Microworlds Pro και άδεια χρήσης

Ξεκίνησε από Δημήτρης Κανάς, 13 Μαρ 2010, 09:20:43 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Κανάς

Γεια σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να παραλάβω άδειες χρήσεις για το  Microworlds Pro με σκοπό να το εγκαταστήσω στους υπολογιστές του εργαστηρίου (MS Windows 2000) για το σχολείο μας;

Ποια βήματα πρέπει να κάνω εγώ (ως υπεύθυνος εργαστηρίου) ή ο διευθυντής;

Να σας πω πως είμαι σε δημοτικό σχολείο.
Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr

alkisg

...μα δεν είχαν πάρει πολλά Δημοτικά άδειες για το Microworlds μέσω Υπουργείου;
Είχα ακούσει για περίπου 3000 άδειες για Δημοτικά, και 350 για Γυμνάσια, και σκεφτόμουνα τι κακή οικονομική διαχείριση κάνουν εκεί στο Υπουργείο, αφού στα Δημοτικά δεν χρησιμοποιείται καν...

Πάντως αν δεν έχετε άδειες σε κανά ντουλάπι, φαντάζομαι ότι θα πρέπει να επικοινωνήσετε με την εταιρία Rainbow για την αγορά, για την οποία λογικά θα πληρώσει η σχολική επιτροπή. Τελευταία φορά είχα ακούσει κάτι για 650 περίπου ευρώ για 10 άδειες χρήσης.

Προσωπικά δεν νομίζω ότι αξίζει, αν σκεφτούμε μάλιστα ότι οι μαθητές δεν θα δικαιούνται να το πάρουν σπίτι τους. Καλύτερα κάτι άλλο, π.χ. scratch, etoys κτλ.

Δημήτρης Κανάς

Μάλιστα,

Είναι σχετικά καινούριο το σχολείο  και από λογισμικά δεν έχει τίποτα (ούτε και υπολογιστές, απλά  πήραμε κάποιους από ένα γυμνάσιο).
Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr

za√‘ag

Scratch, MSW Logo, Star Logo ... KTurtle δωρεάν ... είπαμε όχι άλλες σπατάλες ;)
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ