Υπεύθυνος εργαστηρίου

Ξεκίνησε από ntzios kostas, 12 Σεπ 2012, 06:04:08 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Keep Growing

...συγχωρεμένος συνάδελφε bright.
Ούτως ή άλλως όλοι "συγχωρημένοι" θα είμαστε σε λίγο καιρό  :angel:
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

pgrontas

Θα ήθελα να ρωτήσω σε σχέση με τα project και το εργαστήριο

Στο σχολείο μου υπάρχει το ενδεχόμενο να χρησιμοποιούν 27άρια τμήματα το εργαστήριο για project και με την νέα εγκύκλιο κάποια από αυτά θα είναι με ένα καθηγητή (προσωπικά θα το αποφύγω να μπώ μόνος μου τόσα παιδιά αλλά θα υπάρξουν άλλοι που θα είναι μόνοι τους).

Με δεδομένο ότι στις εφαρμογές μπαίνει συνδιδασκαλία στον 23ο μαθητή, υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα ως υπεύθυνος εργαστηρίου αν συμβεί κάτι σε ένα 27άρι τμήμα με έναν καθηγητή;
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

gimnasio

bright αν δε μιλήσουμε δε γίνεται τίποτα. Όλοι οι υπόλοιποι βολεύονται με το να δεχόμαστε τα πάντα. Εγώ απαλλάχτηκα από τα μηνύματα και είδα μεγάλη διαφορά όλη τη χρονιά...... βοηθούσα όταν μου το ζητούσαν αλλά δεν είχα την καθημερινή απασχόληση. Μήπως δε ξέρουν οι συνάδερφοι να παίρνουν μηνύματα; Ή δε ξέρουν να γράψουν κάτι στο word;


pgrontas τα τμήματα των project είναι από 16-20 μαθητές.

pgrontas

Παράθεση από: gimnasio στις 19 Σεπ 2012, 09:56:18 ΠΜ
pgrontas τα τμήματα των project είναι από 16-20 μαθητές.

Αυτό ίσχυε πέρσι,
με την φετινή εγκύκλιο δίνει δυνατότητα να γίνουν σε τμήματα γενικής παιδείας άρα  περισσότερα παιδιά. 
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

gimnasio

Παράθεση από: pgrontas στις 19 Σεπ 2012, 12:14:23 ΜΜ
Αυτό ίσχυε πέρσι,
με την φετινή εγκύκλιο δίνει δυνατότητα να γίνουν σε τμήματα γενικής παιδείας άρα  περισσότερα παιδιά. 

Σωστά. Αυτό όμως ισχύει στη συνδιδασκαλία με τεχνολόγο, έτσι δεν είναι; Αν είναι μόνος ο καθηγητής δεν ισχύει το περσινό; Δε θυμάμαι πως είναι διατυπωμένο.

thana$i$

O Υπεύθυνος Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ. δεν απαλλάσσεται από εξωδιδακτικές  εργασίες και εφημερίες.
Δεν θα  είχε ενδιαφέρον μια μηνιαία απεργία όλων των ΠΕ 19 -20; Όχι τόσο όσο όλων των ΠΕ* αλλά για σκεφτείτε ...
Χωρίς εσένα ο server δεν ξεκινά, πληροφορικάριε μπορείς χωρίς αφεντικά   >:D   

nikos33

αν δε υπάρξει οργανωμένη-ομόφωνη έγγραφη διαμαρτυρία-παρέμβαση από ΚΕΠΛΗΝΕΤ-Συμβούλους-ΠΕΚΑΠ κλπ μη περιμένετε να δείτε φως, το αντίθετο θα έλεγα...

gimnasio

#22
δεν απαλλασσόμαστε από εξωδιδακτικές εργασίες αλλά το ίδιο έγγραφο αναφέρει ότι ο ρόλος μας σε ΗΥ είναι συμβουλευτικός και δε σημαίνει ότι θα κάνουμε και τις ηλεκτρονικές εργασίες. Μπορούμε κάλλιστα να γίνουμε υπεύθυνοι τμήματος, να πάρουμε πρωτόκολλο, πρακτικό κλπ.

pgrontas τελικά διάβασα πάλι την εγκύκλιο και λέει πως είναι στην ευχέρεια του συλλόγου για τμήματα ή ζώνη. Δε θέλετε ζώνη για να είναι λιγότερα τα παιδιά; Σε αντίθετη περίπτωση δε νομίζω να έχεις πρόβλημα αλλά καλύτερα ρώτα το σύμβουλο ή ΠΛΗΝΕΤ.

bright

Για φανταστείτε να συντονιζόμαστε όλοι και να ζητούσαμε να γίνουμε υπεύθυνοι τμημάτων και αν μας υποχρέωνε ο σύλλογος να πάρουμε δουλειές σχετικές με τη μηχανογράφηση να λέμε ότι δεν ξέρουμε...
Να δεις πως θα έφερναν γραμματείς στα σχολεία ή θα ζήταγαν λιγότερα πράγματα; Τα μαθητικά δυναμικά π.χ. θα μπορούσαν να τα βλέπουν από το eschool, αυτά που συμπληρώνουμε στο survey πρκύπτουν από το eschool και οι πίνακες του survey είναι οι ίδιοι με τους πίνακες του εντύπου της στατιστικής υπηρεσίας. Γιατί να τα κάνουμε τόσες φορές τα ίδια πράγματα τόσα χρόνια;

bright

Παράθεση από: thana$i$ στις 19 Σεπ 2012, 08:30:42 ΜΜ
O Υπεύθυνος Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ. δεν απαλλάσσεται από εξωδιδακτικές  εργασίες και εφημερίες.
Δεν θα  είχε ενδιαφέρον μια μηνιαία απεργία όλων των ΠΕ 19 -20; Όχι τόσο όσο όλων των ΠΕ* αλλά για σκεφτείτε ...
Χωρίς εσένα ο server δεν ξεκινά, πληροφορικάριε μπορείς χωρίς αφεντικά   >:D   
Πράγματι θα είχε πολύ ενδιαφέρον... και παραπάνω από μηνιαία, και σε περιόδους αιχμής: έλεγχοι, αποτελέσματα κλπ. Όλοι ξαφνικά θα μάθαιναν...

gimnasio

αν με υποχρέωνε ο σύλλογος να πάρω το νέστωρα θα έκανα τουλάχιστον ένα λάθος σε ΟΛΟΥΣ τους ελέγχους και σε περιόδους σχετικά με παν/κές θα έπαιρνα αναρρωτική άδεια.

dim

Παράθεση από: gimnasio στις 20 Σεπ 2012, 08:55:06 ΜΜ
αν με υποχρέωνε ο σύλλογος να πάρω το νέστωρα θα έκανα τουλάχιστον ένα λάθος σε ΟΛΟΥΣ τους ελέγχους και σε περιόδους σχετικά με παν/κές θα έπαιρνα αναρρωτική άδεια.

http://www.youtube.com/watch?v=7fZaAuK5Sic 
ετσι ακριβώς gimnasio!!!!!
Αν απλά ο τζάμπας στις μέρες μας πέθανε... ο μαλακ.... δεν υπήρχε ποτέ.  Άπλά φιλότιμος ήταν. Θα το εμπεδώσουν.. σύντομα!!

indigo

Γνωρίζει κάποιος κάτι για αυτο;
http://live-pro.gr/arthra/ένας-καθηγητής-ανά-σχολείο-και-όχι-ανά-εργαστήριο
Λεει οτι ορίζεται ενας απο καθε σχολειο αλλα δεν το βλεπω στην εγκυκλιο του ΣΕΠΕΥ αλλα μονο του ΥΣΕΦΕ.
Με ενδιαφερει γιατι στο ΓΕΛ που ειμαι μοιραζομαστε το εργαστηριο με το Γυμνασιο και υπευθυνος οριζεται ο συναδελφος του Γυμνασιου.

Keep Growing

Ξέρει κανείς τι θα ισχύει για φέτος, σε σχέση με το 3ωρο του εργαστηρίου;
Λάβαμε από τη ΔΔΕ Δωδεκανήσου το παρακάτω:
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Keep Growing

Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).