Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Katsadouros_Dhm

Παράθεση από: vistrian στις 08 Αυγ 2013, 09:46:26 ΜΜ
Βρε λες
Αλλαγές σε σχέση με το αρχικό non paper του υπουργείου, αναμένονται και σε σχέση με το μάθημα της Πληροφορικής αλλά και το ωρολόγιο πρόγραμμα του Γυμνασίου και τους τομείς του Τεχνικού Λυκείου.

http://dictyo.gr/2011-10-04-12-17-46/41212-2013-08-08-18-19-37.html
Λέτε να βγάλουν και το επιλεγόμενο από την Α'; (και να βάλουν άλλο, Χημεία ας πούμε...) :D
(Είμαι και γω στα πρόθυρα νευρικής κρίσης...)

P.Tsiotakis

γίνεται να δώσουμε την Α και να πάρουμε Β και Γ;

Keep Growing

Βρε, δεν έχει κανένας συγγενή βουλευτή του Πασοκ, για να μας ξεστραβώσει;

Αλλά και να είχε σιγά μη μας το έλεγε.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Keep Growing

Συνάδελφοι, να δείτε που θα μπει το δίλημμα χημεία ή πληροφορική και θα σκάσει από το κακό του ο συνάδελφος ggfiogos
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Γιάννης Αναγνωστάκης

Εντυπωσιακό...Το βήμα δημοσιεύει άρθρο δικού μας ανθρώπου...

http://www.tovima.gr/opinions/useropinions/article/?aid=525565

P.Tsiotakis

Παράθεση από: Keep Growing στις 08 Αυγ 2013, 10:47:37 ΜΜ
Συνάδελφοι, να δείτε που θα μπει το δίλημμα χημεία ή πληροφορική και θα σκάσει από το κακό του ο συνάδελφος ggfiogos

γιατι να σκασει, μονα ζυγα στην οικογενεια μενουν !

P.Tsiotakis

Παράθεση από: janag79 στις 08 Αυγ 2013, 10:48:05 ΜΜ
Εντυπωσιακό...Το βήμα δημοσιεύει άρθρο δικού μας ανθρώπου...

http://www.tovima.gr/opinions/useropinions/article/?aid=525565

συνάδελφος από κόρινθο, έβαλε και στο fb το πολύ καλό του άρθρο

lp

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 08 Αυγ 2013, 10:49:11 ΜΜ
γιατι να σκασει, μονα ζυγα στην οικογενεια μενουν !

χαχα, εγώ που θα πάω να δούμε
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

dim

Όλα θα πάνε καλά.

Κρατάμε μια σημείωση:
Τίποτα δεν τελειώνει αύριο.
Στην και καλά διαβούλευση ποιά μπορεί να είναι η αλλαγή;
Κάποια πρέπει να υπάρξει για να κάνουν το κομμάτι τους.
Να παίξουν με μαθηματικά, φυσική, χημεία, νέα,  αρχαία...  απίθανο.
Άρα ποιος ο κρίκος να δείξουν την "διαβούλευση - αλλαγή" και να κάνουν "ντόρο- το κομμάτι" τους;  η πληροφορική.
Γι αυτό συγχωρέστε με και ας εξοπλιστούμε αυτό το βράδυ με δύναμη γιατί νομίζω πως  δεν είναι το "τέλος" αύριο.
Όλα θα τελειώσουν μόνο μετά την διαβούλευση.
Γι αυτό ότι και αν ανακοινωθεί εμείς συνεχίζουμε να κοινοποιούμε τις θέσεις μας.... δηλαδή το αυτονόητο παντού. 

P.Tsiotakis

ούτε η διαβούλευση, ούτε η ψήφιση είναι το τέλος

είναι υποχρέωση μας να συνεχίσουμε για την ποιοτική ενίσχυση του μαθήματος και της θέσης μας στο σχολείο στην καθημερινότητα
ώστε να μην υπάρξουν ξανά γκλαβαδες και δραγωνες

ελπίζουμε αύριο σε ευτυχή κατάληξη

Keep Growing

Ο,τι καλύτερο διάβασα από συνάδελφο Πληροφορικό, χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν άλλο συνάδελφο.
Είθε όλοι μας να έχουμε αυτές τις αντιλήψεις που ολοκληρώνουν το ψηφιδωτό της πολύπαθης παιδείας μας και δεν το καταστρέφουν για διάφορους λόγους που τους γνωρίζουμε όλοι και εγώ προσωπικά απεχθάνομαι να τους αναφέρω ...

ps. Παναγιώτη, στη λάντσα τον βλέπω τον ggifiogos (χωρίς παρεξήγηση ε) 
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

lp

Παράθεση από: Keep Growing στις 08 Αυγ 2013, 11:03:23 ΜΜ
Ο,τι καλύτερο διάβασα από συνάδελφο Πληροφορικό, χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν άλλο συνάδελφο.
Είθε όλοι μας να έχουμε αυτές τις αντιλήψεις που ολοκληρώνουν το ψηφιδωτό της πολύπαθης παιδείας μας και δεν το καταστρέφουν για διάφορους λόγους που τους γνωρίζουμε όλοι και εγώ προσωπικά απεχθάνομαι να τους αναφέρω ...

ps. Παναγιώτη, στη λάντσα τον βλέπω τον ggifiogos (χωρίς παρεξήγηση ε) 

Μετά από 15 περίπου χρόνια σε λύκειο, τι να πω, ελπίζω να το αποφύγω... 

Πέρα από την πλάκα το θέμα είναι ότι και πάλι χαμένοι θα είμαστε. Αντε να έχει κάθε σχολείο εναν πληροφορικό τι στιγμή που ένα μέσο σχολείο χρειάζεται 2,5
Βασικά δεν αναφερθήκαμε καθόλου και στην τεχνολογία επικοινωνιών που με μια αναβάθμιση την ύλης θα μπορούσε να είναι κορυφαίο στην Β Λυκείου.

Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

dim

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 08 Αυγ 2013, 10:59:31 ΜΜ
είναι υποχρέωση μας να συνεχίσουμε για την ποιοτική ενίσχυση του μαθήματος και της θέσης μας στο σχολείο στην καθημερινότητα
ώστε να μην υπάρξουν ξανά γκλαβαδες και δραγωνες

Να συνεχίσουμε όσοι το έπραταν.
Αλλά όσοι αδιαφορούσαν και για το αντικείμενό τους αλλά και για την θέση τους στην καθημέρινοτητα μέσα στο σχολείο να σεβαστούν επιτέλους και το αντικείμενο και τον ρόλο τους στις εξωδιδακτικές και στον σύλλογο.

Να μην χαλάμε μόνο λίγοι την πιάτσα του υπηρέτη. Γιατί τώρα και αν θα έρθουν δύσκολα.

P.Tsiotakis

Παράθεση από: dim στις 08 Αυγ 2013, 11:24:13 ΜΜ
Να συνεχίσουμε όσοι το έπραταν.
Αλλά όσοι αδιαφορούσαν και για το αντικείμενό τους αλλά και για την θέση τους στην καθημέρινοτητα μέσα στο σχολείο να σεβαστούν επιτέλους και το αντικείμενο και τον ρόλο τους στις εξωδιδακτικές και στον σύλλογο.
Να μην χαλάμε μόνο λίγοι την πιάτσα του υπηρέτη. Γιατί τώρα και αν θα έρθουν δύσκολα.


yes