Ερώτηση για επιλογή σχολής / πληροφορική και τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 10 Μαΐου 2016, 02:18:58 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Λαμπράκης Μανώλης

Καλησπέρα σε όλους

θα μπορούσε καποιος συνάδελφος να μου δώσει πληροφορίες για την σχολή αυτή ?? θέλει να την δηλώσει ένας μαθητής μου και ζήτησε την γνώμη μου .. πέρα από το πρόγραμμα σπουδών έχετε κάτι να σχολιάσετε για την σχολή ?? από δυσκολία, αποκατάσταση ή ό,τι θεωρείτε σημαντικό ??

επίσης για την πληροφορική στο οικονομικό πανεπιστήμιο αθηνών έχετε κάποια γνώμη ??

ευχαριστώ

PavlosD

Προσωπικά είμαι απόφοιτος της συγκεκριμένης.
Αρκετά απαιτητική, συνίσταται σε καμμένους με προγραμματισμό... το κομμάτι των τηλεπικοινωνιών βαρετό και εντελώς ασύνδετο με αγορά εργασίας, αλλά τα περισσότερα μαθήματα είναι επιλογής.
Αν δεν είναι εντελώς σίγουρος ότι θα καεί με προγραμματισμό ας δηλώσει ΑΣΟΕ που είναι κάπως πιο light και παράλληλα αφήνει πεδίο ανοιχτό για να ασχοληθείς με οικονομικά

Γιάννης Αναγνωστάκης

Επειδή είμαι απόφοιτος ΟΠΑ και επειδή έχω φοιτητές σε ΕΚΠΑ και ΟΠΑ, μόνο πιο light δεν είναι του ΟΠΑ. Ειδικα σε επίπεδο Java, δεν υπάρχει σύγκριση....

Λαμπράκης Μανώλης

Παράθεση από: secretofsteel στις 10 Μαΐου 2016, 02:40:19 ΜΜ
Προσωπικά είμαι απόφοιτος της συγκεκριμένης.
Αρκετά απαιτητική, συνίσταται σε καμμένους με προγραμματισμό... το κομμάτι των τηλεπικοινωνιών βαρετό και εντελώς ασύνδετο με αγορά εργασίας, αλλά τα περισσότερα μαθήματα είναι επιλογής.
Αν δεν είναι εντελώς σίγουρος ότι θα καεί με προγραμματισμό ας δηλώσει ΑΣΟΕ που είναι κάπως πιο light και παράλληλα αφήνει πεδίο ανοιχτό για να ασχοληθείς με οικονομικά

Συνάδελφε δηλαδή τηλεπικοινωνίες δεν έίναι δυνατό κομμάτι της σχολής; γιατί ίσως τον ενδιαφέρουν... Γιάννη οπα μπορείς να μου περιγράψεις πως μοιράζονται και συνυπάρχουν τα οικονομικά και η πληροφορική; Γενικά κάποια άλλη σχολή καλή από το πεδίο μας έχει να προτείνει κάποιος;

gpapargi

Κάθε τμήμα έχει επιρροές από τον ευρύτερο χώρο στον οποίο ανήκει. Το ΕΚΠΑ το έφτιαξαν οι φυσικοί και οι μαθηματικοί. Παλαιότερα λειτουργούσε σαν διατμηματικό του φυσικού και του μαθηματικού και το 1990 μπήκε για πρώτη φορά στις πανελλήνιες. Οι φυσικοί που ήταν στις αρχές του δημιούργησαν τον τομέα τηλεπικοινωνιών. Ωραίο κομμάτι της πληροφορικής αλλά θα πρέπει να ξέρει κάποιος ότι δεν αποκτάει επαγγελματικά δικαιώματα τηλεπικοινωνικακού μηχανικού και δεν μπαίνει στο τεχνικό επιμελητήριο όπως κάποιος από τους ηλεκτρολόγους του πολυτεχνείου (τα αυξημένα επαγγελματικά δικαιώματα είναι και ο λόγος της τόσο υψηλής βάσης). Γνώσεις τηλεπικοινωνιών μπορείς να πάρεις. Επαγγελματικά δικαιώματα τηλεπικοινωνιακού μηχανικού όχι. Σα σχολή πληροφορικής είχε πάρει κάποτε και διάκριση
http://www.di.uoa.gr/distinctionsawards

Το τμήμα πληροφορικής του ΟΠΑ είναι μέσα στο ΟΠΑ άρα είναι λογικό να έχει και τέτοιες επιρροές, δηλαδή μαθήματα οικονομικών. Νομίζω όμως ότι δεν μπαίνεις στο οικονομικό επιμελητήριο.

Λαμπράκης Μανώλης

Για να καταλάβω καλύτερα, αν δεν μπαίνεις στο οινομικό επιμελητήριο, πως μπορείς να αξιοποιήσεις τον τομέα των οικονομικών στο οπα; το ίδιο ισχύει και για το κομμάτι των τηλεπικοινωνιών.. δηλαδή γιατί να πάει κάποιος στις σχολές αυτές αντί μίας σχολής "καθαρής" πληροφορικής; πέρα από τις έξτρα γνώσεις, δεν θα έχει κάποιο έξτρα δικαίωμα; ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Πέτρος Κ.

Παράθεση από: gpapargi στις 10 Μαΐου 2016, 04:39:42 ΜΜ
Το τμήμα πληροφορικής του ΟΠΑ είναι μέσα στο ΟΠΑ άρα είναι λογικό να έχει και τέτοιες επιρροές, δηλαδή μαθήματα οικονομικών. Νομίζω όμως ότι δεν μπαίνεις στο οικονομικό επιμελητήριο.

Στο Οικονομικό Επιμελητήριο μπαίνεις από όλα τα τμήματα του ΟΠΑ (πρώην ΑΣΟΕΕ) : http://goo.gl/R4WsgO


itt

Παράθεση από: Λαμπράκης Μανώλης στις 10 Μαΐου 2016, 05:44:38 ΜΜ
Για να καταλάβω καλύτερα, αν δεν μπαίνεις στο οινομικό επιμελητήριο, πως μπορείς να αξιοποιήσεις τον τομέα των οικονομικών στο οπα; το ίδιο ισχύει και για το κομμάτι των τηλεπικοινωνιών.. δηλαδή γιατί να πάει κάποιος στις σχολές αυτές αντί μίας σχολής "καθαρής" πληροφορικής; πέρα από τις έξτρα γνώσεις, δεν θα έχει κάποιο έξτρα δικαίωμα; ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Γιατί η μη καθαρή πληροφορική  (ειδικά ότι έχει να κάνει με τεχνικο-οικονομικό consulting) έχει εκθετικά καλύτερες προοπτικές από την καθαρή πληροφορική. Το  ΟΕΕ είναι αδιάφορο.

Γιάννης Αναγνωστάκης

Θεωρητικά μπαίνεις στο οικονομικό επιμελητήριο αλλά δεν το κανείς σχεδόν κανείς

Μανώλη, η διαφορά με το ΕΚΠΑ ειναι ότι στο κορμό μαθημάτων αντί για 2 μαθήματα φυσικής έχει 2 μαθήματα οικονομικών. Αυτά πρέπει να τα περάσεις υποχρεωτικά!

Ο βασικός κορμός μαθημάτων πληροφορικής ειναι ίδιος για όλες τις σχολές και νομίζω ακολουθούμε την ACM

Aπό κει και πέρα έχεις την επιλογή, αν θες, να επιλέξεις μαθήματα οικονομικών ως επιλογής

http://www.aueb.gr/pages/spoudes/spoudes_TMHMA.php?depid=8#proptyxiaka