Εγώ πάντως συγκινήθηκα!

Ξεκίνησε από Λάμπρος Μπουκουβάλας, 19 Απρ 2010, 02:56:34 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

dipa57

Δημήτρης Παπακωνσταντίνου
1110010100 1110110111 1110111100 1110101110 1111000100 1111000001 1110110111 1111000010

poursali

μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Vangelis

Έχω επισκευτεί τα Πομακοχώρια.  Προφανώς δεν είναι Τούρκοι αυτό το βλέπεις  με μια ματιά είναι ξανθοί με γαλανά μάτια. Δυστηχώς δεν κάνουν μόνο οι Τούρκοι  τα πάντα για να τους εκτουρκήσουν κάναμε και εμείς ότι μπορούμε για να τους βοηθήσουμε.
Μέχρι πρόσφατα υπήρχε μπάρα (στρατιωτική) που μόνο με άδεια την περνούσες για να πας σε αυτά τα χωριά.  Μέχρι πρόσφατα υπήρχαν μόνο τουρκώφωνα σχολεία  (οι πομάκοι έχεουν άλλη γλώσσα που δεν έιναι γραπτή - τώρα γίνανε κάτι προσπάθειες ν ατην κάνουν γραπτή-).
Η Νικολοπούλου είναι εξαίρεση και αποτελεί μια καινούργια προσέγγιση της Ελλάδος σε αυτό το πρόβλημα που έπρεπε να την είχαμε κάνει απο το 50.

Τώρα για το τι ακριβώς είναι η Ελλάδα μας και ποιός είναι Έλληνας  και ποιός "απελευθέρωσε" τι σηκώνει πολύ κουβέντα.

iliasthes

Βαγγέλη την πρώτη παράγραφο, την έχω πει μέχρι και στο τελευταίο κόμμα, αυτούσια πολλές φορές. Ο Στεφανόπουλος ως Πρόεδρος της Δημοκρατίας είχζαν ε καταργήσει τις μπάρες, το 1997 περίπου. Είχε απαγορευτεί η ομιλία της πομακικής γλώσσας και επιβαλλόταν (και επιβάλλεται) η διδασκαλία της τουρκικής. Πριν μερικά χρόνια γράφηκε το πρώτο λεξικό της πομακικής γλώσσας, από Πομάκο φαντάρο, ο οποίος είχε σπουδάσει στο παιδαγωγικό. Από όσο ξέρω γι' αυτή την πρωτοβουλία του, δέχτηκε πολλές απειλές από άλλους Μουσουλμάνους παράγοντες.  Βλέπεις ζούσαν Πομάκοι και στη Νότιο Βουλγαρία και επειδή το θέμας της εθνικής τους συνείδησης ήταν συγκεχυμένο (όλες οι πλευρές τους διεκδικούν) τους κάναμε δώρο στους ΝΑΤΟϊκοούς σύμμαχους Τούρκους για να μην τους "οικειοποιηθούν" οι του σιδηρούν παραπετάσματος Βούλγαροι.

Δεν ξέρω αν πρόκειται για την ίδια δασκάλα. Πριν 2-3 χρόνια μια δασκάλα στο Μεγάλο Δέρειο του Νομού Έβρου περνούσε ΕΔΕ και την απειλούσαν με απόλυση, γιατί μάθαινε ελληνικά στις Μουσουλμάνες του χωριού. Τα απογεύματα αξιοποιούσε τον ελεύθερο χρόνο της διδάσκοντας ελληνικά στις γυναίκες του χωριού, οι οποίες μέχρι τότε ήταν αποκομμένες από την υπόλοιπη κοινωνία του νομού, για να μπορέσουν να ενταχτούν καλύτερα. Και όμως το ελληνικό κράτος μετά από διαμαρτυρία του προξενείου άσκησε δίωξη εναντίον αυτής της γυναίκας.

Νίκος Αδαμόπουλος

Ήμουν 8 μήνες φαντάρος στο Μεγάλο Δέρειο... από καλοκαίρι του 1997 μέχρι άνοιξη του 1998... Δεν τις πρόλαβα τις μπάρες...

denix

Συνάδελφοι, το ζήτημα είναι βαθύτατα πολιτικό. Και έχουν γίνει βαριά λάθη... Μερικά αποσπάσματα από τον τοπικό τύπο:

Δεν θέλουμε να μάθουμε τουρκικά κύριε πρωθυπουργέ!

Ο "εχθρός" δεν είναι πάντοτε από έξω...:
Τάσος Κωστόπουλος: Τό Πομακικό μέ τούρκικα γυαλιά και Ἰός τῆς Ποµακοφαγίας

Εδώ υπάρχει μια σε βάθος ανάλυση του θέματος:
ΤΟΥΡΚΟΪΣΛΑΜΙΚΟΣ ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΘΡΑΚΗ

Αποδόμηση και ισοπέδωση: που υπεισέρχονται τα νεοταξικά σχέδια
Ταυτότητες και Πολυπολιτισμικότητα (εξαιρετικό άρθρο)

Οι αναφορές του βίντεο είναι προφανείς. Για όσους ΔΕΝ γνωρίζουν, ξέσπασε μια φοβερή κόντρα για το θέμα ανάμεσα στην κ. Θάλεια Δραγώνα και τον Μίκη Θεοδωράκη πριν λίγους μήνες, βάζοντας φωτιά στα blogs!

Διαβάστε τη σαρωτική και αποστοματική  :-X απάντηση του Μίκη όπως δημοσιεύτηκε στο περιοδικό Ρεσάλτο:   :o
Ο Μίκης απαντά στη Θάλεια Δραγώνα

Αν δεν κάνω λάθος, η κ. Θ.Δ. συνεχίζει να κατέχει νευραλγικό πόστο στο Υπουργείο Εθν... Παιδείας...

Ειδικός Γραμματέας: Θάλεια Δραγώνα
Τηλέφωνα: 210 344 3576 & 3579
Fax: 210 344 2775
e - mail: eidpode@ypepth.gr
(klik)

iliasthes

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 20 Απρ 2010, 01:42:16 ΠΜ
Ήμουν 8 μήνες φαντάρος στο Μεγάλο Δέρειο... από καλοκαίρι του 1997 μέχρι άνοιξη του 1998... Δεν τις πρόλαβα τις μπάρες...

Στις αποθήκες? Στο Δέρειο δεν πρέπει να είχε μπάρες μόνο στα χωριά της Ξάνθης και της Κομοτηνής νομίζω, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος για το Δέρειο.

Vangelis

Η κα Δραγώνα κατηγορήθηκε από εθνικιστές παραθέτοντας παραποιημένα και πλαστά (που δεν υπήρχαν) αποσπάσματα από το βιβλίο της.   Ορισμένες εφημερίδες τότε είχαν παραθέσει τα πλαστά αποσπάσματα και τις πραγματικές σελίδες του βιβλίου.  Ο Θεοδωράκης χρησιμοποίησε (μάλλον χωρίς  να το ελέγξει)τα ίδια πλαστά αποσπάσματα.  Τον τιμώ σα συνθέτη αλλά διαφωνώ με αρκετές από τις σύγχρονες τοποθετήσεις του (και με αρκετές από τις παλαιότερες πολιτικές επιλογές του).
Θεωρώ σωστό που η κυβέρνηση δεν υπέκυψε στις κραυγές και στήριξε την κα Δραγώνα.


Νίκος Αδαμόπουλος


denix

Μια σχετική μαρτυρία με τίτλο "ΓΕΝΝΑΙΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ":
http://radar-gr.blogspot.com/2009/11/blog-post_6452.html

Και η συνέχεια; Η δασκάλα του Δερείου Χαρά Νικοπούλου... ΤΕΛΟΣ!!!
Εδώ:
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2822.0

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Η Νικολοπούλου είναι αντράκι... Τελικά έτσι γίνονται οι ΜΕΓΑΛΟΙ ΑΓΩΝΕΣ!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

pthomop

Μα γιατι παραξενεύστε παιδια? Εδω ο Καλός το 2008 τον Αυγουστο, καθιερωσε στα γυμνασια της Θρακης ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ η δευτερη γλωσσα να ειναι η τουρκικη :(

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Τί να κάνει κι αυτός; Το έπαιζε καλός... :)
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

iliasthes

Παράθεση από: pthomop στις 23 Απρ 2010, 05:36:30 ΜΜ
Μα γιατι παραξενεύστε παιδια? Εδω ο Καλός το 2008 τον Αυγουστο, καθιερωσε στα γυμνασια της Θρακης ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ η δευτερη γλωσσα να ειναι η τουρκικη :(

Νομίζω πως δεν είναι ακριβώς έτσι.