Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

P.Tsiotakis

Παράθεση από: andrika στις 29 Αυγ 2013, 11:48:01 ΠΜ
Συμφωνω σε ολα μαζι σου. Αλλά τον τελευταιο καιρο εχω καταλαβει και υποψιαζομαι οτι το παιχνιδι ή καπου αλλου παιζεται ή ειναι στημενο απο την αρχη.

σε διαβεβαιώ πως ό,τι από αυτά κι αν συμβαίνει η πληροφορική είναι πολύ σκληρή για να πεθάνει

andrika

Και εγω μαζι σου ειμαι Παναγιωτη γιατι οπως και εσυ ετσι και εγω και αλλοι συναδελφοι δωσαμε και θα δωσουμε για δυο ετη ακομα ολο μας το ειναι σε αυτο το μαθημα

vistrian

Παράθεση από: che στις 29 Αυγ 2013, 10:53:23 ΠΜ
Συνάδελφοι κάντε ένα τελευταίο κουράγιο και πυροβολήστε !


sptaliad@otenet.gr
kostas@ktriantafyllos.gr
gbatsara@yahoo.gr
mar.antoniu@gmail.com
info@elzoni.gr
georgantas@parliament.gr
Konsolasmanos@gmail.com
kopstim@hotmail.com
elmakri@parliament.gr
elmakthe@gmail.com
maxsenetakis@gmail.com
senetakis@parliament.gr
senetakis@outlook.com
asimina.skondra@gmail.com
stylios@parliament.gr
ltsavdar@otenet.gr
ypsilaw@otenet.gr
vamvaka@parliament.gr
nmcvamvaka@yahoo.gr
o.gerovasili@parliament.gr
olgagerovasili@gmail.com
pandritseli@parliament.gr
pdritseli@gmail.com
kozax@otenet.gr
dchrisag@hotmail.gr
chmantas@parliament.gr
ameikopoulos@hotmail.com
d.saltouros@parliament.gr
ahmet.haciosman@gmail.com
maria@kollia.gr
dep.speaker_st@parliament.gr
staxoyl@gmail.com
s.xoulidou@parliament.gr
matthaiopoulos@parliament.gr
n.mixos@parliament.gr
k.markou@parliament.gr
gripsar@otenet.gr
kke@parliament.gr
ninikolopoulos@gmail.com


έστειλά το κείμενο του Πέτρου με λίγες αλλαγές. Επίσης τα παρακάτω αρχεία
VR in Computing


vistrian

VR in Computing

Jimbo

Παράθεση από: andrika στις 29 Αυγ 2013, 12:18:15 ΜΜ
Και εγω μαζι σου ειμαι Παναγιωτη γιατι οπως και εσυ ετσι και εγω και αλλοι συναδελφοι δωσαμε και θα δωσουμε για δυο ετη ακομα ολο μας το ειναι σε αυτο το μαθημα

Τίποτα δεν έχει τελειώσει συνάδελφοι. Ο αγώνας συνεχίζεται...
Δημήτρης Μπούζιος
ΓΕΛ Άστρους

vistrian

Πρίν 40 λεπτά μου (μας) απάντησε και ο Σηφάκης

Αγαπητοι πληροφορικοι και μη,
Καλως εχοντων των πραγματων, το Βημα της ερχομενης Κυριακης θα εχει ενα αρθρο μου σχετικα με την προβλεπομενη απο το νεο σχεδιο νομου υποβαθμιση της Πληροφορικης στα λυκεια - ισως σας ενδιαφερει.
Ευχαριστω ιδιαιτερα αυτους που με βοηθησαν με στοιχεια και επιχειρηματα.

χαιρετισμους,
Ιωσηφ Σηφακης
VR in Computing

AlexPapplir

Παράθεση από: andrika στις 29 Αυγ 2013, 11:29:36 ΠΜ
Κουραστηκα να βλεπω τετοια μηνυματα που να μας δινουν ελπιδες και σε λιγη ωρα να διαψευδονται....Δεν ειναι προσωπικο το ζητημα. Αλλά θυμηθειτε τον Υφυπουργο, τον Πρωτοπαππα, τωρα ο Παναγιωτοπουλος, την aggelikoula με τους βουλευτες κ.α.. προσωπικα πιστευω οτι δεν υπαρχουν μεγαλυτεροι ψευτες απο ολους τους πολιτικαντηδες....
δυστυχως το παιχνιδι ετσι παιζεται, αν παραιτηθουμε το εχουμε χαμενο, η καθυστερηση καταθεσης του ν/σ ειναι καθαρα αποτελεσμα δικο μας, οσων πιστεψαν οτι τιποτα δε χαθηκε και παλεψαν σκληρα αυτες τις μερες..... η μαχη συνεχιζεται. 



billdnet

Παράθεση από: vistrian στις 29 Αυγ 2013, 12:19:20 ΜΜ
έστειλά το κείμενο του Πέτρου με λίγες αλλαγές. Επίσης τα παρακάτω αρχεία

Μπράβο σου που κοινοποιείς σε ΟΛΟΥΣ ;) αναλυτικά τις κινήσεις σου. Έτσι για να υπάρχει αντίστοιχη προετοιμασία βρε αδερφέ από ΟΛΟΥΣ μας(?) !!!   

andrika


andrika

Aπο Mixalis Mpalantinos στο fb

Με πήρε βουλευτής τους κυβερνώντος κόμματος ως γραμματέα του Συλλόγου στα Χανιά και μου είπε πως το τελικό σχέδιο (απο το στόμα του υπουργού) είναι 2 ώρες επιλογής στην Α, 1 ώρα Γενικής στην Β και 2 ώρες γενικής στην Γ. Ο υπουργός του είπε πως στην ουσία έχουμε και 1 ώρα αύξηση στο Λύκειο (άρα να μην φωνάζουμε λέω εγώ..). Με ρώτησε σαν πληροφορικοί αν είμαστε ικανοποιημένοι. Του είπα πως σαν ώρες υπάρχει βελτίωση αλλά εμας δεν μας απασχολεί μονο το ωράριό μας αλλά και το καλό των μαθητών το οποίο λεει πως όσοι πάνε για Σχολές Πληροφορικής κλπ πρέπει να εξετάζονται το μάθημα σε Πανελλαδικό επίπεδο. Μου είπε πως ρώτησε τον Υπουργό και του είπε πως είναι πολιτική επιλογή η ελάφρυνση των μαθημάτων σε 4 εξεταστέα τα οποία είναι οι βασικές επιστήμες. Του είπα πως εμεις δεν θέλουμε παραπάνω αλλά να μπορουν να επιλέξουν τα παιδιά Χημεία ή ΑΕΠΠ ανάλογα με την σχολή και δεν νομίζω πως η Χημεία ειναι βασική επιστήμη για τον κλάδους αυτους μια και δεν θα την ξανασυναντήσουν στα ΑΕΙ-ΤΕΙ. Μου είπε πως τεχνικά δεν ξέρει αν γίνεται αλλά θα το μεταφέρει στον υπουργό και ισως μέσα στην βουλή υπάρξουν και άλλες βελτιώσεις. Το κλιμα πάντως ήταν πως πρέπει και καλά να είμαστε και ευχαριστημένοι μια και οι ώρες αυξήθηκαν κατα μια και νομιζω πως αυτό θα είναι και το βασικό τους επιχείρημα. Για το ΕΠΑΛ μου είπε ως η πληροφορική θα παραμείνει ενω για το Γυμνάσιο ο υπουργός του είπε πως το πρόγραμμα παραμένει ως έχει και δεν έχουμε απώλειες (αρα να μην φωνάζουμε υπονοεί).

Σπύρος Δουκάκης

Παράθεση από: bill_net στις 29 Αυγ 2013, 12:24:01 ΜΜ
Μπράβο σου που κοινοποιείς σε ΟΛΟΥΣ ;) αναλυτικά τις κινήσεις σου. Έτσι για να υπάρχει αντίστοιχη προετοιμασία βρε αδερφέ από ΟΛΟΥΣ μας(?) !!!

Συνάδελφοι, το πολιτικό κομμάτι της υπόθεσης λέει ότι:
Υπάρχουν πράγματα που λέγονται και δεν γίνονται και υπάρχουν πράγματα που γίνονται και δεν λέγονται.
Αυτό να το έχουμε κατά νου όλοι μας.

andrika

Ειδατε και αλλος βουλευτης....τα αντιθετα με τον προηγουμενο

lkt

Είναι φανερό πλέον πως ο ίδιος Αρβανιτόπουλος δεν μας γουστάρει. Αυτός στην τελική δεν αποφασίζει; Το γιατί δεν μπορώ να καταλάβω...

vistrian

Παράθεση από: bill_net στις 29 Αυγ 2013, 12:24:01 ΜΜ
Μπράβο σου που κοινοποιείς σε ΟΛΟΥΣ ;) αναλυτικά τις κινήσεις σου. Έτσι για να υπάρχει αντίστοιχη προετοιμασία βρε αδερφέ από ΟΛΟΥΣ μας(?) !!!   

Με συγχωρείς κιόλας γιατι είμαι και λίγο ζαλισμένος. Τι εννοείς; εαν θέλεις στείλε pm. Εάν εννοείς τους ........ που μπαίνουν εδώ μέσα και κοιτούν τι γράφουμε τότε φίλε μου ποσώς με ενδιαφέρει. Ωραία και τι έγινε θα δούν ότι στέλνουμε email λες και δεν το ξέρουν. 
VR in Computing