(ψηφοφορία) Διαγωνίσματα τριμήνου

Ξεκίνησε από poursali, 11 Φεβ 2010, 12:08:38 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Βάζετε απροειδοποίητο διαγώνισμα τριμήνου έχοντας κάνει μόνον επανάληψη στο προηγούμενο μάθημα?

Ναι
Όχι
Και τα δυο

poursali

Σε αντίστοιχο θέμα όπως συζητήσαμε ο νόμος είναι ξεκάθαρος. Επαναληπτικό διαγώνισμα μπαίνει αφού έχουμε κάνει επανάληψη στην τάξη και χωρίς να ειδοποιήσουμε τους μαθητές μας. Στην πράξη όμως πολλοί συνάδελφοι δεν το εφαρμόζουν και ειδοποιούν ακόμα και σε 10λεπτα τεστ. Εσείς τι εφαρμόζετε στην πράξη;
Δεν ψηφίζουμε με τι συμφωνούμε, αλλά τι εφαρμόζουμε στην πράξη.

το αντίστοιχο θέμα εδώ --> https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2595.0
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

EleniK

Συνάδελφε,

η λογική μου είναι ότι εφόσον θέλω τα παιδιά να μάθουν 5 πράγματα, σε αυτές τις ενότητες τους προειδοποιώότι θα βάλω τεστ ώστε να διαβάσουν. Βέβαια βάζω που και που και κανένα απροειδοποίητο για να δω τι γίνεται, αλλά κυρίως δουλεύω με προειδοποιημένα.

Ελένη
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

jsari

Εγώ βάζω διαγωνίσματα στα οποία έχω κάνει επανάληψη και τους έχω προειδοποιήσει. Στα τεστ όμως τις περισσότερες φορές δεν τους προειδοποιώ.
Με εκτίμηση,
Σαρημπαλίδης Ιωάννης

mgbfw

Πλέον τα απροειδοποίητα τεστ και διαγωνίσματα τα άφησα προ πολλού. Πάντοτε ακολουθεί ενημέρωση προς τους μαθητές για το τεστ. Αναφορικά με τα διαγωνίσματα, η επανάληψη γίνεται μέσω επαναληπτικών ασκήσεων που λύνουμε με τους μαθητές μέσα στην τάξη. Αντικειμενικός σκοπός είναι η μετάδοση της γνώσης και όχι να τσακώσω τους μαθητές αδιάβαστους. Ίσως να ακούγεται λίγο άσχημο αυτό αλλά δεν θέλω να θίξω κανέναν, άλλωστε όλοι προσπαθούμε για το καλύτερο, με τον δικό του τρόπο ο καθένας. Απλά πιστεύω ότι εν έτη 2010 θα πρέπει ως καθηγητές να απαλλάξουμε τα παιδιά από τον μπαμπούλα των εξετάσεων (ωριαίων και ολιγόλεπτων) και να δώσουμε στο παιδί να καταλάβει ότι αξία έχει η μάθηση και η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑ και όχι η ξερή αναπαραγωγή γνώσης! Και αυτό γίνεται με πολλή δουλειά τόσο από τον καθηγητή όσο και από τους μαθητές καθόλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς με πολλές ασκήσεις και μικρά projects.