Πληροφορική ή Εφαρμοσμένη Πληροφορική?

Ξεκίνησε από absu7, 13 Ιουν 2015, 02:24:28 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

absu7

Καλησπερα. Εχω βρει αρκετα παρομοια threads(?) στο φορουμ αλλα το καθενα εστιαζετε σε κατι διαφορετικο οποτε νομιζω οτι χρειαζεται να δημιουργησω ενα καινουργιο.
Ειμαι 3η Λυκειου και κοντευει ο καιρος του μηχανογραφικου κλπ αλλα δεν εχω καταληξει ακομη σχετικα με το τι να δηλωσω. Η πληροφορικη σαν επιστημη μου φαινεται ιδιαιτερα ενδιαφερουσα, και θα ηθελα να ασχοληθω με αυτην. Εχω ψαξει και στα αντιστοιχα πανεπιστημια(ΑΠΘ,ΠαΜακ) σχετικα με τα μαθηματα αλλα δεν καταλαβαινω και πολλα. Εχω επιλεξει και ΑΟΘ(το μαθημα οικονομικων) και ο καθηγητης μου λεει οτι καλυτερα θα ηταν να δηλωσω Εφαρμοσμενη καθως εχει περισσοτερο εφαρμογη στον οικονομικο τομεα,γεγονος που θα βοηθησει οσον αφορα την επαγγελματικη μου αποκατασταση στο μελλον.παρολα αυτα τα οικονομικα σαν επιστημη δεν μου τραβαν και πολυ το ενδιαφερον.
Η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαι απο αυτους τους "κολλημενους" (δεν το λεω αρνητικα) που το εχουν ψαξει απο μονοι τους οσον αφορα τον προγραμματισμο,τις γλωσσες κλπ καθως μεχρι πριν 3 μηνες δεν ηξερα καν με τι θελω να ασχοληθω στην ζωη μου. Ριχνοντας και μια ματια σε καποια παρομοια ποστ, μου φαινεται οτι θα ηθελα να ασχοληθω με την τεχνητη νοημοσυνη ή σαν web/graphics designer(photoshop ισως) ή κατι παρομοιο. Γινετε να αποκτησω τις καταλληλες βασεις για αυτα αν δηλωσω Εφαρμοσμενη? Γενικα, τι θα μου προτείνατε? Θα το εκτιμουσα αν καποιος ανεφερε σαν τι θα βγω/μπορεσω να δουλεψω απο Εφαρμοσμενη επειδη απτην αλλη μου εχουν πει να μην το προτιμησω καθως δεν βγαινω ουτε πληροφορικος ουτε οικονομολογος.
Επισης εχω ακουσει καλα λογια για τα αντιστοιχα τμηματα Πατρας και Ηρακλειου αλλα τα εχω ψιλο-αποκλεισει επειδη εστιαζομαι κυριως Θεσσαλονικη.

Αθανάσιος Πέρδος

Καλό θα ήταν να δεις τα προγράμματα σπουδών των δυο τμημάτων. Είναι μια αρχή για να δεις τι ακριβώς προσφέρουν οι δυο σχολές και ποια ειναι πιο κοντά σε αυτό που ζητάς. Επίσης μπορεις να επικοινωνήσεις με τα γραφεία σταδιοδρομίας και να ζητήσεις στοιχεία για την επαγγελματική αποκατάσταση των αποφοίτων.

dkontos

Επειδή δεν είσαι κατασταλαγμένος ακόμη και αφού και τα προγράμματα σπουδών που είδες δεν σου έδωσαν κάποια βοήθεια η γνώμη μου είναι να ακολουθήσεις την σχολή του ΠαΜακ με την εφαρμοσμένη Πληροφορική. Ο λόγος που στο προτείνω είναι ότι θα έχεις περισσότερες επιλογές στην πορεία των σπουδών σου ώστε να σε βοηθήσουν να πάρεις την κατεύθυνση που είναι πιο καλή για σένα.
Εγώ αν και πληροφορικός θα είμαι λίγο πιο επαναστατικός, με την προϋπόθεση πως σου αρέσουν τα μαθηματικά, θα σου έλεγα να δεις και το μαθηματικό. Είναι μια επιστήμη που σου δίνει πολλές επιλογές να ακολουθήσεις εκτός των καθαρών μαθηματικών, όπως πληροφορική, οικονομικά, στατιστική κλπ.
Καλά αποτελέσματα και σου εύχομαι να κάνεις την καλύτερη για σένα επιλογή!!!

absu7

Παράθεση από: dkontos στις 13 Ιουν 2015, 10:41:54 ΜΜ
Εγώ αν και πληροφορικός θα είμαι λίγο πιο επαναστατικός, με την προϋπόθεση πως σου αρέσουν τα μαθηματικά, θα σου έλεγα να δεις και το μαθηματικό. Είναι μια επιστήμη που σου δίνει πολλές επιλογές να ακολουθήσεις εκτός των καθαρών μαθηματικών, όπως πληροφορική, οικονομικά, στατιστική κλπ.

Η αληθεια ειναι οτι παντα ειχα ενα κολλημα με τα μαθηματικα και μεχρι πριν λιγο καιρο το σκεφτομουν αρκετα σοβαρα αλλα δεν νομιζω να το δηλωσω 1η επιλογη. Δηλαδη μεσω το μαθηματικο μηπως γνωριζεις τι επιλογες εχω για να το συνδυασω με πληροφορικη?
Ευχαριστώ για την απαντηση και για την ευχη

dkontos

Για ρίξε μια ματιά σε αυτή την παρουσίαση από το μαθηματικό του ΑΠΘ:


absu7


Επισης, αν ως τωρα δεν εχω ασχοληθει απο μονος μου σχετικα με τον προγραμματισμο, τις γλωσσες κλπ, θα αντιμετωπισω περισσοτερες δυσκολιες στην σχολη αποτι οι υπολοιποι?

αλλη ερωτηση: Μεσω της εφαρμοσμενης, μπορω να ασχοληθω με web/graphics design? αν ναι, θα εχω τα ιδια εφοδια οπως θα ειχα μεσω της καθαρης πληροφορικης?

evry

Αν θέλεις να ασχοληθείς με πληροφορική πας σε τμήμα πληροφορικής, αν θες μαθηματικά πας σε μαθηματικό.
Αν θες να ασχοληθείς με οικονομικά και πληροφορική, πας πληροφορική και μετά κάνεις ένα μεταπτυχιακό στα οικονομικά.
Η γνώμη μου είναι πως είναι καλό σε προπτυχιακό επίπεδο να μην μπλέκουμε πράγματα και να μην εξειδικευόμαστε νωρίς.
Όσον αφορά την ερώτησή σου για το web/graphics design αυτό δε συνιστά αντικείμενο ενός πανεπιστημιακού τμήματος πληροφορικής αλλά πιο πολύ ενός ΙΕΚ.
Το πως σχεδιάζεις έναν δικτυακό τόπο μπορείς και τώρα να το μάθεις μόνος σου. Στο πανεπιστήμιο παίρνεις τις βάσεις ώστε να μπορείς μετά να ακολουθείς γρήγορα τις εξελίξεις και να μαθαίνεις κάτι καινούργιο μόνος σου. Οπότε μην έχεις αυτό το άγχος. Μέχρι να τελειώσεις το πανεπιστήμιο σε 4-5 χρόνια μπορείς να έχουν βγει νέες γλώσσες και πλατφόρμες και οι σημερινές να φαίνονται παρωχημένες.
Η άποψή μου είναι πως αν θες να ασχοληθείς με πληροφορική, να πας στο τμήμα πληροφορικής του ΑΠΘ, εφόσον θες να μείνεις στη Θεσσαλονική.

ΥΓ. Από το Εφαρμοσμένης πληροφορικής βγαίνεις πληροφορικός
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

dpa2006

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες ότι αν θες να γίνεις πληροφορικός θα πρέπει να σπουδάσεις σε σχολή πληροφορικής.
Στο τμήμα Μαθηματικών θα γίνεις Μαθηματικός,αν και έχουν αρκετά Μαθήματα πληροφορικής,τόσο θεωρητικής όσο και κάποια μαθήματα πιο εφαρμοσμένα,ανάλογα το τμήμα πάντοτε.
Δες προγράμματα σπουδών,θα σε κατατοπίσουν.
Όσον αφορά την Εφαρμοσμένη Πληροφορική,το τμήμα είναι πολύ κοντά στις οικονομικές σχολές αφού τα αντίστοιχα πανεπιστήμια (π.χ. Μακεδονίας,www.uom.gr) είναι ουσιαστικά οι παλιές Ανωτάτες Βιομηχανικές Σχολές π.χ. ΑΒΣΘ=Ανωτάτη Βιομηχανική Σχολή Θεσσαλονίκης.
Αλλάξαν ονομασία το 1990:
Ιστορία ΠαΜακ
Παράθεση

Η «Eν Θεσσαλονίκη Ανωτέρα Σχολή Βιομηχανικών Σπουδών» ιδρύθηκε το 1948 αλλά δέχθηκε τους πρώτους φοιτητές της το ακαδημαϊκό έτος 1957-58. Το 1966 μετονομάσθηκε σε Ανώτατη Βιομηχανική Σχολή Θεσσαλονίκης, ενώ το 1985 έγινε η κατάτμησή της σε δύο Τμήματα:

       
  • Τμήμα Οικονομικών Επιστημών και
  • Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων
Το 1990 η ΑΒΣΘ μετεξελίχθηκε σε «Πανεπιστήμιο Μακεδονίας Οικονομικών και Κοινωνικών Επιστημών» και συγχρόνως ιδρύθηκαν τρία νέα Τμήματα:

       
  • Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών και Πολιτικών Σπουδών (από το 2008 το Τμήμα μετονομάσθηκε σε Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών)
  • Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής
  • Εφαρμοσμένης Πληροφορικής
Το 1993 ιδρύθηκε το Τμήμα

       
  • Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής και το 1996 ιδρύθηκαν τα νέα Τμήματα
  • Βαλκανικών, Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών
  • Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης
Τέλος, το 2004 ιδρύθηκαν το Τμήμα

       
  • Μάρκετινγκ και Διοίκησης Λειτουργιών με έδρα την Έδεσσα και το Τμήμα
  • Διοίκησης Τεχνολογίας με έδρα τη Νάουσα.

Οι απόφοιτοι των τμημάτων Εφαρμοσμένης Πληροφορικής εγγράφονται στο Οικονομικό Επιμελητήριο και έχουν πολλά οικονομικά μαθήματα.
Δεν ισχύει το ίδιο για τα τμήματα Πληροφορικής που δημιουργήθηκαν στις Σχολές Θετικών Επιστημών (ΣΘΕ) από τα καθηγητές των τμηματων Φυσικής,Μαθηματικών και Ηλεκτρολόγων Μηχανικών.

Προγράμματα Σπουδών:
Εφαρμοσμένης Πληροφορικής ΠαΜακ
Πληροφορικής ΑΠΘ
Δες και τον οδηγό σπουδών του
Μαθηματικού Αθήνας
Μαθηματικού Θεσσαλονίκης
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

petrosp13

Το 1/3 των μαθημάτων είναι περίπου μαθήματα Οικονομίας-Διοίκησης
Δεν είναι τόσα πολλά
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

dpa2006

Παράθεση από: petrosp13 στις 16 Ιουν 2015, 11:22:06 ΠΜ
Το 1/3 των μαθημάτων είναι περίπου μαθήματα Οικονομίας-Διοίκησης
Δεν είναι τόσα πολλά
Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση! :)
δεν τα μέτρησα...
Έχω μαθητές που δεν τα αρέσουν,οπότε η επιλογή των τμημάτων Πληροφορικής στις ΣΘΕ είναι μονόδρομος για αυτούς.
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

petrosp13

Η σχολή (όπως την τελείωσα εγώ τότε) είχε 7Χ8=56 μαθήματα από τα οποία περίπου τα 20 αναφέρονταν σε οικονομία, διοίκηση, μάνατζμεντ, μάρκετινγκ, χρηματοοικονομικά και λογιστική
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

evry

Δεν ήξερα ότι το συγκεκριμένο τμήμα έχει τόσα πολλά μαθήματα οικονομικών/διοίκησης. Αν τo 1/3 των μαθημάτων δεν είναι πληροφορικής αυτό δε συνιστά περιορισμένες επιλογές στο γνωστικό αντικείμενο της πληροφορικής;

Επίσης επειδή ακούω πολλούς να λένε ότι αν τελειώσεις τα τμήματα αυτά(ασσοε, πειραιά κλπ) γράφεσαι και στο οικονομικό επιμελητήριο, τι ακριβώς σημαίνει αυτό; Το ότι γράφεσαι σε ένα επιμελητήριο δε μου λέει τίποτα. Σημασία έχει ως τι γράφεσαι. Δηλαδή τι επαγγελματικά δικαιώματα σου δίνει. Προφανώς δεν είσαι οικονομολόγος. Υποθέτω ότι σου δίνουν δικαιώματα κάποιας χαμηλής κατηγορίας λογιστή.
Ξέρεις κανείς από όσους έχουν τελειώσει το τμήμα?

ΥΓ. Θυμάμαι παλιά κάποιοι καθηγητές στη σχολή (ΕΚΠΑ) διαφήμιζαν σε όσους πήγαιναν στο μεταπτυχιακό Ρ/Η ότι αν το τελειώσουν μετά γράφονται στο ΤΕΕ ως μηχανικοί. Στη συνέχεια φυσικά οι φοιτητές ανακάλυπταν οτι ναι μεν γράφονταν στο ΤΕΕ αλλά σε μια κατηγορία με 0 δικαιώματα (είναι η ίδια κατηγορία στην οποία είναι όλες οι σχολές Μηχανικών Υπολογιστών και οι Ηλεκτρονικοί Μηχανικοί των Χανίων) αν τα θυμάμαι καλά
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

dpa2006

#12
Παράθεση από: evry στις 16 Ιουν 2015, 07:55:57 ΜΜ
Δεν ήξερα ότι το συγκεκριμένο τμήμα έχει τόσα πολλά μαθήματα οικονομικών/διοίκησης. Αν τo 1/3 των μαθημάτων δεν είναι πληροφορικής αυτό δε συνιστά περιορισμένες επιλογές στο γνωστικό αντικείμενο της πληροφορικής;

Επίσης επειδή ακούω πολλούς να λένε ότι αν τελειώσεις τα τμήματα αυτά(ασσοε, πειραιά κλπ) γράφεσαι και στο οικονομικό επιμελητήριο, τι ακριβώς σημαίνει αυτό; Το ότι γράφεσαι σε ένα επιμελητήριο δε μου λέει τίποτα. Σημασία έχει ως τι γράφεσαι. Δηλαδή τι επαγγελματικά δικαιώματα σου δίνει. Προφανώς δεν είσαι οικονομολόγος. Υποθέτω ότι σου δίνουν δικαιώματα κάποιας χαμηλής κατηγορίας λογιστή.
Ξέρεις κανείς από όσους έχουν τελειώσει το τμήμα?

ΥΓ. Θυμάμαι παλιά κάποιοι καθηγητές στη σχολή (ΕΚΠΑ) διαφήμιζαν σε όσους πήγαιναν στο μεταπτυχιακό Ρ/Η ότι αν το τελειώσουν μετά γράφονται στο ΤΕΕ ως μηχανικοί. Στη συνέχεια φυσικά οι φοιτητές ανακάλυπταν οτι ναι μεν γράφονταν στο ΤΕΕ αλλά σε μια κατηγορία με 0 δικαιώματα (είναι η ίδια κατηγορία στην οποία είναι όλες οι σχολές Μηχανικών Υπολογιστών και οι Ηλεκτρονικοί Μηχανικοί των Χανίων) αν τα θυμάμαι καλά

Τα τμήματα Εφαρμοσμένης Πληροφορικής τα γνωρίζω από συνάδελφο απόφοιτό τους. Από εκείνον έμαθα για το πρόγραμμα σπουδών τους και το έψαξα παλαιότερα.
Είναι λογικό να έχουν πολλά οικονομικά μαθήματα λόγω της προέλευσής τους από τις παλιές ΑΒΣ θεσσαλονίκης και Πειραιά.
Όσον αφορά τους Φυσικούς Ρ/Η (Ραδιοηλεκτρολόγους) δεν ισχύει αυτό για την εγγραφή στο ΤΕΕ.
Είναι ξεχωριστή κατηγορία μόνοι τους.
Από ότι βλέπω δεν τους δέχονται στο ΤΕΕ,μπορεί να κάνω και λάθος... :)

ΠαράθεσηΣύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 2 παρ.1 του Π.Δ. από 27-11/14.12.1926 "Περί κωδικοποιήσεως των περί συστάσεως Τεχνικού Επιμελητηρίου κειμένων διατάξεων" όπως τροποποιήθηκε με το Π.Δ. 512/91 και ισχύει, ορίζεται ότι, ως Τακτικά Μέλη του Τ.Ε.Ε. εγγράφονται υποχρεωτικά όλοι οι Ελληνικής Ιθαγένειας ή οι έχοντες την ιθαγένεια Κράτους-Μέλους των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων, Διπλωματούχοι του Εθνικού Μετσοβίου Πολυτεχνείου, των Πολυτεχνικών Σχολών της Χώρας και των Ισοτίμων Σχολών του Εξωτερικού μετά τη λήψη της Άδειας Άσκησης Επαγγέλματος η οποία χορηγείται από το ΤΕΕ.
Αρμόδια Αρχή για την αναγνώριση τίτλων σπουδών της Αλλοδαπής, είναι ο Διαπανεπιστημιακός Οργανισμός Αναγνώρισης Τίτλων Ακαδημαϊκών και Πληροφόρησης (ΔΟΑΤΑΠ πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ) το οποίο εδρεύει στη Λεωφόρο Μεσογείων 223.
Το άρθρο 3 του Ν. 1486/1984 (ΦΕΚ 161/Α/18.10.1984) αφορά στα "Δικαιώματα και υποχρεώσεις μελών".

Στον δε ΑΣΕΠ εξετάζονται μαζί με ηλεκτρονικούς από Χανιά και Ηλεκτρονικούς ΤΕΙ και Ηλεκτρολόγους ΑΕ/ΤΕΙ.
Στο Φυσικό αρχές του 1990 επειδή η Πληροφορική ήταν στα σπάργανα ακόμη το μεταπτυχιακό Ρ/Η ήταν ένα δέλεαρ για διορισμό ως καθητές πληροφορικής... 8)
Αυτό το έλεγαν έντονα,ότι θα ενταχθούν στην επετηρίδα της Πληροφορικής οι απόφοιτοι του.
Δεν γνωρίζω αν πραγματοποιήθηκε.
Πολλοί απόφοιτοι Φυσικής-Μαθηματικών έδιναν κατάταξη στα τότε νέα τμήματα πληροφορικής,έτσι κι αλλιώς τα βιβλία/σημειώσεις ανήκαν αρχικά στα τμήματα από όπου προέρχονταν,Φυσικής,Μαθηματικών και Ηλεκτρολόγων Μηχανικών.
Άλλοι έφευγαν για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό κυρίως Αγγλία.
Η C το 1993-1994 στο τμήμα Πληροφορικής διδασκόταν συνδιδασκαλία στους Φυσικούς και τους Πληροφορικούς από τον καθηγητή.
Οι δε δομές δεδομένων συνδιδασκαλία σε Μαθηματικούς (επιλογής),Πληροφορικούς (υποχρεωτικό) και Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς (υποχρεωτικό).
Για σχολές με διπλά επαγγελματικά δικαιώματα εδώ.
Για ποιες σχολές εγγράφονται οι απόφοιτοι τους υποχρεωτικά στο οικονομικό επιμελητήριο Ελλάδος εδώ
Αν γνωρίζει κάποιος τα ακριβή επαγγελματικά δικαιώματα ως οικονομολόγοι των αποφοίτων Εφ. Πληροφορικής ας το διευκρινίσει.
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

evry

Αυτό με την εγγραφή των Ρ/Η στο ΤΕΕ δεν είμαι σίγουρος αν πράγματι ισχύει, αλλά μετέφερα αυτό που μου έλεγαν τα παιδιά που ήταν τότε στο Ρ/Η.
Αν υπάρχει κάποιος απόφοιτος του Ρ/Η και διαβάζει ας το διευκρινίσει.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

itt

Παράθεση από: evry στις 16 Ιουν 2015, 07:55:57 ΜΜ
Δεν ήξερα ότι το συγκεκριμένο τμήμα έχει τόσα πολλά μαθήματα οικονομικών/διοίκησης. Αν τo 1/3 των μαθημάτων δεν είναι πληροφορικής αυτό δε συνιστά περιορισμένες επιλογές στο γνωστικό αντικείμενο της πληροφορικής;

Επίσης επειδή ακούω πολλούς να λένε ότι αν τελειώσεις τα τμήματα αυτά(ασσοε, πειραιά κλπ) γράφεσαι και στο οικονομικό επιμελητήριο, τι ακριβώς σημαίνει αυτό; Το ότι γράφεσαι σε ένα επιμελητήριο δε μου λέει τίποτα. Σημασία έχει ως τι γράφεσαι. Δηλαδή τι επαγγελματικά δικαιώματα σου δίνει. Προφανώς δεν είσαι οικονομολόγος. Υποθέτω ότι σου δίνουν δικαιώματα κάποιας χαμηλής κατηγορίας λογιστή.
Ξέρεις κανείς από όσους έχουν τελειώσει το τμήμα?

ΥΓ. Θυμάμαι παλιά κάποιοι καθηγητές στη σχολή (ΕΚΠΑ) διαφήμιζαν σε όσους πήγαιναν στο μεταπτυχιακό Ρ/Η ότι αν το τελειώσουν μετά γράφονται στο ΤΕΕ ως μηχανικοί. Στη συνέχεια φυσικά οι φοιτητές ανακάλυπταν οτι ναι μεν γράφονταν στο ΤΕΕ αλλά σε μια κατηγορία με 0 δικαιώματα (είναι η ίδια κατηγορία στην οποία είναι όλες οι σχολές Μηχανικών Υπολογιστών και οι Ηλεκτρονικοί Μηχανικοί των Χανίων) αν τα θυμάμαι καλά

Το τμήμα του Πειραιά δεν έχει καμια σχέση με οικονομικά, υπό την έννοια ότι δεν υπάρχει μάθημα κορμού ή κατεύθυνσης που να έχει οποιαδήποτε σχέση με οικονομολογία. Αμιφαβάλλω για αυτό με το ΟΕΕ, ίσως να γινόταν σε πολύ παλαιότερα εποχή που το τμήμα δεν ήταν αμιγώς CS. (Η ειρωνεία είναι λοιπόν ότι μπορείς να μελετήσεις περισσότερο οικονομικά και προγραμματισμό στους ΗΜΜΥ τους ΕΜΠ με συνδυασμό ροών, από το τμήμα του Πειραιά)