιάζω στο υλικό μου

Συμφωνώ οτι δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω

Με εκτίμηση,


chaos

Ελένη,

κατά τη γνώμη μου η δυαδική αναζήτηση είναι ένα πολύ καλό βοήθημα στην περίπτωση που θέλει κάποιος να καταδείξει ότι η σχεδίαση ενός αλγορίθμου είναι κάτι περισσότερο από μια απλή αλληλουχία εντολών. Με τη διδασκαλία του μπορεί εύκολα κανείς να δώσει στους μαθητές του να καταλάβουν ότι οι αλγόριθμοι που αποτελούν λύση ενός προβλήματος διαφέρουν μεταξύ τους και κάποιος μπορεί να είναι πιο αποτελεσματικός από κάποιον άλλο. Σίγουρα το ότι είναι εκτός ύλης δεν βοηθά (οι μαθητές δυσανασχετούν αρχικά όταν δουν ότι δεν αποτελεί εξεταστέα ύλη) αλλά κάποια άσκηση που να δείχνει πόσο μπορεί να μειωθεί ο χρόνος αναζήτησης σε έναν πολύ μεγάλο πίνακα συνήθως κάνει τους μαθητές μου πιο προβληματισμένους στη δημιουργία των επόμενων αλγορίθμων (προσπαθούν να δώσουν πιο βέλτιστη λύση).

Ευχαριστώ,
Σωτήρης

EleniK

Σας ευχαριστώ πολύ. Και εγώ είχα την άποψη ότι είναι εκτός ύλης, αλλά επέιδή αναφέρετε στο 9ο κεφάλαιο είπα μήπως και ...

Ευχαριστώ πολύ

Ελένη
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19