Εγκατάσταση LTSP server

Ξεκίνησε από Γιάννης Γαϊδαρτζής, 10 Ιουν 2010, 06:18:37 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Γιάννης Γαϊδαρτζής

Καλησπέρα.

Λοιπόν. Έχω μπερδευτεί λίγο σχετικά με την εγκατάσταση LTSP server.
Στο μηχάνημα που προορίζεται για server θα πρέπει να εγκαταστήσω την έκδοση για server ή όχι;
Εαν ναι τότε ποια την 32-bit ή την 64-bit. Στη συνέχεια θα πρέπει να εγκαταστήσω κάποιο πακέτο (π.χ. ltsp-server-standalone ) ή είναι έτοιμο; Γραφικό περιβάλλον θα χρειαστώ;
Πρώην ΚΕΠΛΗΝΕΤ

alkisg

Κανονικά και τυπικά, ναι, για servers χρησιμοποιούμε την έκδοση server του Ubuntu. Αλλά εννοούμε servers σε server room χωρίς GUI και χωρίς ανθρώπους να κάθονται σ' αυτούς.
Όμως ο LTSP server δεν είναι κανονικός server αφού έχει GUI ώστε να μπορούν να έχουν γραφικό περιβάλλον οι clients.
Έτσι ειδικά για LTSP servers επίσημα προτείνεται εγκατάσταση με alternate CD.
Το ίδιο προτείναμε κι εμείς μέχρι και την έκδοση 9.04 του οδηγού εγκατάστασης Ubuntu/LTSP.

Όμως:

Το ουσιαστικό πλεονέκτημα του alternate CD είναι ότι όταν τελειώσει η εγκατάσταση, έχεις έτοιμο τον εικονικό δίσκο (chroot) για τους cilents χωρίς καν να χρειαστεί πρόσβαση στο Internet.
Αλλά εμείς θέλαμε και ελληνικά, τα οποία δεν υπάρχουν στο alternate CD, οπότε έπρεπε να κάνουμε μια διαδικασία προσαρμογής του chroot μετά την εγκατάσταση (την αναφέραμε στον παλιό οδηγό).
Επίσης, όσοι ήθελαν fat clients θα έπρεπε να σβήσουν τελείως αυτόν τον εικονικό δίσκο και να φτιάξουν άλλον εξαρχής.

Για τους παραπάνω λόγους τα sch-scripts πλέον δεν ακολουθούν την τακτική του "προσαρμόζω το chroot μετά την εγκατάσταση". Αλλά, ενσωματώνονται στο ίδιο το LTSP με τη μορφή plugins (/usr/share/ltsp/plugins/ltsp-build-client/Ubuntu-custom) και δημιουργούν εξ' αρχής τον εικονικό δίσκο όπως τον θέλουμε για τα σχολεία.

Τελικά:

  • Το server CD δεν μας βολεύει καθόλου.
  • Το alternate CD μπορεί μεν να χρησιμοποιηθεί, αλλά χωρίς να πατήσουμε "F4 - install an LTSP server". Δεν καλοβολεύει ούτε αυτό και προτείνεται να μην χρησιμοποιηθεί.
  • Χρησιμοποιούμε λοιπόν το 32bit desktop CD, είτε του Ubuntu είτε του Edubuntu - όποιο θέλει ο καθένας.
  • Δεν χρησιμοποιούμε 64 bit. Έχει προβλήματα. Ακόμα κι αν ο server έχει περισσότερα από 4 Gb RAM, χρησιμοποιήστε το 32 bit desktop CD. Θα δει αυτόματα όλη τη RAM και θα την χρησιμοποιήσει χωρίς προβλήματα, χάρη σε μια τεχνική που λέγεται PAE extensions.

Γιάννης Γαϊδαρτζής

Ευχαριστώ.Νομίζω πως η απορία λύθηκε. Ξεκινάω τις δοκιμές.
Πρώην ΚΕΠΛΗΝΕΤ

poursali

να σημειώσω για όσους δεν το ξέρουν ότι ο καλύτερος τρόπος να κατεβάσει κανείς το cd αυτό (και όχι μόνο) είναι από το ftp του ntua. (ftp.ntua.gr)
όποτε παίρνω κάτι από εκεί πραγματικά εκτοξεύεται η ταχύτητα (φτάνω μέχρι και τα 3ΜΒ/δευτερόλεπτο)

συγκεκριμένα στη διαδρομή: ftp://ftp.ntua.gr//pub/linux/ubuntu-releases/lucid
(με anonymoys ftp)

ΥΓ: 7 λεπτά καλά δεν είναι  ;D ;D
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

alkisg

Όταν βγήκε η 9.10 κατέβασα το CD της από ntua => σε Παν/μιο Πατρών, σε ...38 δευτερόλεπτα. Ο σκληρός μου στο σπίτι δεν πιάνει καν τέτοιες ταχύτητες!!!

poursali

Παράθεση από: alkisg στις 14 Ιουν 2010, 06:19:21 ΜΜ
Όταν βγήκε η 9.10 κατέβασα το CD της από ntua => σε Παν/μιο Πατρών, σε ...38 δευτερόλεπτα. Ο σκληρός μου στο σπίτι δεν πιάνει καν τέτοιες ταχύτητες!!!

αμαν βρε Άλκη. να μην χαρούμε λίγο?
χαχα... καλά ναι πλέον ο σκληρός δίσκος είναι το πρόβλημα σε πολλά "νοικοκυριά"
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ