Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

AlexPapplir

Παράθεση από: odysseas στις 27 Αυγ 2013, 01:17:04 ΠΜ
ΑΡΤΑ! Να κινητοποιηθεί αμέσως το παράρτημα Ηπείρου.  :police:
Είσαι ταχύτατος!!!

Γεροβασίλη, Γκόκας, Στύλιος (β θερινό)
Στύλιος: μορφωτικών υποθέσεων.

Μήπως οι συνθήκες ισχύουν και για άλλο Νομό; δύσκολο το βλέπω.
Ο Πρόεδρος ΠΕΚΑΠ Ηπείρου είναι σε διακοπές......

AlexPapplir

Παράθεση από: odysseas στις 27 Αυγ 2013, 01:23:56 ΠΜ
Στύλιος, Γεροβασίλη, Γκόκας από Άρτα είναι και οι τρεις στο Β' θερινό. Οι δύο πρώτοι είναι και στην επιτροπή.

Η Aggelikoula μας είπε για έναν, όχι δυο.

che

Η aggelikoula ενώ ξέρει ότι καθόμαστε σε αναμμένα κάρβουνα μπαίνει ποσταρει και εξαφανίζεται. Ο ορισμός της ανευθυνότητας.

odysseas

Παράθεση από: AlexPapplir στις 27 Αυγ 2013, 01:25:09 ΠΜ
Ο Πρόεδρος ΠΕΚΑΠ Ηπείρου είναι σε διακοπές......

Παιδιά, είναι μιάμιση ώρα το βράδι. Θέλετε να πάνε με περιπολικό στην πόρτα του Στύλιου και να τον ρωτήσουν αν ξέρει μια Αγγελικούλα; Πάμε για ύπνο, αύριο θα είναι μια καλή μέρα.

AlexPapplir

προφανώς ο άνθρωπος της έστειλε sms:
"σας έσωσα! αεππ παν εξετ και μαθήματα α και β λυκείου, καληνύχτα!"

vtsakan

Παράθεση από: odysseas στις 27 Αυγ 2013, 01:31:46 ΠΜ
Παιδιά, είναι μιάμιση ώρα το βράδι. Θέλετε να πάνε με περιπολικό στην πόρτα του Στύλιου και να τον ρωτήσουν αν ξέρει μια Αγγελικούλα; Πάμε για ύπνο, αύριο θα είναι μια καλή μέρα.

Περιπολικό;;; Τον στρατό να στείλουν και την ώρα της εισβολής θέλω live feed στις οθόνες μας. :)

Καληνύχτα σε όλους.
Βασίλης Τσακανίκας
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών Ε.Μ.Π.

kadafi

Ελευθερίου Κωστής
Μηχανικός Υπολογιστών
Καθηγητής Πληροφορικής (ΠΕ20)

Γιάννης Αναγνωστάκης

Ειλικρινά εύχομαι να μην είναι κανένα κακόγουστο αστείο ούτε κάποια παραπληροφόρηση...

Καληνύχτα και εύχομαι αύριο να είναι μία καλύτερη μέρα για όλους μας..

AlexPapplir

Παράθεση από: vtsakan στις 27 Αυγ 2013, 01:35:55 ΠΜ
Περιπολικό;;; Τον στρατό να στείλουν και την ώρα της εισβολής θέλω live feed στις οθόνες μας. :)

Καληνύχτα σε όλους.

... λουλούδια να στείλουν! με καρτούλα: τους ευχαριστούμε πολύ. Περάσαμε τον χειρότερο Αύγουστο της ζωής μας...

NiColas1957

Καλά τώρα πλάκα κάνετε?    ???
Θα πάτε όλοι για ύπνο !!!!!!!!     >:(     

θα ....  >:D   σω 

P.Tsiotakis

δεν κοιμαται κανεις εκτος απο την κούλα απόψε

AlexPapplir

Παράθεση από: janag79 στις 27 Αυγ 2013, 01:38:16 ΠΜ
Ειλικρινά εύχομαι να μην είναι κανένα κακόγουστο αστείο ούτε κάποια παραπληροφόρηση...

Καληνύχτα και εύχομαι αύριο να είναι μία καλύτερη μέρα για όλους μας..

Το νέο να κρατηθεί μυστικό! Αν το μάθουν οι χημικοί φαντάζεστε τι θα γίνει..

P.Tsiotakis

ναι άλλωστε και μεις μυστικά συζητάμε  :D

pfan

Συνάδελφοι προσπάθησα πολλές φορές να κρατηθώ και να μην γράψω πάνω σε αυτό το νήμα...
Είμαι γραμμένη στο στέκι από το 2003 και όλα αυτά τα χρόνια το είδα να μεγαλώνει, να αλλάζει, να μπαίνουν και να βγαίνουν πολλοί από εμάς... έτσι αποφάσισα να καταθέσω τις απόψεις μου έστω και αν δεν είναι αρεστές... 

Θέλω να ρωτήσω γιατί δεν καταλαβαίνετε το πιο απλό πράγμα: ότι και να μπει η επιστήμη μας σαν εξεταζόμενο μάθημα η ουσία των πραγμάτων δεν αλλάζει...

Δεν αλλάζει ότι 2000 ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ μας των ΕΠΑΛ είναι ήδη σε διαθεσιμότητα και το 40% από αυτούς θα απολυθούν.
Δεν αλλάζει ότι τη Δευτέρα 2 Σεπτέμβρη θα πάω στο σχολείο μου και δεν θα πω καλημέρα στον Γιάννη και τη Γεωργία που ήταν φύλακες.
Δεν αλλάζει ότι στις 11 του Σεπτέμβρη θα βρω στην Γ λυκείου τον Γιώργο (μαθητή μου) που η μητέρα του θα είναι σε διαθεσιμότητα γιατί είναι διοικητικός υπάλληλος στα ΤΕΙ του Πειραιά.
Δεν αλλάζει ότι θα βρω μαθητές μου που έχουν και τους δυο γονείς τους απολυμένους...
Δεν αλλάζει ότι ο συνάδελφός μου ο Γιάννης κινδυνεύει να χάσει το σπίτι του.
Δεν αλλάζει ότι πια δεν έχουμε δικαίωμα στην εργασία.
ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ότι πια δεν έχουμε δημοκρατία!!!

Νομίζω ότι  οι πολιτικοί μας αλλά ούτε και η τρόικα έχουν κάποιο σχέδιο "σωτηρίας" του εναντίων σχέδιο αποσύνθεσης θα έλεγα ότι ακολουθούμε...

Θεωρώ ότι η πληροφορική αν δεν υπάρξει τώρα ως γνωστικό αντικείμενο στο λύκειο θα υπάρξει τα επόμενα χρόνια γιατί είναι νομοτελειακά τα πράγματα, γιατί κάποια στιγμή το αυτονόητο θα γίνει πραγματικότητα. Βέβαια μέχρι τότε πολλοί από εμάς μπορεί να έχουμε οδηγηθεί σε άλλους δρόμους (Ήδη έχουν αυξηθεί οι αιτήσεις για άδεια άνευ αποδοχών από τους ΠΕ19-20 γιατί αναζητούν άλλους δρόμους, ήδη αρκετοί  από εμάς κατεβαίνουμε από αυτό το τραίνο. -φέτος στο ΑΠΥΣΔΕ Αττικής έφτασε το νούμερο 70 για όλες τις ειδικότητες-).

Φυσικά και πρέπει να συνεχίσουμε να αγωνιζόμαστε για το αυτονόητο...

Όμως αυτή τη στιγμή νομίζω ότι το αυτονόητο εμπεριέχει και άλλα πράγματα πέρα από την Πληροφορική ...
Ελπίζω το Σεπτέμβρη που θα πάμε στα πίσω στα σχολεία μας ότι και να έχει γίνει με το μάθημα μας να δείξουμε την ίδια μαχητικότητα για να αλλάξουμε κάποια από τα παραπάνω...
Πύρζα Φανή
Καθηγήτρια Πληροφορικής

P.Tsiotakis

Φανή μέσα στη μεγάλη εικόνα που σωστά περιργάφεις
2010 Δραγώνα
και 2013
υπήρχαν καποια θέματα στη μικρη εικόνα

η μεγάλη εικόνα μας αφορά όλους σαν εκπαιδευτικούς, γονιούς και Έλληνες