Περι Ι.Ε.Κ.

Ξεκίνησε από iliasthes, 18 Ιαν 2011, 05:14:52 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

iliasthes

Φέτος δεν έχω την τύχη να είμαι σε σχολείο, οπότε δεν μπορώ να συνεισφέρω τα σχετικά θέματα. Από τη στιγμή που είμαι σε Ι.Ε.Κ. ας ρίξω μια ενημέρωση, καθώς υπάρχουν αρκετοί συνάδελφοι που μπορεί να ενδιαφέρονται.

α)Την Πέμπτη στις 20 Ιανουαρίου θα δημοσιευθούν οι προκηρύξεις για αιτήσεις εκπαιδευτών και από 24-28 Ιανουαρίου θα γίνονται
οι αιτήσεις.
β) Ένα καλό νέο είναι πως τα ΙΕΚ πλέον ανήκουν  στο Ι.Δ.Ε.Κ.Ε. Αυτό σημαίνει πως για όσους είναι Δημόσιοι Υπάλληλοι θα γίνονται κρατήσεις μόνο για φόρο και όχι  ΚΑΙ για ασφαλιστικές εισφορές όπως γινόταν μέχρι σήμερα. Επίσης στα ωροσμίθια των ΙΕΚ είχαν γίνει μειώσεις από πέρσι. Αν στο ΙΔΕΚΕ δεν έχουν γίνει μειώσεις, τότε σημαίνει πως το ωρομίσθιο θα είναι μεγαλύτερο από οτι πριν

γ) Επειδή υπάρχουν παλιές οφειλές σε πολύ κόσμο, όχι μόνο εκπαιδευτές, αλλά και προμηθευτές κλπ στο όχι και πολύ μακρινό μέλλον θα γίνει εκκαθάριση των οφειλών από το Υπουργείο. Ο ΟΕΕΚ δεν υπάρχει και είναι θέμα χρόνου να γίνει εκκαθάριση όλων όσων χρωστάει.

lp

Έχω πολλά χρόνια να κάνω μάθημα σε ΙΕΚ. Έκανα κάποτε Clipper, δίκτυα και HTML. Ξέρεις να μας πεις πόσο βγαίνει η ώρα καθαρά;
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

iliasthes

Δεν ξέρω αν έχουν γίνει αλαλγές στο ΙΔΕΚΕ. Τελευταία φορά που πληρώθηκα από το ΙΔΕΚΕ για τα ΗΡΩΝ ήταν 12,80 η ώρα καθαρά για πτυχίο τετραετούς φοίτησης. Μεταπτυχιακά κλπ ανεβαίνει. Λογικά κάποια στιγμή θα μας στείλουν το σχετικό πίνακα. Πάντως οι θέσεις θα είναι λίγες, γιατί δεν θα λειτουργήσει κανένα νέο τμήμα τον Φεβρουάριο,σε κανένα Δημόσιο ΙΕΚ, μόνο όσα ήδη λειτουργούν. Από το καλοκαίρι το πιο πιθανό είναι τα ΙΕΚ να περάσουν στις Περιφέρειες.

Προσωπική μου εκτίμηση είναι πως ίσως κλείσουν κι όλας, αν υλοποιηθεί η πρόταση για το Τεχνολογικό Λύκειο με τέταρτο προαιρετικό έτος.

poursali

κάνω μαθήματα σε ΙΕΚ τα τελευταία 6 εξάμηνα.
πτυχίο 4ετούς φοίτησης ήταν 15 ευρώ περίπου, με μεταπτυχιακό 19 και κάτι.
αυτό το εξάμηνο έγινε περικοπή περίπου 20% και έτσι το μεταπτυχιακό έπεσε στα 15 και κάτι και το πτυχίο αντίστοιχα.
αυτά είναι τα μικτά ποσά.

μέχρι τώρα οι κρατήσεις ήταν στο 20% περίπου, τώρα με την αλλαγή που λέει ο Ηλίας, δεν ξέρω πόσο θα είναι.
μου χρωστάνε μισθούς σχεδόν 2 ετών.

το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η έλλειψη σημειώσεων, και η απαρχαιωμένη ύλη. σε μάθημα χρήσης υπολογιστών να φανταστείτε με προέτρεπε να διδάξω κάποιο "σύγχρονο" πακέτο όπως το Lotus 1-2-3...

βέβαια και άλλα είναι τα προβλήματα και τα στραβά, αλλά φοβάμαι ότι θα ξεφύγουμε από το θέμα.

τώρα αυτό που λες Ηλία, ότι θα πληρωθούμε.. μακάρι.. να το δω και να μην το πιστέψω
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

Τα ωρομίσθια που λες αφορούσαν τα ΙΕΚ μέχρι και το εξάμηνο που τελειώνει σε λίγες μέρες. Από τον Ιούλιο το ωρομίσθιο για Δημόσιο υπάλληλο (άρα και εκπαιδευτικό) με πτυχίο ΑΕΙ ήταν 13,30 μεικτά, μειωμένο κατά 20%. Για όσους είναι ιδιώτες η μείωση ήταν 10%.  Οι κρατήσεις που γίνονταν ήταν πάνω από 20%. 20% μόνο ήταν ο φόρος και κρατούσαν. Υπήρχαν επιπλέον κρατήσεις και ΤΕΑΔΥ (2 Ή 3% αναλόγως αν είναι νέος ή παλιός ασφαλισμένος), ΜΤΠΥ και όλα τα καλά. Καθαρά για όσους δουλέψαν το τρέχον εξάμηνο είναι κάτω από 10 ευρώ.

Από 1η Γενάρη τα ΙΕΚ ως προς το οικονομικό κομμάτι περάσαν στο ΙΔΕΚΕ ενώ ως προς το κομμάτι των σπουδών ανήκουν σε έναν νέο φορέα τον ΕΟΠΠ. Οι συμβάσεις που θα υπογράψουν οι εκπαιδευτές για το νέο εξάμηνο θα προσαρμοστούν στα πρότυπα του ΙΔΕΚΕ, το οποίο είναι ΝΠΙΔ. Οι δημόσιοι υπαλληλοι πλέον θα έχουν κράτηση μόνο για φόρο εισοδήματος (20%) και όχι ασφαλιστικές εισφορές. Επίσης όσοι έχουν τα ΙΕΚ ως δεύτερη δουλειά θα έχουν λιγότερες κρατήσεις σε σχέση με το προηγούμενο καθεστώς. Ακόμα δεν έχω ενημερωθεί για τα ωρομίσθια που ισχύουν με το νέο καθεστώς. Έτσι κι αλλιώς σκόπευα να τηλεφωνήσω στα κεντρικά αύριο, γιατί από Πέμπτη αναμένεται να έρχεται κόσμος για να πάρει αιτήσεις και πολύ πιθανά θα θέλει να μάθει. Αυτά τα πολλά.


dpa2006

καλημέρα,οι αμοιβές στα Δ.Ι.Ε.Κ. πραγματικά έχουν μειωθεί,η παλαιά ωρομισθία φαίνεται στο λινκ που ακολουθεί:
Αμοιβές Ωρομίσθιων Εκπαιδευτών
ενώ στο παρακάτω λινκ οι νέες ωρομισθίες και οι παλαιές:
ωρομισθίες

για παράδειγμα αναφέρω την ωρομισθία για 4ετους φοιτησης ιδιωτικούς υπαλλήλους:

Κατηγορία           Ωριαία Αντιμισθία    Μείωση 7% από 1-1-2010 Επιπλέον Μείωση 3% από 1-6-2010
5. Πτυχιούχοι    16,43 €                               15,28 €                                                     14,82 €
τετραετούς
φοίτησης
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

iliasthes

Ακριβώς , έτσι είναι, ο πίνακας στο λινκ που έδωσε ο συνάδελφος είναι αυτός που ίσχυε μέχρι αυτό το εξάμηνοπ
Οι Δ.Υ. μέχρι 31/12/2010 θα έπρεπε να αφαιρέσουν 7.55% για ασφαλιστικές εισφορές αν είναι νέοι υπάλληλοι δηλαδή 1 ευρώ από τα 13,30 για τους τετραετείς και 20% από αυτό που μένει μετά την αφαίρεση των εισφορών, δηλαδή άλλα 2,46 ευρώ και παίρναν καθαρά 9,84. Από 1/1/2011 δεν κρατούνται οι ασφαλιστικές εισφορές και πληρώνουν μόνο Φόρο 20% στα 13,3 δηλαδή ΑΝ το ωρομίσθιο ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ: 10,64 καθαρά. Αυτά ενημερωτικά για να αποφασίσετε αν σας συμφέρει να κάταθέσετε αιτήσεις.
Όμως ακόμα δεν ξέρουμε αν θα ισχύουν τα ίδια ωρομίσθια.

dpa2006

Το Ινστιτούτο Διαρκούς Εκπαίδευσης Ενηλίκων (Ι.Δ.ΕΚ.Ε) για το Εαρινό εξάμηνο έτος κατάρτισης 2010-2011, θα προσλάβει εκπαιδευτές με ωριαία αντιμισθία .
Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να  υποβάλουν
από 24-1-2011 έως 28-1-2011 σχετικές αιτήσεις σε όσα από τα Δημόσια Ι.Ε.Κ. επιθυμούν και σύμφωνα με τα οριζόμενα στην Πρόσκληση Πρόσληψης Εκπαιδευτών Εαρινού εξαμήνου 2010-2011 του κάθε Δ.Ι.Ε.Κ., στην οποία αναφέρονται λεπτομερώς οι λειτουργούσες ειδικότητες ανά εξάμηνο κατάρτισης, τα μαθήματα ανά ειδικότητα και εξάμηνο, τα προσόντα των εκπαιδευτών ανά μάθημα και τα απαιτούμενα δικαιολογητικά.
Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να λαμβάνουν γνώση αναλυτικά της Πρόσκλησης Πρόσληψης Εκπαιδευτών Εαρινού εξαμήνου 2010-2011 όλων των Δημοσίων Ι.Ε.Κ. στην ιστοσελίδα του www.oeek.gr και στα κατά τόπους Δ.Ι.Ε.Κ.
από το esos ,για όσους ενδιαφέρονται.στο λινκ υπάρχουν τα τηλέφωνα και οι διευθύνσεις των κατά τόπους ΔΙΕΚ.
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

poursali

μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος... εφόσον τα ΙΕΚ περνάνε στο ΙΔΕΚΕ ως προς το οικονομικό μέρος τους... μήπως πρέπει να είμαστε στο αντίστοιχο μητρώο για να μπορούμε να κάνουμε αίτηση;
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

amichail

Το μητρώο του ΙΔΕΚΕ είναι μία πονεμένη ιστορία...
Το ενιαίο μητρώο δεν δούλεψε ποτέ
Κάθε πρόγραμμα έχει το δικό του μητρώο που ανανεώνει σε κάθε προκήρυξη κάθε χρόνο και ζητάει τα ίδια χαρτιά.
Για τα ΙΕΚ δεν είχε ποτέ μητρώο πλην του ενιαίου που δεν δούλεψε.
Οπότε, μυρίζοντας τα νύχια μου  :D με αρκετή σιγουριά απαντώ όχι.

Παράθεση από: poursali στις 21 Ιαν 2011, 04:42:13 ΜΜ
μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος... εφόσον τα ΙΕΚ περνάνε στο ΙΔΕΚΕ ως προς το οικονομικό μέρος τους... μήπως πρέπει να είμαστε στο αντίστοιχο μητρώο για να μπορούμε να κάνουμε αίτηση;
Για μένα θα πω μόνο ότι είμαι ο τύπος του δασκάλου που αν κάνω ένα μάθημα για 50η φορά θα αλλάξω για 52η φορά τις σημειώσεις μου

iliasthes

 Όχι δεν χρειάζεται. Τα ΙΕΚ θα παραμείνουν στο ΙΔΕΚΕ μέχρι το καλοκαίρι. Μετά η ευθύνη λειτουργίας τους θα περάσει στις περιφέρειες, γι' αυτό και δεν προσαρμόστηκε σε όλα τα πράγματα στις απαιτήσεις του ΙΔΕΚΕ. Στην ουσία το ΙΔΕΚΕ κάνει μια αγγαρεία στο Υπουργείο για να μην μείνουν ξεκρέμαστα τα ΙΕΚ. Η αμοιβή στο ΙΔΕΚΕ παραμένει στα 16 ευρώ την ώρα μεικτά.

Επόμένως ελπίζω οι εκπειδευτές στα ΙΕΚ να πληρώνονται στο επόμενο εξάμηνο με βάση το ΙΔΕΚΕ και όχι με βάση το ωροσμίσθιο που ίσχυε (13,30 για δημόσιους υπαλλήλους, 14,82 για ιδιώτες). Τέλος να έχετε υπ' όψιν πως με εξαίρεση τα ΙΕΚ αν κάποιος κάνει αίτηση για ένβα πρόγραμμα του ΙΔΕΚΕ, δεν έχει δικαίωμα να συμμετάσχει σε άλλο. Γίνονται έλεγχοι και αν εντοπισθούν άτομα που έχουν κάνει σε δύο διαφορετικά προγράμματα, απορρίπτονται και από τα δύο.

dpa2006

καλησπέρα,θα μου επιτρέψετε να συστήσω ένα σχετικό θέμα:
ΙΕΚ - Σύμβαση έργου !
ελπίζω να φανεί χρήσιμο σε όποιους συναδέλφους απασχολούνται ή πρόκειται να απασχοληθούν.


Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

iliasthes

Λοιπόν, στο φόρουμ έχουν δίκιο, οτι πλέον κανείς δεν μπορεί να δουλεύει σε δύο έργα του ΙΔΕΚΕ, βέβαια χωρίς να είμαι σίγουρος αυτό δεν ισχύει για τους δημοσίους υπαλλήλους (ίσως γιατί μπορεί πχ κάποιοι εκπαιδευτικοί να αποσπαστούν σε ΣΔΕ). Έτσι αν κάποιος προσδοκά να κάνει κανένα τμήμα στο ΗΡΩΝ καλό είναι να ρωτήσει πριν υπογράψει σύμβαση σε ΙΕΚ.

Στο προηγούμενο εξάμηνο τελικά δεν ίσχυσε σύμβαση έργου, αλλά ορισμένου χρόνου αν και ένα διάστημα είχε σταλεί σύμβαση έργου. Απλά η σύμβαση άλλαξε τόσες πολλές φορές, που σε πολλά ΙΕΚ μπερδευτήκαν και δεν γνωρίζαν ποια είναι η τελική  ;D. Πάντως για το προηγούμενο εξάμηνο, το δώρο και το επίδομα αδείας  (όπως και η αποζημίωση αδείας) ισχύουν αν και υπολογίζονται με νέο τρόπο, που οδηγεί σε εξεφτελιστικά ποσά. Ενημερωτικά να αναφέρω πως το δώρο χριστουγέννων αντιστοιχεί σε 2,5 ευρώ μικτά  για κάθε μέρα εργασίας του εκπαιδευτή και υπό φυσιολογικές συνθήκες μέχρι τέλη Δεκεμβρίου ένας εκπαιδευτής δεν μπορεί να έχει κάνει πάνω από 10 μέρες (εκτός αν έχει πολλά μαθήματα) και για το επίδομα αδείας 0,83 ευρώ για κάθε μέρα εργασίας μικτά.

Α ναι ένας Δ.Υ. δεν μπορεί πλέον να έχειο πάνω από 10 ώρες εβδομαδιαίως σε ΙΕΚ και ένας ιδιώτης πάνω από 21  ώρες.

soron80

Ηλία έχεις μάθει κάτι για τα δεδουλευμένα που χρωστούν σε τόσο κόσμο?
Εγώ έχω να πληρωθώ από 1/9/2009!!
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

iliasthes

Είσαι καλή περίπτωση. Στους περισσότερους εκπαιδευτές χρωστούν δεδουλευμένα από την περίοδο μετά τον Φλεβάρη του 2009. όπως είχα ενημερώσει κάποια μέλη του φόρουμ, τον Οκτώβρη που μας πέρασε ζητήθηκε από όλα τα ΙΕΚ να στείλουν τις μισθοδοτικές καταστάσεις για να πληρωθούν οι εκπαιδευτές. Αυτές στάλθηκαν, αλλά  ο ΟΕΕΚ έπαψε να υπάρχει από τις 21 Δεκεμβρίου 2010 πριν προλάβει να γίνει η εξόφληση (δεν ξέρω αν οφείλεται σε οικονομικούς λόγους, δηλαδή δεν επαρκούσαν τα χρήματα ή απλά δεν πρόλαβαν στην Αθήνα να ελέγξουν τις μισθοδοτικές καταστάσεις και γενικά σε οποιονδήποτε γραφειοκρατικό λόγο).

Οι οφειλές περάσαν πλέον στην κεντρική υπηρεσία του Υπουργείου. Βέβαια από τον Σεπτέμβρη μέχρι και τέλη Δεκέμβρη δημιουργούνται νέες οφειλές που αφορούν το χειμερινό εξάμηνο. Στο επόμενο διάστημα θα μας ζητήσουν να στείλουμε και αυτές τις οφειλές (όλες οι οφειλές μέχρι και τέλος του 2010 θα εξοφληθούν από το Υπουργείο) και οι ενδείξεις δείχνουν οτι σκοπεύουν να τα πληρώσουν όλα μαζί.Να γίνει δηλαδή μια γενική εκκαθάριση. Γενικά θεωρώ οτι είναι απαράδεκτο, οποιοσδήποτε εργαζόμενος να μην πληρώνεται στην ώρα του, απλά να ξέρετε πως φέτος όπως την βιώνω την κατάσταση, λόγω και αλλαγής καθεστώτος στα ΙΕΚ, σε όσους ασχολούνται με τα οικονομικά έχει πέσει απίστευτος όγκος δουλειάς και ακόμα και να είχε το υπουργείο τα λεφτά σήμερα θα χρειαζόταν τουλάχιστον ένας μήνας για να πληρώσει.

Προσωπικά πχ το σαββατοκύριακο δούλευα μέχρι τις 2 το βράδυ στο σπίτι για να βγάλω σε πέρας κάποιες τρέχουσες υποχρεώσεις. Έτσι όπως το βιώνω πιστεύω πως οι καθυστερήσεις οφείλονται περισσότερο σε κακή οργάνωση, παρά σε έλλειψη χρημάτων. Θα πω κάτι απλό για να φανεί το πρόβλημα, χωρίς να θέλω να συγκεκριμενοποιήσω ποιοι νομίζω πως αποτελούσαν εμπόδιο στο να ξεπεραστούν αυτά τα προβλήματα. Όταν ένα ΙΕΚ αγοράζει 5 πακέτα με φακέλους αλληλογραφίας που μπορεί να κοστίζουν 10 ευρώ και  μέχρι τη στιγμή που το τιμολόγιο θα φύγει οριστικά από το χώρο του ΙΕΚ και δεν θα ξανααπασχολήσει κανέναν υπάλληλο του ΙΕΚ και γενικά του δημοσίου, μπορεί να χρειαστεί συνολικά ένα 8ωρο εργασίας γι' αυτό το τιμολόγιο, καταλαβαίνεις πόσο χρονοβόρα μπορεί να είναι η πληρωμή των εκπαιδευτών. Σημειωτέον αυτά όχι με υπαλλήλους που τεμπελιάζουν, αλλά με υπαλλήλους που κοκκινίζουν και τσούζουν τα μάτια τους μπροστά στον υπολογιστή.