Πρόβλημα σε ασύρματο δίκτυο με WinXP

Ξεκίνησε από papaluk, 09 Μαΐου 2008, 01:48:52 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

papaluk

Καλησπέρα,

έχω φτιάξει ένα ασύρματο δίκτυο με winXP σε όλα τα μηχανήματα, ασύρματες κάρτες και έναν router. Το πρόβλημα μου είναι ότι από τα 7 μηχανήματα που έχω στο δίκτυο συνδεδεμένα, ενώ φαίνονται όλα από την περιοχή δικτύου, σε ένα συγκεκριμένο (που και καλά είναι ο server), ενώ τα υπόλοιπα 6 μηχανήματα βλέπουν τα αρχεία του που είναι κοινή χρήση, αυτό από τα υπόλοιπα 6, δεν μπορεί να έχει πρόσβαση σε δύο από τα μηχανήματα και ενώ βλέπει τους κοινόχρηστους φακέλους τους.. πατώντας να ανοίξουν, βγάζει μετά από ώρα μνμ για δικαιώματα... ενώ είναι κοινόχρηστα για όλους ο φάκελος

με Ping ομοίως επικοινωνούν όλα τα μηχανήματα. το δίκτυο δεν έχει static ips, αλλά τις ρυθμίζει ο router αυτόματα

ευχαριστώ

alkisg

Το πιο συνηθισμένο που πιθανώς να το προκαλεί είναι ο λογαριασμός χρήστη και το password. Δηλαδή:

Όταν θες να προσπελάσεις ένα φάκελο/αρχείο μέσω δικτύου, ελέγχονται καταρχάς τα δικτυακά δικαιώματα (SMB). Στα 2 αυτά PC έχεις δώσει πρόσβαση σε όλους, οπότε είσαι ΟΚ με αυτά.

Στη συνέχεια όμως ελέγχονται και τα NTFS δικαιώματα, κι εκεί πιστεύω είναι το πρόβλημα.
Εξήγηση μέσω παραδείγματος:
Έστω PC1, PC2 τα PC με το πρόβλημα, και Server το PC που παίζει το ρόλο του server.
Έστω επίσης ότι στα PC1, PC2, Server υπάρχει ένας λογαριασμός με όνομα User.
Έστω τέλος ότι στο Server υπάρχει ένας λογαριασμός με όνομα Admin, ο οποίος δεν υπάρχει στα PC1 και PC2, ή υπάρχει αλλά έχει διαφορετικό password.

Όταν στο PC1 έχει κάνει logon ο User, και πάει να συνδεθεί στο Server,
- λέει στο Server "είμαι ο User",
- ο Server του λέει "α, σε ξέρω, έχεις κι εδώ λογαριασμό",
- επομένως του επιτρέπει δικτυακή πρόσβαση,
- και NTFS πρόσβαση

Όταν ο Server έχει κάνει logon ο admin, και πάει να συνδεθεί στο PC1,
- λέει στο PC1 "είμαι ο admin",
- το PC1 του λέει "δε σε ξέρω, δεν έχεις λογαριασμό εδώ" (ή, αν έχει διαφορετικό password, πάλι δεν τον δέχεται σαν χρήστη),
- ο server επιμένει "μα θέλω να δω τον κοινόχρηστο φάκελο",
- το PC1 απαντάει "κοίτα, τον κοινόχρηστο φάκελο μπορεί να τον δει ο καθένας, αφού μου έχουν πει στα δικτυακά δικαιώματα 'everyone'". Έτσι τον βάζει σαν guest (περίπου), και μπορεί να δει τον shared φάκελο.
- όταν όμως προσπαθεί να τον προσπελάσει, μπαίνει στη μέση ο έλεγχος για τα NTFS δικαιώματα, και του λέει "-ποιος είσαι; -είμαι ο guest. -ο guest δεν έχει δικαιώματα σ' αυτό το φάκελο, δεν μπορείς να τον δεις".


Εν τέλει, δοκίμασε να κάνεις login στο server με ένα λογαριασμό που να υπάρχει στα pc1/pc2 και να έχει το ίδιο password (αν δεν υπάρχει φτιάξε έναν καινούργιο). Αν δουλέψει, φταίει το παραπάνω που λέω. Αν όχι, φταίει κάτι άλλο, ίσως πρόβλημα με το SID; (http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb897418.aspx)