Τι έγινε ρε παιδιά..

Ξεκίνησε από kpde, 14 Μαΐου 2011, 09:47:44 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

kpde

Άκουσα πως μόλις (9:30) έδωσαν θέματα για τα μαθηματικά γενικής..

Τι έγινε ρε παιδιά;  Γιατί τέτοια καθυστέρηση;

Άκουσε κανένας τίποτα;

soron80

είχαν διευκρινήσεις για κάποιες παρενθέσεις..
έγινε λίγο μπέρδεμα!
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

kpde

Beautiful..

Ξέρεις αν είχαν δωθεί τα θέματα και ήρθαν μετά οι διευκρυνίσεις ή απλά καθυστέρησα η επίδοση των θεμάτων στους μαθητές;

soron80

χμ δεν ξέρω!
είμαι εκτός λυκειακής φέτος μετά από 5 σερί χρόνια
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

kpde

Νεότερες πληροφορίες αναφέρουν ... πως τα θέματα δόθηκαν γύρω στις 10 παρά 15.

Καλύτερο αυτό γιατί η αναστάτωση από διευκρυνίσεις μετά την επίδοση των θεμάτων θα ήταν μάλλον χειρότερο..

Υποθέτω, επομένως, πως η ώρα δυνατής αποχώρησης θα πήγε γύρω στις 11:30 και η λήξη γύρω στις 12:45.

soron80

τα θέματα που έβγαλε το υπουργείο λένε ώρα δυνατής αποχώρησης 10:30!
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

Eri

#6
Τίποτε το σημαντικό. Πολύς χαμός για το τίποτα!! Τα παιδιά βέβαια την πλήρωσαν, αφού η καθυστέρηση σίγουρα τους έσπασε τα νεύρα.
Έστειλαν κανονικά τα θέματα στις 8.30 περίπου μαζι και με τα υπόλοιπα μαθηματα γενικής. Ξαφνικά και ενω τυπώθηκαν και ηταν ετοιμα για διανομη ... παιρνουν τηλέφωνο και λένε 'πίσω τα θέματα στα μαθηματικα μη τα μοιρασετε θα δωθουν άλλα'!!


Και ενώ περιμέναμε ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ έρχεται μια διευκρίνηση για κάτι παρενθέσεις και έναν δείκτη (τίποτε το εξαιρετικά σοβαρό δηλαδή). Τα θέματα θα μπορούσαν να χαν δοθεί από τις 8.30 και η διευκρίνηση μετά και κανείς δε θα έλεγε τίποτα. Τώρα 'πάγωσαν' ολόκληρη η διαδικασία καμιά ώρα, χωρίς κανέναν λόγο!!

Eri

Παράθεση από: Eri στις 14 Μαΐου 2011, 11:07:28 ΠΜ
Τίποτε το σημαντικό. Πολύς χαμός για το τίποτα!! Τα παιδιά βέβαια την πλήρωσαν, αφού η καθυστέρηση σίγουρα τους έσπασε τα νεύρα.
Έστειλαν κανονικά τα θέματα στις 8.30 περίπου μαζι και με τα υπόλοιπα μαθηματα γενικής. Ξαφνικά και ενω τυπώθηκαν και ηταν ετοιμα για διανομη ... περνουν τηλέφωνο και λένε 'πίσω τα θέματα στα μαθηματικα μη τα μοιρασετε θα δωθουν άλλα'!!


Και ενώ περιμέναμε ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ έρχεται μια διευκρίνηση για κάτι παρενθέσεις και έναν δείκτη (τίποτε το εξαιρετικά σοβαρό δηλαδή). Τα θέματα θα μπορούσαν να χαν δοθεί από τις 8.30 και η διευκρίνηση μετά και κανείς δε θα έλεγε τίποτα. Τώρα 'πάγωσαν' ολόκληρη η διαδικασία καμιά ώρα, χωρίς κανέναν λόγο!!



Βέβαια είχαν κάνει και μια άλλη βλακεία εντωμεταξύ... έστειλαν 8.50 περίπου τα θέματα των μαθηματικών και πάλι (διορθωμένα με τις διευκρινήσεις που εστάλησαν αργότερα) ... αλλά στέλνουν το αρχείο με ακριβώς το ίδιο όνομα .. και αυτό πάει και αντικαθιστά το παλιό και ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ την ώρα λήψης αλλά την ώρα τροποποίησης !! Λίγοι το πήραν χαμπάρι.. Έτυχε να το δω γιατί εκείνη την ώρα ήμουν από πάνω από τον υπολογιστή...

pgrontas

Το χειρότερο από όλα κατά τη γνωμη μου ήταν ότι στην δεύτερη διευκρίνηση που ήρθε στα μαθηματικά στις 10:21 είχαν ξεχάσει στο έγγραφο την ώρα της πρώτης (09:20). Οπότε όταν την τυπώσαμε και την δώσαμε στα παιδιά εξέθεσαν τις επιτροπές γιατί φάνηκε ότι είχαν την διευκρίνηση για μια ώρα και δεν την έδωσαν.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

kpde

Παράθεση από: pgrontas στις 14 Μαΐου 2011, 11:57:54 ΠΜ
Το χειρότερο από όλα κατά τη γνωμη μου ήταν ότι στην δεύτερη διευκρίνηση που ήρθε στα μαθηματικά στις 10:21 είχαν ξεχάσει στο έγγραφο την ώρα της πρώτης (09:20). Οπότε όταν την τυπώσαμε και την δώσαμε στα παιδιά εξέθεσαν τις επιτροπές γιατί φάνηκε ότι είχαν την διευκρίνηση για μια ώρα και δεν την έδωσαν.

για όσους το πρόσεξαν βέβαια (μέσα στον πανικό τους :( )

Stefevan

Καλά βγάζουν θέματα 1 φορά το χρόνο και κάθονται τόσες ώρες και πάλι γίνονται λάθη??(έστω οι παρενθέσεις) Θα έπρεπε να ζητήσει μία συγνώμη ο πρόεδρος για την ταλαιπωρία χιλιάδων μαθητών, δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά! Τις προάλλες είδα τις αμοιβές τους, θα έπρεπε να ντρέπονται...

poursali

το πρόβλημα δεν είναι τόσο το ότι έγινε ένα λάθος..
απορώ γιατί δεν είπαν: "πάρτε τα θέματα, έρχεται διευκρίνηση στο θέμα τάδε και τάδε"

αδικαιολόγητη κατ' εμένα η αναμονή 45+ λεπτών.. και η πλάκα είναι ότι μετά από τόση αναμονή έδωσαν τα αρχικά θέματα με την διευκρίνηση και μετά από 30-40 λεπτά άλλα θέματα με ενσωματωμένες τις διορθώσεις και στη συνέχεια έφεραν και άλλη διευκρίνηση.

ζαλίστηκαν οι μαθητές πραγματικά και το άγχος στο κατακόρυφο...

έχει ξανασυμβεί να παίρνονται πίσω τα θέματα+τη διευκρίνηση για να ξανατυπωθούν με ενσωμετωμένη τη διευκρίνηση;

αυτός που πήρε τέτοια απόφαση είναι απαράδεκτος απλά.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

lykos

Ανακεφαλαίωση:
Τα λάθη της ΚΕΕ ήταν 3 (έπρεπε να τριτώσει το κακό...):
1ο: ασύμετρες παρενθέσεις, δείκτης (μπορεί να συμβεί στον καθένα μας. Αν και αυτοί δεν επιτρέπεται νάναι ο "καθένας μας".)
2ο: Προσπαθώντας να διορθώσουν το 1ο, ξαναστέλνουν τα θέματα (σε κάποια σχολεία είχε μοιραστεί ήδη η πρώτη έκδοση) χωρίς να αλλάξουν όνομα αρχείου (το εξήγησε η Eri).
3ο: Στέλνουν διευκρίνιση (τις διορθώσεις του 1ου λάθους), χωρίς να εξηγήσουν πως αυτή αφορά μόνο την ΛΕ και πως οι διορθώσεις έχουν ενσωματωθεί στη δεύτερη αποστολή θεμάτων, με το ίδιο - όμως!- όνομα αρχείου.
Από κει πέρα άρχισαν οι αυτοσχεδιασμοί και οι ευθυνοφοβίες των ΛΕ.
- Κάποιοι μοίρασαν - κακώς - την διευκρίνιση στους μαθητές.
- Κάποιοι δώσαμε θέματα σχετικά νωρίς (όσοι καταλάβαμε τη δεύτερη αποστολή θεμάτων. Εγώ το κατάλαβα απ' το ηχητικό μήνυμα παραλαβής αρχείου και είδα την ώρα τροποποίησης, προσπαθώντας να μαντέψω "που είναι το αρχείο"), αφού αντιπαραβάλαμε την πρώτη με τη δεύτερη εκτύπωση και είδαμε πως διαφέρουν (+ η ώρα τροποποίησης του αρχείου: 08:50κάτι)
- Άλλοι, άργησαν λέγοντας  "δεν κάνουμε τίποτα πριν να μας πουν".
- Άλλοι, δεν ξέρω τι μπορεί να κάναν.

Και μια - ασχετοσχετική - σύγκριση: Ο γιός μου έχει κάνει αίτηση για μουσικές σπουδές σε δύο πανεπιστήμια κάποιας (δε λέω ποιάς) ευρωπαικής χώρας, στέλνοντας (απαιτείται) και κάποιες μουσικές εργασίες. Τα πανεπιστήμια θα ελέγξουν/μελετήσουν τους φακέλους των υποψηφίων, θα απορρίψουν κάποιους και τους υπόλοιπους θα τους καλέσουν για προφορική εξέταση ("παίξε", "κάνε, ράνε"...), επιλέγοντας τελικά τους 30-40 καλύτερους για φοιτητές τους.
Πόσοι σκέφτεστε, πως η ευρωπαική αυτή χώρα είναι η Ελλάδα?? ΚΑΝΕΊΣ σας? Γιατί? Θ' αλλάξει αυτό ποτέ?
Να προσθέσω πως αν δεν πάρουν το γιό μου, δεν σκεφτόμαστε να κάνουμε ένσταση.

Βασίλης Λυκοστράτης

lp

Στο δικό μας Λύκειο είχαμε να εξετάσουμε και Εσπερινό Λύκειο. Δηλαδή όλα μαζί μας ήρθαν 8 διαφορετικά θέματα.
Τα μαθηματικά του Εσπερινού είχαν και αυτά κάποια αλλαγή σε παρένθεση και ήρθαν με αλλαγμένο όνομα (Ένα μικρό "α" στο τέλος του ονόματος αρχείου). Δεν έγινε το ίδιο για τα ημερήσια και ψαχνόμασταν και εμείς να βρούμε  που να είναι το αρχείο.


Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

poursali

επίσης φανταστείτε τι έγινε σε αίθουσα που είχε μαζί με τα παιδιά που έδιναν μαθηματικά παιδιά που έδιναν πχ ιστορία και τους είχαν στην ίδια αίθουσα... πραγματικά ο χειρισμός ήταν κάκιστος
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ