e-School ?

Ξεκίνησε από Wizard, 02 Δεκ 2008, 09:14:58 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

pentsas

Συνάδελφε δε διαφωνώ μαζί σου.
Εγώ τον Κώστα Κωσταλία τον ξέρω από πρώτο χέρι και γνωρίζω για τις ικανότητές του, την εργατικότητά του και το ενδιαφέρον του μέχρι εξαντλήσεως, για τα εκπαιδευτικά θέματα (και κυρίως της ειδικότητάς μας).
Πρώτα απ' όλα δεν ανέφερα εγώ το όνομα του Κώστα.
Δεν ήμουν εγώ που έκανα τον διάλογο για να μου διέφυγε κάτι.
Ήμουν όμως παρόν στην συνομιλία του διευθυντή μου με το ΚΕΠΛΗΝΕΤ.
Αυτά που γράφω αυτά άκουσα απ'αυτόν τον διάλογο.
Δεν ξέρω αν ήταν ο Κωσταλίας ή κάποιος άλλος από το ΚΕΠΛΗΝΕΤ και αυτό δε με απασχολεί. Αυτό που με προβλημάτισε (τουλάχιστον τότε) ήταν η απάντηση που πήραμε από συναδέλφους.
Μή μου πεις ότι δε συμβαίνει και αλλού.

Πρίν απο λίγο ο συνάδελφος zavag έγραψε:

"Το άκουσα και από ένα φίλο Υποδ/ντή σε άλλο σχολείο (Γ' Αθήνας)
Όταν έχουν μάθημα ψηφιακής τάξης η καθηγήτρια πληροφορικής μαζεύει τα netbooks στο εργαστήριο, τα βάζει στο δίκτυο, κάνει όσες εγκαταστάσεις χρειάζονται για τα μαθήματα και μετά τους τα δίνει !!!!

Επιπλέον η ίδια συνάδελφος ενημερώθηκε από τους ΠΛΗΝΕΤ για το e-school ... επί 2 "δύσκολες" μέρες μιας και υπήρξαν πολλές δυσκολίες για την σωστή μεταφορά δεδομένων !!!!

Ave Μεταρρυθμίσεις !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"

Δε νομίζω πως η παραπάνω συνάδελφος είχε απεγνωσμένα την ανάγκη να ενημερωθεί;

Δεν είναι εσκεμμένες ενέργειες (ή παραλήψεις), ...αλλά μη κάνουμε κιόλας ότι πέφτουμε από τα σύννεφα.

Τίποτα δε γράφεται κακοπροαίρετα.
Απλά πρέπει να διαβάζεται με προσοχή και να ερμηνεύεται χωρίς συναισθηματισμούς.

Με εκτίμηση.
Παναγιώτης Πέντσας.


P.Tsiotakis

Πάντως, η πίεση να αναλάβει κάποιος δεν είναι απαραίτητα από το ΠΛΗΝΕΤ αλλά μπορεί να είναι από το σχολείο!!

pentsas

Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 10 Νοε 2009, 09:00:00 ΜΜ
Πάντως, η πίεση να αναλάβει κάποιος δεν είναι απαραίτητα από το ΠΛΗΝΕΤ αλλά μπορεί να είναι από το σχολείο!!

Συνάδελφοι, οι ΠΛΗΝΕΤ γνωρίζω πολύ καλά τι φορτίο κουβαλούν στην πλάτη τους.
Είναι λογικό καμιά φορά να πιέζουν και αυτοί διότι πολύ απλά πιέζονται.
Κάποια στιγμή όμως πρέπει όλοι να καταλάβουμε ότι ο ρόλος μας δεν είναι: "στέλεχος - υπάλληλος μηχανογράφησης, τεχνικός Η/Υ".
Άν δεν πιέσουν αυτοί που πιέζονται πρώτοι προς αυτή την κατεύθυνση (της ενδυνάμωσης του εκπαιδευτικού μας ρόλου) ποιος θα πιέσει; εγώ;.
Εγώ πέρα από τον εαυτό μου και την οικογένειά μου γνωρίζω και καμιά δεκαριά φίλους.
Παρόλα αυτά περνάω τον χρόνο μου συμβάλλοντας προς αυτήν την κατεύθυνση με τον τρόπο που μπορώ. Και αυτός δεν είναι άλλος από αυτό που κάνω τώρα.

Νίκος Αδαμόπουλος

Όσοι εγκαθιστούν την πλατφόρμα στο σχολείο (που μπορεί να είναι από το ΚΕΠΛΗΝΕΤ ... μπορεί και όχι όμως) θα δείξουν και σε κάποιον κάποια βασικά πράγματα. Το ποιος θα είναι αυτός θα το βρει το σχολείο... Προφανώς δεν είναι ανάγκη να είναι ο πληροφορικός! Αντίστοιχες εφαρμογές χρησιμοποιούν και στην Πρωτοβάθμια, και μάλιστα το eschool μπορεί να λειτουργήσει ήδη και τώρα στην Πρωτοβάθμια. Εκεί δεν έχουν πληροφορικούς! Μάλιστα στη δική μας περιφέρεια (Δυτ. Ελλάδας) έχουν φτιάξει και μία άλλη εφαρμογή για στατιστικά (  :D  ), τον Φάρο, που υποχρεώνουν τα σχολεία όλων των βαθμίδων να το χρησιμοποιούν ορίζοντας μάλιστα και προθεσμίες ( http://dellad.pde.sch.gr/faros/index.html ). Εκεί δηλαδή ποιος το χρησιμοποιεί; Το ίδιο γίνεται και με τις απουσίες! Ακόμα και η γυναίκα μου αρχίζει και τις περνάει στο νηπιαγωγείο της στο survey...

Άρα αν εγώ πάω σε ένα σχολείο να κάνω την εγκατάσταση, δεν θα σκεφτώ ότι κατά πάσα πιθανότητα θα το φορτώσουν στον συνάδελφο, οπότε ας μην πάω για να μη γίνει αυτό...! Αν δεν πάω θα αναγκαστούν κάποια στιγμή να το κάνουν μόνοι τους - με ή χωρίς τον πληροφορικό! Πάντως εμείς ποτέ δεν αναφερθήκαμε ούτε στα email που στέλνουμε ούτε τηλεφωνικά ότι κάτι τέτοιο είναι δουλειά του πληροφορικού, και θέλω να πιστεύω ότι το ίδιο θα γίνεται και αλλού... Όσο για το ότι κάποιος υπογράφει, είναι για γραφειοκρατικούς λόγους προκειμένου να πληρωθεί αυτός που θα έρθει στο σχολείο - που ξανατονίζω μπορεί να μην είναι από ΚΕΠΛΗΝΕΤ ούτε καν σχετικός με τον εκπαιδευτικό χώρο γενικότερα. Η υπογραφή δεν συνεπάγεται ότι κάποιος έχει αναλάβει κάτι, δεν έχει δηλαδή την έννοια πιστοποίησης. Δηλαδή αν αυτός φύγει και πάει σε άλλο σχολείο τότε οι άλλοι πίσω δεν θα πρέπει να συνεχίσουν να χρησιμοποιούν το λογισμικό;

Δεν υπάρχει όμως περίπτωση να πετάξουν το eschool στα σκουπίδια αφού έχουν πληρώσει για αυτό. Υπάρχει λύκειο που να μην χρησιμοποιεί το Νέστωρα; Εε, σε κάποια φάση όλα τα σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας θα χρησιμοποιούν το eschool... Θεωρώ ότι κάποια στιγμή θα στείλουν εγκύκλιο που θα το κάνει υποχρεωτικό...

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: pentsas στις 10 Νοε 2009, 09:25:01 ΜΜ
Άν δεν πιέσουν αυτοί που πιέζονται πρώτοι προς αυτή την κατεύθυνση (της ενδυνάμωσης του εκπαιδευτικού μας ρόλου) ποιος θα πιέσει;

Θέλω να πιστεύω ότι όπου μας παίρνει πιέζουμε...

Yoda

Καλησπέρα σε όλους. Παρακολουθώ εδώ και λίγο καιρό την κουβέντα σχετικά με το e-School και νομίζω ότι έχουμε παραβλέψει μια παράμετρο για το θέμα.

Όντως, το e-School έχει ένα ζόρι για το στήσιμο του, ειδικά για συναδέλφους που δεν έχουν ασχοληθεί τόσο πολύ με βάσεις και εφαρμογές (όχι πως θα έπρεπε κατ'ανάγκη και όχι πως η εγκατάστασή του δεν είναι απαράδεκτη), αλλά από όσο έχω διαπιστώσει έχοντας "στήσει" κάποια σχολεία, μετά από το πρώτο σοκ, η χρήση του δεν είναι πολύ διαφορετική από π.χ. την δ-Βάση.

Αυτό που παραβλέπεται, είναι το ότι γεμίζει μια κεντρική βάση, χωρίς να κάνουμε πιο πολλά από ότι με την δ-βάση. Και από αυτή τη βάση μπορεί το ΥΠΕΠΘ να βγάλει ότι στατιστικά χρειάζεται. Οπότε αν βγάλουμε εκτός το ότι θέλει ένα PC των 300 ευρώ για να στηθεί (π.χ. τα netbooks που πήραν τα πρωτάκια έχουν τις προδιαγραφές) και ότι μπορεί να φάει 5-6 ώρες για να στηθεί και να γίνει η μετάπτωση (μία φορά όμως), το γεγονός ότι τα Survey και τα στατιστικά δεν έχουν ποια λόγο ύπαρξης, δεν ακούγεται τελικά σαν λιγότερος μπελάς;

Το δεύτερο θέμα είναι το εξής: ΔΕΝ είναι υποχρεωτική η χρήση του από πληροφορικούς. Μπορεί να μην είναι γνωστό, αλλά μπορείς να ορίζεις χρήστες με περιορισμένα δικαιώματα π.χ. να μπορούν να περνάνε μόνο βαθμούς και απουσίες ανά τμήμα. Οι φόρμες αυτές είναι πολύ απλές, ενώ για τον χρήστη που μπήκε με αυτά τα δικαιώματα, δεν εμφανίζονται άλλες επιλογές, πουθενά. Οπότε η δικαιολογία "δεν ξέρω, άσε μην κάνω κανένα λάθος" (που μεταφράζεται "Άσε με στην ησυχία μου για να μην στα κάνω όλα ώπα") δεν παίζει. Οπότε, αυτό, σε συνδυασμό με το ότι μπορείς να το στήσεις και σε άλλο PC (αρκεί ένα Pentium 4 με XP και 512 μνήμη για client). Μέχρι στιγμής το έχω δείξει σε 4 διευθυντές και με το που είδαν ότι είναι απλό, έβαλαν καί άλλους καθηγητές στο παιχνίδι (οι οποίοι δεν μπορούσαν πλέον να πουν τα συνηθισμένα για δυσκολίες κλπ). Τώρα το αν αυτοί πλέων καρφώνουν βελάκια στην φωτογραφία μου στον σύλλογο, δεν το ξέρω..  ;D

Σε ότι μπορώ και ξέρω στη διαθεσή σας!

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 10 Νοε 2009, 10:14:35 ΜΜ
Παράθεση από: pentsas στις 10 Νοε 2009, 09:25:01 ΜΜ
Άν δεν πιέσουν αυτοί που πιέζονται πρώτοι προς αυτή την κατεύθυνση (της ενδυνάμωσης του εκπαιδευτικού μας ρόλου) ποιος θα πιέσει;

Θέλω να πιστεύω ότι όπου μας παίρνει πιέζουμε...

Αυτή είναι μια μεγάλη αλήθεια, που ποτέ δεν επιδιώξαμε να φανεί. Πράγματι, όπου μας παίρνει πιέζουμε...
Προσωπικά πολλές φορές έχω πει μια γνώμη "προς τα πάνω" και νοιώθω ότι θα ήταν καλύτερα να την έλεγα απευθείας στην τουαλέττα...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

kompostas

Αγαπητοί συνάδελφοι, καλή σας μέρα. Είναι δυνατόν να εγκατασταθεί το e-school σε Pentium 4 στα 2,4 Ghz, 256 ΜB ram με  windows 2000, χωρίς γραμμή adsl,και με μια ISDN της κακιάς ώρας. ;;; Εγώ νομίζω ότι θα κολήσει στο σύστημα.
Μετάπτωση δεν μπορεί να γίνει γιατί  απλά  δεν χρησιμοποιούμε στο σχολείο μας Δ-βαση, γιατί έχουμε 14  μαθητές. Θεωρητικά θα πρέπει να καταχωρηθούν χειροκίνητα. Εγώ λοιπον τα ανέφερα αυτά απο το καλοκαίρι και καμιά απάντηση δεν πήραμε. Ούτε εγω ούτε το ΚΕΠΛΗΝΕΤ. Και λέω μόνο ένα πράγμα. Επειδή είμαι Δ/ντής, και ο συνάδελφος πληροφορικάριος έρχεται 2 μέρες την εβδομάδα, αρνούμαι να γίνω για αλλά μια φορά η φιλλιπινέζα καθενός που θέλει να στήνει πληροφοριακά συστήματα και να μας κάνει να τρέχουμε , όπως γίνεται εδώ και τόσα χρόνια. Αυτά τραβάω  απο το 1995  και δεν μπορώ άλλο μπούχτισα. Εχουμε όλους του τεχνολογικά αναλφάβητους Διευθυντές να μας ζαλίζουν , -(Τουλάχιστον εγώ ζαλίζω τον εαυτό μου)- και έσκασε μύτη τώρα και το e-school, που από το λίγο που το είδα είναι  μεγάλο λούκι. Και όσο περνάν τα χρόνια  όλο και περισσότερο πήζουμε. Κάτι πρέπει να κάνουμε......
Κωνσταντίνος Νικολάου
Καθηγητής Πληροφορικής
Δ/ντής Γυμνασίου & Λυκειακών Τάξεων Αγνώντων Ν. Αρτας

za√‘ag

Στο σχολείο μας η Υποδ/ντρια που προσπάθησε να ασχοληθεί με το e-school τα βρήκε σκούρα ... το παράτησε στην ησυχία του (εγώ ΔΕΝ πρόκειται να ασχοληθώ μαζί του - το γράφω και στο πρακτικό ανάθεσης) και γυρίσαμε στο πρόγραμμα του Μεταλληνού. Συμβουλευτικά συμμετέχω έτσι κι αλλιώς ...
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

pentsas

"Αγαπητοί συνάδελφοι, καλή σας μέρα. Είναι δυνατόν να εγκατασταθεί το e-school σε Pentium 4 στα 2,4 Ghz, 256 ΜB ram με  windows 2000, χωρίς γραμμή adsl,και με μια ISDN της κακιάς ώρας. ;;; Εγώ νομίζω ότι θα κολήσει στο σύστημα.
Μετάπτωση δεν μπορεί να γίνει γιατί  απλά  δεν χρησιμοποιούμε στο σχολείο μας Δ-βαση, γιατί έχουμε 14  μαθητές. Θεωρητικά θα πρέπει να καταχωρηθούν χειροκίνητα. Εγώ λοιπον τα ανέφερα αυτά απο το καλοκαίρι και καμιά απάντηση δεν πήραμε. Ούτε εγω ούτε το ΚΕΠΛΗΝΕΤ. Και λέω μόνο ένα πράγμα. Επειδή είμαι Δ/ντής, και ο συνάδελφος πληροφορικάριος έρχεται 2 μέρες την εβδομάδα, αρνούμαι να γίνω για αλλά μια φορά η φιλλιπινέζα καθενός που θέλει να στήνει πληροφοριακά συστήματα και να μας κάνει να τρέχουμε , όπως γίνεται εδώ και τόσα χρόνια. Αυτά τραβάω  απο το 1995  και δεν μπορώ άλλο μπούχτισα. Εχουμε όλους του τεχνολογικά αναλφάβητους Διευθυντές να μας ζαλίζουν , -(Τουλάχιστον εγώ ζαλίζω τον εαυτό μου)- και έσκασε μύτη τώρα και το e-school, που από το λίγο που το είδα είναι  μεγάλο λούκι. Και όσο περνάν τα χρόνια  όλο και περισσότερο πήζουμε. Κάτι πρέπει να κάνουμε......"

Θα συνιστούσα στον συνάδελφο, να στείλει μια επιστολή στο υπουργείο τάδε(δε θυμάμαι πως το λένε γιατί άλλαξε πρόσφατα το όνομά του) παρόμοια με την παρακάτω (πραγματικό γεγονός με εικονικά πρόσωπα).
Τουλάχιστον έτσι θα εκτονωθεί.

Dear Mr. βλουβλου D.


We have received and analyzed your complaint letter regarding the “arhidia kivotio” issue on Renault Megane cars. Unfortunately, we were unable to find this term (arhidia kivotio) in our databases and we kindly ask you to send to us more detailed specification about.
Also, please be so kind to translate in English the following expressions: “gamo to aftokinito sas”, “valte to ston "ποπό" sas” and “gamo tin kariola tin "μάρκα"”.

Sincerely yours,
βλα βλα βλα
Customer Service Representative
414 Avenue Miramax, DC668, Douai, France

poursali

λογω το eschool το σχολειο αναγκαστηκε να αγορασει νεο υπολογιστη... ισως απλα να ηταν ενα "λαθος" κινητρο για μια σωστη ενεργεια... anyway, αφου εβγαλα τα ματια μου στο eshop να διαλεξω κομματι-κομματι ενα νεο πισι, το πληρωσαμε (600) ευρουλακια, το πηρα σπιτι μου, του εβαλα ολα τα απαραιτητα καλουδια (νομιμα vista) καθως και αλλες εφαρμογες... εκανα και ενα 2ο partition, τραβηξα ενα backup απο το πρωτο στο δευτερο και το εδωσα στο ΠΛΗΝΕΤ να βαλουν το eschool... μου ειπαν οτι η διαδικασια ειναι μια μερα... περνουσαν οι μερες και τελικα μου λενε οτι δεν μπορουν να το βαλουν σε vista παρα το οτι ειχαν συνεχως μια επαφη με την εταιρεια..
τελικα (χωρις να με ρωτησουν) ξυλωσαν τα vista (που πληρωσαμε) και εβαλαν ραγισμενα xp... (νευρα)

αυτο που θελω κυριως να ρωτησω ειναι αν εχει κανεις αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα με vista ή αν εγινε κανονικα η εγκατασταση
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Δεν έχω κάνει ακόμη εγκατάσταση σε βίστα, αλλά δεν καταλαβαίνω ΓΙΑΤΙ να ΜΗΝ μπορεί να γίνει εγκατάσταση σε βίστα... Μάλιστα εμείς θα κάνουμε μια προσπάθεια να το εγκαταστήσουμε σε ένα σχολείο που έχει τα 7!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

poursali

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 11 Νοε 2009, 08:23:34 ΜΜ
Δεν έχω κάνει ακόμη εγκατάσταση σε βίστα, αλλά δεν καταλαβαίνω ΓΙΑΤΙ να ΜΗΝ μπορεί να γίνει εγκατάσταση σε βίστα... Μάλιστα εμείς θα κάνουμε μια προσπάθεια να το εγκαταστήσουμε σε ένα σχολείο που έχει τα 7!

επειδη βλεπω οτι εισαι σε ΠΛΗΝΕΤ μια ερωτηση.... αν θελησω να βγαλω παλι τα xp, να βαλω vista και να κανω εγκατασταση θα εχω καποιο προβλημα?
να σημειωσω οτι δεν εχει γινει καμια μεταπτωση γιατι το σχολειο ειναι μικρο και δεν ειχε ποτε ουτε δ-βαση ουτε τιποτα αλλο.. μονο επαφο, αλλα τα στοιχεια ειναι τοσο λιγα που προτιμω να τα περασω ενα-ενα ωστε να εξοικοιωθω και με το περιβαλλον...
η ερωτηση βασικα εχει να κανει και με το γεγονος οτι η συνδεση στο σχολειο ειναι dialup οποτε οι ταχυτητες τραγικες... απο οτι ξερω μονο απο συνδεση του ΠΣΔ γινεται η εγκατασταση, ετσι δεν ειναι? υπαρχει τροπος να παρακαμφθει ωστε να το κανω απο το σπιτι μου που εχει απειρη ταχυτητα?
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Εγκατάσταση μπορείς να κάνεις θεωρητικά και από το σπίτι σου. εννοώ ότι πρέπει να τα έχεις κατεβάσει σε ένα cd (αυτό έχω κάνει και με αυτό το cd πηγαίνω στα σχολεία για να μην εξαρτώμαι από ανεπιθύμητους παράγοντες...).

Προσοχή όμως: ΔΕΝ μπορείς να κάνεις κάτι παραπάνω παρά μόνο την αρχική εγκατάσταση... ούτε καν να συνδεθείς στην εφαρμογή.

Καλύτερα να περάσεις τα στοιχεία χειροκίνητα. Σχετικά με τα βιστα, μάλλον θα τα δοκιμάσω σε λίγες μέρες σε κάποιο σχολείο και θα σου πω. Μέχρι τώρα - από σύμπτωση - τρέχουν όλα XP.

Πάντως με dialup ... ξεχάστε το! Ακόμη και με isdn-128 δεν συνίσταται! Πρέπει να εγκατασταθεί σε πισί που - μεταξύ των άλλων - θα είναι "κοντά" σε dsl.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Νίκος Αδαμόπουλος

Μόλις έκανα εγκατάσταση σε Vista και πήγαν όλα ΟΚ.