Κλήση Συνάρτησης

Ξεκίνησε από michaeljohn, 04 Μαρ 2010, 11:25:47 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

michaeljohn

Συνάδελφοι καλησπέρα.
Υπάρχει κάπου στα βιβλία, στα όρια της εξεταζόμενης ύλης,  κλήση συνάρτησης με σταθερά ή παράσταση; π.χ.  Τ_Ρ(17) ή Α_Τ(κ-1)

evry


  Δεν ξέρω αν υπάρχει αλλά τι ακριβώς θέλεις να ρωτήσεις? Αν επιτρέπεται να γράψεις κάτι τέτοιο?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

michaeljohn

Όχι φυσικά.
Απλά, ήταν απορία ενός μαθητή μου. Λέει : «αφού το βιβλίο δεν γράφει ότι κατά την κλήση συνάρτησης, μπορώ να χρησιμοποιήσω γενικά έκφραση(εις) τότε μπορώ να την καλέσω μόνο με μεταβλητή(ες). Άλλωστε οι παράμετροι είναι μεταβλητές» ! . . . . . .
Ακόμα ψάχνω στα βιβλία(στα πλαίσια της ύλης πάντα) !

evry

  Από την στιγμή που η παράμετρος δεν αντιγράφεται πίσω, δηλαδή έχεις πέρασμα παραμέτρου call-by-value τότε προφανώς και μπορείς να περάσεις ως παράμετρο σταθερά ή έκφραση. Η ερώτηση που έκανε έχει νόημα στις διαδικασίες και εκεί όμως μπορούμε να το συζητήσουμε.
   Δηλαδή αν το βιβλίο είχε κάπου στο τέλος ένα απαρατήρητο παράδειγμα στο οποίο πέρναγε μια σταθερά τι θα σήμαινε? ότι το πέρασμα σταθερών επιτρέπεται? Ποιος μου λέει εμένα ότι δεν είναι ένα ακόμα λάθος των συγγραφέων? Δεν νομίζω δηλαδή ότι είναι σωστή πρακτική να ψάχνουμε το βιβλίο μπας και έχει κανένα παράδειγμα το οποίο επιβεβαιώνει την υπόθεσή μας. Θεωρώ σημαντικότερο να αναζητούμε την κοινή λογική.
     Το σκεπτικό αυτό θυμίζει περισσότερο δικηγόρους που ψάχνουν να βρουν κάποια ειδική παράγραφο στον νόμο που θα αθώωσει τον πελάτη τους.

και φυσικά μπορείς να απαντήσεις στον μαθητή σου ότι "το βιβλίο δεν έχει πουθενά κλήση συνάρτησης με 10 παραμέτρους. Επιτρέπεται να το κάνω? ή το βιβλίο δεν έχει πουθενά κλήση συνάρτησης με παράμετρο λογικού τύπου (νομίζω). Επιτρέπεται?"

ή για παράδειγμα μια χρονιά έπεσε σαν ΣΛ ότι "η Java είναι γλώσσα προγραμματισμού στο διαδίκτυο" το οποίο μάλιστα το αναφέρει το βιβλίο!!!
  Φυσικά η Java δεν είναι κάτι τέτοιο, είναι γλώσσα γενικού σκοπού όπως είναι η Pascal, η C++ και τόσες άλλες. Το ΣΛ ήταν λάθος, αλλά δεν βαριέσαι? ποιος ενδιαφέρθηκε, αφού το λέει το βιβλίο!!!
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

gthal

Παράθεση από: michaeljohn στις 05 Μαρ 2010, 12:05:15 ΠΜ
Απλά, ήταν απορία ενός μαθητή μου. Λέει : «αφού το βιβλίο δεν γράφει ότι κατά την κλήση συνάρτησης, μπορώ να χρησιμοποιήσω γενικά έκφραση(εις) τότε μπορώ να την καλέσω μόνο με μεταβλητή(ες). Άλλωστε οι παράμετροι είναι μεταβλητές» ! . . . . . .
Ακόμα ψάχνω στα βιβλία(στα πλαίσια της ύλης πάντα) !
Επιπλέον από τα επιχειρήματα του Ευριπίδη, θα απαντούσα στο μαθητή ότι οπουδήποτε μπορώ να χρησιμοποιήσω μεταβλητή, μπορώ να χρησιμοποιήσω και έκφραση. Εκτός βέβαια από τη ΔΙΑΒΑΣΕ και το αριστερό μέρος εκχώρησης που εύκολα εξηγείται το γιατί και τις παραμέτρους σε κλήση ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ που επίσης εξηγείται από το by-reference.
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

michaeljohn

Συνάδελφοι Ευριπίδη και Γιώργο
Το πώς διδάσκουμε ή τι ισχύει κατά την κλήση συνάρτησης  δεν είναι το ζητούμενο του θέματος που άνοιξα. Άλλωστε είναι γνωστό σε όλους μας.
Απλά αναδεικνύεται(;) μια ακόμα παράλειψη των συγγραφέων. Θα μπορούσαν απλά να αναφέρουν ότι μια συνάρτηση καλείται με .... F(λίστα εκφράσεων)...
Επομένως, η αναζήτηση μου στο βιβλίο  ήταν ακριβώς για αυτό το λόγο  και όχι για να επιβεβαιώσω υποθέσεις ή να γίνω δικηγόρος... . Η απορία λοιπόν του μαθητή, ήταν από την μεριά του ορθότατη ! Κλήση συναρτήσεων μόνο με μεταβλητές ....

Καταλήγω λοιπόν, λέγοντας ότι οι συγγραφείς εμμέσως αναφέρουν το .... F(λίστα εκφράσεων)...   εφ' όσον εξομοιώνουν τις συναρτήσεις με τις Μαθηματικές.