Φύλλο εργασίας: Πρόβλημα με σχεδιαστικές και υπολογισ

Ξεκίνησε από Keep Growing, 19 Ιαν 2011, 10:33:02 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Keep Growing

Εφαρμογή της μεθόδου επίλυσης απλών προβλημάτων, για απλό πρόβλημα με σχεδιαστικές και υπολογιστικές απαιτήσεις.
Είναι λιγάκι βαρύ, αλλά αξίζει τον κόπο.  ;)
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

dim

Μπράβο σου! Και στα παιδιά σου (μαθητές) τα συγχαρητήριά μου.

jsari

Πολύ ενδιαφέρον φυλλάδιο. Αλήθεια πόσες διδακτικές ώρες αφιερώνεις; Και πόσοι μαθητές ανταποκρίνονται;
Με εκτίμηση,
Σαρημπαλίδης Ιωάννης

Keep Growing

Χρειάζονται 3 διδακτικές ώρες, για να το πάμε χαλαρά.
Ανταποκρίνονται τόσοι μαθητές, όσοι πιέζονται από μένα να ανταποκριθούν.
Μερικοί μαθητές έχουν ροπή προς τον ύπνο, αλλά όταν διαπιστώνω κάτι τέτοιο, ανεβάζω τον τόνο της φωνής μου και ξυπνάνε.
Είναι ομαδική εργασία και ο κάθε μαθητής γνωρίζει τον ρόλο του.

Αν αναφέρεσε στο  επίπεδο, αυτό είναι ικανοποιητικό γιατί από την αρχή της χρονιάς προσανατόλισα την διδασκαλία του μαθήματος σε τέτοιου τύπου θέματα.
Δηλαδή με κατασκευαστικό και υπολογιστικό μέρος, εφαρμόζοντας την απλή μέθοδο επίλυσης που παρουσιάζεται πολύ περιληπτικά και στο βιβλίο.
ΠΧ. Πριν από αυτό το θέμα, κάναμε αυτό:

https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=explorer&chrome=true&srcid=0B0iwZlgva4xqMzVjMTY5Y2YtOTY4ZS00YjUxLWEyNGMtOTExM2I0ZjBmMDE1&hl=en

Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Χ.Μοτσενίγος

Παναγιώτη έχω μείνει άφωνος με τα πράγματα που φτιάχνεις. Forum, project κλπ, γιατί εκτός από το δικό σου κόπο, χρόνο και οργανωτική ικανότητα που αναμφισβήτητα απαιτούνται γι όλα αυτά χρειάζεται και το ταλέντο να "ξεσηκώνεις" τους συμμετέχοντες σε αυτά (γονείς, συναδέλφους, μαθητές).

Αυτό το τελευταίο το βρίσκω όλο και πιο δύσκολο να το κάνω τα τελευταία χρόνια με αποτέλεσμα πολλά από αυτά που έχω στο μυαλό μου να μην μπορώ να τα υλοποιήσω λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος. Εσύ βλέπω όμως ότι κάνεις καταπληκτικά πράγματα εκεί στο όμορφο νησί σου!

Σου εύχομαι καλή συνέχεια και να' χεις πάντα την ίδια όρεξη και εσύ και οι μαθητές σου!

Keep Growing

Σε ευχαριστώ Χρήστο για τα καλά σου λόγια.
Σου τα ανταποδίδω στο πολλαπλάσιο.
Έχεις δίκιο να λες ότι είναι επίπονη προσπάθεια, αλλά άμα σε γεμίζει και βλέπεις ότι υπάρχει έστω και μια υποτυπώδης αποδοχή, τότε αξίζει τον κόπο.
Κάποτε είμουνα  τόσο οργισμένος με όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας για μας χωρίς εμάς, που το μόνο που έκανα ήταν να "βρίζω" διαρκώς.
Είδα όμως ότι αυτό δεν είχε κανένα επιθυμητό αποτέλεσμα. Κάθε άλλο θα έλεγα.
Αποφάσισα λοιπόν να διοχετεύω την "οργή" μου με περισσότερο αποτελεσματικό τρόπο.  ;)
Τώρα αν κάτι ελάχιστο περάσει στους μαθητές μου, αλλά και στην κοινότητά μου από αυτή την "οργή", τότε εγώ θα είμαι ικανοποιημένος.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).