Το μισθό σας τον ειδατε;

Ξεκίνησε από alex1alex, 27 Σεπ 2011, 04:24:46 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

jimmaria

Σήμερα έγινε νέα εξαγγελία μέτρων κσι συγκεκριμένα το αφορολόγητο πέφτει στις 5000€ (το ξέραμε) αλλά με αναδρομική ισχύ από 1.1.2011 (αυτό δεν ξέραμε) που σημαίνει ότι τις σχετικές κρατήσεις 20% της διαφοράς (20%*(8000-3000)=600€) θα πρέπει και αυτές να μας τις κρατήσουν μαζεμένες τους επόμενους 2 μήνες οπότε μας βλέπω άλλα 300 κάτω το μήνα !!!!!!

Vangelis

Καλός πολίτης είναι αυτός που σκέπτεται.
Αυτός που δεν πιστεύει αυτούς που του τάζουν πετραχήλια (και ουράνιες ζωές)
Ο πολίτης που αγωνίζεται για το κοινό καλό και όχι για την πάρτη του (η μόνο για τη στενή περιοχή του)
Αυτός που προσπαθεί να λύσει προβλήματα και όχι να τα κουκουλώσει (ή να τα φορτώσει στα παιδιά του).   

Για την ώρα κι εγώ παίρνω γύρω στα 400 Ευρώ δεκαπενθήμερο (τι να κάνω πήρα και εγώ ένα σπίτι και έγινα βολεμένος).  Ήθελα και παραπάνω σπουδές αντί –την καλή εποχή- να κάνω μαθήματα (καλά να πάθω). 

Αλλά θα πάω να δείρω την πολιτική ηγεσία μας έτσι είμαι σίγουρος ότι θα διπλασιαστεί ο μισθός μου. Άμα κάψω και το σχολείο μου μπορεί να πάρω ακόμα  παραπάνω.
Α μπορώ να περιμένω τον Σαμαρά (που βγαίνει πρώτος στις δημοσκοπήσεις) που υποσχέθηκε ισχυρή οικονομία μείωση φόρων αύξηση μισθών κ.λπ
Ακόμα καλύτερα να περιμένω την Παπαρήγα που υποσχέθηκε όσο ζω εγγυημένο εισόδημα (1400 €  βασικό καθαρό μισθό για όλους – άλλο τι δίνουν αυτοί στους δικούς τους εργαζόμενους-) και τα πάντα δωρεάν από το κράτος.

Ναι να τιμωρήσουμε αυτούς  τους πολιτικούς (αν και κάτι μου λέει ότι πάλι αυτούς θα ψηφίσουμε σα λαός)  έχουν την κύρια ευθύνη για όσα έγιναν (ή μάλλον δεν έγιναν) στην Ελλάδα αλλά να βελτιώσουμε και τον εαυτό μας. Είναι πολύ εύκολο να βλέπουμε τα λάθη των άλλων και να δικαιολογούμε τα δικά μας.

600.000 άνεργοι υπάρχουν στον ιδιωτικό τομέα.  Στην "πουλημένη" τηλεόραση και στις "πουλημένες" εφημερίδες το μόνο που βλέπω είναι διαδηλώσεις εργαζομένων στο Δημόσιο και φατριών από ελεύθερους επαγγελματίες.  Αφουγκραστείτε τον πόνο που υπάρχει δίπλα μας και προσπαθήστε να τον απαλύνετε όσο μπορείτε.   

mao-che-nig


poursali

επειδή και γω κάποτε έκανα τη μισθοδοσία στο σχολείο μου, θυμάμαι μια συνάδελφο που έπαιρνε γύρω στα 200 ευρώ επειδή είχε κάτι δάνεια.. αυτή πλέον πραγματικά πρέπει να πληρώνει για να εργάζετε... αλήθεια τι γίνεται με αυτές τις περιπτώσεις; εκεί ο μισθός πλέον έχει αρνητικό πρόσημο
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Vangelis

Παράθεση από: poursali στις 28 Σεπ 2011, 08:11:00 ΠΜ
... θυμάμαι μια συνάδελφο που έπαιρνε γύρω στα 200 ευρώ επειδή είχε κάτι δάνεια.. αυτή πλέον πραγματικά πρέπει να πληρώνει για να εργάζετε... αλήθεια τι γίνεται με αυτές τις περιπτώσεις; εκεί ο μισθός πλέον έχει αρνητικό πρόσημο

Να υπενθυμίσω την παραφθορά των λέξεων.  Η συνάδελφος δεν "πληρώνει για να εργάζεται" παίρνει λιγότερα από τους τόκους των δανείων που έχει βάλει και τα οποία εισπράττονται από το μισθό της.
Συμφωνώ βέβαια σε κάθε περίπτωση ότι είναι λίγα για τις ανάγκες της.

Η μόνη περίπτωση που ξέρω όπου πληρώνεις για να εργάζεσαι είναι οι νέοι που δουλεύουν "εθελοντικά" σε γνωστό φεστιβάλ κομματικής νεολαίας.  Εκεί λοιπόν για να πας να δουλέψεις θα πρέπει να πληρώσεις το εισιτήριο εισόδου στο φεστιβάλ!

mao-che-nig


alex1alex

Αγαπητε Vangeli παντα απαντας σε αυτο το υφος που δηλωνει "ψυχραιμια" αλλα εγω το μεταφραζω σε κυβερνητικη συμπαθεια

Δηλαδη να κατσουμε και να τρωμε το αδικο χαλαρα

soron80

Όλοι οι συνάδελφοι και ειδικότερα οι νεότεροι στην εκπαίδευση έχουν πέσει κάτω από το ψυχολογικό όριο των 1000€ και από ότι βλέπω θα ακολουθήσουν και άλλα..
Συνοπτικά για όσους θέλουν ενημέρωση και δεν έχουν

ΠΕΡΙΚΟΠΗ1 = (ΣΥΝΟΛΟ_ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΩΝ_ΙΑΝ+ ΣΥΝΟΛΟ_ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΩΝ_ΦΕΒ+...ΣΥΝΟΛΟ_ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΩΝ_ΣΕΠ + ΔΩΡΟ ΠΑΣΧΑ + ΕΠΙ ΑΔΕΙΑΣ) *3%

ΠΕΡΙΚΟΠΗ2 = ΚΙΝΗΤΡΟ ΑΠΟΔΟΣΗΣ 50-50(αναδρομική κράτηση) = 0 άρα ουσιαστικά ΠΕΡΙΚΟΠΗ2=100*3=300

οπότε οι μήνες οκτώβριος-νοέμβριος και δεκέμβριος

ΚΑΘΑΡΟ = ΣΥΝΟΛΟ_ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΩΝ_ΟΚΤ - ΣΥΝΟΛΟ_ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΩΝ_ΟΚΤ*3% - ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ_ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ -ΝΕΟΣ_ΦΟΡΟΣ - (ΠΕΡΙΚΟΠΗ1+ΠΕΡΙΚΟΠΗ2)/3

και δε μιλάμε για αυτούς που έχουν δάνεια  :( :( :( :( :(
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

dimitra

Το group therapy δε βοηθάει. Εκείνοι (ξέρεις ποιοι) θέλουν να δημιουργήσουν "γονατισμένες" κοινωνίες με χαλαρές αντιστάσεις, ώστε όταν τελειώσουν με το ξεπούλημα της χώρας θα λειτουργούν οι επιχειρήσεις τους και εσύ θα παίρνεις κινέζικο μεροκάματο (στην καλύτερη βαλκανικό).

Πράξεις χρειάζονται. Και να πάψουμε να βλέπουμε τη ζωή μας από τις ειδήσεις των 8.
Ενιαίο, δημόσιο και δωρεάν δωδεκάχρονο σχολείο.

poursali

Παράθεση από: Vangelis στις 28 Σεπ 2011, 04:59:44 ΜΜ
Να υπενθυμίσω την παραφθορά των λέξεων.  Η συνάδελφος δεν "πληρώνει για να εργάζεται" παίρνει λιγότερα από τους τόκους των δανείων που έχει βάλει και τα οποία εισπράττονται από το μισθό της.
Συμφωνώ βέβαια σε κάθε περίπτωση ότι είναι λίγα για τις ανάγκες της.

Η μόνη περίπτωση που ξέρω όπου πληρώνεις για να εργάζεσαι είναι οι νέοι που δουλεύουν "εθελοντικά" σε γνωστό φεστιβάλ κομματικής νεολαίας.  Εκεί λοιπόν για να πας να δουλέψεις θα πρέπει να πληρώσεις το εισιτήριο εισόδου στο φεστιβάλ!


Βαγγέλη, όλοι ξέρουμε ότι δεν πληρώνει για να εργάζεται.. μου αρέσει και είμαι οπαδός της ψυχραιμίας, αλλά μήπως υπερβάλλεις λίγο με την μονομερή αντιμετώπιση και χρήση της;
δηλαδή, να αντιμετωπίζουμε όσα μας κάνουν με ψυχραιμία επειδή έτσι το "αξίζουμε"; νομίζω αν μη τι άλλο ότι και ο αγανακτισμένος πρέπει να αντιμετωπίζεται με ψυχραιμία.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

mao-che-nig

Παράθεση από: dimitra στις 28 Σεπ 2011, 09:28:22 ΜΜ
....................τελειώσουν με το ξεπούλημα της χώρας θα λειτουργούν οι επιχειρήσεις τους και εσύ θα παίρνεις κινέζικο μεροκάματο ...............

Ακριβώς όπως τα λες Δήμητρα....

poursali

Ναι, αλλά θα έχουμε υψηλή ανταγωνιστικότητα... και θα είμαστε κινέζοι με ευρωπαϊκό νόμισμα...
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Λευτέρης Δουκέρης

προφανώς όταν δεν αγανακτείς και συνιστάς ψυχραιμία συντρέχουν λόγοι. Σίγουρα πάντως δεν ζορίζεσαι και για να μην
ζορίζεσαι όταν παίρνεις 800 το μήνα εχεις γκαβάντζες , γιατι σίγουρα ιδεολογικές εξαρτήσεις φιλοκυβερνητικές κανεις δεν μπορεί να
έχει όταν χάνει την αξιοπρέπεια του και λιμοκτονεί . Και για να μην μιλάμε μόνο για οικονομικό ξεπεσμό μας και τη  έκπτωτη αξιοπρέπεια μας ,ποιος αμφιβάλει
για την εσχάτη προδοσία που συντελείται από τους κυβερνητικούς δοσίλογους. Βέβαια για να μην παρερμηνευτώ , η σαπίλα του πολιτικού συστήματος
είναι διαχρονική περιλαμβάνοντας και όλα τα αντιπολιτευτικά κόμματα.

Είναι ευχάριστο πάντως κάποιοι να είναι γκαβατζομένοι και χαλαροί . Δεν χρειάζεται άλλωστε η κοινωνία μας να ταλανίζεται μαζικά . Αλλα τουλάχιστον σε αυτή την δύσκολη συγκυρία ... ας ισορροπήσουν και αυτοί που δεν πλήττονται στο κοινό περί δικαίου αίσθημα !!!!!!!!!
ΛΕΥΤΕΡΗΣ  ΚΕΡΑΤΕΑ
http://glavrio.blogspot.com"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρ

iliasthes

Παράθεση από: Vangelis στις 28 Σεπ 2011, 04:59:44 ΜΜ
Να υπενθυμίσω την παραφθορά των λέξεων.  Η συνάδελφος δεν "πληρώνει για να εργάζεται" παίρνει λιγότερα από τους τόκους των δανείων που έχει βάλει και τα οποία εισπράττονται από το μισθό της.
Συμφωνώ βέβαια σε κάθε περίπτωση ότι είναι λίγα για τις ανάγκες της.

Η μόνη περίπτωση που ξέρω όπου πληρώνεις για να εργάζεσαι είναι οι νέοι που δουλεύουν "εθελοντικά" σε γνωστό φεστιβάλ κομματικής νεολαίας.  Εκεί λοιπόν για να πας να δουλέψεις θα πρέπει να πληρώσεις το εισιτήριο εισόδου στο φεστιβάλ!


Σημασία δεν έχουν οι λέξεις, αλλά η πραγματικότητα. Και επειδή πριν μία ώρα είχαμε αυτή την κουβέντα με κάποιους συναδέλφους. Είναι γενικό φαινόμενο πλέον. Πολλοί συνάδελφοι εργάζονται και πρέπει κάθε μήνα να πληρώνουν στη μισθοδοσία και όχι να πληρώνονται. Όταν πήραν το δάνειο με δόση 800 ευρώ ο μισθός τους ήταν 1400.
Πρόσφατα είχα αυτή τη συζήτηση με συνάδελφο ο οποίος έχει ένα στεγαστικό με μια δόση λίγο πάνω από τα 800 ευρώ. Μου είπε πως περιμένει μια γενική απεργία, γιατί είναι ο μόνος τρόπος να μην πληρώσει την τράπεζα. ΣΚέφτεται ακόμα και την παραίτηση ή την άδεια άνευ αποδοχών να αφήσει την τράπεζα να περιμένει τα λεφτά και αυτός να δουλεύει κάπου που θα παίρνει τα χρήματα στο χέρι. Σήμερα δεν υπάρχει κίνητρο για εργασία και για δημιουργία στην Ελλάδα, δεν υπάρχει κίνητρο για μάθηση. Υπάρχει κίνητρο μόνο για φυγή και για καταστροφή. Αυτή είναι η πραγματικότητα και αυτό είναι το πιο επικίνδυνο. Γιατί πολύ απλά ένας μισθωτός δεν εργάζεται από χόμπυ. Το κίνητρο της εργασίας του είναι η κάλυψη των ατομικών και οικογενειακών αναγκών του. Μπορεί οι ανάγκες να προσαρμόζονται, αλλά στην περίπτωση μας οι μισθοί προσαρμόστηκαν προς τα κάτω και οι υποχρεώσεις είτε παρέμειναν σταθερές είτε αυξήθηκαν. Από αυτό το μήνα δημιουργείται μια μάζα 100-150 χιλιάδες δ.υ., οι οποίοι έχουν συνδεδεμένα δάνεια με το μισθό τους και δεν θα εισπράττουν σχεδόν, ούτε ευρώ. Αυτό είναι κοινωνικό και πολιτικό πρόβλημα και όχι ατομικό του καθενός. Αν δεν βρεθεί απάντηση άμεσα, τότε δεν ξέρω αν τους επόμενους μήνες θα είμαστε σε θέση να μιλάμε μέσα από το φόρουμ άνετα γι' αυτά τα θέματα.

Σε σχέση με το φεστιβάλ, για το οποίο αναφέρθηκες ειρωνικά, ο καθένας όταν πιστεύει σε κάτι, μπορεί με ανιδιοτέλεια να αφιερώσει χρόνο και κόπο και χρήμα, δεν είναι μεμπτό αυτό Βαγγέλη. Δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί τόση ειρωνεία για ένα πολιτικό φεστιβάλ, το οποίο δείχνει αν μη τι άλλο οτι οι άνθρωποι, οι οποίοι όντως ξοδεύουν χρήμα, κόπο και χρόνο το κάνουν με ανιδιοτέλεια. Ίσως τα ελληνικά πολιτικά ήθη να μας έχουν μάθει οτι πρέπει να εισπράττουμε θέσεις και άλλες εξυπηρετήσεις, επειδή απλώς ψηφίζουμε ένα κόμμα και η εθελοντική προσφορά να μας ξενίζει.

Κλείνοντας επειδή είμαι έντονα συναισθηματικά φορτισμένος με πολλά που συνέβησαν σήμερα, θα αναφέρω ένα ρητό, το οποίο έγραψε αυτός, τον οποίο αυτοί που προσφέρουν εθελοντικά την εργασία τους για το φεστιβάλ τον θεωρούν δάσκαλο τους: "οι προλετάριοι δεν έχουν να χάσουν τίποτα εκτός από τις αλυσίδες τους". Μέχρι σήμερα μπορεί αυτά τα λόγια να ακουγόταν ξεπερασμένα, γιατί δεν υπήρχαν και πολλοί στην Ελλάδα που να ανήκουν σε αυτή την κατηγορία. Το κακό είναι οτι σήμερα υπάρχουν χιλιάδες και όπως δείχνουν όλα τα δεδομένα, αύριο αυτοί θα είναι εκατομμύρια και με τάσεις επέκτασης σε όλη την Ευρώπη.  Όσα λοιπόν ανέφερε η βιβλιογραφία του συγκεκριμένου χώρου ή και κάποια λογοτεχνικά κείμενα του περασμένου αιώνα,  τα προηγούμενα χρόνια φάνταζαν ρετρό και ως μια ανάμνηση και φαντασίωση για επαναστάσεις. Δυστυχώς σήμερα όμως είναι ξεκάθαρο πως θα αποτελέσουν την ωμή, σκληρή πραγματικότητα, και λέω δυστυχώς, γιατί όταν η ανθρωπότητα βίωσε ξανά παρόμοιες εποχές, η ανθρώπινη ζωή έχασε την αξία της, οι πόλεμοι, οι εξεγέρσεις και κάθε λογής κτηνωδία ήταν στην ημερήσια διάταξη.

Βιώνουμε ιστορικές στιγμές, γεννηθήκαμε σε μια  εποχή, που κάποια πράγματα τα ήταν αυτονόητα και οι μαύρες εποχές αποτελούσαν ίσως κομμάτι των διηγήσεων των παπούδων μας και ξαφνικά μας σρπώχνουν πίσω σε αυτές τις εποχές, και πρέπει να ξεχάσουμε ένα ολόκληρο σύστημα αξιών, το οποίο είχε τον άνθρωπο πιο ψηλά από το κτήνος και σήμερα θέλουν να τον υποβιβάσουμε πάλι στο κτήνος, στον δούλο που πρέπει απλά να δουλεύει, να μη μιλάει και να μην έχει δικαιώματα,  αυτή είναι η ουσία των αλλαγών και αποτελεί ανέκδοτο να ασχολούμαστε με το αν η σύγχρονη δουλεία του συναδέλφου που είναι εγκλωβισμένος να δουλεύει δωρεάν για τα επόμενα 20 χρόνια, μπορεί να περιγραφεί ορθά με τη φράση "πληρώνει για να δουλεύει" ή όχι.

Vangelis

Σκέφτηκες ότι κάποιος μπορεί να έχει λογική?

Σκέψου λιγάκι τι λες και τι σημαίνουν οι λέξεις "λιμοκτονία", "Εσχάτη προδοσία" και "δοσίλογοι". Αν δεν μπορούμε να ορίσουμε το νόημα των λέξεων  δεν υπάρχει περίπτωση να συνεννοηθούμε.

Επίσης θα είχε ενδιαφέρον αν μας έδινες τον ορισμό του "γκαβατζομένου".

Κάποτε πίστευα ότι οι καθηγητές πληροφορικής λόγω ειδικότητας είχαν λογική σκέψη απο καιρό διαπιστώνω ότι αυτά τα δυο δεν πάνε μαζί.