Μερικές φορές δεν ολοκληρώνεται η εκκίνηση των τερματ

Ξεκίνησε από odysseas, 25 Σεπ 2010, 11:16:11 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

odysseas

Σε έναν-δύο από τους fat clients (και μου κάνει εντύπωση ότι είναι πάντα σε συγκεκριμένους, ενώ τα μηχανήματα είναι πανομοιότυπα) εμφανίζεται το παρακάτω μήνυμα κατά τη διαδικασία εκκίνησης:

process: 323): GLib_WARNING **: getpwuid_r(): failed due to unknown user id (0)


Παρόλο που φαίνεται ότι πρόκειται για warning, δε συμβαίνει τίποτε μετά από το μήνυμα και δε φτάνουμε ποτέ στο login του ldm. Να σημειώσω επίσης ότι η εμφάνιση του μηνύματος είναι... μη-ντετερμινιστική: εμφανίζεται συχνά σε συγκεκριμένα μηχανήματα, αλλά όχι πάντα. Έχω διαπιστώσει ότι αν κλείσω ορισμένους clients και ξαναbootάρω τότε συνήθως συνέρχεται.

Καμιά ιδέα;

alkisg

Έχω δει κι εγώ πολλές φορές το συγκεκριμένο warning, αλλά απ' ότι φαίνεται π.χ. εδώ, είναι εντελώς άσχετο με το πραγματικό πρόβλημα που έχεις.

Με τη σειρά, θα έκανα τις παρακάτω δοκιμές:
Πρώτα, θα έλεγχα τα μπριζάκια αυτών των τερματικών. Π.χ. θα δοκίμαζα να τα συνδέσω σε άλλη μπρίζα δικτύου. Κάποιος στις Σέρρες είχε τα ίδια συμπτώματα σε όλα τα τερματικά και ανακάλυψε ότι είχε πρόβλημα στο μπριζάκι του server.

Δεύτερο, θα αφαιρούσα το "quiet splash" από το παρακάτω αρχείο:
sudo gedit /var/lib/tftpboot/ltsp/i386/pxelinux.cfg/default


Τρίτο, θα δοκίμαζα να βάλω SOUND=False στο lts.conf, μήπως τυχόν φταίει το pulseaudio.

Τέταρτο, θα δοκίμαζα XSERVER=vesa στο lts.conf, μήπως το πρόβλημα το προκαλεί ο driver της κάρτας γραφικών.

Αν δεν δεις φως με τα παραπάνω, θα δοκίμαζα να πάρω μια λίστα των διεργασιών που τρέχουν τη στιγμή που κολλάει, ώστε πιθανώς να φανεί η προβληματική διεργασία, είτε μέσω της "εκτέλεσης εντολών" των sch-scripts, αν δουλεύει ο client και δεν κολλάει τελείως, είτε με εγκατάσταση ssh στο chroot. Σ' αυτό μάλλον θα χρειαστείς βοήθεια, αν θες έλα από το IRC.

odysseas

Παράθεση από: alkisg στις 25 Σεπ 2010, 11:50:34 ΜΜ
Τρίτο, θα δοκίμαζα να βάλω SOUND=False στο lts.conf, μήπως τυχόν φταίει το pulseaudio.
Τέταρτο, θα δοκίμαζα XSERVER=vesa στο lts.conf, μήπως το πρόβλημα το προκαλεί ο driver της κάρτας γραφικών.

Νομίζω ότι αν το πρόβλημα ήταν στον ήχο ή στα γραφικά όλοι οι fat clients θα εμφάνιζαν το μήνυμα -- είναι πανομοιότυποι. Ενώ μια δυσλειτουργία στα πριζάκια ταιριάζει πολύ με την εικόνα συγκεκριμένων μηχανημάτων να μη λειτουργούν. Εν πάσει περιπτώσει, εγώ θα κάνω τις δοκιμές και θα ενημερώσω.

Ευχαριστώ πολύ!

mkassapakis

Παράθεσηprocess: 323): GLib_WARNING **: getpwuid_r(): failed due to unknown user id (0)

Εχθές ένα τερματικό μου κόλλησε κι εμένα και μου έβγαζε ακριβώς το ίδιο μήνυμα.

Αφαίρεσα το guiet splash, όπως περιγράφει ο Άλκης, αλλά δεν είδα κάτι διαφορετικό στην εκκίνηση του σε σχέση με τα άλλα τερματικά.

Το μπριζάκι του δικτύου δεν έφταιγε, καθώς άλλος client μπούταρε μια χαρά σε αυτό.

Δοκίμασα και αλλαγές στο lts.conf (sound, xserver, color depth κ.τ.λ.) αλλά τίποτα.

Τελικά, έβγαλα τη μνήμη, την καθάρισα και την ξαναέβαλα. Όλα επανήλθαν κανονικά!
Παλιές καλές τεχνικές...   ;)
Κασσαπάκης Μιχάλης - ΠΕ19