Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Πέτρος Κ.

και.... γουστάρω makeleio, γουστάρω και Χιο (τον Στέφανο): http://goo.gl/D6JSRm  >:D

petrosp13

Αύριο θα φύγει 5σέλιδο κείμενο από μένα προς όλα τα σαιτ που θα βάζει τα πράγματα στην θέση τους για την Πληροφορική και την Χημεία
Είναι έτοιμο ήδη
Όποιος το δημοσιεύσει, καλώς
Δεν περιμένω κάτι, για εκτόνωση το έκανα
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

aztec99

οι χημικοί έχουν τρομάξει αρκετά....ξέρουν ότι ο υπουργός θα το φτιάξει έτσι ώστε να χωρέσουμε κι εμείς.....απλά είναι τόσο άπληστοι που θέλουν όλους τους μαθητές, να μη χάσουν ούτε έναν από άλλη ειδικότητα. Δεν βλέπετε τις ανακοινώσεις τους; ΕΓΩ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΜΕΧΡΙ ΤΡΙΤΗ ΝΑ ΣΤΕΛΝΩ......όσο για το σχολείο που κάνω μάθημα...."ξαφνικά θα έχω διάφορα προβλήματα στις απαιτήσεις των συναδέλφων" έτσι για να καταλάβουν την αξία του Πληροφορικού....Οι ξεφτίλες νομίζουν ότι έχουμε την ανάγκη του δημόσιου σχολείου....Θεέ γύρισέ το στο 90 για να πονέσει περισσότερο!!!!!!!!!!!!!!!

NiColas1957


lkt

http://ylikonet.gr/forum/topics/3647795:Topic:180565?xg_source=msg_com_forum&id=3647795%3ATopic%3A180565&page=18#comments

"Βέβαια από όλα σχεδόν τα κόμματα οι εκπρόσωποι ρωτούσαν τον αριθμό των εκπαιδευτικών (χημικών) που θα έχαναν τις οργανικές θέσεις, αν η Πληροφορική αντικαθιστούσε μερικώς τη Χημεία. Ήταν οι περισσότεροι παραπληροφορημένοι από τους παρατρεχάμενούς τους πληροφορικούς. Έγινε μεταστροφή στις απόψεις 180 μοιρών ακόμη και σε βουλευτές, που είχαν υποστηρίξει με σθένος την Πληροφορική (μετά την ενημέρωση από την Ε.Ε.Χ.: Μάκη Μαυρόπουλο, Φιλλένια Σιδέρη και κυρίως τον Κώστα Αποστολόπουλο). Η Ε.Ε.Χ. έχει ενεργήσει αποτελεσματικά, απλώς δεν έχει καλές δημόσιες σχέσεις (λίγο το κακό)."
Η ΠΕΚΑΠ τι έκανε τις τελευταίες 2 μέρες; Θα μας ενημερώσει κανείς;

apom

Παράθεση από: aztec99 στις 06 Σεπ 2013, 12:26:21 ΠΜ
......όσο για το σχολείο που κάνω μάθημα...."ξαφνικά θα έχω διάφορα προβλήματα στις απαιτήσεις των συναδέλφων" έτσι για να καταλάβουν την αξία του Πληροφορικού....Οι ξεφτίλες νομίζουν ότι έχουμε την ανάγκη του δημόσιου σχολείου....Θεέ γύρισέ το στο 90 για να πονέσει περισσότερο!!!!!!!!!!!!!!!

+1  μακάρι να σκέφτονταν όλοι σαν κι εσένα... να δεις πως θα πόναγε!!!

NiColas1957

Παράθεση από: odysseas στις 05 Σεπ 2013, 11:05:01 ΜΜ
Η ενέργεια που αναλώνετε (και αναλώνεται) για τους Χημικούς πάει χαμένη. Η μόνη απάντηση που έπρεπε να δώσει η ΠΕΚΑΠ από την πρώτη τους κιόλας ανακοίνωση ήταν ότι δεν πρόκειται να απαντάει  σε επιθέσεις από συναδέλφους και ότι το πρόβλημα είναι το νομοσχέδιο.

Το έχουν πει δειλά κι άλλοι εδώ μέσα: αν και το ζήτημα της Πληροφορικής είναι μεγάλο και ουσιαστικό (και καλώς αγωνιζόμαστε γι' αυτό), δεν είναι το μοναδικό πρόβλημα του νομοσχεδίου. Για να το θέσω περιληπτικά, η εκπαίδευση είναι πλέον εντελώς διαλυμένη. Αυτό δεν πρέπει ούτε στιγμή να το ξεχνάμε -- δε θα έχουμε νικήσει αν διδάσκουμε ένα πανελλαδικά εξεταζόμενο μάθημα σε ένα λύκειο φρανκενστάιν με τεράστια τμήματα και ολοένα και λιγότερους μαθητές. Ελπίζω να μου επιτρέψετε να έχω αυτή την άποψη.

Ας ηρεμήσουμε κι ας συνεχίσουμε να αγωνιζόμαστε και να ελπίζουμε.

+1

apom

Παράθεση από: lkt στις 06 Σεπ 2013, 12:33:04 ΠΜ
http://ylikonet.gr/forum/topics/3647795:Topic:180565?xg_source=msg_com_forum&id=3647795%3ATopic%3A180565&page=18#comments

Η ΠΕΚΑΠ τι έκανε τις τελευταίες 2 μέρες; Θα μας ενημερώσει κανείς;

τι δουλειά έχει η ΠΕΚΑΠ;... στόχος της ήταν να εξασφαλίσει ώρες για τους καθηγητές του λυκείου... το πέτυχε ... τέρμα... πως είπατε ; υπάρχουν καθηγητές που δουλεύουν αποκλειστικά σε φροντιστήρια και βγάζουν το ψωμί τους και θα μείνουν άνεργοι; μα η ΠΕΚΑΠ δεν τους αντιπροσωπεύει... εξάλου πόσοι να είναι αυτοί; καμιά δεκαρία; και αν... δεν βαριέσαι...

petrosp13

Δηλαδή οι οργανικές των πληροφορικών είναι σίγουρες και οι χημικοί έπεισαν με αυτό το επιχείρημα;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

apom

Παράθεση από: petrosp13 στις 06 Σεπ 2013, 12:58:34 ΠΜ
Δηλαδή οι οργανικές των πληροφορικών είναι σίγουρες και οι χημικοί έπεισαν με αυτό το επιχείρημα;

εσύ τώρα ψάχνεις για λογικά επιχειρήματα;

NiColas1957

Παράθεση από: AlexPapplir στις 05 Σεπ 2013, 11:23:07 ΜΜ
Φίλε σε καταλαβαίνω ......

Υπάρχει μεγάλο πεδιό δράσης ακόμα.  Και να σκέφτεσαι ότι κάποιοι έχουν πάρει ήδη εντολή να φτιάξουν ένα σενάριο με ΑΕΠΠ που να ικανουποιεί όλους. Είπα πολλά. Έχω πολλά πράγματα να κάνω ακόμα.
Καλη δύναμη. Καληνύχτα. Και  "το ματς δεν τελείωσε".

Μακάρι να «προκάνουν» !  ;)
Το πιο ευχάριστο που διάβασα σήμερα!

Λες?  Άντε να δούμε ... τι θα δούμε!

ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ .......Σήμερα (Παρασκευή) και 4 ακόμα !!!!!



petrosp13

Παράθεση από: apom στις 06 Σεπ 2013, 01:01:13 ΠΜ
εσύ τώρα ψάχνεις για λογικά επιχειρήματα;

Υποτίθεται ότι αυτό που βγαίνει είναι ότι οι βουλευτές έπαψαν να μιλάνε για πληροφορική (ισχύει) όταν έμαθαν πόσες οργανικές χημικών θα χαθούν
Και ρωτάω πάλι: Οι οργανικές των πληροφορικών είναι σίγουρες;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

apom

Παράθεση από: petrosp13 στις 06 Σεπ 2013, 01:06:31 ΠΜ
Υποτίθεται ότι αυτό που βγαίνει είναι ότι οι βουλευτές έπαψαν να μιλάνε για πληροφορική (ισχύει) όταν έμαθαν πόσες οργανικές χημικών θα χαθούν
Και ρωτάω πάλι: Οι οργανικές των πληροφορικών είναι σίγουρες;

σε μια ταινία είχε ειπωθεί σε μια ανάλογη ερώτηση το εξής... αγγλιστι

in life two things are certain... death  >:D and taxes...  :'(

NiColas1957

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 05 Σεπ 2013, 11:36:26 ΜΜ
Η διάφορα ακαδημαϊκών και νπδδ φαίνεται καθαρά
Ξέρουν να χρησιμοποιήσουν συντακτικό


Α ρε ΑΛ είσαι πολυ μανούλα, αναρωτιέμαι σε ποιο υπουργείο θα πας μετα

Μετά από 267 σελίδες που έχω διαβάσει ρε Παναγιώτη
Σε παρακαλώ εξήγησε μου τι είναι αυτά τα νπδδ             :)



Παράθεση από: AlexPapplir στις 05 Σεπ 2013, 11:23:07 ΜΜ
Φίλε σε καταλαβαίνω ......

Υπάρχει μεγάλο πεδιό δράσης ακόμα.  Και να σκέφτεσαι ότι κάποιοι έχουν πάρει ήδη εντολή να φτιάξουν ένα σενάριο με ΑΕΠΠ που να ικανουποιεί όλους. Είπα πολλά. Έχω πολλά πράγματα να κάνω ακόμα.
Καλη δύναμη. Καληνύχτα. Και  "το ματς δεν τελείωσε".

apom

Παράθεση από: NiColas1957 στις 06 Σεπ 2013, 01:10:53 ΠΜ
Μετά από 267 σελίδες που έχω διαβάσει ρε Παναγιώτη
Σε παρακαλώ εξήγησε μου τι είναι αυτά τα νπδδ             :)

νομίζω νομικα πρόσωπα δημοσίου δικαίου... αν κάνω λάθος διορθώστε με...