Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dream

#1695
Σύμφωνα με το νέο πρόγραμμα στην Α΄Γενικού & Εσπερινού Λυκείου υπάρχει ως μάθημα επιλογής Εφαρμογές Υπολογιστών με 2 ώρες.
Τι συζητάμε για Διαβούλευση και συζήτηση στη Βουλή!!!


alpapanto

Μία η ώρα λοιπόν στο Γυμνάσιο. Πιστεύω οτι μετά από αυτό κάτι καλό θα γίνει με το Λύκειο. Διαφορετικά θα μιλάμε για αφανισμό...

alpapanto

Παράθεση από: dream στις 21 Αυγ 2013, 03:31:44 ΜΜ
Σύμφωνα με το νέο πρόγραμμα στην Α΄Γενικού & Εσπερινού Λυκείου υπάρχει ως μάθημα επιλογής Εφαρμογές Υπολογιστών με 2 ώρες.
Τι συζητάμε για Διαβούλευση και συζήτηση στη Βουλή!!!.
Αυτό δε σημαίνει οτι δεν μπορεί να υπάρχει μαθημα Πληροφορικής στις επόμενες τάξεις...
Ελπίζουμε δηλαδή...

lkt

1. Ίσως αυτό είναι το "τίμημα" για το Λύκειο.

2. Πιστοποίηση μόνο με 1 ώρα την εβδομάδα;

dream

Πάντως σύμφωνα με τα ωρολόγια προγράμματα για το Γυμνάσιο και για την Α΄Λυκείου καθώς και σύμφωνα με τη δήλωση του Υφυπουργού Παιδείας εκτιμώ ότι το μάθημα ΑΕΠΠ θα υπάρχει στη Γ΄Λυκείου είτε εναλλακτική επιλογή με τη Χημεία είτε σε ξεχωριστή κατεύθυνση-κύκλο μαθημάτων.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα πρέπει να εντείνουμε τις προσπάθειές μας τις επόμενες ημέρες όπου παίζονται όλα.

Εμείς ως Παράρτημα ΠΕΚΑΠ στην Ηπείρο (είμαι αντιπρόεδρος του παραρτήματος) και ως σύλλογος Καθηγητών Πληροφορικής Θεσπρωτίας έχουμε κανονίσει συνάντηση με τον Υφυπουργό Υγείας και Βουλευτη Θεσπρωτίας κ . Μπέζα για να τον ενημερώσουμε για το θέμα και για να ζητήσουμε τη στήριξή του.


lkt

Παράθεση από: dream στις 21 Αυγ 2013, 03:44:15 ΜΜ
Εμείς ως Παράρτημα ΠΕΚΑΠ στην Ηπείρο (είμαι αντιπρόεδρος του παραρτήματος) και ως σύλλογος Καθηγητών Πληροφορικής Θεσπρωτίας έχουμε κανονίσει συνάντηση με τον Υφυπουργό Υγείας και Βουλευτη Θεσπρωτίας κ . Μπέζα για να τον ενημερώσουμε για το θέμα και για να ζητήσουμε τη στήριξή του.
Προσπαθήστε αν μπορείτε να επικοινωνήσετε και με τον Στύλιο, βουλευτή Ν.Δ. Άρτας. Προϊστάμενος τμήματος ΤΕΙ Πληροφορικής ήταν.
Ίσως και μια επικοινωνία με τον αδερφό του Χρυσόστομο που είναι καθηγητής  στο ΤΕΙ Πληροφορικής στην Άρτα μπορεί να φανεί χρήσιμη.

Σπύρος Δουκάκης

Παράθεση από: lkt στις 21 Αυγ 2013, 03:55:42 ΜΜ
Προσπαθήστε αν μπορείτε να επικοινωνήσετε και με τον Στύλιο, βουλευτή Ν.Δ. Άρτας. Προϊστάμενος τμήματος ΤΕΙ Πληροφορικής ήταν.
Ίσως και μια επικοινωνία με τον αδερφό του Χρυσόστομο που είναι καθηγητής  στο ΤΕΙ Πληροφορικής στην Άρτα μπορεί να φανεί χρήσιμη.

Έχει γίνει ήδη η f2f επικοινωνία.

lkt


kostaskls

Σε αυτή τη χώρα δεν υπάρχει τίποτα πλέον.
Ανακοινώνεται πριν κατατεθεί καν στη Βουλή το πρόγραμμα της Α' Λυκείου
με την Πληροφορική σαν μάθημα Επιλογής.
Μετά από αυτή την εξέλιξη καταλαβαίνουμε όλοι πως θα εξελιχθούν τα πράγματα.
Δεν έχουν καμία διάθεση για αλλαγές.
Όταν ολόκληρος Υπουργός βάζει την υπογραφή του σε κάτι που έχει καν κατατεθεί προς
ψήφιση δείχνει για ποια χώρα μιλάμε.
Ντρέπομαι που είμαι Έλληνας!

Katsadouros_Dhm

Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι οι ώρες στο γυμνάσιο παραμένουν οι ίδιες και μπαίνουμε στην Α' ως μάθημα επιλογής, το οποίο θα εξετάζεται κανονικά (θετικό). Αν ένα μέσο σχολείο έχει 4 τμήματα στην Α', σίγουρα τα 2 με 3 (το πιο πιθανό) θα είναι δικά μας.
Μένει να γίνει η μεγάλη αλλαγή στη Γ' Λυκείου και να μπούμε στη Β' έστω και με μάθημα επιλογής (αυτό το θεωρώ πιο δύσκολο από τη Γ', αλλά πρέπει να γίνει!!).

* Όσο για τη δημοσίευση προγραμμάτων πριν την ψήφισή τους συμφωνώ με το συνάδελφο kostaskls.

labrosD

Μου αρέσει που λέει ο Υφυπουργός της καρδιάς μας οτι το μάθημα θα ενισχυθεί στο Γυμνάσιο. Και ανακοινώνουν τις ίδιες ακριβώς ώρες διδασκαλίας με φέτος. Μετά φταίω εγώ που μπαίνω στον πειρασμό να τον χαρακτηρίσω καραγκιόζη;

chrisk

τελικα 1 ωρα το γυμνασιο και τσαμπα τοση φιλολογια....
ισως ειναι καλυτερα ετσι (το εχω αναλυσει και σε προηγουμενο  ποστ) φυσικα παντα με την προϋπόθεση οτι θα σπαει το τμημα οπως γινοταν μεχρι τωρα. αν λοιπον ισχυσει αυτο τοτε θα γινεται καλυτερο μαθημα απο το αν ηταν 23 παιδια μεσα στο εργαστηριο...

αντε να δουμε και για το λυκειο τι θα γινει...ενθαρρυντικος ο υφηπουργος αλλα αν δεν το δω γραμμενο σε χαρτι και υπογεγραμμενο δεν πιστευω κανεναν....

kostaskls

Λόγω του 35ωρου στην Α' Λυκείου ακόμη και αν τα 4/4 τμήματα είναι Πληροφορική
πρέπει να διδάσκονται παράλληλα. Σε αυτή την περίπτωση χρειζεται ένα σχολείο
4 καθηγητές. Άρα αυτός που 'ανήκει' τυπικά στο σχολείο έχει μόνο 2 ώρες και όχι
8 ώρες.
Ποιος Διευθυντής θα τολμήσει να χωρίσει τα τμήματα με βάση το μάθημα Επιλογής από
τη στιγμή που έτσι και χωριστούν στην Α' αλλαγές δεν γίνονται στη Β' και στη Γ'.
Με αυτό το χωρισμό καταστρατηγείται ο αλφαβητικός διαχωρισμός το οποίο αν δεν κάνω λάθος
είναι παράνομο (ας με διορθώσει κάποιος αν το ξέρει καλύτερα).
Το πρόβλημα είναι πιο σύνθετο απ' ότι φαίνεται.
Έτσι και δεν μπει μάθημα Γενικής παιδείας σε μια τουλάχιστον τάξη την έχουμε άσχημα.
Αν μείνει όπως έχει προταθεί τότε κατά τη γνώμη μου μας έχουν στοχεύσει για απόλυση όπου και
να πάμε!

Vasilis Sp.

Η προχειρότητα του δελτίου τύπου για το ωρολόγιο πρόγραμμα σπάει κάθε προηγούμενο. Για τη Β' τάξη Γενικού Λυκείου αναφέρει ότι το πρόγραμμα θα είναι ίδιο στην ουσία με το περσινό. Προσοχή τώρα:
-οι μαθητές που θα πάνε φέτος στη Β' τάξη είχαν διδαχθεί στην Α' το μάθημα  Αρχές Οικονομίας και στη Β' θα έχουν τη δυνατότητα να ξαναδιδαχθούν το ίδιο ακριβώς μάθημα ως επιλέγομενο προκειμένου να το μάθουν "καλά".
Αυτοί στο Υπουργείο είναι άπιαστοι. Περιμένουμε....

alpapanto

Δεν προσέξαμε οτι η τεχνολογία μπήκε και στην Γ Γυμνασίου μια ώρα...