Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dpa2006

δείτε και αυτό:
Informatics education:Europe cannot afford to miss the boat
http://germany.acm.org/upload/pdf/ACMandIEreport.pdf
βαθύτατα απογοητευμένος θα έλεγα από την όλη κατάσταση. :(
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

Keep Growing

"Αfter a careful review of the needs of European society and the current state of education, with particular emphasis on secondary schools, the working group has found that both digital literacy and informatics are essential components of a modern education; failure to recognize these needs is seriously harming the future of Europe."

Τι να πει κανείς, ολόκληρος ο πολιτισμένος κόσμος το φωνάζει, αλλά εμείς προέχει να "σώσουμε" την Ελλάδα για να μην έρθει το χάος, θυσιάζοντας τους Έλληνες και τους υπόλοιπους απλούς πολίτες αυτής της χώρας.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

vtsakan

Παράθεση από: janag79 στις 29 Ιουλ 2013, 06:26:56 ΜΜ
Αν έχεις άκρες με τους δημοσιογράφους, κάνε το ..Δώσε τους υλικό να γράψουν...Ακόμα και 1 άρθρο σε μία εφημερίδα, σε ένα 1 blog είναι κάτι..Και αν δεν έχεις υλικό εμείς είμαστε εδώ να σε βοηθήσουμε....

Ευχαριστώ πολύ.
Περιμένω απάντηση απο έναν φίλο μου δημοσιογράφο να μου πει που υπάρχει ρεαλιστική περίπτωση να δημοσιεύσω κάτι και τι έκταση θα πρέπει να έχει.
Εν αναμονή...
Βασίλης Τσακανίκας
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών Ε.Μ.Π.

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: morfeus στις 30 Ιουλ 2013, 02:07:42 ΜΜ
H συντάκτης του άρθρου μόλις μου έστειλε ότι όντως είναι παράλειψη το θέμα με την Πληροφορική και να περιμένουμε τι θα συμβεί και κατά τη διάρκεια της συζήτησης στη βουλή.

Δηλαδή, για να καταλάβω, στο άσχετο σου ήρθε mail απο την Μπενέκου ότι έγινε παράλειψη της Πληροφορικής?

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: petrosp13 στις 30 Ιουλ 2013, 02:03:43 ΜΜ
Γιατί με έκανες Δ.Π.;   :)
Βάλε το κανονικό όνομα

Δεν τις δημοσίευσα εγώ στο blog..Κάποιος τις βρήκε και της δημοσίευσε...Καλό είναι και το Δ.Π.. :)

che

Προφανώς Γιάννη ήταν απάντηση σε mail του συναδέλφου. Εμένα την Κυριακή μου απάντησε η μπενεκου πως αυτο ειναι αυτούσιο το σχέδιο κλπ κλπ.

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: Keep Growing στις 30 Ιουλ 2013, 02:00:49 ΜΜ
Παιδιά είναι ολοφάνερο ότι ο Κάτσικας ξέρει τι θα συμβεί με την Πληροφορική στα Λύκεια και προσπαθεί να στρογγυλέψει λίγο τα πράγματα λόγω της θέσης του.

Εδώ στο Στέκι, πόσοι συνάδελφοι είναι οι άμεσα θιγόμενοι τουλάχιστον; Γιατί δεν αντιδρούν (με εξαίρεση τους 5 - 6 που διαρκώς είναι συνδεδεμένοι και αγωνιούν έμπρακτα); Ή αν έχουν αντιδράσει με κάποιο τρόπο καλό θα ήταν να το μάθουμε και μεις.

Χωρίς να βάζω το χέρι μου στη φωτιά, νομίζω ότι λέει την αλήθεια ο Κάτσικας. Νομίζω ότι απλά τα μαγειρεύουν τα 2 κόμματα και θα του παρουσιάσουν κάποια τελική πρόταση..

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: morfeus στις 30 Ιουλ 2013, 03:19:16 ΜΜ
παραλειψη του υπουργειου..παντως τονισε στ μηνυμα.της οτι εμεισ γρδουμε παντα εγκυρα αρθρα κανπντας διαφημιση στην ιδια κ την εφημεριδα..γιαυτο θα ακουστω γραφικος αλλα κρατηστε μικρο καλαθι..

Κάπου μπάζουν αυτές οι διαρροές...Εδώ στα ΕΠΑΛ, παρουσιάζουν τον τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών ενώ λίγες μέρες πριν απολύσανε τους αντίστοιχους καθηγητές..

che

Ευχαριστώ για το μήνυμά σας. Ελπίζω και προσπαθούμε να μην επιμείνει το  Υπ. Παιδείας στην ανατροπή του αρχικού νομοσχεδίου, που είχε καταρτιστεί επί κυβερνήσεως ΠΑΣΟΚ, την οποία  είχαμε καταθέσει και ως πρόταση νόμου σ' αυτή τη Βουλή.

Απόστολος Χρ. Κακλαμάνης

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: janag79 στις 30 Ιουλ 2013, 05:13:21 ΜΜ
Κάπου μπάζουν αυτές οι διαρροές...Εδώ στα ΕΠΑΛ, παρουσιάζουν τον τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών ενώ λίγες μέρες πριν απολύσανε τους αντίστοιχους καθηγητές..

+1

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: che στις 30 Ιουλ 2013, 05:13:34 ΜΜ
Ευχαριστώ για το μήνυμά σας. Ελπίζω και προσπαθούμε να μην επιμείνει το  Υπ. Παιδείας στην ανατροπή του αρχικού νομοσχεδίου, που είχε καταρτιστεί επί κυβερνήσεως ΠΑΣΟΚ, την οποία  είχαμε καταθέσει και ως πρόταση νόμου σ' αυτή τη Βουλή.

Απόστολος Χρ. Κακλαμάνης

Αυτό είναι θετικό...!

Νίκος Αδαμόπουλος

Επειδή η ιστορία διδάσκει... (σαν να μην πέρασε μια μέρα!)...
...για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι:

Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο - v.1

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=3260.0

Νίκος Αδαμόπουλος

Από το κοντινό παρελθόν:

Αναφορές για το μέλλον της πληροφορικής στο λύκειο - v.1

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=3337.0

Παπαμιχαήλ Δημήτρης

παιδια και εγω εχω στειλει το email σε ολους τους υπουργους ακομη ως μελος των πειρατων ελλαδας ζητησα απο την ομαδα δημοσιευσεων να αναπαραγει το αρθρο και θα κανω οτι ειναι δυνατων οι ελληνες πειρατες να παρουν ξεκαθαρη θεση αμεσα υπερ το μαθηματος.
απο εκει και περα η αληθεια ειναι οτι δεν πρεπει να επαναπαυθουμε σε καιμα περιπτωση γιατι ολα τα αισχοι πανε να τα περασουν το καλοκαιρι που ο κοσμος κανει μπανια !
οποιος εχει αλλες ιδεες αντιδρασης ειμια μεσα

petrosp13

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 30 Ιουλ 2013, 05:18:51 ΜΜ
Αυτό είναι θετικό...!

Και πώς ξέρουμε ότι αυτό δεν είναι το ίδιο νομοσχέδιο με της Διαμαντοπούλου και απλά έχουν αποφασίσει ότι το μάθημα βαρύτητας για το 2ο-4ο θα είναι η Χημεία και όχι το δικό μας;
Κολλάει σαν σενάριο
Κι εμείς αναρωτιόμασταν ποια θα είναι τα 4 μαθήματα που μπορεί να δίνει κάποιος γι'αυτά τα πεδία
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής