Προβλήματα με Εγκατάσταση iTALC

Ξεκίνησε από tom, 09 Φεβ 2010, 06:18:39 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

tom

Γεια σας,

Δοκίμασα σήμερα να εγκαταστήσω το iTALC σε δύο υπολογιστές του εργαστηρίου για να το δοκιμάσω.

Στον ένα έβαλα την εφαρμογή για τον δάσκαλο και την υπηρεσία για το μαθητή και στον άλλο μόνο την υπηρεσία για το μαθητή.

Το πρόβλημα είναι ότι μόνο μία - δύο λειτουργίες δουλεύουν. Το κλείδωμα του Η/Υ μαθητή και η παρακολούθηση των κινήσεων του (remote desktop).

Δε δουλεύει η επίδειξη από το διδάσκοντα στους clients, η αποστολή μηνύματος και η απομακρυσμένη διαχείριση (τερματισμός επανεκκίνηση κλπ...)

Μήπως φταίει τό ότι δήλωσα τους clients με το όνομα υπολογιστή (π.χ. lykeio22) και όχι με IP ή /και MAC;

ή

μήπως παίζει κάτι με τα κλειδιά κρυπτογράφησης. Αυτό που έκανα είναι το εξής:
Στο server έφτιαξα καινούριο ιδιωτικό και δημόσιο κλειδί κατά την εγκατάσταση και στον client έβαλα με ένα φλασάκι το δημόσιο κλειδί του server μέσα στο φάκελο εγκατάστασης στο PROGRAM FILES.

Οι υπολογιστές του εργαστηρίου έχουν Λ.Σ. Windows XP Home.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

P.Tsiotakis

είχα προβλήματα αρχικα και γω και τελικά δήλωσα τις MAC και τελείωσε το ζήτημα (ακομα και power on υποστηρίζει)
αν είχα καταλάβει καλά δεν ήταν καλά στημένο το domain

tom

Λοιπόν το έκανα αυτό που λές αλλά πάλι δεν παίζει... :(

Εννοείται ότι έχω ακολουθήσει πιστά κάποιες οδηγίες που είχε ανεβάσει παλιά ο Άλκης Γεωργόπουλος σε σχετικό post,

έχω ρυθμίσει το firewall του  server και του client ώστε να επιτρέπει εισ/εξερχ. συνδέσεις (δε πιστεύω να πρέπει να δηλώσω και καμία θύρα;),

εννοείται πως ο ένας υπολογιστής βλέπει τον άλλο με ping. (έχουν στατικές IP αν αυτό έχει σημασία)

Το πρόβλημα είναι το εξής, όταν κάνω διπλό click στο αριστερό παράθυρο της εφαρμογής του server όπου έχω δηλώσει τάξη και υπολογιστή δεξιά εμφανίζεται ένα παραθυράκι και λέει "χωρίς σύνδεση". Όταν πατάω το κουμπί σύνδεση μου ζητάει όνομα λογαριασμού και κωδικό client, τα βάζω και η δουλειά τελειώνει εκεί. Ούτε μήνυμα σφάλματος εμφανίζει ούτε συνδέεται...

Μήπως παίζει ρόλο ότι στον υπολογιστή έχω δηλώσει πολλούς χρήστες; Κάποιοι είναι administrators, κάποιοι έχουν κωδικό και κάποιοι άλλοι όχι.

Τι να πω, πιστεύω να τα καταφέρω  γιατί φαίνεται φοβερό εργαλειακι. Θα μου λύσει τα χέρια.

Ευχαριστώ πάντως.

Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

skarosi

Καλημέρα παιδιά και καλός σας βρήκα,

να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό με το italc?
το εγκατέστησα στο κεντρικό pc και σε μερικά των μαθητών, αλλα έχω πρόβλημα με τη θύρα. Μου λέει ότι η θύρα 5800 χρησιμοποιείτε από κάπoιo άλλο πρόγραμμα. Δεν μπορώ να βρω πιο είναι αλλα βρήκα κάποιες οδηγίες που  βρήκα από τη σελίδα του italc
http://italc.sourceforge.net/wiki/index.php?title=Administrator_FAQ#Can_we_change_what_port_the_iTALC_Client_runs_on.3F

ΠαράθεσηCan we change what port the iTALC Client runs on?

Yes. You can achieve this by passing the option "-ivsport XXXX" to ICA. Under Linux you can simply add this option to where ICA is launched on your system. Under Windows you have to edit the registry: you have to add a string-value named "ivsport" below below HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/iTALC Solutions/iTALC/parameters/ which has the desired port (e.g. 5910) as value. The same for "isdport" (default 5800) although you probably won't need this. Then make sure, to add :<portnumber> in IP-field when editing client-properties in the master-application, e.g. 192.168.2.1:5910
αλλα δεν δουλεύει.
βασικά δεν αλλάζει με τίποτα τη θύρα.

είχε κανεις το ίδιο πρόβλημα?

ευχαριστώ, ηλίας

poursali

η 5800 ειναι δημοφιλης στα προγραμματα τυπου vnc
για λινουξ ή για παραθυρα μιλαμε?
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

skarosi


skarosi

κανένας?
να ρωτήσω κάτι, μήπως φταίει αυτό, στις οδηγίες του italc λέει στο regedit να βρω το
HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/iTALC Solutions/iTALC/parameters/

στο μηχάνημα όμως είναι:
HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/iTALC Solutions/iTALC/settings/
έχει σημασία?

ουσιαστικά αυτό που πρέπει να κάνω είναι
Δημιουργία-> τιμή συμβολοσειράς και να βάλω τον αριθμό της θηρας που θέλω. σωστά?

ευχαριστώ

pavlospan

Παιδια καλημερα,
Ηρθα σε ενα κανουριο σχολειο οπου το εργαστηριο εχει λαπτοπ. Το italc τρεχει στο server αλλα μου ζηταει password, το οποιο κανεις δε γνωριζει. Μπορω να το αλλαξω απο το administrator console? η με καποιον αλλο τροπο;

imryrian

νομίζω είναι το windows login password του χρήστη στο server...