Ημερήσια 2010

Ξεκίνησε από Γιαννούλης Γιώργος, 28 Μαΐου 2010, 08:49:31 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Πιστεύετε ότι η λύση με πίνακες στο Θέμα Γ  :

Είναι λάθος - να κοπούν 3-5 μονάδες
30 (8.7%)
Είναι λάθος - να κοπούν 1-2 μονάδες
23 (6.7%)
Είναι σωστή αλλά όχι ιδανική - να κοπούν 1-2 μονάδες
29 (8.5%)
Είναι σωστή αλλά όχι ιδανική - να μην κοπούν μονάδες
108 (31.5%)
Είναι σωστή - να μην κοπούν μονάδες
153 (44.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 341

nef

@methenitis σωστό!  < όχι <=

Αλεξόπουλος Ανδρέας

Παράθεση από: amavidis στις 28 Μαΐου 2010, 11:30:44 ΠΜ
Συμφωνώ ότι στο θέμα Γ ΔΕΝ πρέπει να χρησιμοποιηθεί πίνακας. Εφόσον οι θέσεις δεν είναι γνωστές από την αρχή και ο πίνακας είναι Στατική Δομή , πρέπει να λυθεί μόνο με επαναλήψεις, μετρητές, αθροιστές

ακριβώς. κι εγώ το ίδιο ήθελα να γράψω τώρα. δεν μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις

methenitis

Για το θέμα γ , εφόσον κάνεις αλγοριθμο και όχι πρόγραμμα δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα.
Η πλεοψηφία των παιδιών θα το έχει πάει με πίνακες. Δεν πιστεύω να το κόψουν.
Αν δεν ήθελαν πίνακες θα βάζαν μια επανάληψη που θα τελείωνε με ένα όνομα 'Τελος'  και όχι δίνοντας τον αριθμό των αθλητών.

olga_ath

Παράθεση από: amavidis στις 28 Μαΐου 2010, 11:30:44 ΠΜ
Συμφωνώ ότι στο θέμα Γ ΔΕΝ πρέπει να χρησιμοποιηθεί πίνακας. Εφόσον οι θέσεις δεν είναι γνωστές από την αρχή και ο πίνακας είναι Στατική Δομή , πρέπει να λυθεί μόνο με επαναλήψεις, μετρητές, αθροιστές

Προκειται για αλγόριθμο και οχι για Προγραμμα αρα δεν χρειάζεται να δηλώσουμε εκ των προτέρων τον πίνακα αφενός και αφετέρου το μέγεθος του πίνακα το διαβάζουμε αρα γίνεται γνωστο. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Doubt everyone and first of all yourself

nm96027

Nα ρωτήσω κάτι σχετικά με την λύση του Δ2;

Η εκφώνηση λέει ότι ο σχετικός χρόνος υπολογίζεται από τον πραγματικό δια τον ιδανικό οποίος είναι το γινόμενο της απόστασης και του GPH. Άρα μήπως ( ; ) αντί για:

ΓΙΑ κ ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 35
Σχ[κ]<-ΧΡ[κ]*Δ[κ]
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ

θα πρέπει να είναι:

ΓΙΑ κ ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 35
Σχ[κ]<-ΧΡ[κ]/(70*Δ[κ])
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ


petrosp13

Στο τελευταίο ερώτημα του θέματος Δ θα προτιμούσα να γίνουν 3 ξεχωριστές δομές "Όσο" ώστε να εμφανίζεται η κάθε κατηγορία μόνη της και να μην μπερδευτούν μεταξύ τους
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

petrosp13

Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

amavidis

Προσωπικά επιμένω στην ερμηνεία που έδωσα νωρίτερα. Θα δούμε..

Επίσης στις λύσεις του nef νομίζω ότι δεν είναι σωστό να πάρουμε σαν χειρότερη επίδοση το 999. Παραείναι αυθαίρετο! Αντί αυτού, θεωρούμε ως χειρότερη την πρώτη επιδοση, ενώ όλες τις άλλες τις συγκρίνουμε με την "τρέχουσα" χειρότερη...


jsari

Στο Α4 ισχύει το εξής:

ΓΡΑΨΕ (Χ^2+5*Χ+1)/ ( Τ_Ρ(Χ)*ΗΜ(Χ) ) (χωρίς παρενθέσεις το ΗΜ(Χ) είναι στον αριθμητή).
Με εκτίμηση,
Σαρημπαλίδης Ιωάννης

nef

@nm96027 σωστό
@jsari σωστό

Νίκος Αδαμόπουλος

Από τη στιγμή που υπάρχει άνω όριο στο πλήθος των αθλητών (πόσοι να είναι 20, 50, 1000, 20000;) τότε μπορεί να χρησιμοποιηθεί πίνακας. Ακόμα και στη ΓΛΩΣΣΑ αν δινόταν η λύση θα μπορούσαν να δηλώνονται οι σχετικοί πίνακες χρησιμοποιώντας ένα τέτοιο μέγιστο πλήθος θέσεων κι ας γινόταν χρήση λιγότερων στη συνέχεια. Η γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να θεωρηθεί λάθος...

nef

Διορθωμένες λύσεις με τις παρατηρήσεις σας

nef

Σίγουρα στο Γ αν χρησιμοποιήσεις πίνακα δεν είναι λάθος, αλλά θα χάσεις μονάδες γιατί "σε πάει" στο να μη χρησιμοποιήσεις

petrosp13

Και οι δικές μου λύσεις
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

methenitis

Κατά την γνώμη μου ένας μαθητής που έκανε χρήση πίνακα δεν πρέπει να χάσει όυτε ένα βαθμο.
Είναι λογικό και δεν σου λέει κάπου να μην χρησιμοποιήσεις.
Εφόσον είναι σωστό σαν λογική τότε δεν υπάρχει δικαολογία αφαίρεσης βαθμών.