Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

petrosp13

Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

lkt

Παράθεση από: morfeus στις 11 Αυγ 2013, 06:56:01 ΜΜ
Λοιπόν μέιλ του Δ. Νικηφόρου:

Εμείς θα επιμείνουμε ως το τέλος για να υπάρχει το μάθημα στην Γ΄ Λυκείου
Απλό είναι! Χωρίς μάθημα Πληροφορικής να μην το ψηφίσετε κ. Νικηφόρε! Προσέξτε μόνο μην τυχόν σας πει ο Αρβανιτόπουλος ότι είναι μνημονιακή υποχρέωση να μην υπάρχει το μάθημα για να πάρουμε τη δόση και σκύψετε πάλι όπως συνήθως...

Keep Growing

Τα λάθη ήταν γνωστά εδώ και καιρό, απλά τώρα άρχισαν σιγά σιγά να ανακαλύπτονται.
"Ας είναι", κάλιο αργά παρά ποτέ.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

petrosp13

Άλλη ηλίθια ερώτηση για το καταπληκτικό νομοσχέδιο: Θέλω να βάλω ένα θέμα στις εξετάσεις. Πώς ξέρω ότι το ίδιο θέμα δεν θα βγει και από την κλήρωση και άρα θα έχουμε το ίδιο θέμα 2 φορές; Θα μου το έχουν στείλει πιο πριν; Κι αν μου το έχουν στείλει, εγώ που αγαπάω και στηρίζω τους μαθητές μου, γιατί να μην τους το αποκαλύψω (όπως και τα δικά μου θέματα);;;;;;;;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής


control_data

Θα πολιτικοποιήσω το θέμα γιατί κρίνω οτι είναι ήδη βαθύτατα πολιτικό.

Το ΠαΣοΚ κατήργησε την επετηρίδα και έκοψε την μόδα των καραφλών σαραντάρηδων καθηγητών στα σχολεία. Θυμάστε τι γινότανε τότε απο απεργίες πείνας?

Το ΠαΣοΚ έβαλε το μάθημα στις εξετάσεις μαζί με πολλά άλλα. Θυμάστε τι βρισίδι έφαγε πάλι ο Αρσένης για την "παραπαιδεία"?

Άξιζε αυτό το μάθημα ή όχι ; Νομίζω οτι συμφωνούμε οτι άξιζε.

Είναι λοιπόν θέμα του ΠαΣοΚ να υποστηρίξει τον καλύτερο εαυτό του και να αποτρέψει την κατάργηση της Πληροφορικής απο τον Γκλαβά και τους υφυπουργούς του.

Το ΠαΣοΚ χρειάζεται μέλη και υποστήριξη. Τα μέλη έχουν καλύτερη δυνατότητα επιρροής.

Ο νοών νοείτω.

Keep Growing

Εγώ επιμένω, Ο ΣΚΟΠΟΣ ΔΕΝ ΑΓΙΑΖΕΙ ΤΑ ΜΕΣΑ!
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

itt

Παράθεση από: Keep Growing στις 11 Αυγ 2013, 08:32:27 ΜΜ
Εγώ επιμένω, Ο ΣΚΟΠΟΣ ΔΕΝ ΑΓΙΑΖΕΙ ΤΑ ΜΕΣΑ!

Kαι επαυξάνω, ειδικά όταν ως μέσα προβἀλλεται το "ΠΑΣΟΚ". Ας σοβαρευτούμε λίγο.

control_data

Ο σκοπός δεν είναι απλά το θέμα που συζητιέται εδώ αλλά μια μακροπρόθεσμη λύση στο πρόβλημα των χαμένων καλοκαιριών, των χαμένων ύπνων, των οργισμένων πατεράδων απο τους διάφορους Γκλαβάδες. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο μέσω σοβαρής πολιτικής εκπροσώπησης.

lkt

Παράθεση από: Keep Growing στις 11 Αυγ 2013, 08:32:27 ΜΜ
Εγώ επιμένω, Ο ΣΚΟΠΟΣ ΔΕΝ ΑΓΙΑΖΕΙ ΤΑ ΜΕΣΑ!
OK, να συμφωνήσω μαζί σου! Όμως, πολιτικοί συγκεκριμένων κομμάτων διαμόρφωσαν τη συγκεκριμένη πρόταση. Αυτούς δεν πρέπει να πιέσουμε με κάποιο τρόπο;

dm

Σκέφτηκα να φτιάξω μια λίστα και με τους ανθρώπους που τότε έβαλαν τα μαθήματα πληροφορικής στο γενικό λύκειο και να τους ενημερώσουμε.
Όμως όλοι σχεδόν έχουν απομακρυνθεί από την κεντρική πολιτική σκηνή (αρσένης, αλαχιώτης κ.α.)
Βέβαια υπάρχει η Κατσέλη (αλλά και αυτή ....)

Παράθεση από: control_data στις 11 Αυγ 2013, 08:26:39 ΜΜ
Θα πολιτικοποιήσω το θέμα γιατί κρίνω οτι είναι ήδη βαθύτατα πολιτικό.

Το ΠαΣοΚ κατήργησε την επετηρίδα και έκοψε την μόδα των καραφλών σαραντάρηδων καθηγητών στα σχολεία. Θυμάστε τι γινότανε τότε απο απεργίες πείνας?

Το ΠαΣοΚ έβαλε το μάθημα στις εξετάσεις μαζί με πολλά άλλα. Θυμάστε τι βρισίδι έφαγε πάλι ο Αρσένης για την "παραπαιδεία"?

Άξιζε αυτό το μάθημα ή όχι ; Νομίζω οτι συμφωνούμε οτι άξιζε.

Είναι λοιπόν θέμα του ΠαΣοΚ να υποστηρίξει τον καλύτερο εαυτό του και να αποτρέψει την κατάργηση της Πληροφορικής απο τον Γκλαβά και τους υφυπουργούς του.

Το ΠαΣοΚ χρειάζεται μέλη και υποστήριξη. Τα μέλη έχουν καλύτερη δυνατότητα επιρροής.

Ο νοών νοείτω.

Keep Growing

Παράθεση από: control_data στις 11 Αυγ 2013, 08:37:07 ΜΜ
Ο σκοπός δεν είναι απλά το θέμα που συζητιέται εδώ αλλά μια μακροπρόθεσμη λύση στο πρόβλημα των χαμένων καλοκαιριών, των χαμένων ύπνων, των οργισμένων πατεράδων απο τους διάφορους Γκλαβάδες. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο μέσω σοβαρής πολιτικής εκπροσώπησης.

Ακριβώς. Η σοβαρή πολιτική εκπροσώπηση θα έρθει μόνο με σοβαρή προσπάθεια πολιτικοποίησής μας.
Κάτι το οποίο (προς έκπληξή και θαυμασμό μου) συμβαίνει (έστω και σε μικροκλίμακα) τις τελευταίες μέρες στο παρόν topic, αλλά και αλλού.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).


Keep Growing

Παράθεση από: lkt στις 11 Αυγ 2013, 08:40:24 ΜΜ
OK, να συμφωνήσω μαζί σου! Όμως, πολιτικοί συγκεκριμένων κομμάτων διαμόρφωσαν τη συγκεκριμένη πρόταση. Αυτούς δεν πρέπει να πιέσουμε με κάποιο τρόπο;

Με τι αξιοπιστία; Θα έχτιζες το σπίτι σου σε κινούμενη άμμο;
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).