MYSCHOOL:Εφαρμογή για "μαζικό upload" καταστάσεων με βαθμολογίες τριμήνου

Ξεκίνησε από Δημήτρης Γκίνης, 26 Ιαν 2015, 02:43:25 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

aspd

Για να φτιαχτούν τα κενά βαθμολόγια επιλέγουμε τους καθηγητές που διδάσκουν στο σχολείο.
Αναρωτιέμαι το εξής:
Αν επιλέξω όλους τους καθηγητές για να μην ψάχνω ποιοι διδάσκουν και ποιοι όχι, λογικά δε θα υπάρχει πρόβλημα. Ας φτιαχτούν και περιττά βαθμολόγια. Κάθε καθηγητής παίρνει  το αρχείο με το όνομά του.

Τι θα έκανε το πρόγραμμα: θα έφτιαχνε κενά βαθμολόγια; δε θα τα έφτιαχνε; θα έβγαζε μήνυμα λάθους;





PE19

Καλησπέρα.

Μία ερώτηση : Κατά την δημιουργία των κενών καταστάσεων για καταχώρηση των γραπτών, στις αναφορές 187 υπάρχουν στήλες με τα μη γραπτώς εξεταζόμενα μαθήματα. Όταν θα ανεβάσω τις αναφορές 187 στο myschool, θα ανέβουν μόνο οι βαθμοί των γραπτών και θα αγνοήσει τις κενές στήλες;

Δημήτρης Γκίνης


Δημήτρης Γκίνης

@aspd: Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. Αν θυμάμαι καλά, δεν επιλέγεις τους εκπαιδευτικούς για τους οποίους θέλεις καταστάσεις βαθμολογίας, φτιάχνει για όσους βρει στο αρχείο με τις αναθέσεις μαθημάτων.

aspd

Επιβεβαίωσα για τη δημιουργία των κενών βαθμολογίων στο myschool το εξής:
Δεν επέλεξα κανέναν καθηγητή, κατέβασα το αρχείο αναθέσεων  και φτιάχτηκαν σωστά όσα κενά βαθμολόγια χρειάζονταν. Οπότε νομίζω ότι στις οδηγίες δε χρειάζεται να αναφέρεται να επιλεγούν οι καθηγητές που διδάσκουν στη μονάδα.



ngiannakos

Συγχαρητήρια Δημήτρη και από εμένα για την όλη δουλειά που έχεις μοιραστεί απλόχερα με όλους μας. Χρησιμοποιώ την εφαρμογή σε ΕΠΑΛ και όσο αφορά την δημιουργία των καταστάσεων των συναδέλφων που διδάσκουν τα θεωρητικά μαθήματα, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Όλα λειτούργησαν ΑΨΟΓΑ. Για τα εργαστηριακά μαθήματα που διδάσκονται στο ΕΚ, κατάφερα να εξάγω ΜΟΝΟ το αρχείο με τις αναθέσεις των εκπαιδευτικών (ΑΝΑΘΕΣΕΙΣ_rptList). Για τα άλλα 2 αρχεία θα χρησιμοποιήσω αυτά που χρησιμοποίησα για τις καταστάσεις των θεωρητικών μαθημάτων? Αν κάποιος συνάδελφος - συναδέλφισα έχει καταφέρει να ολοκληρώσει την διαδικασία σε ΕΠΑΛ - ΕΚ παρακαλώ ας βοηθήσει. Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

ngiannakos

Τελικά βρέθηκε η λύση στο θέμα μου.... Όλα καλά με τις καταστάσεις.....όπως είχε αναφέρει και η συνάδελφος marialaz (#199) (δυστυχώς δεν είχα διαβάσει όλα τα posts), αυτό που χρειάζεται είναι: στο αρχείο με τις αναθέσεις των εκπαιδευτικών του ΕΚ (Εργαστηριακά μαθήματα) πρέπει στη στήλη που φαίνεται το όνομα του τμήματος στο οποίο έχει ανάθεση ο εκπαιδευτικός, να κάνουμε διόρθωση  και να βάλουμε ακριβώς το ίδιο τμήμα όπως φαίνεται και στο αρχείο των αναθέσεων των εκπαιδευτικών στα θεωρητικά μαθήματα του ΕΠΑΛ. (πχ. Β ΠΛΗΡ, Γ ΟΧΗΜ, Γ ΝΟΣ..κτλ).... τώρα μένει να κάνω ένα test με upload κάποιους βαθμούς. 

hafiland

Καλημέρα. η εφαρμογή είναι εξαιρετική. ευχαριστούμε πολύ. θα ήθελα να ρωτήσω όμως γιατί στη λίστα οι επιλογές δεν εμφανίζονται με αναγνώσιμους χαρακτήρες?

pant

Καλησπερα
θελω να καταθεσω στον κ. Γκινη ενα προβλημα που εντοπισα και διορθωσα (βλεπετε παρακατω) , οταν το ονομα του τμηματος ειναι πανω απο 31 χαρακτηρες οι καταστασεις βαθμολογιες δεν εμφανιζονταν στον αντιστοιχο φακελο των καθηγητων. Κ. Γκινη στην επομενη αναβαθμιση παρακαλω να το διορθωσετε.

Else
                ΦΥΛΛΟ_ΑΡΧΕΙΟ_ΤΜΗΜΑΤΩΝ_ΤΑΞΗΣ.Activate
                'Set ΦΥΛΛΟ_ΑΡΧΕΙΟ_ΤΜΗΜΑΤΩΝ_ΤΑΞΗΣ = Worksheets.Add(After:=Sheets(Worksheets.Count))
            End If
            tmimata_string = ΤΜΗΜΑΤΑ_ΜΑΘΗΤΩΝ_ΦΥΛΛΟ.Cells(current_line, 7)
            If tmimata_string <> "" Then
              If InStr(tmimata_string, ",") > 0 Then
                'συμμετοχη σε παραπάνω από ένα τμήματα
                tmimata_Array() = Split(tmimata_string, ",")
                For i = LBound(tmimata_Array) To UBound(tmimata_Array)
                    tmima = tmimata_Array(i)
                    tmima = LTrim(tmima)
                    tmima = RTrim(tmima)
               
                  If Len(tmima) > 31 Then  '==================  ΠΡΟΣΤΕΘΗΚΕ  =======================
                        tmima = Left(tmima, 31) '======================  ΠΡΟΣΤΕΘΗΚΕ  ============
                    End If  '=======================================  ΠΡΟΣΤΕΘΗΚΕ ===========
             
    If WorkSheetExists(tmima, ΑΡΧΕΙΟ_ΤΜΗΜΑΤΩΝ_ΤΑΞΗΣ) Then
                        'υπάρχει το φύλλο
                        Set ΦΥΛΛΟ_ΑΡΧΕΙΟ_ΤΜΗΜΑΤΩΝ_ΤΑΞΗΣ = ΑΡΧΕΙΟ_ΤΜΗΜΑΤΩΝ_ΤΑΞΗΣ.Sheets(tmima)
                        newDept = False
                    Else
                        'προσθεσε νέο φύλλο
                    If i = 0 And newclass = True Then
                        Set ΦΥΛΛΟ_ΑΡΧΕΙΟ_ΤΜΗΜΑΤΩΝ_ΤΑΞΗΣ = ΑΡΧΕΙΟ_ΤΜΗΜΑΤΩΝ_ΤΑΞΗΣ.Sheets(1)
                    Else
                        Set ΦΥΛΛΟ_ΑΡΧΕΙΟ_ΤΜΗΜΑΤΩΝ_ΤΑΞΗΣ = ΑΡΧΕΙΟ_ΤΜΗΜΑΤΩΝ_ΤΑΞΗΣ.Worksheets.Add(After:=Sheets(Worksheets.Count))
                    End If
                    ΦΥΛΛΟ_ΑΡΧΕΙΟ_ΤΜΗΜΑΤΩΝ_ΤΑΞΗΣ.Name = tmima
       
                 

ευχαριστω
Παντεμης Γρηγοριος
Μηχανολογος  ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΕΠΑΛ

pant

ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ

Επισης  τον χαρακτηρα    "/"    επισης δεν το αναγνωριζει κια δεν δημιουργει κατασταση βαθμολογιας

ευχαριστω


ΑΡΕΤΗ ΚΟΚΚΑΛΗ

Καλημέρα!
Είμαι σε μουσικό γυμνάσιο με Λ.Τ. και προσπαθώ να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή αλλά μου βγάζει μήνυμα ότι έχω δηλώσει 6 τάξεις ενώ βρίσκει 4 αρχεία 187 και 1 186. Έχω κατεβάσει όλες τις αναφορές για τις τάξεις όπως αναφέρεται στις οδηγίες και τις έχω αποθηκεύσει στους αντίστοιχους φακέλους.τι μπορεί να συμβαίνει και δεν τα διαβάζει;

apeno

ΓΕΛ Φιλύρου:
Υπέροχη εφαρμογή! Συγχαρητήρια!
Ενώ στο πρώτο τετράμηνο δεν είχαμε κανένα πρόβλημα τώρα στην κατανομή μαθητών σε τμήματα εμφανίζει το μήνυμα :
Run time error 91
Object variable or with block variable not set.
Έχει ανοιχτά τα τρία αρχεία 187, τα τμήματα και την εφαρμογή.


apeno

Παράθεση από: apeno στις 06 Απρ 2023, 10:58:31 ΠΜΓΕΛ Φιλύρου:
Υπέροχη εφαρμογή! Συγχαρητήρια!
Ενώ στο πρώτο τετράμηνο δεν είχαμε κανένα πρόβλημα τώρα στην κατανομή μαθητών σε τμήματα εμφανίζει το μήνυμα :
Run time error 91
Object variable or with block variable not set.
Έχει ανοιχτά τα τρία αρχεία 187, τα τμήματα και την εφαρμογή.
Κατέβασα τα αρχεία από το myschool σε έναν υπολογιστή με Libreoffice Calc, το οποίο τα άνοιγε αυτόματα. Τα έκλεινα και άλλαζα το όνομά τους. Στο τέλος τα μετέφερα όλα στον υπολογιστή του εργαστηρίου που έχει Microsoft Excel και δημιουργούσε το πρόβλημα που ανέφερα.
Τελικά δοκίμασα να δημιουργήσω κατευθείαν τα αρχεία στον τελικό υπολογιστή και δούλεψε μια χαρά.

ngiannakos

Η εφαρμογή είναι άψογη και για άλλη μια φορά θέλω να ευχαριστήσω τον κ. Γκίνη.
Στο πρακτικό κομμάτι....έχει βρεθεί λύση σχετικά με τους δεκαδικούς βαθμούς που πρέπει να καταχωρηθούν στα γραπτά του Ιουνίου; Διδάσκω σε ΕΠΑΛ. Ευχαριστώ προκαταβολικά!!