Κρυφές ενσωματωμένες συναρτήσεις

Ξεκίνησε από FANBOY_21, 25 Σεπ 2019, 09:26:01 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

FANBOY_21

Παρατήρησα ότι υπάρχει μία ενσωματωμένη συνάρτηση που ονομάζεται "Ρίζα" και δε φαίνεται πουθενά αλλού. Όσο την έχω εξετάσει, είναι ίδια με την Τ_Ρ. Μήπως υπάρχουν κι άλλες τέτοιες κρυφές συναρτήσεις;

evry

Δεν είναι ενσωματωμένη συνάρτηση της ΓΛΩΣΣΑΣ αλλά της ψευδογλώσσας.
Στην ψευδογλώσσα μπορώ να ορίσω όποια συνάρτηση θέλω, αλλιώς δεν θα ήταν .... ψευδογλώσσα
Παράθεση από: FANBOY_21 στις 25 Σεπ 2019, 09:26:01 ΜΜ
Παρατήρησα ότι υπάρχει μία ενσωματωμένη συνάρτηση που ονομάζεται "Ρίζα" και δε φαίνεται πουθενά αλλού. Όσο την έχω εξετάσει, είναι ίδια με την Τ_Ρ. Μήπως υπάρχουν κι άλλες τέτοιες κρυφές συναρτήσεις;
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

FANBOY_21

Παράθεση από: evry στις 25 Σεπ 2019, 09:32:00 ΜΜ
Δεν είναι ενσωματωμένη συνάρτηση της ΓΛΩΣΣΑΣ αλλά της ψευδογλώσσας.
Στην ψευδογλώσσα μπορώ να ορίσω όποια συνάρτηση θέλω, αλλιώς δεν θα ήταν .... ψευδογλώσσα

Σωστά, αλλά μήπως υπάρχει τρόπος να βρω όλες τις δεσμευμένες λέξεις οι οποίες δεν είναι ορατές δεξιά;

alkisg

Ένα γρήγορο copy/paste από τον κώδικα του Διερμηνευτή:

Παράθεση
   'div', 'mod', 'Α_Μ', 'Α_Τ', 'ακέραια', 'ακέραιες', 'Αλγόριθμος', 'Αληθής', 'αλλιώς', 'αλλιώς_αν',
   'Αν', 'Αντιμετάθεσε', 'από', 'Αποτελέσματα', 'Αρχή', 'Αρχή_επανάληψης', 'βήμα', 'Για', 'Γράψε',
   'Δεδομένα', 'Διάβασε', 'Διαδικασία', 'Ε', 'Εκτύπωσε', 'Εμφάνισε', 'επανάλαβε',
   'Επίλεξε', 'ΕΦ', 'ή', 'ΗΜ', 'και', 'Κάλεσε', 'ΛΟΓ', 'λογικές', 'λογική', 'με', 'με_βήμα',
   'Μεταβλητές', 'μέχρι', 'Μέχρις_ότου', 'Όσο', 'όχι', 'περίπτωση', 'πραγματικές', 'πραγματική',
   'Πρόγραμμα', 'Ρίζα', 'Σταθερές', 'ΣΥΝ', 'Συνάρτηση', 'Τ_Ρ', 'Τέλος', 'Τέλος_αν',
   'Τέλος_διαδικασίας', 'Τέλος_επανάληψης', 'Τέλος_επιλογών', 'Τέλος_προγράμματος',
   'Τέλος_συνάρτησης', 'τότε', 'χαρακτήρας', 'χαρακτήρες', 'Ψευδής');

FANBOY_21

Παράθεση από: alkisg στις 27 Σεπ 2019, 10:26:39 ΜΜ
Ένα γρήγορο copy/paste από τον κώδικα του Διερμηνευτή:


Ευχαριστώ, φαίνεται πως το πρόγραμμα είναι κλειστού κώδικα. Άρα λοιπόν τα "Επίλεξε", "περίπτωση", "Τέλος_επιλογών" και "Ρίζα" δε φαίνονται δεξιά.


EDIT: Μπας και είναι σκόπιμο αυτό; Γιατί στην Ψευδογλώσσα νομίζω ότι απαγορεύεται η ΕΠΙΛΕΞΕ.

alkisg

Παράθεση από: FANBOY_21 στις 28 Σεπ 2019, 01:22:12 ΠΜ
Ευχαριστώ, φαίνεται πως το πρόγραμμα είναι κλειστού κώδικα.

Δεν ξέρω πώς το συμπέρανες αυτό, αλλά ο κώδικας του Διερμηνευτή είναι στο https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=1449.0. :)

Παράθεση από: FANBOY_21 στις 28 Σεπ 2019, 01:22:12 ΠΜ
Άρα λοιπόν τα "Επίλεξε", "περίπτωση", "Τέλος_επιλογών" και "Ρίζα" δε φαίνονται δεξιά.
EDIT: Μπας και είναι σκόπιμο αυτό; Γιατί στην Ψευδογλώσσα νομίζω ότι απαγορεύεται η ΕΠΙΛΕΞΕ.

Είναι σκόπιμο.

  • Στην ψευδογλώσσα θεωρητικά μπαίνει οποιαδήποτε συνάρτηση μπορεί κανείς να φανταστεί.
  • Αλλά στην πράξη έτσι όπως εξετάζεται η ΑΕΠΠ δεν υιοθετήθηκε αυτή η φιλοσοφία.
  • Κάποια πράγματα όπως η Ρίζα() και η Επίλεξε αναφέρονται στο διδακτικό πακέτο.
  • Αλλά μερικές χρονιές κάποια όπως η Επίλεξε βγαίνουν εκτός ύλης, ενώ μετά μπορεί να ξαναμπούν (όπως έγινε φέτος).
  • Όταν όμως πάμε σε υλοποίηση σε υπολογιστή, δεν είναι εύκολο να αλλάζουμε τα προγράμματα ανάλογα με την τρέχουσα ύλη, ούτε μπορούμε να υποστηρίζουμε το "οποιαδήποτε συνάρτηση".
Γι' αυτό λοιπόν η Ρίζα και η Επίλεξε υπάρχουν μεν, αλλά είναι κρυμμένες: "υποστηρίζονται αλλά δεν είναι προτεινόμενες".

FANBOY_21

Τώρα μπαίνω ξανά και βλέπω...

Παράθεση από: alkisg στις 28 Σεπ 2019, 09:23:55 ΠΜ
Δεν ξέρω πώς το συμπέρανες αυτό, αλλά ο κώδικας του Διερμηνευτή είναι στο https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=1449.0. :)

Είναι σκόπιμο.

       
  • Στην ψευδογλώσσα θεωρητικά μπαίνει οποιαδήποτε συνάρτηση μπορεί κανείς να φανταστεί.
  • Αλλά στην πράξη έτσι όπως εξετάζεται η ΑΕΠΠ δεν υιοθετήθηκε αυτή η φιλοσοφία.
  • Κάποια πράγματα όπως η Ρίζα() και η Επίλεξε αναφέρονται στο διδακτικό πακέτο.
  • Αλλά μερικές χρονιές κάποια όπως η Επίλεξε βγαίνουν εκτός ύλης, ενώ μετά μπορεί να ξαναμπούν (όπως έγινε φέτος).
  • Όταν όμως πάμε σε υλοποίηση σε υπολογιστή, δεν είναι εύκολο να αλλάζουμε τα προγράμματα ανάλογα με την τρέχουσα ύλη, ούτε μπορούμε να υποστηρίζουμε το "οποιαδήποτε συνάρτηση".
Γι' αυτό λοιπόν η Ρίζα και η Επίλεξε υπάρχουν μεν, αλλά είναι κρυμμένες: "υποστηρίζονται αλλά δεν είναι προτεινόμενες".

Βασικά... ναι, καλύτερα να μην εξηγήσω πώς το "συμπέρανα" εκείνο...!!! :D Τέλος πάντων, μάλλον θα πρέπει να ενημερωθεί ώστε να μπει κανονικά η ΕΠΙΛΕΞΕ μέσα, γιατί όντως είναι εντός και είδα χθες τον καθηγητή μου να προσπαθεί να βάλει "Επίλεξε" σε αλγόριθμο (!) και μετά, εννοείται, να μην τρέχει το αποτέλεσμα (και μετά μας λέει "Δεν έχει Επίλεξε ο αλγόριθμος", πού να 'ξερε πως ΤΟ 'ΞΕΡΑ... >:D ).

Α, και με τη φιλοσοφία της αυτοαποκαλούμενης "ψευδογλώσσας"... έχει γίνει από παλιά η συζήτηση!!!