Πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα

Ξεκίνησε από Αρης, 13 Σεπ 2008, 08:11:15 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

papaki

Όσον αφορά στα Δίκτυα, και εγώ έχω "ακούσει" ή διαβάσει κάπου οτι είναι τα κεφάλαια 6-9.
Τα παιδιά όμως έχουν κάνει τα κεφάλαια 1-5; Στην Β ΤΕΕ νομίζω οτι έκαναν το παλιό βιβλίο. Δεν θα υπάρχουν κάποια κενά;

Και ακόμα μια ερώτηση: Οι απόφοιτοι, που φέτος θα ξαναδώσουν, σε ποιο βιβλίο θα εξεταστούν; Υπάρχει για όλα αυτά καμιά οδηγία από το υπουργείο;

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: iliasthes στις 16 Σεπ 2008, 07:19:21 ΜΜ
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Η χρονιά ξεκίνησε και ακόμα οι πληροφορίες που έχουμε δεν είναι σαφείς για τα πανελλαδικώς εξαταζόμενα μαθήματα. Για τον δομημένο προγραμματισμό μας δώσανε το βιβλίο του Προγραμματισμού που είχαμε στην Β ΤΕΕ του Α κύκλου. Η εγκύκλιος του υπουργείου αναφέρει να ακολουθήσουμε το Α.Π.Σ. του αντίστοιχου μαθήματος, αλλά αμφιβάλλω αν τελικά θα είναι η ύλη στην οποία θα εξεταστούν τα παιδιά, καθώς το Α.Π.Σ. υποδεικνύει να διδάξουμε όλο το βιβλίο. Από την στιγμή που φέτος κάποιοι από τους μαθητές στα ΕΠΑΛ θα αναταγωνίζονται με τους μαθητές των Ενιαίων για μια θέση στα ΑΕΙ είναι ανισότιμο να ξεκινάει η χρονιά και να μην υπάρχει ένας μπούσουλας για τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα. Οι περισσότεροι μαθητές των ενιαίων έχουνε ξεκινήσει διάβασμα από τον Ιούλιο ήδη. Καλό είναι να καταθέσουμε προγραμματισμό ύλης, αλλά ακόμα καλύτερο είναι να γνωρίζουμε τι πρέπει να διδάξουμε πριν ξεκινήσει η σχολική χρονιά για να κάνουμε ουσιαστικό προγραμματισμό και προετοιμασία διδακτικού υλικού και όχι απλά έναν τυπικό προγραμματισμό για να είμαστε καλυμμένο υπηρεσιακά.

Ευτυχώς αύριο μας έχει καλέσει για ενημέρωση ο σύμβουλος Πληροφορικής του Νομού και αν μας δώσει περισσότερες διευκρινίσεις θα σας ενημερώσω.




Μήπως έχεις κάποιο νέο για τα ποια θα είναι η εξετεστέα ύλη, σε παρακαλώ να το γράψεις, γιατι ξεκινάω σήμερα τα 2 αυτά μαθήματα σε φροντιστήριο και κάνω εικασίες για το τι θα τους κάνω

stratosg

Παράθεση από: papaki στις 17 Σεπ 2008, 08:20:33 ΠΜ
Όσον αφορά στα Δίκτυα, και εγώ έχω "ακούσει" ή διαβάσει κάπου οτι είναι τα κεφάλαια 6-9.
Τα παιδιά όμως έχουν κάνει τα κεφάλαια 1-5; Στην Β ΤΕΕ νομίζω οτι έκαναν το παλιό βιβλίο. Δεν θα υπάρχουν κάποια κενά;

Μα νομίζω πως περυσι δεν υπήρχε Β ΤΕΕ παρά μόνο Β ΕΠΑΛ

Παράθεση από: papaki στις 17 Σεπ 2008, 08:20:33 ΠΜ
Και ακόμα μια ερώτηση: Οι απόφοιτοι, που φέτος θα ξαναδώσουν, σε ποιο βιβλίο θα εξεταστούν; Υπάρχει για όλα αυτά καμιά οδηγία από το υπουργείο;
Αυτή την απορία την έχω κι εγώ
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

iliasthes

Δυστυχώς ούτε ο σύμβουλος μας ήξερε να μας απαντήσει τόσο για τον δομημένο προγραμματισμό όσο και για τα δίκτυα και καλύτερα να μην αναφέρω τι ακριβώς μας είπε για τα δίκτυα. Στα πηγαδάκια που κάναμε με τους συναδέλφους που κάνουνε τα ίδια μαθήματα καταλήξαμε να ξεκινήσουμε με βάση τα αναλυτικά και να ελπίζουμε οι οδηγίες να έρθουνε εγκαίρως και να μην χρειαστεί να διδάξουμε ύλη που θα είναι εκτός των εξετάσεων. Εάν τα παιδιά μας ανταγωνίζονταν μεταξύ τους με ποσόστωση όπως ήταν στα ΤΕΕ δεν θα υπήρχε πρόβλημα, αφού όλοι θα ανταγωνίζονταν με τους ίδιους όρους άγνοιας. Όταν όμως ανταγωνίζονται τους μαθητές του ενιαίου λυκείου πλέον για μια θέση σε ΑΕΙ δεν γίνεται οι μεν να ξεκινάνε προετοιμασία από το καλοκαίρι και εμείς να είμαστε στην άγνοια ακόμα. Ας ελπίσουμε να διευθετηθεί γρήγορα το θέμα.

iliasthes

Παράθεση από: Άρης στις 16 Σεπ 2008, 07:49:28 ΜΜ
Παράθεση από: iliasthes στις 16 Σεπ 2008, 07:19:21 ΜΜ
Οι περισσότεροι μαθητές των ενιαίων έχουνε ξεκινήσει διάβασμα από τον Ιούλιο ήδη.

Αυτό δεν μας αφορά. Δε θα δώσουν κοινά θέματα. Αφού τα προβλήτα που αναφέρουμε τα αντιμετωπίζουν όλα τα ΕΠΑΛ θα ανταγωνισθούν με τους ίδιους όρους.

Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δεν έπρεπε να έχουμε ΑΠΣ!

Δεν θα δώσουνε κοινά θέματα βεβαίως, αλλά ανταγωνίζονται για τις ίδιες θέσεις πλέον με καλύτερους όρους προετοιμασίας.

Αρης

Παράθεση από: iliasthes στις 17 Σεπ 2008, 08:18:35 ΜΜ
Εάν τα παιδιά μας ανταγωνίζονταν μεταξύ τους με ποσόστωση όπως ήταν στα ΤΕΕ δεν θα υπήρχε πρόβλημα, αφού όλοι θα ανταγωνίζονταν με τους ίδιους όρους άγνοιας.

Μόνο για εκείνους που θα επιλέξουν να δώσουν για ΑΤΕΙ:

Παράθεσηβ) Δεύτερη δυνατότητα:    Οι υποψήφιοι μπορούν να συμμετέχουν σε ειδικές πανελλαδικές εξετάσεις για την εισαγωγή αποκλειστικά και μόνο σε τμήματα και σε σχολές των Ανώτατων Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Α.Τ.Ε.Ι), της Ανώτατης Σχολής Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (ΑΣΠΑΙΤΕ)  στις Ανώτερες Σχολές Τουριστικών Επαγγελμάτων (Α.Σ.Τ.Ε) των Σχολών Τουριστικής Εκπαίδευσης, στις Σχολές των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού, στις Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών των Ενόπλων Δυνάμεων, καθώς και στις σχολές  Αστυφυλάκων, σε ποσοστό θέσεων που ορίζεται κάθε φορά με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων και του συναρμόδιου κατά περίπτωση Υπουργού.

Αναφορά για το παραπάνω.

iliasthes

Βεβαίως αυτό ισχύει για τα παιδιά που δίνουνε μόνο για ΑΤΕΙ. Απλά τυχαίνει στο τμήμα που διδάσκω να έχουμε 3 παιδιά που πήρανε την απόφαση
να ρισκάρουνε να δοκιμάσουνε τις δυνάμεις τους για ΑΕΙ. Δεν θέλω να κρυφτώ πως τα παιδιά μας δεν έχουνε περισσότερες γνωστικές αδυναμιες από τους μαθητές των ενιαίων και γι' αυτό θεωρώ ακόμη μεγαλύτερη υποχρέωση μου να δουλέψω ακόμη περισσότερο για να τους βοηθήσω να προετοιμαστούν όσο το δυνατόν καλύτερα. Αυτός είναι και ο λόγος που είμαι κάπως γκρινιάρης σε αυτό το θέμα. Να μην αναφέρω πως στα σεμινάρια επιμόρφωσης του κλάδου που παρακολούθησα τον Μάϊο-Ιούνιο οι επιμορφωτές μας λέγανε πως θα δοθεί καινούριο βιβλίο και θα δουλέψουμε σε περιβάλλον C και είχα κάνει μια σχετική προεργασία (ευτυχώς μικρή) η οποία μου είναι άχρηστη.

Obelix

Μήπως ξέρει κανείς αν και πού μπορώ να βρω το βιβλίο "Προγραμματισμός Υπολογιστών",που θα διδάσκεται στο Δομημένο Προγραμματισμό,σε ηλεκτρονική μορφή?

P.Tsiotakis

Παράθεση από: Obelix στις 18 Σεπ 2008, 12:05:11 ΜΜ
Μήπως ξέρει κανείς αν και πού μπορώ να βρω το βιβλίο "Προγραμματισμός Υπολογιστών",που θα διδάσκεται στο Δομημένο Προγραμματισμό,σε ηλεκτρονική μορφή?


XAXAXA καλόοοοοο  (συνάδελφε καταλαβαίνεις οτι δεν γελάω με την ερώτησή σου)

Γιάννης Αναγνωστάκης

 Το έψαξα λιγάκι τελευταία. Πρέπει να έχει stock στα κεντρικά του ο Σαββάλας, διαφορετικά υπάρχει ένα βιβλιοπωλείο "Νικολάτος" (αν θυμάμαι καλα), στη Σόλωνος περίπου στο νούμερο 100,που τα προμηθεύτετε

Obelix

Ωχ κατάλαβα :(....ευχαριστώ πάντως, μην ψάχνω κ άδικα!

_sleeper

Παράθεση από: papaki στις 16 Σεπ 2008, 10:19:22 ΠΜ
[...]
Για το μάθημα Δίκτυα της Γ' ΕΠΑΛ, έχει βγει ύλη; Τελικά τα βιβλίο θα είναι το "Τεχνολογία Δικτύων Επικοινωνιών ";

τελικά, αυτό το βιβλίο θα διδαχθεί στη θέση του προηγούμενου? όποιοι συνάδελφοι από ΕΠΑ.Λ έχουν κάποια έγκυρη πληροφόρηση ας μας δώσουν τα φώτα τους, γιατί το κόβω να πιάνουμε χριστούγεννα κ ακόμα να κάνουμε φιλολογικές συζητήσεις με τους μαθητές για το τί εστί ethernet...
what better place than here, what better time than now!

stratosg

Παράθεση από: Obelix στις 18 Σεπ 2008, 11:47:14 ΜΜ
Ωχ κατάλαβα :(....ευχαριστώ πάντως, μην ψάχνω κ άδικα!

Και γιατί δεν πας σ' ένα ΕΠΑ.Λ να ζητήσεις ένα ή να βρείς κανέναν πρώην μαθητή ΤΕΕ και να του το ζητήσεις. Οι παλιοί των ΤΕΕ το είχαν στη Β ΤΕΕ
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

stratosg

Παράθεση από: _sleeper στις 19 Σεπ 2008, 12:35:19 ΠΜ
Παράθεση από: papaki στις 16 Σεπ 2008, 10:19:22 ΠΜ
[...]
Για το μάθημα Δίκτυα της Γ' ΕΠΑΛ, έχει βγει ύλη; Τελικά τα βιβλίο θα είναι το "Τεχνολογία Δικτύων Επικοινωνιών ";

τελικά, αυτό το βιβλίο θα διδαχθεί στη θέση του προηγούμενου? όποιοι συνάδελφοι από ΕΠΑ.Λ έχουν κάποια έγκυρη πληροφόρηση ας μας δώσουν τα φώτα τους, γιατί το κόβω να πιάνουμε χριστούγεννα κ ακόμα να κάνουμε φιλολογικές συζητήσεις με τους μαθητές για το τί εστί ethernet...

Ναι αυτό είνα το βιβλίο αυτό έχει μοιραστεί. Για την ακρίβεια αυτό το βιβλίο είναι του τομέα των ηλεκτρονικών.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

P.Tsiotakis

Δεν καταλαβαίνω γιατί γκρινιάζετε συνάδελφοι των ΕΠΑΛ...

Η διαφήμιση με τον Ζουγανέλη λέει πως τα ΕΠΑΣ/ΕΠΑΣ είναι τα καλύτερα, "άκου και τον μεγαλύτερο ..."