Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

lkt

Δεν παλεύεται ο Αρβανιτόπουλος. Απαντάει σε όλα εκτός απ'το θέμα μας. Ήμαρτον!

tropheus

Παρόλο που ακούγεται ωραίο το "οργανική θέση για κάθε δάσκαλο, εκπαιδευτικό" που είπε ο Αρβανιτόπουλος γιατί μου μυρίζει παγίδα ;;;

control_data

Αφορά στους εκπαιδευτικούς του Δημοσίου. Ο Αρβανιτόπουλος ανακοίνωσε πλάνο να θεσπίσει οργανική θέση σε κάθε εκπαιδευτικό. (Ξέρω οτι κάποιοι θα κάνουνε οργισμένα σχόλια αλλά τουλάχιστον σεβαστείτε τη δουλειά που έχουν κάνει πολλοί εκπαιδευτικοί του Δημοσίου στον αγώνα για την διατήρηση της Πληροφορικής στην εισαγωγή στην τριτοβάθμια).

seibei

Παράθεση από: tropheus στις 10 Σεπ 2013, 07:14:54 ΜΜ
Παρόλο που ακούγεται ωραίο το "οργανική θέση για κάθε δάσκαλο, εκπαιδευτικό" που είπε ο Αρβανιτόπουλος γιατί μου μυρίζει παγίδα ;;;
Αν προσπαθήσει να "μεταφέρει" τις πραγματικές οργανικές απο το υπουργείο στα σχολεία σημαίνει ένα μόνο πράγμα: Απολύσεις και μάλιστα πολλές!
Θα αρχίσει μετά τις "συγχωνεύσεις"-κλεισίματα και αντίο...
Ελπίζω να εννοει κάτι άλλο, που δεν θα μας ξεκαρφώνει συνταγματικά.

tropheus

Παράθεση από: control_data στις 10 Σεπ 2013, 07:16:00 ΜΜ
Αφορά στους εκπαιδευτικούς του Δημοσίου. Ο Αρβανιτόπουλος ανακοίνωσε πλάνο να θεσπίσει οργανική θέση σε κάθε εκπαιδευτικό. (Ξέρω οτι κάποιοι θα κάνουνε οργισμένα σχόλια αλλά τουλάχιστον σεβαστείτε τη δουλειά που έχουν κάνει πολλοί εκπαιδευτικοί του Δημοσίου στον αγώνα για την διατήρηση της Πληροφορικής στην εισαγωγή στην τριτοβάθμια).

Ναι για τους εκπαιδευτικούς του Δημοσίου έλεγε και το είχε πει και παλαιότερα αλλά σηκώνει πολύ συζήτηση το θέμα.

Στο θέμα μας τώρα. Νομίζω ότι όσο περνάει η ώρα γίνεται φανερό ότι ο Αρβανιτόπουλος ΔΕ ΘΕΛΕΙ να μπει στην ουσία του θέματος της Πληροφορικής. Γιαυτό απαντάει σε διάφορα που του λένε αλλά όχι σε αυτό που μας καίει ...

seibei

Παράθεση από: control_data στις 10 Σεπ 2013, 07:16:00 ΜΜ
Αφορά στους εκπαιδευτικούς του Δημοσίου. Ο Αρβανιτόπουλος ανακοίνωσε πλάνο να θεσπίσει οργανική θέση σε κάθε εκπαιδευτικό. (Ξέρω οτι κάποιοι θα κάνουνε οργισμένα σχόλια αλλά τουλάχιστον σεβαστείτε τη δουλειά που έχουν κάνει πολλοί εκπαιδευτικοί του Δημοσίου στον αγώνα για την διατήρηση της Πληροφορικής στην εισαγωγή στην τριτοβάθμια).
Κάθε μόνιμος ΔΥ έχει οργανική. Έτσι και οι εκπαιδευτικοί έχουν οργανική στο υπουργείο Παιδείας. Γιαυτό και ο μόνος τρόπος που μπορούσε να κάνει απολύσεις ήταν η κατάργηση ολόκληρου του κλάδου, όπως και έκανε με όλες αυτές τις ειδικότητες.
Οι εκπαιδευτικοί ειδικά έχουν και μια "οργανική" στο σχολείο, για λόγους άλλους. Αλλά η πραγματική είναι στο υπουργείο.

lp

Παράθεση από: seibei στις 10 Σεπ 2013, 07:22:50 ΜΜ
Κάθε μόνιμος ΔΥ έχει οργανική. Έτσι και οι εκπαιδευτικοί έχουν οργανική στο υπουργείο Παιδείας. Γιαυτό και ο μόνος τρόπος που μπορούσε να κάνει απολύσεις ήταν η κατάργηση ολόκληρου του κλάδου, όπως και έκανε με όλες αυτές τις ειδικότητες.
Οι εκπαιδευτικοί ειδικά έχουν και μια "οργανική" στο σχολείο, για λόγους άλλους. Αλλά η πραγματική είναι στο υπουργείο.

Με άλλα λόγια αν καταργηθεί ένα σχολείο καταργούνται και όλες οι οργανικές... Δηλαδή όλος ο σύλλογος παίρνει... δρόμο.
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

andreas_p

Παράθεση από: kostaskls στις 10 Σεπ 2013, 04:01:02 ΜΜ
πάντως είναι για τρέλα τελείως:
έχει βάλει στις πανελλαδικές τα Στοιχεία Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών καθώς και
Αρχές Φυσικών Επιστημών και
δεν βάζει την Πληροφορική παρότι το ζητάνε ακόμα και
βουλευτές της ΝΔ.
Μιλάμε για κανονικό βόλεμα!!!
Και λένε εμάς για συντεχνία!!!

Μα (ο Αρβ ...) είναι των Πολιτικών Επιστημών ! Είναι μια κλειστή κάστα με καθαρά συντεχνιακά συμφέροντα ...

Α

tsabatman

Ααα ρε κομματόσκυλο θα έρθει και η σειρά σου να δεις τη γλύκα να μένεις εκτός βουλής

aztec99

παιδιά, ο Αρβ με έχει αγχώσει.....γιατί δεν σχολιάζει για εμάς;

andrika


tsabatman

Τακτοποίησε τους δικούς του και μόνο η πληροφορική τον πείραξε!θα το παλέψουμε όμως γιατί έχουμε δίκιο!!!

lkt

Είναι δυνατόν να μην απαντάει; Τόση απαξίωση; Δε μπορεί, θα πάρει θέση.

che

Το ότι δεν σχολιάζει η πολυ καλο ειναι η θα το κάνει γαργαρα.
Επίσης υπενθυμίζω ότι ο κύριος ήταν στο επικρατείας. Δεν τον νοιαζουν οι σταυροί.

tsabatman

Δεν μπορώ να εκφράσω δημόσια τα επίθετα που μου έρχονται για  αυτόν τον άνθρωπο