Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

odysseas

Παράθεση από: morfeus στις 02 Σεπ 2013, 05:02:10 ΜΜ
"...Έτσι, αύριο στις 11 το πρωί, θα κληθούν να καταθέσουν τις απόψεις τους οι αρμόδιοι φορείς και στις 3 το απόγευμα θα γίνει η συζήτηση επί των άρθρων του νομοσχεδίου, ενώ την Πέμπτη, το πρωί, θα ξεκινήσει η δεύτερη ανάγνωσή του..."

Δυστυχώς όμως η ΠΕΚΑΠ πιθανότατα δε θα είναι ανάμεσα σε αυτούς τους φορείς (εκτός κι αν αλλάξει κάτι στο μεταξύ). Πολλοί βουλευτές πρότειναν να κληθεί, όμως προτάθηκαν και δεκάδες άλλοι φορείς με αποτέλεσμα στο τέλος να επιλεγούν γύρω στους 10, με την ΠΕΚΑΠ να μη βρίσκεται ανάμεσα σε αυτούς. Δεν ξέρω ποιοι είναι αυτοί οι 10, ούτε γνωρίζω αν υπάρχει ενδεχόμενο να αλλάξει αυτό.

Με την ευκαιρία πάντως θέλω να πω κάτι με το οποίο γνωρίζω ότι πολλοί διαφωνούν και δεν έχω ιδέα αν υπάρχει έστω κι ένας που να συμφωνεί: αυτός ο περιορισμός που έχουμε θέσει στον εαυτό μας ότι δεν πρέπει να αποκαλύπτουμε τις κινήσεις μας στον εχθρό με ενοχλεί και με βρίσκει αντίθετο. Είναι προφανές σε όλους (φίλους και εχθρούς) ότι θα μιλήσουμε με βουλευτές, θα στείλουμε mail, θα καταθέσουμε προτάσεις και έγγραφα, κτλ., κτλ. Είναι επίσης προφανές το περιεχόμενο των διεκδικήσεών μας. Δεν περιμένουν από εμάς να το αποκαλύψουμε, κι εκείνοι το ίδιο κάνουν. Αντίθετα, πιστεύω ότι με αυτή την συσκότιση δυσχεραίνουμε τον συντονισμό των προσπαθειών μας.

petrosp13

Σε περίπτωση που δεν το καταλάβαμε, οι χημικοί αντιγράφουν τις κινήσεις μας
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

odysseas

Παράθεση από: petrosp13 στις 02 Σεπ 2013, 05:29:46 ΜΜ
Σε περίπτωση που δεν το καταλάβαμε, οι χημικοί αντιγράφουν τις κινήσεις μας

Ζητάνε κι αυτοί Πληροφορική ή Χημεία;  >:D

apom

Παράθεση από: odysseas στις 02 Σεπ 2013, 05:20:23 ΜΜ

Με την ευκαιρία πάντως θέλω να πω κάτι με το οποίο γνωρίζω ότι πολλοί διαφωνούν και δεν έχω ιδέα αν υπάρχει έστω κι ένας που να συμφωνεί: αυτός ο περιορισμός που έχουμε θέσει στον εαυτό μας ότι δεν πρέπει να αποκαλύπτουμε τις κινήσεις μας στον εχθρό με ενοχλεί και με βρίσκει αντίθετο. Είναι προφανές σε όλους (φίλους και εχθρούς) ότι θα μιλήσουμε με βουλευτές, θα στείλουμε mail, θα καταθέσουμε προτάσεις και έγγραφα, κτλ., κτλ. Είναι επίσης προφανές το περιεχόμενο των διεκδικήσεών μας. Δεν περιμένουν από εμάς να το αποκαλύψουμε, κι εκείνοι το ίδιο κάνουν. Αντίθετα, πιστεύω ότι με αυτή την συσκότιση δυσχεραίνουμε τον συντονισμό των προσπαθειών μας.

Εγω εδώ και ημέρες είμαι σε μαύρα μεσάνυχτα όσον αφορά όχι τόσο τις κινήσεις που γίνονται αλλά τα αποτελέσματα που υπάρχουν... και ομολογώ ότι ''σχεδον'' το έχω πάρει απόφαση... εάν κάποιος έχει κάτι ευχάριστο να μοιραστεί μαζί μου ας στείλει ένα πμ... σίγουρα υπάρχουν χιλιάδες σας κι εμένα... Σήμερα έκανα το πρώτο μου μάθημα σε φροντιστήριο και πραγματικά όχι μόνο δεν είχα όρεξη αλλά συνέχεια σκεφτόμουν τι κάθομαι και κάνω εδώ μέσα... αφού το countdown έχει ξεκινήσει... :(

tdrivas

Δηλαδή για να καταλάβω, το πλέον ισχυρό μας όπλο, η συμμετοχή της ΠΕΚΑΠ στην συζήτηση με ή χωρίς πανεπιστημιακούς, πάει???
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

demodos

Καθηγητές Πανεπιστημίου  και ΤΕΙ στελνουν επιστολή  στέλνουν στον Υπουργό Παιδείας Κωνσταντίνο Αρβανιτόπουλο αναφερόμενοι στη χημεία

Διαβάστε περισσότερα: http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%B3%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82-%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B5%CE%B9-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%87%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82#ixzz2dkLN3tPS
Follow us: @alfavita on Twitter | alfavita.gr on Facebook

odysseas

Παράθεση από: morfeus στις 02 Σεπ 2013, 05:38:33 ΜΜ
Δηλαδή για να καταλάβω, το πλέον ισχυρό μας όπλο, η συμμετοχή της ΠΕΚΑΠ στην συζήτηση με ή χωρίς πανεπιστημιακούς, πάει???

Ο Σκίκος υπήρξε προσεκτικός στο θέμα της Επιτροπής (και καλά έκανε). Έλεγε ότι "επιδιώκουμε να προσκληθούμε", δεν τον άκουσα ποτέ να λέει "θα είμαστε εκεί". Πάρα πολλοί βουλευτές πράγματι πρότειναν να προσκληθεί η ΠΕΚΑΠ. Αν κατάλαβα καλά (χωρίς να είμαι σίγουρος) η τελική απόφαση βαραίνει τον πρόεδρο της Επιτροπής, ο οποίος είχε να επιλέξει ανάμεσα σε δεκάδες φορείς.

Θέλω να πιστεύω ότι δε θα πράξουν το σκανδαλώδες: να κληθεί η επιστημονική ένωση κάποιων ειδικοτήτων, αλλά όχι κάποιων άλλων. Είναι βέβαιο (όπως το καταλαβαίνω εγώ) ότι θα προσκληθεί η ΟΛΜΕ. Ίσως να είχε νόημα κάποια επαφή προς εκείνη την μεριά, αλλά μου φαίνεται απίθανο η ΟΛΜΕ να εκφράσει δημόσια μια θέση που γνωρίζει ότι θα εξοργίσει συγκεκριμένες ειδικότητες.

apom

Εάν κάποιος-α συνάδελφος του ιδιωτικού θελήσει να συνεχίσει σε 2 χρόνια στο τομέα της εκπαίδευσης με μαθήματα Φυσική-Χημεία-Βιολογία αλλά του λείπει η τυπική νομιμοποίηση λόγω πτυχίου άσχετου με αυτές τις ειδικότητες έχω να προτείνω λύση οπότε ας στείλει πμ... υπάρχουν κι άλλες πορτοκαλιές... σιγά μην τους αφήσουμε την πίτα ολόκληρη...

εαν οποιοσδήποτε νομίζει ότι καλύτερα να αποσύρω το παραπάνω μνμ ευχαρίστως θα το κάνω... απλά προσπαθώ να βοηθήσω και να δώσω προοπτική... σε μελλοντικούς ανέργους που βράζουμε όλοι στο ίδιο ζουμί.

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: odysseas στις 02 Σεπ 2013, 05:50:26 ΜΜ
Ο Σκίκος υπήρξε προσεκτικός στο θέμα της Επιτροπής (και καλά έκανε). Έλεγε ότι "επιδιώκουμε να προσκληθούμε", δεν τον άκουσα ποτέ να λέει "θα είμαστε εκεί". Πάρα πολλοί βουλευτές πράγματι πρότειναν να προσκληθεί η ΠΕΚΑΠ. Αν κατάλαβα καλά (χωρίς να είμαι σίγουρος) η τελική απόφαση βαραίνει τον πρόεδρο της Επιτροπής, ο οποίος είχε να επιλέξει ανάμεσα σε δεκάδες φορείς.

Θέλω να πιστεύω ότι δε θα πράξουν το σκανδαλώδες: να κληθεί η επιστημονική ένωση κάποιων ειδικοτήτων, αλλά όχι κάποιων άλλων. Είναι βέβαιο (όπως το καταλαβαίνω εγώ) ότι θα προσκληθεί η ΟΛΜΕ. Ίσως να είχε νόημα κάποια επαφή προς εκείνη την μεριά, αλλά μου φαίνεται απίθανο η ΟΛΜΕ να εκφράσει δημόσια μια θέση που γνωρίζει ότι θα εξοργίσει συγκεκριμένες ειδικότητες.

Υπάρχει εκτίμηση, ποιες άλλες ενώσεις εκτός της ΟΛΜΕ θα κληθούν ;

thana$i$

Οποιοσδήποτε νοήμων και αμερόληπτος άνθρωπος θα καταλάβαινε ότι υπάρχουν δυο ομάδες:
1) Η πρώτη ομάδα διεκδικεί το δικαίωμα επιλογής
2) Η δεύτερη ομάδα διεκδικεί μόνο την κατάργηση της πρώτης

Αν οι εκπρόσωποί μας στην Βουλή ήταν στοιχειωδώς νοήμονες οι κινήσεις της μικρής, θέλω να πιστεύω, μερίδας των ανοήτων «συναδέρφων» θα προσμετρούταν υπέρ μας.





apom



apom

Παράθεση από: thana$i$ στις 02 Σεπ 2013, 06:14:13 ΜΜ

Αν οι εκπρόσωποί μας στην Βουλή ήταν στοιχειωδώς νοήμονες οι κινήσεις της μικρής, θέλω να πιστεύω, μερίδας των ανοήτων «συναδέρφων» θα προσμετρούταν υπέρ μας.

έχεις γνωρίσει πολλούς φιλόλογους, πολιτικούς επιστήμονες, και γενικά ''θεωρητικούς'' να είναι αρκούντως νοήμονες;

AlexPapplir

αν αληθευει οτι θα κληθουν 10 φορεις με την ΠΕΚΑΠ απεξω, αυτο σημαινει οτι μειοψηφουμε στο κυβερνητικο στρατοπεδο, τις επιστολες μας θα τις αφησουν αδιαβαστες οπως τα μνημονια καιη μονη λυση ειναναι 1000 ατομα εξω απο τη βουλη με συνθημα: ΓΙΑΤΙ ΥΠΟΒΑΘΜΙΖΕΤΕ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ; αλλα μαλλον ειμαστε ανηκανοι να το πραξουμε...

apom

Παράθεση από: AlexPapplir στις 02 Σεπ 2013, 06:46:53 ΜΜ
αν αληθευει οτι θα κληθουν 10 φορεις με την ΠΕΚΑΠ απεξω, αυτο σημαινει οτι μειοψηφουμε στο κυβερνητικο στρατοπεδο, τις επιστολες μας θα τις αφησουν αδιαβαστεςκαιη μονη λυση ειναναι 1000 ατομα εξω απο τη βουλη με συνθημα: ΓΙΑΤΙ ΥΠΟΒΑΘΜΙΖΕΤΕ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ; αλλα μαλλον ειμαστε ανηκανοινα πραξουμε...

Είναι αδύνατον να συγκεντρώσεις το 25% των άμεσα θιγόμενων έξω από την βουλή... εδώ 1 500 000 άνεργοι και ποτέ δεν συγκεντρώθηκε το 1%... μάλλον κάτι έχει το νερό που πίνουμε...