υποστήριξη e- learning

Ξεκίνησε από kirdim, 15 Μαρ 2020, 03:26:28 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Kermit, ο Βάτραχος

Παράθεση από: evry στις 28 Μαρ 2020, 03:40:47 ΜΜ
Ερώτηση: Έχουν πάρει οι δάσκαλοι λογαριασμούς στο webex?

[snip]

Ενημερωτικά, εγώ έλαβα σήμερα το μεσημέρι πρόσκληση για μια τηλεδιάσκεψη αύριο το πρωί για τη σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση στα δημοτικά (ανήκω στην Π.Ε. Αιτωλοακαρνανίας).

Πάντως, έχοντας διαβάσει όποια οδηγία πήρε το μάτι μου τις τελευταίες δύο βδομάδες, συμφωνώ με την άποψη πως ΔΕΝ είναι υποχρεωτική η εφαρμογή της σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης. Άλλο αν το δοκιμάσω, μόνο και μόνο για να επιβεβαιώσω στη πράξη, την ύπαρξη όσων προβλημάτων ανέφερες (evry) λίγο πιο πάνω.

Θα ήμουν περίεργος να δω, στο βαθμό που δουλέψει, αν τα παιδιά συμπεριφέρονται διαφορετικά στην εικονική τάξη, από άποψη προσοχής, απ' ότι στην πραγματική. (Μάλλον όχι, But one can hope ...)

stam12

Σε μας, στο ένα απ' τα δύο σχολεία στο οποίο εργάζομαι, ο δ/ντής πήρε απ' όλους τους εκπ/κούς τα links σύνδεσης στη WebEx, έβγαλε πρόγραμμα, το κοινοποίησε στους μαθητές μαζί με τα links κι έτσι μας αναγκάζει ουσιαστικά να είμαστε επιστρατευμένοι πίσω απ' τις οθόνες των υπολογιστών μας τις συγκεκριμένες μέρες και ώρες, περιμένοντας τους μαθητές μας.

Εν' τω μεταξύ, σκέφτομαι, αν του 'ρθει να "μπουκάρει" κι αυτός στο "meeting" για να ελέγξει και καλά, τι θα γίνει; Έχει άραγε δικαίωμα να κάνει κάτι τέτοιο; Εγείρονται έτσι διάφορα τέτοια ζητήματα που και για μας είναι πρωτόγνωρα και δε ξέρουμε πως να τα αντιμετωπίσουμε! Με τέτοιες πρακτικές, δε μετατρέπεται τελικά το όλο εγχείρημα σε καταναγκαστικό για όλους, εκπ/κούς και μαθητές;
Το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο και το να ρίχνεις το φταίξιμο στον υπολογιστή είναι ακόμη πιο ανθρώπινο.

evry

Παράθεση από: stam12 στις 29 Μαρ 2020, 06:33:34 ΜΜ
Σε μας, στο ένα απ' τα δύο σχολεία στο οποίο εργάζομαι, ο δ/ντής πήρε απ' όλους τους εκπ/κούς τα links σύνδεσης στη WebEx, έβγαλε πρόγραμμα,
Κανονικά δεν θα έπρεπε να μπει κανείς. Αλλά μια καταγγελία στην ΕΛΜΕ νομίζω θα ήταν μια χαρά.
Σίγουρα δεν μπορεί να το κάνει αυτό.
Στη θέση σου εγώ θα του ζητούσα να μου κοινοποιήσει εγγράφως με υπογραφή δική του το ωρολόγιο πρόγραμμα και τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω.

Παράθεση
το κοινοποίησε στους μαθητές μαζί με τα links κι έτσι μας αναγκάζει ουσιαστικά να είμαστε επιστρατευμένοι πίσω απ' τις οθόνες των υπολογιστών μας τις συγκεκριμένες μέρες και ώρες, περιμένοντας τους μαθητές μας.
Πως κοινοποίησε τα links? Δεν μπορεί να το κάνει! Τα links δεν μπορούν να δημοσιοποιηθούν. το λέει στις οδηγίες.

Παράθεση
Εν' τω μεταξύ, σκέφτομαι, αν του 'ρθει να "μπουκάρει" κι αυτός στο "meeting" για να ελέγξει και καλά, τι θα γίνει;
Δεξί κλικ πάνω του και .... expel !

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ
Όλη η διαδικασία είναι στον αέρα. Αναφέρω και γιατί:

Όταν αρχίσουν να μπαίνουν οι μαθητές στο μάθημά σας υπάρχει θέμα ταυτοπροσωπείας, δεν υπάρχει authentication. Μπορώ π.χ. να μπω εγώ και να δώσω όνομα μαθητή, ή μπορεί να είναι μέσα ο γονιός του (στην καλύτερη) ή αυτός που του κάνει ιδιαίτερο και να μην το πάρετε χαμπάρι, για αυτό δεν μπορούν τα links να κυκλοφορήσουν. Συνάδελφοι στο θέμα της ταυτοποίησης (και όχι μόνο) το σύστημα είναι απίστευτα διάτρητο. Μπορεί ένας μαθητής αντί να παρακολουθεί Φυσική με έναν καθηγητή να μπει στην τάξη άλλου! Θα του το επιτρέψουμε? Προσοχή λοιπόν στο θέμα αυτό! Αν δεν έχουν μικρόφωνο και κάμερα δεν υπάρχει τρόπος να τους/τις ταυτοποίησετε άμεσα.

Είναι όλο στον αέρα και για αυτό δεν είναι και υποχρεωτικό!

ΥΓ. Είμαι από εκείνους που όχι μόνο θα κάνω μάθημα αλλά θα χρησιμοποιήσω και άλλα εργαλεία (zoom, edmodo) και θα υποστηρίξω και συναδέλφους, αλλά όχι να μας δουλεύουν κιόλας!
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

παρις

Απο αυριο μεθαυριο webex minedu και e-class θα δεχτουν ενα μεγαλο νεο φορτιο. Οι μικροι μαθητες απο αυριο μπαινουν για πρωτη φορα e class.
Προβλεπω καταρευση.
Πολλα μπεμπέ που πατανε κουμπια και παιζουν με τις καμερες και δασκαλοι σε πανικο (αυτο το εβαλα καλα;γιατι δεν παιζει η live cam 2.0 windowsxp 15ετιας που εχω; )
:laugh:

stam12

Παράθεση από: evry στις 29 Μαρ 2020, 07:12:02 ΜΜ
Κανονικά δεν θα έπρεπε να μπει κανείς. Αλλά μια καταγγελία στην ΕΛΜΕ νομίζω θα ήταν μια χαρά.
Σίγουρα δεν μπορεί να το κάνει αυτό.
Στη θέση σου εγώ θα του ζητούσα να μου κοινοποιήσει εγγράφως με υπογραφή δική του το ωρολόγιο πρόγραμμα και τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω.
Πως κοινοποίησε τα links? Δεν μπορεί να το κάνει! Τα links δεν μπορούν να δημοσιοποιηθούν. το λέει στις οδηγίες.
Δεξί κλικ πάνω του και .... expel !

Είναι όλο στον αέρα και για αυτό δεν είναι και υποχρεωτικό!

Χα χα χα, συμφωνώ απόλυτα. Καλύτερα να μας έδιναν τα 800 ευρώ και να μας άφηναν ήσυχους, παρά όλους αυτούς τους μπελάδες που μας φόρτωσαν και μας φορτώνουν κάθε μέρα κι άλλους.
Το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο και το να ρίχνεις το φταίξιμο στον υπολογιστή είναι ακόμη πιο ανθρώπινο.

παρις

Στο webex πως στελνουμε ενα αρχείο;

evry

Κανονικά πηγαίνεις πάνω στο μενού και είναι:
File --> Transfer --> Share File
αλλά τώρα το βλέπω απενεργοποιημένο. Θα κοιτάξω και το απόγευμα που έχω μάθημα

Παράθεση από: παρις στις 31 Μαρ 2020, 12:00:53 ΠΜ
Στο webex πως στελνουμε ενα αρχείο;
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Δημήτρης Γκίνης

Η διαμοίραση αρχείων δεν δουλεύει στην έκδοση αυτή του webex που δίνει στο υπουργείο η Cisco (νομίζω και στην free αλλά δεν είμαι σίγουρος)

ilias_s

Παράθεση από: evry στις 31 Μαρ 2020, 08:37:21 ΠΜ
Κανονικά πηγαίνεις πάνω στο μενού και είναι:
File --> Transfer --> Share File
αλλά τώρα το βλέπω απενεργοποιημένο. Θα κοιτάξω και το απόγευμα που έχω μάθημα

Στην ενημέρωση από το υπουργείο μας είπαν ότι δεν θα υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Φυσικά μας είπαν ότι και οι μαθητές δεν θα μπορούν να ανοίξουν μόνοι τους το μικρόφωνό τους αλλά και αυτό δεν ισχύει!   ;D

παρις

Ολη μερα σημερα ανοιγοκλειναν τα μικροφωνα σημερα οι μαθητες, δεν λειτουργει το δικο μας block.
Θα φερω τον Laertis να τους βαλει σε ταξη  :laugh:

Επισης εβαζε σε πρωτο πλανο οχι παντα αυτον που μιλουσε, αργουσε αυτη η αυτοματη σκηνοθεσια που γινεται.
Ειχαμε και τεχνικα προβληματα, τα εχουν κανει μπαχαλο τα πιτσιρικια τα μηχανηματα.
8/10 το δουλεψαν σωστα, ακομα και απο κινητο καποιοι.
Ενας γονεας καποια στιγμη ηρθε και πηρε τον υπολογιστη και εκλεισε το webex μαλλον ειχε δουλεια. Καταλαβε οτι χαζολογουσαμε γιατι πιο πολυ ωρα αυτο καναμε.

Αρτζι Μπουρτζι και Λουλας ειναι ολα στο Δημοτικο δεν φταιει το webex. Το webex ειναι ο τελευταιος τροχος μιας κακοστημενης...αμαξης!

Μαλλον ενα ξεχωριστο θεμα webex θα βοηθουσε.

evry

Μια ερώτηση για όποιον έχει ασχοληθεί γιατί δεν έχω χρόνο να το κοιτάξω.
Αν κάποιος καθηγητής δημιουργήσει google classroom και προσκαλέσει μαθητές με τον κωδικό που βγάζει πρέπει αυτοί οι μαθητές
1) Να έχουν gmail
2) Να έχουν οποιοδήποτε email
3) Δεν χρειάζεται email

Έχει κανείς google classroom να μας διαφωτίσει?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

ApoAntonis

θεωρητικά το 2
(αν θυμάμαι σωστά σε κάποιο hotmail δεν πήγαινε ποτέ η ειδοποίηση)

Τουλάχιστον μέχρι προ τετραμήνου, το email ήταν υποχρεωτικό

evry

Περίεργο γιατί στέλνω ένα Invitation στο hotmail μου και μόλις το κάνω κλικ με πετάει στην κλασική οθόνη login του gmail και ζητάει google Λογαριασμό.
Τι να πω. Κάνω κάτι τόσο λάθος?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

ApoAntonis

ναι οκ, μπορούν να βάλουν οποιοδήποτε email για το account


evry

Άρα πρέπει να κάνουν Google Account, ούτως ή άλλως.
Εγώ εννοούσα να μην χρειαστεί να κάνουνε λογαριασμό στη google.
οκ ευχαριστώ πολύ
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr