Απεργία τα χρήματα στον Διευθυντή?

Ξεκίνησε από dim, 10 Μαΐου 2010, 08:41:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

poursali

μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

astef

Ρε Dim, τί τύπισα είναι αυτή;;
Πού τη βρήκαν...και την έβαλαν να το παίζει διευθύντρια...
Οι άλλοι του συλλόγου γιατί δεν την "καθαρίζετε";; Τί κάθεστε και αντιμετωπίζετε συνεχώς μεμονωμένα περιστατικά...Κάντε τα πακέτο και "καθαρίστε" την...
Μάλλον δεν έχουν καταλάβει οι συνάδελφοί σου τη δύναμη του Συλλόγου...αρκεί βέβαια να δουλεύει σωστά...
Πολύ θα ήθελα να γνωρίσω το ζώον από κοντά... :D

Dim, αν είσαι εκεί του χρόνου (και αν είναι και το ζώον-που θα είναι...) έχω συμβουλή:
Σε κάθε Σύλλογο (Σύλλογος μεγάλος δεν υπάρχει άλλος... ;D) να σκας μύτη με δύο ντοσιέ τιγκαρισμένα με τη σχετική εκπαιδευτική νομολογία...
Δοκιμασμένο... ;)

ΥΓ. Δε βλέπω να βγάζει το ζώον την επόμενη χρονιά μαζί σου... :D
     Αν είσαι και τη μεθεπόμενη εκεί, το ζώον θα έχει φύγει... >:D
Ένας κλάδος παντός καιρού ...

Keep Growing

Δήμητρα, πολύ καλά το πας.
Σε λίγο θα κατέβει στους δρόμους με πανό. :D
Θα γίνει δικιά μας.  :laugh:
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

poursali

χαχαχα σαν πολυ αισιοδοξο σε βλεπω Παναγιωτη
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Keep Growing

Να μη πούμε και καμιά, ...εκροή γενεσιουργικής αιτίας, για να γελάσουμε και λίγο;
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

skoud

Το επισυναπτόμενο είναι απόσπασμα δικαστικής απόφασης με την οποία κηρύχθηκε παράνομη η απεργία της ΟΛΜΕ στις εξετάσεις του 1990 (για τυπικούς λόγους:  μη εμπρόθεσμη κοινοποίηση).

Είναι όμως σημαντική γιατί σε αυτή αναγνωρίζεται πως δεν υπάρχει θέμα προσωπικού ασφαλείας στα σχολεία, αλλά και το γεγονός πως δεν μπορεί να γίνουν εξετάσεις χωρίς τη συμμετοχή όλων των καθηγητών του σχολείου.
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

poursali

Παράθεση από: skoud στις 19 Μαΐου 2010, 09:52:28 ΠΜ
σε αυτή αναγνωρίζεται πως δεν υπάρχει θέμα προσωπικού ασφαλείας στα σχολεία, αλλά και το γεγονός πως δεν μπορεί να γίνουν εξετάσεις χωρίς τη συμμετοχή όλων των καθηγητών του σχολείου.

αρα αν το υπουργειο δεν αναβαλει τις αυριανες εξετασεις (κατι το οποιο ηδη ειναι αργα για να γινει) στην ουσια παρανομει.
εχω την εντυπωση (για να μην πω πεποιθηση) οτι προσπαθει να ερθει σε ευθεια συγγρουση με την απεργια των καθηγητων προσπαθωντας να τους καταστησει υπευθυνους για τις συνεπειες αυτης.
skoud, αυτο το εγγραφο το βρηκες εσυ με προσωπικο σου κοπο ή ειναι κατι που κυκλοφορει ως αντεπιχειρημα για το προσωπικο ασφαλειας που ζητα η υπουργος?
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

skoud

Το έγγραφο κυκλοφορεί σε διάφορες συνδικαλιστικές λίστες, αλλά το περιεχόμενο του είναι γνωστό στις "παλιοσειρές".
Το υπουργείο έπρεπε να αναβάλλει τις εξετάσεις, όπως ζήτησε η ΟΛΜΕ, αλλά το αφήνει με προφανή σκοπό αυτόν που αναφέρεις. Το σίγουρο είναι ότι ασκούνται πιέσεις σε συναδέλφους και οργιάζουν οι «φήμες» ότι δήθεν η ΟΛΜΕ έχει «αποδεσμεύσει» τα μέλη της που συμμετέχουν στις πανελλήνιες εξετάσεις των νυχτερινών λυκείων και ΕΠΑΛ που πραγματοποιούνται αύριο. Θα δούμε τι θα γίνει...
Επίσης ήθελα να προσθέσω και εγώ σε σχέση με τις ενδοσχολικές εξετάσεις ότι:
1] Καμιά εξεταστική διαδικασία δεν έχει ούτε την ηθική ούτε την τυπική νομιμότητα, στο βαθμό που έστω και ένας από τους εισηγητές απεργεί.
2] Η απεργία διαπιστώνεται στις 8πμ της ημέρας που υπάρχει απεργία και δεν δηλώνεται εκ των προτέρων.
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

andreas_p

Ότι η εξεταστική διαδικασία μπορεί να προσβληθεί.

Keep Growing

" .. Η απεργία διαπιστώνεται στις 8πμ της ημέρας που υπάρχει απεργία και δεν δηλώνεται εκ των προτέρων."

" ..η παροχή παιδείας δεν αφορά ζωτικές ανάγκες του κοινωνικού συνόλου οι οποίες δεν επιδέχονται αναβολή ..."

Το σύνταγμα και τους νόμους, σε μια Δημοκρατία, τα σέβονται όλοι, κυρία Διαμαντοπούλου μας.

"...Το υπουργείο δηλώνει ότι οι εξετάσεις θα γίνουν κανονικά, καθώς υπάρχουν προκαθορισμένοι επιτηρητές και δεν θα δημιουργηθεί πρόβλημα,..."

Μιλήσατε ξεχωριστά με όλους τους επιτηρητές και σας είπαν ότι δεν θα απεργήσουν;
Και αν το κάνατε, είναι νόμιμο;

Εκτός και αν το δημοσίευμα είναι απλά μια τυπική παραπληροφόρηση.

Είτε έτσι είτε αλλιώς, αηδιάζουμε με σας συνεχώς.
Αυτό δεν μπορεί κανένας να μας το στερήσει. 


http://www.alfavita.gr/typos/t14_5_10_1058.php
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

skoud

Το ηθικό είναι προφανές: Απεργώ (με κόστος....) και τουλάχιστον πρέπει να γίνει σεβαστό αυτό από όσους δεν απεργούν. Δεν είναι συναδελφικό, παιδαγωγικά σωστό κλπ να βάλλει κάποιος άλλος θέματα για μένα.  Από την άλλη αν βάλλει άλλος θέματα (προβλέπεται αυτό σε περίπτωση απουσίας του εισηγητή, αλλά λόγω αδείας π.χ. ασθένειας) υπάρχει τυπικό πρόβλημα που σημαίνει ότι μπορεί να γίνει αυτό που έγραψε ο Ανδρέας.
Οι προφορικές οδηγίες από το υπουργείο πάντως είναι να μετατεθούν οι εξετάσεις αν λείπει ο εισηγητής (για τις ενδοσχολικές εννοείται)
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

dim

Παράθεση από: dim στις 18 Μαΐου 2010, 08:10:50 ΜΜ
Έρχεται με φόρα τσιρίζοντας πάλι σήμερα...
Συνάδελφοι δεν θα μου τινάξετε εσείς το σχολείο στον αέραααααααα .... δεν θα μου τινάξετε τις εξετάσειςςςςςςςςςςςςςςς!!!!!!!!!!!!
Τι έπαθε πάλι αναρωτιέται ο κοινός θνητός?
Και λέει ο καρπός pap...
Θέλω να δηλώσετε ποιοί θα κάνετε απεργία για να δώ τι επιτηρητές θα έχω για την Πέμπτη.

Ποιό τίναγμα του σχολείου Μεγαλοδύναμε....  τόόόόόόόόόόσοοοοο απλή και σαφής η ανακοίνωση:
"""""...οι μαθητές των Γυμνασίων  θα πρέπει να προσέλθουν κανονικά στα σχολεία τους και να ενημερωθούν επί τόπου για το εάν θα γίνουν οι ενδοσχολικές εξετάσεις. Σε περιπτώσεις που οι επιτηρητές συμμετέχουν στην απεργία, οι ενδοσχολικές εξετάσεις θα μετατεθούν για άλλη ημέρα. """"" 

Χρησιμοποιώντας την έκφραση τσίριζε .... για τίναγμα του σχολείου της στον αέρα δεν μπορώ να σας μεταφέρω τον πανικό της την απελπισία την τρέλα..... 

Καρκαμάνης Γεώργιος

Έχω διατυπώσει και παλαιότερα την άποψή μου :
Τέτοια άτομα μόνο προβλήματα δημιουργούν στην ήδη προβληματική δημόσια εκπαίδευση η οποία δεν πρόκειται να βελτιωθεί έχοντας σε  θέσεις ισχύος άτομα συγκεκριμένου τύπου.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Βρε Δήμητρα, μήπως η δντριά σου περνά δύσκολη κλιμακτήριο;
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...