μαρκαδόροι διαδραστικού πίνακα - help!

Ξεκίνησε από mandarinos, 16 Σεπ 2021, 02:20:13 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mandarinos

Παίδες, δύο ερωτήσεις (αν γνωρίζετε) :

Επειδή στο σχολείο μου πέρισυ μας παρέδωσαν διαδραστικούς πίνακες (4 τον αριθμό) με προβολέα της Epson (όπως και σ' άλλα σχολεία στην Ελλάδα έδωσαν τους ίδιους, φαντάζομαι), αλλά δεν παρέδωσαν τους ηλεκτρονικούς μαρκαδόρους (άρα οι διαδραστικοί άχρηστοι ως διαδραστικοί),

- Μήπως ξέρετε (αν τό 'χετε ψάξει) αν ο οποιοσδήποτε ηλεκτρονικός μαρκαδόρος διαδραστικού κάνει γιά οποιονδήποτε διαδραστικό, ή θέλει οπωσδήποτε τους του ίδιου κατασκευαστή (της Epson, εν προκειμένω) ;
- Μήπως ξέρετε πού μπορούμε να βρούμε γιά αγορά; Μας κάνει κι απ' το Διαδίκτυο (πχ Alibaba, Banggood, κλπ), αρκεί να μήν τους έχει πιάσει ο παραλογισμός και ζητάνε τρελλά λεφτά. (Πχ 418 ευρώ, που ζητάει ένας προμηθευτής γιά 3 μαρκαδοράκια τέτοια.)

Τώρα, βέβαια, θα μου πείς να πούμε στην εταιρεία που παρέδωσε τους διαδραστικούς να μας βρεί καί τους μαρκαδόρους... 'ντάξ'... αλλά πιστεύω πιό εύκολο θα είναι να συναντήσουμε τον Μπάϊντεν!  :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Νίκος Αδαμόπουλος

Οι διαδραστικοί τι τεχνολογίας είναι; Αν είναι αφής δεν χρειάζονται ηλεκτρονικό μαρκαδόρο... Ποιο είναι το μοντέλο του EPSON;

mandarinos

#2
Οι προβολείς είναι Epson EB-460 (και οι 4). Οι διαδραστικοί είναι TRACEboard (και οι 4). Πατιένται προς τα μέσα.

Όταν έσυρα το δάχτυλό μου επάνω σ' έναν, δεν έκανε γραμμή, παρά το ότι διάλεξα "μολύβι" από τα εργαλεία αριστερά. Ίσως έπρεπε να πατήσω την επιφάνεια, παρά να σύρω το δάχτυλό μου; 'Η όντως δεν δουλεύει έτσι;


Νίκος Αδαμόπουλος

Στο https://www.eurosupplies.com.gr/files/product/33503.pdf , αν πρόκειται για παρόμοιο μοντέλο, αναφέρει ότι "η λειτουργία του γίνεται με το δάκτυλο ή την χρήση κοινής γραφίδας" και ότι "περιλαμβάνονται 2 dummy pens"...



mandarinos

Οκ, ευχαριστώ! Πήρα δύο ηλεκτρονικά "μαρκαδοράκια" από αχρηστευμένον παλιό διαδραστικό της MLS και τους έβαλα μπαταρίες, ώστε να δοκιμάσω αν δουλεύουν με τούτους εδώ τους διαδραστικούς. Θα σας πω το αποτέλεσμα.

Πάντως, απ' όσα έψαξα, φαίνεται πως υπάρχουν δύο ή τρείς τεχνολογίες μαρκαδόρων: μία είναι αυτή που εκπέμπει κάποια συχνότητα (και διαφορετικές συχνότητες = αυτομάτως διαφορετικά χρώματα / εκτός αν το κάνουν γιά να μή μπερδεύονται οι μαρκαδόροι απ' τον μηχανισμό ανίχνευσης, ως προς το ποιός-είναι-ποιός), κι ακόμη μία είναι η αντανακλαστική σε (αν θυμάμαι καλά) υπέρυθρο φώς του προβολέα. Μάλιστα, ένας κατασκευαστής συμβούλευε όσους δεν βρίσκουν μαρκαδόρους δικούς του (αντανακλαστικούς), να βάζουν αντανακλαστική αυτοκόλλητη ταινία γύρω από έναν κοινό μαρκαδόρο πίνακα.

Τέλος πάντων, ο στόχος είναι να δω με τί είδους μαρκαδόρο δουλεύει ο διαδραστικός, κι αν οι συχνότητες λειτουργίας είναι καθορισμένες (δηλαδή, ανεξάρτητες από κατασκευαστή), οπότε κάθε μάρκας ηλεκτρονικός μαρκαδόρος θα κάνει γιά κάθε μάρκας διαδραστικό (με ηλεκτρονική ανίχνευση). Τα αποτελέσματα της έρευνας (κι αν έχω αίσιο αποτέλεσμα), εδώ!