ΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΗ - στατιστικά

Ξεκίνησε από lykos, 01 Ιουν 2009, 10:22:25 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

lykos

Διόρθωσα 100 γραπτά και - λόγω περιέργειας - πληκτρολόγησα τις μονάδες ανά θέμα.
Δεν ξέρω τι μπορεί να "λένε" 100 γραπτά, πάντως προέκυψαν τα παρακάτω νούμερα:

Α) Μέσος Ορος μονάδων/γραπτό : 54,78
                   >>                 _θέμα_1: 29,76
                   >>                 _θέμα_2: 10,27
                   >>                 _θέμα_3:  8,01
                   >>                 _θέμα_4:  6,74

Β) Γραπτά με 90-100 μονάδες: 11
    Γραπτά με 80-89  μονάδες: 11
    Γραπτά με 71-79  μονάδες:  8
    Γραπτά με 50-69  μονάδες: 24
    Κάτω των 50 μον.: Οι υπόλοιποι (για να κάνετε και σεις καμμιά πράξη!...:laugh:)
Κάπως απογοητευτικά, νομίζω.

pthomop

Σε 150 γραπτά είχα κάτω απο την βάση 83(55%) και μόνο 21 πάνω από 90 μόρια. >:(

gpapargi

Πόσοι θα έπρεπε να είναι οι αριστούχοι; 21 στα 150 είναι 14%... πολύ μεγάλο. Πιστεύω πως τελικά θα βγει πιο μικρό

Laertis

Παιδιά είναι δύσκολο να βγάλουμε συμπεράσματα για στατιστικά απο επιμέρους βαθμολογικά κέντρα γιατί παίζει μεγάλο ρόλο και η περιοχή απο όπου προέρχονται τα γραπτά που βαθμολογούνται.
Παρόλα αυτά μια "γενική" ψιλοθολή εικόνα μπορεί να σχηματιστεί ...
Στα 100 γραπτά που βαθμολόγησα :
46%    0 - 49
25%   50 - 69
12%   70 - 90
17%   91 - 100

Προφανώς οι αριστούχοι (17%) δεν θα είναι σε αυτό το επίπεδο Πανελλαδικά αλλά η περιοχή προέλευσης των γραπτών διακιολογεί αυτό το ποσοστό.

Νoμίζω ότι η στατιστική δε θα αποκλίνει κατά πολύ απο τα περυσινά στατιστικά ....
http://users.otenet.gr/~genic/stats.htm


Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

pthomop

έχει δίκιο ο Γιώργος. Πέρυσι που διόρθωσα γραπτά από τον νομό Λαρίσης μου έκανε εντύπωση το υψηλό επίπεδο των παιδιών. Φέτος από Ηράκλειο, Λακωνία τα πράγματα είναι τραγικά.

EleniK

εμενα τα ποσοστα μου φαινονται μια χαρα, αν και πιστευω ότι το ποσοστό πάνω από 90 μόρια θα μειωθεί.
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

evry

Πολύ λίγοι πάνω από 90 και πολλοί γύρω στο 60-70. Ο τύπος του πολύ καλού μαθητή που διαβάζει πολύ, τα μαθαίνει απέξω αλλά δεν καταλαβαίνει τίποτα έχανε σίγουρα
1-2 μονάδες από το 1ο θέμα + 1-2 μονάδες από το Θ2)Γ + 5 μονάδες από το 3ο θέμα + 6-8 μονάδες από το 4ο θέμα. = 13-17 χαμένες μονάδες.
Δηλαδή το άνω όριο για όσους δούλευαν με συνταγές ήταν περίπου το 83-87. Παραπάνω ήταν δύσκολο να πάνε. Επίσης όλο και κάτι έχουν χάσει στον πίνακα τους 2ου θέματος. Οπότε πιστεύω ότι οι βαθμολογίες πάνω από 18 θα είναι φέτος λιγότερες. Για να δούμε

What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

andreas_p

Στα 150 γραπτά που βαθμολόγησα :
46%    0 - 49
21%   50 - 69
25%   70 - 90
  8%   91 - 100

Vangelis

Προσωπικά και εγώ πιστεύω ότι θα μειωθεί το ποσοστό αυτών που γράφουν κάτω απο τη βάση στο 45-47% (πράγμα επιθυμητό από όλους) και αντίστοιχα θα μειωθεί το ποσοστό αυτών που γράφουν πάνω απο 19 στο 5-9%.  Το δεύτερο για μένα είναι εξ ίσου σημαντικό γιατί θα πρέπει να ξεχωρίζουν οι άριστοι μαθητες απο τους καλούς και νομίζω ότι τα φετεινά θέμτα τα κατάφεραν σε αυτό.

pinxas

#9
Τελικά το ποσοστό 90-100 αυξήθηκε κόντρα στις προβλέψεις που γινότανε....

Είμαι βέβαιος όμως πως τα καθαρά 20αρια μειωθήκανε!