Απ: Σχέδιο Προγράμματος για την Α', Β' & Γ' Λυκείου

Ξεκίνησε από P.Tsiotakis, 15 Ιαν 2012, 03:50:57 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

P.Tsiotakis

Ζητείται συµφωνία για το νέο Λύκειο
Οι διατάξεις του νοµοσχεδίου που περιµένει η εκπαιδευτική κοινότητα

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=438818&h1=true

veni

#1
Ρητορικά ερωτήματα μόνο έχω να θέσω ... προς το παρόν αναπάντητα!

Θα υπάρχει ρόλος για τον Πληροφορικό στο νέο Λύκειο; Και ποιος μπορεί να είναι αυτός;
Μας βλέπω σε τρία χρόνια να έχουμε το μέγιστο 3 Τάξεις Χ 2ώρες  = 6 ώρες ερευνητικές εργασίες

ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΝΕ!
Υπάρχει λέτε σχέδιο εξόντωσης ή όλα στο πόδι και όποιον πάρει ο Χάρος ;

Πάντως θα μας βρουν μπροστά τους, πίσω τους, δεν ξέρω ακριβώς που και πότε αλλά σίγουρα θυμωμένους  >:(
Βενιέρης Γεώργιος
Καθηγητής Πληροφορικής
Πιλοτικό (R.I.P.)  Γυμνάσιο

P.Tsiotakis


tdrivas

Πολλές κωλοτούμπες βλέπω..Οι κατευθύνσεις έγιναν ομάδες μαθημάτων και ο..εχθρός ,πριν λίγους μήνες για τη Διαμαντοπούλου ,Μπαμπινιώτης έγινε σύμμαχος για το εξεταστικό..Πάντως, το ευχάριστο για μας είναι ότι προκρίνεται το ενδεχόμενο επιλογής μαθημάτων από τον κάθε μαθητή..
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

methenitis



Laertis

Καλά πάμε ... κουβέντα για Πληροφορική ........... >:(
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

veni

Το σχέδιο είναι πολύ μελετημένο συνάδελφοι.

Ροκανίζουν σιγά σιγά τους Ξενόγλωσσους, Πληροφορικούς, Τεχνολόγους αλλά και τις υπόλοιπες Τεχνικές ειδικότητες από τα Γενικά και τα Επαγγελματικά Λύκεια.
Οι ώρες των μαθημάτων της Πληροφορικής στο Λυκείο & Γυμνάσιο μειώνονται και στην πρωτοβάθμια αυξάνονται!

Σήμερα έλεγα στην Γ λυκείου ότι πρέπει να είναι η τάξη με τις λιγότερες ώρες διδασκαλίας σε ολόκληρη την πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση!

Ανοίγουν ορισμένες χαραμάδες στην πρωτοβάθμια (ένεκα ΕΣΠΑ σας το λέω και σας το υπογράφω!).

Είναι ΠΡΟΦΑΝΕΣ ότι δεν υπάρχει ο παραμικρός σχεδιασμός σε αυτό που για μία ακόμη φορά γίνεται.

Η καμπάνα αυτή τη στιγμή χτυπάει για εμάς και χτυπάει δυνατά συνάδελφοι.

Δεν μας υπολογίζουν για το Λύκειο και παράλληλα υποβαθμίζουν την Πληροφορική στο Γυμνάσιο φορτώνοντας ένα ολόκληρο τμήμα στο εργαστήριο. (28 παιδιά σε ένα εργαστήριο που μετά βίας καλύπτει τις ελάχιστες ανάγκες)

ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΛΟΙ; Δεν είμαστε στα πλάνα τους και αυτό είναι ξεκάθαρο!

Έχω χορτάσει από θα ....
Έχω χορτάσει χτυπήματα στην πλάτη...
Έχω χορτάσει να ελπίζω για το αυτονόητο ...

Δεν ελπίζω τίποτε, δεν φοβάμαι τίποτε, θα με βρείτε μπροστά σας ...
Βενιέρης Γεώργιος
Καθηγητής Πληροφορικής
Πιλοτικό (R.I.P.)  Γυμνάσιο

Νίκος Αδαμόπουλος

" - Υπενθυμίζεται ότι όλοι οι μαθητές έχουν πιστοποιηθεί στην ξένη γλώσσα και στην Πληροφορική από τη Γ' Γυμνασίου. Ήδη από εφέτος τον Ιούνιο ξεκινάει πιλοτικά η πιστοποίηση στην Πληροφορική."

ntzios kostas

Άλλη μία πρόταση. Δεν νομίζω ότι θα είναι η τελευταία.
Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

thana$i$

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 01 Φεβ 2012, 06:06:18 ΜΜ
" - Υπενθυμίζεται ότι όλοι οι μαθητές έχουν πιστοποιηθεί στην ξένη γλώσσα και στην Πληροφορική από τη Γ' Γυμνασίου. Ήδη από εφέτος τον Ιούνιο ξεκινάει πιλοτικά η πιστοποίηση στην Πληροφορική."

«...Το μέγεθος της ψευτιάς είναι ένας παράγοντας για να γίνει πιστευτή. Με την πρωτόγονη αφέλεια των μαζών, ένα μεγάλο ψέμα είναι πιο αποτελεσματικό από ένα μικρό (...). Δεν θα συμβεί ποτέ η μεγάλη μάζα να υποπτευθεί ένα τόσο μεγάλο ψέμα, και η μάζα θα σταθεί τέλεια ανίκανη να πιστέψει πως θα μπορούσε να είχε κανείς τη σατανική ξετσιπωσιά να διαστρέψει την αλήθεια σε τέτοια έκταση».
(Αδόλφος Χίτλερ, «Ο Αγών μου», εκδόσεις «Ζαρβάνου», τ. Α΄, σελ. 55).

alpapanto

Παράθεση από: veni στις 01 Φεβ 2012, 05:41:28 ΜΜ
Το σχέδιο είναι πολύ μελετημένο συνάδελφοι.

ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΛΟΙ; Δεν είμαστε στα πλάνα τους και αυτό είναι ξεκάθαρο!

Έχω χορτάσει από θα ....
Έχω χορτάσει χτυπήματα στην πλάτη...
Έχω χορτάσει να ελπίζω για το αυτονόητο ...

Δεν ελπίζω τίποτε, δεν φοβάμαι τίποτε, θα με βρείτε μπροστά σας ...

Δική μας αντίδραση????
Θα ξεσηκωθούμε επιτέλους???
ΟΛΟΙ όμως!!!
Με οποιοδήποτε τρόπο και κόστος(αλήθεια, τι άλλο εχουμε να χάσουμε πια???)

apom

Η Πληροφορική όσον αφορά την Γ λυκείου μπορεί να περιλαμβάνεται στα 8 μαθήματα που θα διδάσκονται (εκτός της φυσικής αγωγής και project)? και ποιά είναι αυτά?

perittos

Δυστυχώς για μας, θα πρέπει, οι νεότεροι πιο πολύ, να σκεφτόμαστε άλλες διεξόδους. δεν μας θέλουν στην εκπαίδευση ως εκπαιδευτικούς, τελεία και παύλα. ή υποστηρικτικό/διοικητικό προσωπικό στα σχολεία ή διοικητικοί στα γραφεία εκπαίδευσης και τελείωσε το παραμύθι. δεν είναι παράδοση άνευ όρων, αλλά απλά δεν χωράμε πια, λόγω και των λοιπών συνθηκών που επικρατούν, με συγχωνεύσεις κτλ. ενώ είμαστε και η ειδικότητα που μπορούνε να είμαστε πολύ χρήσιμοι σε αυτά που εία, οπότε....

ntzios kostas

Βρε παιδιά ψυχραιμία. Που τα είδατε όλα αυτά. Ούτε ένα μάθημα δεν ανακοινώθηκε. Μη φέρνουμε την καταστροφή.
Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

Katsadouros_Dhm

Παράθεση από: ntzios kostas στις 01 Φεβ 2012, 10:38:45 ΜΜ
Βρε παιδιά ψυχραιμία. Που τα είδατε όλα αυτά. Ούτε ένα μάθημα δεν ανακοινώθηκε. Μη φέρνουμε την καταστροφή.
Κώστα, με ψυχραιμία  :), πιστεύω ότι τα μαθήματα είναι αυτά που ανακοινώθηκαν πέρσι το Μάρτιο (τουλάχιστον αριθμητικά...συμπίπτουν με την τωρινή ανακοίνωση) και μέσα σ' αυτά ήταν και η πληροφορική (2 ώρες στη Β' και 4 (και 3 στην τρίτη κατεύθυνση) στη Γ' και τα μαθήματα εμβάθυνσης ως επιλογή).
Οπότε σίγουρα η λέξη ψυχραιμία είναι πραγματικά η καλύτερη λέξη προς το παρόν.
(Φυσικά αυτά τα προηγούμενα αν μπορούσαμε να τα επαληθεύσουμε και... αν τα βελτιώναμε κιόλας δε θα μας πείραζε πιστεύω...)

tdrivas

Τα 8 μαθήματα (κατεύθυνση Α) φαίνεται να είναι:
1.Μαθηματικά
2.Φυσική
3.Χημεία
4.Βιολογία/Επιστήμη Η/Υ
5.Έκθεση
6.Ιστορία
7.Θρησκεία και Κόσμος
8.Ξένη Γλώσσα

Δεν καταλαβαίνω γιατί φέρνουμε την καταστροφή για Β και Γ Λυκείου..8 τα μαθήματα που είχαν ανακοινωθεί και δεν είπαν ότι αλλάζουν το αρχικό σχέδιο με τις εμβαθύνσεις κτλ.. Ίσα ίσα στο κείμενο αναφέρεται ότι δίνεται η δυνατότητα εμβάθυνσης σε μαθήματα που θα παίξουν καθοριστικό ρόλο στην εισαγωγή στην 3βάθμια εκπαίδευση. Το 3-5 μαθήματα, αν το δούμε κλαδικά, βολεύει. Σκεφτείτε πόσα τμήματα θα θέσουν Έκθεση - Μαθηματικά και Επιστήμη Η/Υ σαν πιθανή τριάδα ...
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

veni

Δεν ξέρω εσείς τι γνωρίζετε και ποιους εμπιστεύεστε αλλά η τουφεκιά του υπουργείου παιδείας είναι ηχηρή και αναζητά θύματα.

Μπορείτε να μου πείτε γιατί η πρόταση του υπουργείου ενώ αναφέρεται σε συγκεκριμένα μαθήματα (πχ το ΑΟΘ που πάει στη Β Λυκείου) για εμάς δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ αναφορά;

Είναι τυχαίο; Δεν το βλέπετε;

Τι πάει να πει ότι θα έχουν πιστοποιηθεί στην ξένη γλώσσα και στην Πληροφορική; (ποιος θα μου απαντήσει σε αυτό; τι κρύβεται πίσω από αυτή τη πονηρή πρόταση;)

Αυτό που ξεκίνησε πέρυσι συνεχίζεται και μεθοδεύεται συστηματικά με διάφορους μέντορες που έχουν άκρες στα υπουργεία και υποστηρίζουν τα δικά τους συμφέροντα... είναι τόσο απλό.

Οι οργανικές της πληροφορικής στο Λύκειο βλέπω να είναι οι πρώτες που θα καταργηθούν μαζί με τους ξενόγλωσσους. Τώρα αν θα υπάρχουν δυο ώρες για τα μάτια του κόσμου όλο και κάποιος θα βρίσκεται για να τις συμπληρώσει. Πρέπει να είναι μόνιμος;

Μήπως σας λένε κάτι και τα πρωτοσέλιδα που άρχισαν να κυκλοφορούν; http://www.gazzetta.gr/newsstand/paper/260/296/20120202

Μήπως ανιχνεύουν αντιδράσεις;

Συνάδελφοι δεν εμπιστεύομαι ΚΑΝΕΝΑ τους.

Βενιέρης Γεώργιος
Καθηγητής Πληροφορικής
Πιλοτικό (R.I.P.)  Γυμνάσιο

tdrivas

Μα είναι δυνατόν να εισαχθείς σε τμήμα Πληροφορικής δίχως κάποιο στοιχειώδες μάθημα Αλγοριθμικής - Προγραμματισμού κτλ??? Δηλαδή τι θα ορίσουν τα τμήματα αυτά ως προαπαιτούμενο μάθημα?!Μαθηματικά, Έκθεση και..?? Επίσης, το Μαθηματικό πιο πιθανό είναι να ζητά μάθημα αλγοριθμικής παρά Φυσική,Χημεία ή Βιολογία.
ΠαράθεσηΤι πάει να πει ότι θα έχουν πιστοποιηθεί στην ξένη γλώσσα και στην Πληροφορική; (ποιος θα μου απαντήσει σε αυτό; τι κρύβεται πίσω από αυτή τη πονηρή πρόταση;)
Η παραπάνω πρόταση του κειμένου είναι μεν πονηρή,αλλά θεωρώ δε πως κινείται σε άλλη κατεύθυνση. Στην κατεύθυνση που η Διαμαντοπούλου παίζει ένα μεγάλο χαρτί,αυτό της κατάργησης των φροντιστηρίων (πράγμα σχεδόν απίθανο στον ελλαδικό χώρο).Αν δείτε το κείμενο, σε άλλο σημείο μιλάει για τα ποσά που ξοδεύονται στην παραπαιδεία. Συνεπώς, και με αυτή την πρόταση τονίζει ότι τα παιδιά διπλώματα τύπου ecdl και ξενόγλωσσης πιστοποίησης θα έχουν αποκτηθεί ήδη..
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

AlexandrosK

Ναι. Είναι δυνατόν, καθώς υπάρχει το ενδεχόμενο τα μαθήματα να τα ορίζουν οι Σχολές και όχι τα Τμήματα.

tdrivas

ναι αλλά...:
ΠαράθεσηΣτην πρόταση για το νέο σύστημα πρόσβασης, τα μαθήματα για εισαγωγή στην Ανώτατη Εκπαίδευση θα είναι 3- 5, για τα οποία θα έχουν λόγο τα τμήματα των ΑΕΙ, που θα καθορίζουν και το συντελεστή βαρύτητας για κάθε μάθημα
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

dkonetas

#21
Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 01 Φεβ 2012, 06:06:18 ΜΜ
" - Υπενθυμίζεται ότι όλοι οι μαθητές έχουν πιστοποιηθεί στην ξένη γλώσσα και στην Πληροφορική από τη Γ' Γυμνασίου. Ήδη από εφέτος τον Ιούνιο ξεκινάει πιλοτικά η πιστοποίηση στην Πληροφορική."
ότι και αν κρύβει η συγκεκριμένη πρόταση είτε ερμηνευτεί θετικά (πχ προσπάθεια αντιμετώπισης φροντιστηρίων) είτε αρνητικά (απόκρυψη της αλήθειας με ένα τεράστιο ψέμα) για τον κλάδο το μόνο σίγουρο είναι ότι αναπαράγει την επιστημονικά 100% λανθασμένη άποψη ότι Πληροφορική = Χρήση ΗΥ ...    (Για να καταδείξω τον παραλογισμό του συλλογισμού αναρρωτιέμαι αν όσοι ξέρουν να κάνουν πράξεις ή όσοι ξέρουν να γράφουν στα Ελληνικά παίρνουν πιστοποίηση Μαθηματικών ή Φιλολογίας; ... αν ναι δεν θα έπρεπε να διδάσκονται αντίστοιχα μαθήματα μετά το δημοτικό...)
Κάποτε θα πρέπει όλοι οι οποίοι, εσκεμμένα ή όχι, διατηρούν αυτή την πλάνη να αντιληφθούν (και εφαρμόσουν) με όποιες συνέπειες  μπορεί να επιφέρει αυτό στα προσωπικά ή συντεχνιακά συμφέροντά τους ότι η πληροφορική είναι αυτόνομη επιστήμη ...   

Laertis

Πολύ θα ήθελα να είχα τη σιγουριά μερικών συναδέλφων αλλά δεν την έχω ...

Υπενθυμίζω ότι επανήλθε στην επικαιρότητα η πρόταση Μπαμπινιώτη, η οποία είχε κατατεθεί πριν 3,5 χρόνια περίπου για την αλλαγή στο Λύκειο, και η οποία δεν ανέφερε τίποτα για Πληροφορική στο Λύκειο. Για το λόγο αυτό έγιναν όλες οι δράσεις της ΠΕΚΑΠ και της ΕΠΕ για συναντήσεις με το Υπουργείο για να διασφαλιστεί ότι η Πληροφορική θα υπάρχει στο νέο Λύκειο με την τότε "νέα" πρόταση Διαμαντοπούλου.

Δε ξέρω την κατάληξη ή μελλοντική επεξεργασία/αλλαγή της πρότασης και αν δεν ανακοινωθεί αναλυτικά το ωρολόγιο πρόγραμμα , δεν είμαι σίγουρος για τίποτα ...
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

petrosp13

Έχετε σκεφτεί ότι πιθανότατα η κατεύθυνση ΑΒ θα είναι η κατεύθυνση που θα επιλέγει ο λαός λόγω της "ευκολίας" της και τι επίπτωση θα έχει αυτό στον αριθμό των πιθανών μαθητών μας;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

evry

ότι θα έχουμε καλούς μαθητές?

Παράθεση από: petrosp13 στις 02 Φεβ 2012, 03:52:13 ΜΜ
Έχετε σκεφτεί ότι πιθανότατα η κατεύθυνση ΑΒ θα είναι η κατεύθυνση που θα επιλέγει ο λαός λόγω της "ευκολίας" της και τι επίπτωση θα έχει αυτό στον αριθμό των πιθανών μαθητών μας;
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

petrosp13

Το ζητούμενο είναι να έχουμε πρώτα μαθητές και μετά καλούς μαθητές νομίζω
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Katsadouros_Dhm

Παράθεση από: petrosp13 στις 02 Φεβ 2012, 04:06:26 ΜΜ
Το ζητούμενο είναι να έχουμε πρώτα μαθητές και μετά καλούς μαθητές νομίζω
Αν ισχύσουν αυτά που είχαν ανακοινωθεί τον περασμένο Μάρτιο η κατεύθυνση ΑΒ θα έχει 3 ώρες μάθημα πληροφορικής και ένα κομμάτι της κατεύθυνσης Α θα έχει 4 ώρες.
Το σύστημα αυτό μου θυμίζει έντονα το σύστημα των παλιών Δεσμών.
Η "1η δέσμη" (κατεύθυνση Α) θα έχει 4ωρο μάθημα πληροφορικής, η "2η δέσμη" (πάλι κατεύθυνση Α) θα έχει αντί για πληροφορική Βιολογία, η "3η δέσμη" είναι η κατεύθυνση Β και η κατεύθυνση ΑΒ είναι κάτι ανάλογο της παλιάς "4ης δέσμης" (που ήταν πράγματι η "δέσμη του λαού" ;D).
Οπότε θα έχουμε και... καλούς μαθητές (ΑΒ κατεύθυνση), αλλά και... πιο καλούς μαθητές (Α κατεύθυνση).
Ξαναλέω και το έχω γράψει εκατό φορές, αν και εφόσον ισχύσουν αυτά που έχουν ανακοινωθεί.
Όσο για το άθροισμα των ωρών στο Λύκειο δυστυχώς μάλλον θα βγαίνει μικρότερο τώρα. Η έλλειψη της Α' Λυκείου θα ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό γι΄αυτό.

nikosx

Δεν ξέρω, με ανησυχούν ιδιαίτερα άρθρα που αναφέρουν τη λέξη 'καλάθια' (αν θυμάστε είμασταν μόνο στο καλάθι αχρήστων)
Νίκος Ξένος
Καθηγητής Πληροφορικής
nxenos@sch.gr

petrosp13

Παράθεση από: Katsadouros_Dhm στις 02 Φεβ 2012, 09:34:48 ΜΜ
Αν ισχύσουν αυτά που είχαν ανακοινωθεί τον περασμένο Μάρτιο η κατεύθυνση ΑΒ θα έχει 3 ώρες μάθημα πληροφορικής και ένα κομμάτι της κατεύθυνσης Α θα έχει 4 ώρες.

Το μάθημα της ΑΒ θα αφορά μάλλον μόνο τους διορισμένους πληροφορικάριους...
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής


alpapanto

Παράθεση από: veni στις 02 Φεβ 2012, 09:45:09 ΠΜ
Δεν ξέρω εσείς τι γνωρίζετε και ποιους εμπιστεύεστε αλλά η τουφεκιά του υπουργείου παιδείας είναι ηχηρή και αναζητά θύματα.
Μήπως ανιχνεύουν αντιδράσεις;
Συνάδελφοι δεν εμπιστεύομαι ΚΑΝΕΝΑ τους.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Και επειδη δεν εμπιστεύομαι και εγω ΚΑΝΕΝΑΝ τους και επειδη κανείς δε θα μιλήσει-διαμαρτυρηθει, θα το φάμε στο τέλος το αγγούρι...Μη σου πω θα μας κανουν να πουμε και ευχαριστω. Θα "πεταξουν " και κάποιους απο εμας στην Α/θμια (ορίστε το καλο υπουργείο, δεν αφήνει τον κοσμακι στο δρόμο) και οι υπόλοιποι σε άλλες παραλίες... τεχνικοί, γραμματείς, δήμοι, περιφέρειες κ.τ.λ
Όπως άρχισαν οι μειώσεις - "βαφτίσεις" στα μαθηματα (μαθηματικα σου λεει και οχι αλγεβρα γεωμετρια, Ελληνική γλώσσα σου λεει και οχι αρχαια, νεα, κειμενα), όπως άρχισαν οι ...πιστοποιήσεις στην Γ Γυμνασίου και κανενας δε βγαίνει να τους κράξει, έτσι θα περάσουν και πολλά άλλα αβαβα...
ΥΓ: Συνάδελφοι συγνώμη για την απαισιοδοξία μου, αλλά δε βλέπω φως στο τούνελ

fof

Δεν θα μας αφανίσουν (ακόμα) ! Θα μας πετάξουν ένα ξεροκόμματο κι εμείς θα ευχαριστήσουμε τα μεγάλα αφεντικά!  :)

thana$i$

#32
Αξιολόγηση, και όπως ανέφερε υψηλό κυβερνητικό στέλεχος, όσοι δεν κουμπώνουμε με τις απαιτήσεις τους θα απολυθούμε.
Και φυσικά ξέρετε ποιοί θα την πληρώσουν πρώτοι, μην αυταπατάστε.
Όσοι δώσατε ΑΣΕΠ, πήγατε κανονικά την επαρχία σας και δεν έχετε ποτέ σταβλιστεί σε κομματικά γραφεία, να ετοιμάζεστε σιγά σιγά.
Θα προτιμήσουν χίλιες φορές να πετάξουν εμάς στον δρόμο, παρά τους συγγενείς και αφισοκολλητές τους. Ξέρετε, αυτούς του "ευρύτερου"  που ως απόφοιτοι δημοτικού πέρνουν τα τριπλάσια από εμάς και μας λένε καθηγητάκους...
Καληνύχτα Κεμάλ, αυτός ο κόσμος δεν θα αλλάξει ποτέ ...

Katsadouros_Dhm

Παιδιά, δείτε και αυτό:
http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=56622
Ελπίζω μόνο το ρεπορτάζ να είναι αξιόπιστο και να μη μας μπερδέψει χειρότερα...

spantoulis

Παράθεση από: thana$i$ στις 04 Φεβ 2012, 09:20:17 ΠΜ
Αξιολόγηση, και όπως ανέφερε υψηλό κυβερνητικό στέλεχος, όσοι δεν κουμπώνουμε με τις απαιτήσεις τους θα απολυθούμε.
Και φυσικά ξέρετε ποιοί θα την πληρώσουν πρώτοι, μην αυταπατάστε.
Όσοι δώσατε ΑΣΕΠ, πήγατε κανονικά την επαρχία σας και δεν έχετε ποτέ σταβλιστεί σε κομματικά γραφεία, να ετοιμάζεστε σιγά σιγά.
Θα προτιμήσουν χίλιες φορές να πετάξουν εμάς στον δρόμο, παρά τους συγγενείς και αφισοκολλητές τους. Ξέρετε, αυτούς του "ευρύτερου"  που ως απόφοιτοι δημοτικού πέρνουν τα τριπλάσια από εμάς και μας λένε καθηγητάκους...
Καληνύχτα Κεμάλ, αυτός ο κόσμος δεν θα αλλάξει ποτέ ...


Νομίζω πρέπει να ανησυχούν όσοι ΔΕΝ έδωσαν ΑΣΕΠ. Και κυρίως όσοι προσλήφθηκαν με αδιαφανείς διαδικασίες (μέσω κόμματος δηλαδή).
Μπορεί σήμερα να βιώνουμε χίλια κακά, αλλά υπάρχει και κάτι θετικό. Η κατάρρευση  του πολιτικού συστήματος, δηλαδή η κατάρρευση του κομματικού κράτους.
Η χρήση υπολογιστών ΔΕΝ είναι πληροφορική

evry

Οι εκπαιδευτικοί που δεν έχουν δώσει ΑΣΕΠ αλλά διορίστηκαν με μόρια (έτος πτυχίου, προϋπηρεσία κλπ) διορίστηκαν με αδιαφανείς διαδικασίες?
Γιατί αυτή η κατηγοριοποίηση?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

apom

Παράθεση από: Katsadouros_Dhm στις 04 Φεβ 2012, 05:45:20 ΜΜ
Παιδιά, δείτε και αυτό:
http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=56622
Ελπίζω μόνο το ρεπορτάζ να είναι αξιόπιστο και να μη μας μπερδέψει χειρότερα...

....Eστω ένας μαθητής που στοχεύει να εισαχθεί στο Tμήμα Φυσικής στο του Πανεπιστημίου Aθηνών. Eστω, επίσης, ότι το Tμήμα έχει καθορίσει ως απαραίτητα για την εισαγωγή σε αυτό τα εξής μαθήματα: Mαθηματικά, Φυσική, Xημεία και Eλληνική Γλώσσα....

Εάν τμήματα όπως το φύσικό ... θέλουν την χημεία... τότε ή ζήτηση της πληροφορικης από τμήματα θα είναι ελάχιστη...


tdrivas

ΠαράθεσηΕάν τμήματα όπως το φύσικό ... θέλουν την χημεία... τότε ή ζήτηση της πληροφορικης από τμήματα θα είναι ελάχιστη...
Κι όμως..σκέψου σχολές (πέραν των Πληροφορικών) όπως Μαθηματικό, Μηχανολόγοι, Πολιτικοί Μηχανικοί, Τοπογράφοι..όλες αυτές οι σχολές έχουν κάποια/ες γλώσσα/ες προγραμματισμού και τα ΤΕΙ ακόμα περισσότερες. Και φυσικά εκεί δεν κολλάει η Χημεία...Χημεία θα έχουν σχολές τύπου Επιστήμης των Υλικών κτλ..Γενικά, η αλγοριθμική συναντάται σε αρκετά τμήματα..
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

Katsadouros_Dhm

#38
Συμφωνώ με τον Θανάση. Νομίζω ότι το παράδειγμα του άρθρου με το φυσικό τμήμα και τα πιθανά μαθήματα που θα ζητήσει είναι αυθαίρετο και δεν πρέπει να μείνουμε σ' αυτό.

evry

Μηνύματα που προσπαθούν να διασπάσουν τους εκπαιδευτικούς σε ομάδες συμφερόντων και προσπαθούν να δημιουργήσουν κλίμα διχόνοιας θα διαγράφονται άμεσα.
Το thread έχει θέμα το σχέδιο προγράμματος για το λύκειο.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

tdrivas

Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

ntzios kostas

Καλά κρασιά. Αυτό το σύστημα στην Ελλάδα, με την κατάσταση που επικρατεί, δεν είναι εφαρμόσιμο. Φοβάμαι ότι αν δεν το καταλάβουν σύντομα θα έχουμε πολλά ευτράπελα σε βάρος των μαθητών βέβαια.
Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

poursali

το άλλο που το βάζετε;
πέρυσι έλεγαν ότι θα εφαρμοστεί από τα παιδιά που αυτή τη στιγμή είναι στην Α' Λυκείου.. τώρα μιλάνε για τα παιδιά που είναι φέτος στη Γ' Γυμνασίου.. χωρίς να κρίνω αν είναι σωστή ή όχι αυτή η "στροφή", δεν μπορεί να τρελαίνεις τρεις την ώρα αυτά τα παιδιά...

και κάτι ακόμα..

πότε επιτέλους θα σταματήσουμε να ασχολούμαστε με τον τρόπο πρόσβασης στην Ανώτατη εκπαίδευση;
είναι λογικό στην ανώτατη εκπαίδευση να καταλήγει το 80-90+% των παιδιών; μάλλον αλλιώς πρέπει να ονομαστεί...
ανάπτυξη έτσι θα έρθει;
γιατί δεν σκεφτόμαστε πως θα στρέψουμε και να δώσουμε στα παιδιά μας μια εναλλακτική λύση μετά το γυμνάσιο;
χρειαζόμαστε πραγματική τεχνική εκπαίδευση με αντίκρυσμα.. να συνδέονται με πρακτική άσκηση...
έχουμε γεμίσει επιστήμονες και οι τεχνικές ειδικότητες είναι ανύπαρκτες και όσοι προσπαθούν εκεί την τύχη τους είναι εγκαταλειμμένοι από την πατρίδα τους.. και μετά πάμε να μπαλώσουμε την ανεργία με επιδόματα "επιχειρηματικότητας" και ανούσιες χαζομάρες... πεταμένα λεφτά αν δεν έχεις κόσμο φτιαγμένο και εκπαιδευμένο να τα χειριστεί...

το πιο "ηλίθιο" σύστημα πρόσβασης συνδυασμένο με μια σωστή τεχνική εκπαίδευση είναι κατά πολύ πιο άριστο από οποιαδήποτε μεταρρύθμιση (μην πω απορρύθμιση)

άλλωστε ότι σύστημα και να βάλεις.... οι καλύτεροι δεν περνάνε υποτίθεται;
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

spantoulis

Παράθεση από: poursali στις 06 Φεβ 2012, 02:53:38 ΜΜ

άλλωστε ότι σύστημα και να βάλεις.... οι καλύτεροι δεν περνάνε υποτίθεται;

Σοφή κουβέντα είπες
Η χρήση υπολογιστών ΔΕΝ είναι πληροφορική

Katsadouros_Dhm

Κοιτώντας τις νέες καρτέλες των μαθητών της Α' Λυκείου παρατήρησα ότι τα μαθήματα που αναφέρονται στη Β' και Γ' Λυκείου είναι ακριβώς αυτά που είχαν ανακοινωθεί τον περασμένο Μάρτιο για το νέο λύκειο.  Μάλιστα τη Βιολογία και της Επιστήμη των Υπολογιστών τις έχει και στο ίδιο κουτάκι. Πάντως δεν παίρνω τίποτα ως δεδομένο πριν την επίσημη ανακοίνωση, απλώς το είδα και σας το μεταφέρω.
Μπορείτε να το τσεκάρετε και σεις στα δικά σας σχολεία.

nikosx

Νίκος Ξένος
Καθηγητής Πληροφορικής
nxenos@sch.gr


veni

Δεν ξέρω αν και κατά πόσο είνα αληθές αλλά το timing της είδησης; όπως και να το δεις είναι περίεργο ...

Συνάδελφοι έρχεται και η σειρά μας ... (τώρα δεν ξέρω πιο είναι καλύτερο : η απόλυση ή ένας μισθός 500 ευρώ)


Προγραφές χιλιάδων εκπαιδευτικών

Χιλιάδες εκπαιδευτικούς έχει προγράψει το υπουργείο Παιδείας. Σύμφωνα με λίστα που έχει ήδη καταρτίσει και κρατά στα συρτάρια του, 17.599 εκπαιδευτικοί μόνο από τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, θεωρούνται ότι «περισσεύουν», αφού συνολικά ο αριθμός των υπηρετού-ντων μόνιμων εκπαιδευτικών είναι 86.211 (84.535 οργανικά ανήκοντες+1.676 από μεταθέσεις) και οι θέσεις είναι μόλις 68.612. Ο αριθμός αυτός προκύπτει μετά τις μεταθέσεις του 2011, ενώ δεν έχουν ληφθεί υπόψη οι μεταβολές από τις συγχωνεύσεις σχολείων, τις παραιτήσεις, τις συνταξιοδοτήσεις και τους διορισμούς.

Τα πρωτεία στη λίστα των προγραφών κρατούν οι γυμναστές (2.251 άτομα), οι καθηγητές πληροφορικής (2.616), οι φιλόλογοι (1.331), οι μαθηματικοί (1.095), οι καθηγητές γαλλικής (1.603) και αγγλικής  γλώσσας (1.577), οι φυσικοί (760), οι χημικοί (316), οι καθηγητές μουσικής (302) αλλά και ειδικότητες της τεχνικοεπαγγελματικής εκπαίδευσης. Οι εκπαιδευτικοί που «πλεονάζουν» αντιστοιχούν σχεδόν επακριβώς στον αριθμό των 15.000 δημόσιων υπάλληλων, που η κυβέρνηση των δωσίλογων δεσμεύτηκε απέναντι στα αφεντικά της τρόικας ότι θα απολύσει μέσα στο 2012!

Μπορεί η Διαμαντοπούλου να θέλει να αποκοιμίσει τους εκπαιδευτικούς με διάφορες  φανφάρες («ευνομούμενη πολιτεία», «σχολείο σημαίνει δάσκαλος στην τάξη»), η πράξη, όμως, άλλα δείχνει (το υπουργείο έχει κάνει συστηματική προετοιμασία, καθώς φαίνεται με την παραπάνω λίστα του Σίντλερ), όπως άλλωστε και η διακηρυγμένη εμμονή της στον «εξορθολογισμό» της εκπαίδευσης, που θα γίνει «άνθρωπο τον άνθρωπο».

Την πεποίθηση ότι έχουν έτοιμο τον αριθμό των εκπαιδευτικών που θα δουν την έξοδο, ενισχύουν οι σχετικές δεσμεύσεις που ανέλαβε η κυβέρνηση με το νέο Μνημόνιο, οι οποίες εντάσσονται στο γενικό στόχο της μείωσης των δημόσιων υπάλληλων τουλάχιστον κατά 150.000 ως το 2015. Σύμφωνα με αυτές, η κυβέρνηση θα προχωρήσει:

– Σε αυστηρή εφαρμογή της αναλογίας 1:5 προσλήψεις-αποχωρήσεις

– Σε μείωση της απασχόλησης των συμβασιούχων (στην εκπαίδευση αναμένεται ελαχιστοποίηση των προσλήψεων αναπληρωτών)

– Στην εργασιακή εφεδρεία επαρκούς αριθμού δημόσιων υπάλληλων, ώστε ως το τέλος του 2012 να πετύχει 15.000 υποχρεωτικές αποχωρήσεις.

Στο Μνημόνιο αναφέρονται χαρακτηριστικά τα εξής: «Η προγραμματισμένη λειτουργική αξιολόγηση της δημόσιας διοίκησης και τα σχέδια για το κλείσιμο, τη συγχώνευση ή τη συρρίκνωση φορέων της γενικής κυβέρνησης, θα μας βοηθήσει να προσδιορίσουμε τους υπεράριθμους δημόσιους υπαλλήλους» (εξ ου και το νέο σίριαλ συγχωνεύσεων-καταργήσεων σχολικών μονάδων που προγραμματίζεται για τη σχολική χρονιά 2012-2013 και η επίσπευση της εφαρμογής της αξιολόγησης, που αποτελεί μοχλό όχι μόνο για τις απολύσεις, αλλά και για τη βαθμολογική και επομένως και τη μισθολογική καθήλωση).

Αναφέρεται επίσης ότι «για τον καλύτερο έλεγχο και περιορισμό των προσλήψεων θα 1) μειώσουμε την ετήσια είσοδο σε στρατιωτικές και αστυνομικές σχολές και δημόσιες ακαδημίες... 2) αυξάνουμε την εργασιακή εφεδρεία ετησίως και θα 3) εξαλείψουμε τις κενές θέσεις στο πλαίσιο της αναδιάρθρωσης του δημόσιου τομέα». Τονίζεται μάλιστα ότι σε περίπτωση που υπάρξουν «υστερήσεις σε σχέση με τις στοχευμένες μειώσεις προσωπικού», η κυβέρνηση θα θεσπίσει «αμέσως πάγωμα προσλήψεων».

Κοντολογίς, ανακοινώνεται ότι για τα επόμενα χρόνια αναμένονται μηδενικές σχεδόν προσλήψεις, αλλά και μείωση του αριθμού των θέσεων εισακτέων, αρχής γενομένης από τις σχολές των καραβανάδων και μπάτσων (τούτο, βεβαίως, ουδόλως μας κόφτει). Ετσι, θα δούμε το υπουργείο Παιδείας να ανακοινώνει λιγότερες θέσεις εισακτέων για ΑΕΙ-ΤΕΙ. Μείωση θα έχουμε όμως και λόγω του ότι από φέτος καταργείται το δικαίωμα των απόφοιτων παλαιότερων ετών να υποβάλλουν μόνο μηχανογραφικό, χωρίς να δίνουν νέες πανελλαδικές εξετάσεις, για να καταλάβουν το 10% των θέσεων εισακτέων.

Πηγή : http://www.eksegersi.gr/article.php?article_id=16011&cat_id=24
Βενιέρης Γεώργιος
Καθηγητής Πληροφορικής
Πιλοτικό (R.I.P.)  Γυμνάσιο


petrosp13

Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

tdrivas

Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

tdrivas

Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

P.Tsiotakis

Άλλο ένα ωραίο κείμενο για γέμισμα σελίδας (χώρου) Θανάση

tdrivas

#53
 :D
Αφού δεν μπαίνουν στο κόπο οι εξουσιαστές να ενδιαφέρονται για ένα τόσο φλέγον θέμα, ας το κάνουμε εμείς, έστω και με τα δικά τους ψήγματα λεγομένων ή των παπαγάλων τους..
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

Katsadouros_Dhm


apom

Παράθεση από: Katsadouros_Dhm στις 12 Μαρ 2012, 06:08:04 ΜΜ
http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=59506
Δεν έχω τίποτα να γράψω...

«Είμαστε πανέτοιμοι να περάσουμε έναν νόμο στη Βουλή πριν κλείσει για τις εκλογές. Αναλόγως του τι θα αποφασίσουμε, είτε θα πάμε σε ένα πρόγραμμα, όπου θα νομοθετηθεί αργότερα το νέο Λύκειο, είτε θα νομοθετηθεί τώρα. Πρότασή μου είναι να πάμε γρήγορα, μιας και ο ίδιος ο νέος υπουργός έχει συμμετάσχει. Σε κάθε περίπτωση, τα παιδιά που φοιτούν σήμερα στην Α' Λυκείου θα δώσουν με μια μορφή του ισχύοντος συστήματος εξετάσεων, με λίγη αλλαγή στην ύλη. Το νέο σύστημα γενικών εξετάσεων, αφού οριστικοποιηθεί, θα τεθεί σε εφαρμογή ένα χρόνο μετά», πρόσθεσε.


Δηλαδή εάν κατάλαβα καλά ... νέο σύστημα την περίοδο 2014-2015 αντί για 2013-2014??? τότε θα εξεταστούν οι μαθητές της σημερινής Γ Γυμνασίου??

Katsadouros_Dhm

Αγαπητέ apom, κάνεις το ίδιο λάθος που έχουμε κάνει όλοι, προσπαθείς να βγάλεις (λογικά) συμπεράσματα, θα δούμε τι θα γίνει όταν... αποφασίσει και το Υπουργείο.

nikosx

Το οικονομικό επιμελητήριο έστειλε το παρακάτω κείμενο στο Υπουργείο.
http://www.oe-e.gr/oe/images/stories/Arxes_Oikonomias__Dioikhshs.pdf
Νίκος Ξένος
Καθηγητής Πληροφορικής
nxenos@sch.gr

nikosx

Η άποψη της ΕΠΥ για τον ρόλο της πληροφορικής στο νέο Σχολείο


http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=60344
Νίκος Ξένος
Καθηγητής Πληροφορικής
nxenos@sch.gr

apom

Υπάρχει κάποια πληροφόρηση σε σχολείο για το σύστημα με το οποίο θα δώσουν οι μαθητές της τωρινής Α λυκείου? Υπάρχει κάποια διάταξη νόμου που να θέτει κάποιο αντίστοιχο χρονικό όριο έτσι ώστε να μη βρεθούν προ εκπλήξεως? Αν κάποιος καθηγητής/ρια που δουλεύει σε δημόσιο σχολείο γνωρίζει ας απαντήσει.

Laertis

Φίλε apom,
δεν πρόκειται να βρεθεί κανείς καθηγητής που δουλεύει σε δημόσιο σχολείο που να μπορεί να απαντήσει με σιγουριά στο ερώτημά σου. Ξέρουμε ότι το "νέο" σύστημα θα έπιανε τους μαθητές της Α' Λυκείου της ερχόμενης χρονιάς - και μιλάω σε χρόνο αόριστο γιατί μπορεί σε λίγους μηνες να αποτελεί ήδη  παρελθόν - , αλλά με τι σύστημα θα εξεταστούν μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε.

Εγώ προβλέπω να πηγαίνουν με το παλιό σύστημα  ...
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

peter13

Έτσι και τα παιδιά της Α' Λυκείου πάνε στην ίδια Β' και Γ' τελικά η μόνη αλλαγή που θα έχει γίνει στο "Σχέδιο Προγράμματος για την Α', Β' & Γ' Λυκείου" θα είναι η έξοδος της πληροφορικής από την Α' Λυκείου.
Καλά λένε ουδέν μονιμότερο του προσωρινού...

Vangelis

Το μόνο που υπάρχει είναι το "πάγωμα" όλων των αλλαγών.  Μετα τις εκλογές το συζητάμε με το Νεο+Νεο Σχολείο.

fof

Παράθεση από: peter13 στις 27 Μαρ 2012, 03:36:23 ΜΜ
Έτσι και τα παιδιά της Α' Λυκείου πάνε στην ίδια Β' και Γ' τελικά η μόνη αλλαγή που θα έχει γίνει στο "Σχέδιο Προγράμματος για την Α', Β' & Γ' Λυκείου" θα είναι η έξοδος της πληροφορικής από την Α' Λυκείου.
Καλά λένε ουδέν μονιμότερο του προσωρινού...

έτσι ακριβώς είναι!!

P.Tsiotakis


badim

Σε συνέντευξη τύπου της πολιτικής ηγεσίας του Υπουργείου Παιδείας Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, μεταξύ άλλων ανακοινώθηκε οτι:

Εισάγεται στο ωρολόγιο πρόγραμμα της β' λυκείου η Ερευνητική Εργασία και  τα μαθήματα επιλογής «Αρχές Οικονομίας»  και «Πολιτική και Δίκαιο».  Οι προσθήκες ισχύουν για το επόμενο σχολικό έτος 2012-2013. Οι μαθητές που φοιτούν φέτος στην α' λυκείου  θα εισαχθούν στην ανώτατη εκπαίδευση με το ισχύον σύστημα εισαγωγής.

lp

Παράθεση από: badim στις 28 Μαρ 2012, 06:44:20 ΜΜ
Σε συνέντευξη τύπου της πολιτικής ηγεσίας του Υπουργείου Παιδείας Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, μεταξύ άλλων ανακοινώθηκε οτι:

Εισάγεται στο ωρολόγιο πρόγραμμα της β' λυκείου η Ερευνητική Εργασία και  τα μαθήματα επιλογής «Αρχές Οικονομίας»  και «Πολιτική και Δίκαιο».  Οι προσθήκες ισχύουν για το επόμενο σχολικό έτος 2012-2013. Οι μαθητές που φοιτούν φέτος στην α' λυκείου  θα εισαχθούν στην ανώτατη εκπαίδευση με το ισχύον σύστημα εισαγωγής.

Και ποια μαθήματα θα καταργηθούν;;; Μήπως πληροφορική και Τεχν. Επικοινωνιών;
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

peter13

Που πήγαν οι εμβαθύνσεις και οι κύκλοι οεο??????????:'(

gimnasio

δε θα ισχύσει η Β λυκείου του νέου λυκείου αλλά του παλιού. Οπότε εμβαθύνσεις κλπ δε θα υπάρξουν. Προφανώς θα αυξηθούν οι ώρες των παιδιών κατά 2 με το project και στα μαθήματα επιλογής μπαίνουν η οικονομία και το δίκαιο. Όσον αφορά την οικονομία μάλλον επειδή την έκοψαν από την Α και στη Γ είναι πανελλαδικό για όσα παιδιά το επιλέξουν. Επίσης άκουσα ότι θα κάνουν κάποιες αλλαγές στη Φυσική γιατί στην Α τη νέα δεν υπάρχει το κεφάλαιο της ορμής που είναι προαπαιτούμενο για τη Γ του παλιού.

Οπότε τα δικά μας μαθήματα στη Β δε θα πειραχθούν.

fof

Δηλαδή είμαστε οι μόνοι χαμένοι;;;;;; στο παλιό και νέο Λύκειο;;;;;;

gimnasio

Βασικά στη Β επιλογή θα χάσουμε τους μαθητές που θα θέλουν να το δώσουν πανελλαδικά. Στα μικρά σχολεία θα υπάρξει πρόβλημα για τη δημιουργία τμημάτων.

ntzios kostas

Προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε επιπόλαιες ιδέες παράλογων ανθρώπων, δηλαδή, μη εφαρμόσιμες αρλούμπες.
Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

Katsadouros_Dhm

Παράθεση από: ntzios kostas στις 29 Μαρ 2012, 03:55:47 ΜΜ
Προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε επιπόλαιες ιδέες παράλογων ανθρώπων, δηλαδή, μη εφαρμόσιμες αρλούμπες.
Με μια πρόχειρη σκέψη, για να επιβεβαιώσω τα παραπάνω: Η Β' λυκείου σήμερα έχει 4 7ωρα και 1 6ωρο (εκτός της θεωρητικής που έχει 5 7ωρα), δηλαδή το πρόγραμμα είναι σχεδόν πλήρες ανα ημέρα. Είπαν ότι θα βάλουν το project (δηλαδή +2 ώρες) χωρίς να πειράξουν το υπόλοιπο πρόγραμμα. Για να γίνει αυτό που είπαν θα πρέπει μια ημέρα τουλάχιστο να βγει με 8ωρο!(πράγμα που φυσικά δεν είναι δυνατό να γίνει).

badim

Έχω την εντύπωση ότι η "Εισαγωγή στο Δίκαιο και τους Πολιτικούς Θεσμούς" είναι το "Πολιτική και Δίκαιο" που περνάει στα επιλεγόμενα.Άρα από Γενικής Παιδείας γίνεται επιλεγόμενο και έτσι βρίσκονται οι 2 ώρες

Katsadouros_Dhm

Στα νέα προγράμματα σπουδών για του χρόνου:
Στην Α' Λυκείου ξαναμπαίνει το μάθημα Αρχές Οικονομίας (τα κατάφεραν...), το project γίνεται δίωρο, η πληροφορική εξακολουθεί να μην υπαρχει... :-[
Στη Β' Λυκείου το Δίκαιο γίνεται επιλεγόμενο (badim είχες δίκιο  :)) (στην κατεύθυνση).
Στη σελίδα του esos τα είδα.
(Δεν άλλαζαν τουλάχιστον αυτή την Τεχνολογία Επικοινωνιών (πάλι του χρόνου  >:( δεν αντέχω...) σε μάθημα Επιστήμης Υπολογιστών...)

pgrontas

Οι οικονομολόγοι έκαναν την σωστή κίνηση όταν έπρεπε: Κατάφεραν εξ αρχής το μάθημα τους να είναι υποχρεωτικό γενικής παιδείας (και σωστά για μένα).
Εμείς δυστυχώς δεν καταφέραμε κάτι τέτοιο και τώρα αντιμετωπίζουμε τις συνέπειες.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

sarakiniotis

... εμείς δυστυχώς ασχολούμαστε αν μας εκπροσωπεί η ΠΕΚΑΠ η η ΕΠΕ
... ασχολούμαστε αν οι ΠΕ19 ειναι καλύτεροι από τους ΠΕ20 .

pliroforikarios

Μάλιστα ωραία τα καταφέραμε.
Να δώσουμε όμως συγχαρητήρια στην ΕΠΥ η οποία στην τελευταία παρέμβασή της έλεγε

Την ύπαρξη στο 4ο έτος, τμημάτων εξειδίκευσης που καλύπτουν και στους τέσσερις παραπάνω άξονες, με ανάθεση διδασκαλίας τους καθηγητές ΠΕ19/20, αλλά και γενικά μαθήματα αναγκαία στον απόφοιτο 4ου έτους από την αγορά εργασίας, όπως οικονομικά μαθήματα.

Πηγή : http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=60344

καλά τι ζόρι τραβάει η ΕΠΥ με τα οικονομικά μαθήματα. Μήπως καλύτερα να πίεζε για την πληροφορική και να αφήσει τους άλλους κλάδους?

Μάλλον περιμένουν από τους οικονομολόγους να ασχοληθούν με την πληροφορική αφού οι ίδιοι προωθούν τα οικονομικά. Τα κατάφεραν πάντως, αφού τα οικονομικά έμειναν στην Α λυκείου σε αντίθεση με την πληροφορική.

ΥΓ. Τι έγινε ρε παιδιά με την ΠΕΚΑΠ που πανηγύριζε για τις θέσεις στα δημοτικά? καμιά θέση σε Λύκειο/Γυμνάσιο θα δούμε? Και μια και το'φερε η κουβέντα τις θέσεις στα δημοτικά τις ανακοίνωσε η ΔΟΕ και όχι η ΠΕΚΑΠ που κοιμάται μαζί με την ΕΠΥ.

ένας αγανακτισμένος αδιόριστος πληροφορικ(άρι)ος

P.Tsiotakis

Παράθεση από: sarakiniotis στις 02 Απρ 2012, 09:20:26 ΜΜ
... εμείς δυστυχώς ασχολούμαστε αν μας εκπροσωπεί η ΠΕΚΑΠ η η ΕΠΕ
... ασχολούμαστε αν οι ΠΕ19 ειναι καλύτεροι από τους ΠΕ20 .

το έλυσε το θέμα η ζωή, δε θα πλήξουμε

Kostas_A

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 02 Απρ 2012, 11:24:44 ΜΜ
το έλυσε το θέμα η ζωή, δε θα πλήξουμε

Σωστά, η ΕΠΕ κατέλυσε την ΠΕΚΑΠ και οι εξωνημένοι που έλεγε και ο ΝΜ, απομακρύνθηκαν πλην ενός.
Όλα θα πάνε καλά τώρα.
Μάλλον όμως απ' εδώ και μπρος θα φταίει η ΕΠΥ

sstergou

Αυτό το θέμα δεν είναι για να ασκήσουμε κριτική στις ενώσεις. Το στέκι δεν είναι κατάλληλος χώρος για τέτοιες συζητήσεις.

ntzios kostas

Συγγνώμη Στάθη αλλά μπορείς να μου πεις ποιος είναι ο χώρος για τέτοιες συζητήσεις;
Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

sstergou

Μάλλον τα επίσημα μέσα επικοινωνίας της κάθε ένωσης (αν αυτά υπάρχουν).
Μετά το χαμό που έγινε τα χριστούγεννα καλώς ή κακώς πάρθηκαν κάποιες αποφάσεις.
Καλό είναι να τις σεβαστούμε.

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=4386.msg47291#msg47291

ntzios kostas

Αμ δεν υπάρχουν.
Δηλαδή και ότι στραβό βλέπουμε για το χώρο να το καταπίνουμε;  Προσωπικά θα το λέω, τουλάχιστον θα το κάνω επώνυμα.  Αν θέλετε να το σβήσετε δικαίωμά σας.
Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

Keep Growing

Προτείνω, για την αποτελεσματικότερη εκτέλεση των αποφάσεων, να βάλετε στη λίστα με τις απαγορευμένες λέξεις, λέξεις όπως "ΠΕΚΑΠ", "ΕΠΕ", "ΕΠΥ", "κριτική", κλπ.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Νίκος Αδαμόπουλος

Θα πρότεινα την αποφυγή ερειστικών μηνυμάτων... που δεν αποσκοπούν σε τίποτα συγκεκριμένο!

spantoulis

Τελικά η δουλειά έγινε. Με αυτά και με αυτά έφυγε η πληροφορική από την Ά Λυκειου και ουτε γάτα ούτε ζημιά. Όλα γίναν όπως πριν με μόνη απούσα την πληροφορική.
Η χρήση υπολογιστών ΔΕΝ είναι πληροφορική

jfk1976

Παράθεση από: Kostas_A στις 03 Απρ 2012, 08:37:01 ΠΜ
Σωστά, η ΕΠΕ κατέλυσε την ΠΕΚΑΠ και οι εξωνημένοι που έλεγε και ο ΝΜ, απομακρύνθηκαν πλην ενός.
Όλα θα πάνε καλά τώρα.
Μάλλον όμως απ' εδώ και μπρος θα φταίει η ΕΠΥ
άσε ρε φίλε, δεν θέλω να θυμάμαι τα περσινά που διάφοροι εξωνημένοι συζητούσαν για το πως θα γίνουμε τεχνικοί, ενώ η Πληροφορική έβγαινε από το Λύκειο.
ασε μας...

P.Tsiotakis


jfk1976

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 05 Απρ 2012, 09:34:28 ΠΜ
τώρα η πληροφορική έμεινε στο λύκειο

Παναγιώτη έτσι όπως πάνε τα πράγματα δε πρέπει να είμαστε σίγουροι. Ήδη έχει βγει από την Α' Λυκείου.Μέχρι του χρόνου πολλά μπορούν να γίνουν εις βάρος μας.Πρέπει να είμαστε σε επαγρύπνηση, να διαμαρτυρηθούμε, να βγούμε στην κοινωνία όπως κάναμε πέρυσι και να μην εφησυχάσουμε..

P.Tsiotakis

http://www.esos.gr/component/k2/item/28143-%CF%80%CE%B5%CE%BA%CE%B1%CF%80-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CF%8C-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CE%BB%CF%8D%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BF.html

ΠΕΚΑΠ: Επιστολή στον υπουργό Παιδείας για το νέο Λύκειο

Προς:
Υπουργό Παιδείας
Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων
κ. Γεώργιο Μπαμπινιώτη
Αναπληρωτή Υπουργό Παιδείας
Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων
κ. Κων/νο Αρβανιτόπουλο
Υφυπουργό Παιδείας
Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων
κ. Έφη Χριστοφιλοπούλου
Κοινοποίηση:
1) κ. Βασίλειο Κουλαϊδή
Γενικό Γραμματέα Υπουργείου Παιδείας
Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων
2) Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής
Αξιότιμε κε Υπουργέ
Αξιότιμε κε Αναπληρωτή Υπουργέ
Αξιότιμη κα Υφυπουργέ
Σύμφωνα με το σχεδιασμό του ΥΠΔΒΜΘ για το νέο Λύκειο (Μάρτιος 2011), που ήδη
από το τρέχον σχολικό έτος εφαρμόστηκε στην Α' Λυκείου, το ωρολόγιο πρόγραμμα
της Β' τάξης αναμενόταν να τεθεί σε ισχύ από το σχολικό έτος 2012-2013 και θα
περιελάμβανε:


1. στην κατεύθυνση Α το μάθημα «Επιστήμη Υπολογιστών» και το μάθημα
επιλογής «Εμβάθυνση στην Επιστήμη Υπολογιστών».
2. στην κατεύθυνση Β το μάθημα επιλογής «Εφαρμογές Υπολογιστών».
με διδασκαλία των παραπάνω μαθημάτων για δύο (2) ώρες την εβδομάδα.
Η ΠΕΚΑΠ θεώρησε θετικό τον αρχικό σχεδιασμό του Υπουργείου για την Β' τάξη
του Νέου Λυκείου και ανέμενε τη νομοθετική ρύθμιση για την εφαρμογή του.
Ύστερα από την αναστολή οποιασδήποτε αλλαγής στο Λύκειο από την κυβέρνηση
και την απόφαση να υπάρξει άλλη μια μεταβατική χρονιά, η ηγεσία του ΥΠΔΒΜΘ
καθόρισε το ωρολογίου προγράμματος μαθημάτων για τις τάξεις Α' και Β' Λυκείου,
με έναρξη το σχολικό έτος 2012-13, όπως προκύπτει από τις Υπουργικές Αποφάσεις
που υπογράφει η κ. Χριστοφιλοπούλου όπως διέρρευσαν στη δικτυακή εκπαιδευτική
πύλη esos.gr, η οποία μάλιστα διαφήμιζε την αποκλειστικότητα της δημοσίευσης,
με ημερομηνία 3/4/2012 και αριθμό πρωτοκόλλου 36797/Γ2 και 36799/Γ2, αντίστοι-
χα.
Για το μεταβατικό αυτό πρόγραμμα, το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής με το
υπ' αριθμ. 376/19-3-2012 έγγραφό του, που επικαλείται η ως άνω υπουργική απόφα-
ση για τη Β' Λυκείου, προτείνει την αντικατάσταση του μαθήματος της Τεχνολογι-
κής Κατεύθυνσης "Τεχνολογία Επικοινωνιών" με αντίστοιχο βιβλίο των εκδόσεων
Ιδρύματος Ευγενίδου, από το μάθημα "Εφαρμογές Πληροφορικής" με βιβλίο έκδο-
σης ΟΕΔΒ, των Γιακουμάκη, Γκύρτη, Μπελεσιώτη, Ξυνού, Στεργιοπούλου-Καλαντζή.
Εξ όσων γνωρίζουμε, ο συντονιστής της ομάδας εμπειρογνωμόνων για το νέο Π.Σ.
του Λυκείου παρέθεσε εκτενή και εμπεριστατωμένη επιχειρηματολογία για την
αντικατάσταση αυτή με εκπαιδευτικούς και επιστημονικούς όρους. Να σημειωθεί
ότι το βιβλίο αυτό χρησιμοποιείται και στο μάθημα επιλογής της Β' - Γ' Λυκείου
"Εφαρμογές Υπολογιστών".
Η εισήγηση του ΙΕΠ παρακάμφθηκε και η ηγεσία του Υπουργείου, αποφάσισε:
•Στην Α' Λυκείου να μειωθεί κατά μία (1) ώρα η ενότητα των σχεδίων έρευνας
(projects) και με χρήση ακόμη μίας (1) ώρας να (επαν)εισαχθεί το μάθημα
"Αρχές Οικονομίας". Σημειώνουμε ότι ο σχεδιασμός του Νέου Λυκείου είχε
σαν αποτέλεσμα και την κατάργηση του μαθήματος "Εφαρμογές Πληροφορι-
κής" που υπήρχε στο παλιό ωρολόγιο πρόγραμμα της Α' Λυκείου.
•Στη Β' Λυκείου, να εισαχθεί το δίωρο (2) μάθημα "Σχέδια έρευνας (projects)",
με μεταφορά του μαθήματος "Πολιτική και Δίκαιο" στη Θεωρητική κατεύθυν-
ση και να εισαχθεί ως επιλεγόμενο το μάθημα "Αρχές Οικονομίας".
Το βασικό επιχείρημα ενίσχυσης των οικονομικών μαθημάτων στο Γενικό Λύκειο
κατά τη μεταβατική περίοδο στην εισήγηση του ΙΕΠ, ήταν η πρόβλεψη σχετικής κα-
τεύθυνσης στη Γ' Λυκείου με την ταυτόχρονη έλλειψη σχετικών μαθημάτων στις
προηγούμενες τάξεις. Το ίδιο σκεπτικό όμως, αφορούσε και την προτεινόμενη αλλα-
γή για την Πληροφορική, που αγνοήθηκε.
Συνεπώς:
1. Θεωρούμε αυτονόητο και επιβεβλημένο ότι στο μεταβατικό αυτό στάδιο
εφαρμογής του ωρολογίου προγράμματος για την Β' Λυκείου πρέπει να υιο-
θετηθεί η πρόταση του ΙΕΠ για το μάθημα της Τεχνολογικής Κατεύθυν-
σης "Εφαρμογές Υπολογιστών". Πρότασή μας είναι να υπάρχει διακριτό
μάθημα Επιστήμης Υπολογιστών στις κατευθύνσεις της Β' και Γ' Λυκείου. Σε
κάθε περίπτωση, παρακαλούμε να μας ενημερώσετε για το αιτιολογικό της
άνισης μεταχείρισης που επιφυλάξατε στα επιστημονικά πεδία με την απόφα-
σή σας.
2. Για την Α' Λυκείου θεωρούμε ότι επιβάλλεται η εισαγωγή του μαθή-
ματος "Εφαρμογές Πληροφορικής". Το βασικό επιχείρημα του ΥΠΔΒΜΘ
στο προηγούμενο διάστημα πως δεν υπάρχει χρόνος στην Α' Λυκείου για επι-
πλέον μάθημα ακυρώθηκε από την ίδια την ηγεσία του. Η ΠΕΚΑΠ επανει-
λημμένα επεσήμανε το έλλειμμα πληροφορικής παιδείας στους μαθη-
τές που παρακολούθησαν το παλιό ΠΣ Πληροφορικής στο Γυμνάσιο
και θα παρακολουθήσουν το νέο ΠΣ στο Λύκειο. Η ηγεσία του Υπουργεί-
ου είχε δεσμευτεί πως θα επανεξετάσει το θέμα αλλά δεν επέδειξε τον ίδιο
ζήλο όπως για τα μαθήματα του οικονομικού πεδίου και των ξένων γλωσσών.
Πάγιο αίτημά μας είναι ότι η Πληροφορική πρέπει να διδάσκεται ως
μάθημα γενικής παιδείας στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.
3. Αναμένοντας την αξιολόγηση της πιλοτικής εφαρμογής της "Ερευνητικής
Εργασίας" στην Α' Λυκείου, τα πρώτα συμπεράσματα είναι ήδη κοινός τόπος
στην εκπαιδευτική κοινότητα. Ο καινοτόμος θεσμός των projects δεν μπορεί
να αποδώσει τα αναμενόμενα αν δεν εμπλακούν ενεργά τα εργαστήρια Πλη-
ροφορικής (ΣΕΠΕΗΥ) και οι καθηγητές Πληροφορικής σε αυτά, με διακριτό
τρόπο. Ζητούμε λοιπόν να θεσμοθετηθεί η συμμετοχή και ενασχόληση
των καθηγητών Πληροφορικής στην διαδικασία διεξαγωγής των
project στις Α' και Β' Λυκείου με διακριτό ρόλο.
4. Θεωρούμε πως ανάλογες παρεμβάσεις σχετικά με την Πληροφορική Παιδεία
πρέπει να γίνουν και στο Επαγγελματικό Λύκειο, διότι διαφορετικά ενισχύε-
ται η πεποίθηση παραγκωνισμού του σημαντικού αυτού τομέα στην Δευτερο-
βάθμια Εκπαίδευση.
Τέλος, πρέπει να επισημάνουμε πως ως εκπαιδευτικοί λειτουργούμε με γνώμο-
να τη βελτίωση της παρεχόμενης παιδείας και όχι υπηρετώντας συντεχνιακά ή
άλλα κίνητρα, κάτι που θεωρούμε πως ως κλάδος έχουμε αποδείξει με τη συνεπή
και εποικοδομητική στάση μας όλο το προηγούμενο διάστημα. Ωστόσο, η στάση
αυτή δεν πρέπει να παρερμηνευτεί από κανέναν. Καταγράφουμε το τελευταίο
διάστημα κινήσεις από άτομα και συντεχνίες που ενδεχομένως υπηρετούν πελα-
τειακά και ιδιοτελή συμφέροντα που δυναμιτίζουν τις υγιείς προσπάθειες του
ΥΠΔΒΜΘ να κινηθεί σε αυστηρά παιδαγωγικά και επιστημονικά πλαίσια. Σε καμία
περίπτωση δε θα θέλαμε όλα τα παραπάνω να πυροδοτήσουν κινητοποιήσεις σε φυ-
σικό επίπεδο αλλά και σε όλα τα διαδικτυακά μέσα -φόρα και ηλεκτρονικούς διαύ-
λους, ειδικά σε μια ευαίσθητη περίοδο όπως είναι η τρέχουσα για την εκπαίδευση
αλλά και τη χώρα.
Σας καλούμε κύριε Υπουργέ να αξιοποιήσετε την υπερκομματική σας ιδιότητα
ώστε να αποκαταστήσετε το σεβασμό στη λογική που πρέπει να διέπει το Ωρολόγιο
Πρόγραμμα Σπουδών και να επαναφέρετε τη διδασκαλία της Πληροφορικής στο Λύ-
κειο ως μάθημα Γενικής Παιδείας. Οποιαδήποτε άλλη εξέλιξη ουσιαστικά αποκόπτει
τον Έλληνα μαθητή από το σημαντικότερο αντικείμενο μελέτης και ενασχόλησης,
από κοινωνικής και επαγγελματικής άποψης για τη σύγχρονη εποχή, μετά από αυτά
της Ελληνικής Γλώσσας και των Μαθηματικών.
Μετά τιμής
Για το Δ.Σ. της Π.Ε.ΚΑ.Π.
Ο Πρόεδρος
Νίκος Σκίκος
Ο Γενικός Γραμματέας
Ιωάννης Τσοπόκης__

P.Tsiotakis

Η τελευταία ανακοίνωση του μεταβατικού προγράμματος της Α' Λυκείου από το οποίο απουσιάζει μάθημα Πληροφορικής, ενώ αντίθετα επανεισάγεται μάθημα Οικονομίας αποτελεί το πιο πρόσφατο επεισόδιο στη συνεχή υποβάθμιση της Πληροφορικής στο Ελληνικό Σχολείο.
Η Πανελλήνια Ένωση Καθηγητών Πληροφορικής (Π.Ε.ΚΑ.Π.) καλεί όλους τους καθηγητές Πληροφορικής σε συγκέντρωση διαμαρτυρίας τη Δευτέρα 9/4/2012 στις 11.00 π.μ., στο ΥΠ.Δ.Β.Μ.Θ. κατά της υποβάθμισης της πληροφορικής παιδείας στην εκπαίδευση.
Απαιτούμε:

  • Μάθημα Πληροφορικής στην Α και Β τάξη Λυκείου
  • Άμεση σύσταση των οργανικών θέσεων στο Δημοτικό.
  • Επέκταση του νέου προγράμματος σε όλα τα Γυμνάσια.
  • Αλλαγή των αναθέσεων στα μαθήματα των ΕΠΑΛ.
Επίσης καλεί τους συναδέλφους εκτός Αθηνών να οργανώσουν τη Δευτέρα αντίστοιχες εκδηλώσεις στις έδρες των Περιφερειακών Διευθύνσεων όλης της χώρας,

Για το ΔΣ της ΠΕΚαΠ,
Μάνος Πουλάκης - Ειδικός Γραμματέας

peter13

#92
Άκυρο

Kostas_A

Παράθεση από: jfk1976 στις 05 Απρ 2012, 08:55:43 ΠΜ
άσε ρε φίλε, δεν θέλω να θυμάμαι τα περσινά που διάφοροι εξωνημένοι συζητούσαν για το πως θα γίνουμε τεχνικοί, ενώ η Πληροφορική έβγαινε από το Λύκειο.
ασε μας...

Δεν ξέρω ποιοί και αν συζητούσαν και τι ακριβώς. Δεν είμαι στα κόλπα. Ξέρω μόνο αυτά που διαβάζω, τις επίσημες αποφάσεις και σε καμμιά της ΠΕΚΑΠ δεν βρήκα τέτοια θέση*. Ίσως σε ένα σύνολο χιλιάδων ανθρώπων να υπάρχουν και άλλες απόψεις, και εδώ στο ΣΤΕΚΙ είδα ότι είχαν διατυπωθεί προτάσεις για ανάληψη τεχνικής στήριξης, και από αναπληρωτές συναδέλφους και συνάδελφισες που έτσι νομίζουν ότι θα διοριστούν νωρίτερα. Τώρα αν όποιος είχε τέτοια θέση είναι και πουλημένος, τι να πώ.
Αυτό που ξέρω όμως είναι οτι πέρσυ με τη δράση της ΠΕΚΑΠ το αρχικό σχέδιο του υπουργείου στο οποίο η Πληροφορική δεν υπήρχε καθόλου στο Λύκειο, άλλαξε και αυτό που είχαν τελικά εξαγγείλει είχε μεν μόνο  Πληροφορική στη Β' και Γ' τάξη , αλλά με ώρες περισσότερες από αυτό που ίσχυε και απ' ότι φαίνεται θα ισχύει και του χρόνου.
Άρα μένει να δούμε αν τώρα που δεν υπάρχουν οι εξωνημένοι, πετύχουμε τα καλύτερα.

* Πάντως βρήκα περίεργες θέσεις
όπως
"Προσλήψεις Πληροφορικών στα Γυμνάσια και τα Λύκεια όλων των τύπων για την κάλυψη των
διοικητικών – τεχνικών αναγκών με αυτοτελείς θέσεις προσωπικού που θα αναλάβουν και τη διαρκή
επιμόρφωση του εκπαιδευτικού προσωπικού των άλλων κλάδων"


εδώ:
http://www.epe.org.gr/various/YpomnhmaDiorismoi_2008-10-08.pdf

Σε αυτές τις θέσεις δεν θα μπορούσαν να απασχοληθούν και διορισμένοι πληροφορικοί που θα το ήθελαν; Είναι εξωνημένοι αυτοί που έκαναν αυτή την πρόταση;

dkonetas

κύριε Kosta_A
είναι καλό η αξιολόγηση απόψεων και θέσεων να μην απομονώνει επιλεκτικά σε ένα σημείο μία παρέμβασης. Αυτό στο οποίο παραπέμπετε εντάσσεται σε ένα σύνολο αιτημάτων τα οποία απορρίπτουν τη συσχέτιση του με τις  "περίεργες θέσεις" οι οποίες εκφράστηκαν από μέλη θεσμοθετημένων οργάνων (συνυπολογίζοντας και το χρόνο τον οποίο εκφράστηκαν) περί τεχνικής υποστήριξης. 

Συμφωνώ με την άποψη του κ. Ντζίου για την αναγκαιότητα διαλόγου απλά σέβομαι το δικαίωμα των διαχειριστών να αποφασίζουν για τον διαδικτυακό χώρο στον οποίο αφιερώνουν χώρο  (αν και  κατά τη γνώμη μου είναι  λανθασμένη) και δεν επεκτείνομαι ...   

evry

Συνάδελφοι τι ακριβώς προσφέρει στην συζήτηση, να "ξεθάβουμε" ανακοινώσεις αντίπαλων σε εμάς ενώσεων για να την πούμε ο ένας στον άλλον? Σε τι εξυπηρετεί όλο αυτό?
Θα παρακαλούσα πολύ να μην συνεχιστεί αυτή η αντιπαράθεση γιατί δεν προσφέρει τίποτα. Αν έχετε να αναρτήσετε κάποιο νέο σχετικά με το "νέο" λύκειο που είναι και το θέμα το νήματος μπορείτε να το κάνετε.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

jfk1976

Παράθεση από: Kostas_A στις 07 Απρ 2012, 07:54:06 ΜΜ
Δεν ξέρω ποιοί και αν συζητούσαν και τι ακριβώς. Δεν είμαι στα κόλπα. Ξέρω μόνο αυτά που διαβάζω, τις επίσημες αποφάσεις και σε καμμιά της ΠΕΚΑΠ δεν βρήκα τέτοια θέση*. Ίσως σε ένα σύνολο χιλιάδων ανθρώπων να υπάρχουν και άλλες απόψεις, και εδώ στο ΣΤΕΚΙ είδα ότι είχαν διατυπωθεί προτάσεις για ανάληψη τεχνικής στήριξης, και από αναπληρωτές συναδέλφους και συνάδελφισες που έτσι νομίζουν ότι θα διοριστούν νωρίτερα. Τώρα αν όποιος είχε τέτοια θέση είναι και πουλημένος, τι να πώ.
Αυτό που ξέρω όμως είναι οτι πέρσυ με τη δράση της ΠΕΚΑΠ το αρχικό σχέδιο του υπουργείου στο οποίο η Πληροφορική δεν υπήρχε καθόλου στο Λύκειο, άλλαξε και αυτό που είχαν τελικά εξαγγείλει είχε μεν μόνο  Πληροφορική στη Β' και Γ' τάξη , αλλά με ώρες περισσότερες από αυτό που ίσχυε και απ' ότι φαίνεται θα ισχύει και του χρόνου.
Άρα μένει να δούμε αν τώρα που δεν υπάρχουν οι εξωνημένοι, πετύχουμε τα καλύτερα.

* Πάντως βρήκα περίεργες θέσεις
όπως
"Προσλήψεις Πληροφορικών στα Γυμνάσια και τα Λύκεια όλων των τύπων για την κάλυψη των
διοικητικών – τεχνικών αναγκών με αυτοτελείς θέσεις προσωπικού που θα αναλάβουν και τη διαρκή
επιμόρφωση του εκπαιδευτικού προσωπικού των άλλων κλάδων"


εδώ:
http://www.epe.org.gr/various/YpomnhmaDiorismoi_2008-10-08.pdf

Σε αυτές τις θέσεις δεν θα μπορούσαν να απασχοληθούν και διορισμένοι πληροφορικοί που θα το ήθελαν; Είναι εξωνημένοι αυτοί που έκαναν αυτή την πρόταση;

Δε μιλάω για ανακοινώσεις. Μιλάω για τις ομιλίες και παρεμβάσεις στη περσινη συνεδρίαση της ΠΕΚΑΠ όπου κάποιοι έλεγαν "Πρεπει να μην θυμώσουμε το υπουργείο και να συζητήσουμε την χρησιμοποίηση μας σαν τεχνικούς" όταν το βασικό ζήτημα ήταν η κατάργηση της Πληροφορικής από το Λύκειο.
Μπορείς να μου βρεις την βιντεοσκοπημένη συνεδρίαση να σου πω και ποια άτομα ήταν αυτά?
Α και κάτι ακόμη. Η τεχνική υποστήριξη θα προχωρήσει σύμφωνα με πληροφορίες και θα εντάσσεται στην πράξη "Στηρίζω" του ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ (πρώην ΕΑΙΤΥ) .
http://et.diavgeia.gov.gr/f/eaity/ada/%CE%92%CE%9F%CE%96%CE%9B46941%CE%94-%CE%A3%CE%A90

Άρα δεν ίσχυε ο περσινός φόβος ορισμένων "ότι δεν πρέπει να αντιδράσουμε και να συζητήσουμε για την τεχνική στήριξη" . Αυτή έτσι και αλλιώς θα γίνει για τον λογο "ότι είναι πολλά τα λεφτά"

Η θέση όμως της Πληροφορικής στο Λύκειο συνεχίζει να κινδυνεύει...

Kostas_A

Παράθεση από: evry στις 08 Απρ 2012, 10:50:56 ΠΜ
Συνάδελφοι τι ακριβώς προσφέρει στην συζήτηση, να "ξεθάβουμε" ανακοινώσεις αντίπαλων σε εμάς ενώσεων για να την πούμε ο ένας στον άλλον? Σε τι εξυπηρετεί όλο αυτό?
Θα παρακαλούσα πολύ να μην συνεχιστεί αυτή η αντιπαράθεση γιατί δεν προσφέρει τίποτα. Αν έχετε να αναρτήσετε κάποιο νέο σχετικά με το "νέο" λύκειο που είναι και το θέμα το νήματος μπορείτε να το κάνετε.
Φίλε evry, αν κοιτάξεις προσεκτικά στα προηγούμενα θα δεις ότι ο pliroforikarios ξεκίνησε κάνοντας μια αναίτια επίθεση στην ΕΠΥ και στην ΠΕΚΑΠ με το  απαξιωτικό ότι κοιμούνται

Απάντησα ότι τώρα κάποιοι βάζουν στόχο την ΕΠΥ για να διαιωνίζεται ο πόλεμος μεταξύ μας, τώρα που η ζωή έλυσε θετικά το θέμα της διαμάχης ΠΕΚΑΠ-ΕΠΕ, αφού η ΕΠΕ αναγνωρίζοντας το χρόνιο λάθος της κατά της ΠΕΚΑΠ, συμμετέχει έχοντας μάλιστα την πλειοψηφία στο ΔΣ της ΠΕΚΑΠ.
Στην  απάντηση που δόθηκε από τον φίλο jfk1976 περί των εξωνημένων ανταπάντησα με το link για  τη θέση της ΕΠΕ , όχι για να την κατηγορήσω αλλά για να δείξω ότι κυκλοφορούν διάφορες απόψεις και όποιοι τις λένε δεν είναι πουλημένοι.
Και για να απαντήσω στον κύριο dkonetas που μίλησε για επιλεκτική απομόνωση, στο ίδιο Link , υπάρχει και άλλη πιο "περίεργη" θέση, όχι εκφρασμένη από μέλος θεσμοθετημένου οργάνου, αλλά από το ίδιο το θεσμοθετημένο Δ.Σ. της ΕΠΕ:
"Θεσμοθέτηση μονίμων θέσεων Πληροφορικών στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση για τη διδασκαλία μαθημάτων χρήσης υπολογιστών, την υποστήριξη άλλων μαθημάτων προκειμένου να διδάσκονται με τη χρήση υπολογιστών, την τεχνική - διοικητική υποστήριξη των σχολείων, καθώς και την επιμόρφωση σε μόνιμη βάση του υπολοίπου εκπαιδευτικού προσωπικού." (http://www.epe.org.gr/various/YpomnhmaDiorismoi_2008-10-08.pdf)

Παράθεση από: jfk1976 στις 09 Απρ 2012, 12:43:39 ΠΜ
Δε μιλάω για ανακοινώσεις.
Όπως είπα φίλε fk1976, ενημέρωση έχω διαβάζοντας μόνο τις επίσημες ανακοινώσεις των φορέων μας μιας και σε αυτές φαίνεται το αποτέλεσμα της συλλογικής απόφασης και μόνο αυτό με ενδιαφέρει και όχι τι είπε ο ένας και ο άλλος. Τις όποιες απόψεις έχω για πρόσωπα τις κρατάω για όταν ψηφίζω...
Συμφωνώ μαζί σου ότι η  θέση της Πληροφορικής στο Λύκειο συνεχίζει να κινδυνεύει και γιαυτό πρέπει να είμαστε πραγματικά ενωμένοι και όχι όπως πέρσυ...
Γιαυτό εύχομαι και επιτυχία σήμερα στην κινητοποίηση, αν μπορούσα θα ήμουν εκεί.

Τέλος, σέβομαι και εγώ το δικαίωμα των διαχειριστών να αποφασίζουν για τον διαδικτυακό τους χώρο και δεν θα συνεχίσω, αλλά καλό θα είναι όσοι είναι κοντά στα ΔΣ των ενώσεων να τους βάλουν το θέμα της ανάγκης για ένα χώρο συζητήσεων και για θέματα που μας αφορούν και δεν είναι αυστηρά επιστημονικά.

Καλή Ανάσταση σε όλους μας

P.Tsiotakis

Παράθεση από: jfk1976 στις 09 Απρ 2012, 12:43:39 ΠΜ
Δε μιλάω για ανακοινώσεις. Μιλάω για τις ομιλίες και παρεμβάσεις στη περσινη συνεδρίαση της ΠΕΚΑΠ όπου κάποιοι έλεγαν "Πρεπει να μην θυμώσουμε το υπουργείο και να συζητήσουμε την χρησιμοποίηση μας σαν τεχνικούς" όταν το βασικό ζήτημα ήταν η κατάργηση της Πληροφορικής από το Λύκειο.
Μπορείς να μου βρεις την βιντεοσκοπημένη συνεδρίαση να σου πω και ποια άτομα ήταν αυτά?
Α και κάτι ακόμη. Η τεχνική υποστήριξη θα προχωρήσει σύμφωνα με πληροφορίες και θα εντάσσεται στην πράξη "Στηρίζω" του ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ (πρώην ΕΑΙΤΥ) .
http://et.diavgeia.gov.gr/f/eaity/ada/%CE%92%CE%9F%CE%96%CE%9B46941%CE%94-%CE%A3%CE%A90

Άρα δεν ίσχυε ο περσινός φόβος ορισμένων "ότι δεν πρέπει να αντιδράσουμε και να συζητήσουμε για την τεχνική στήριξη" . Αυτή έτσι και αλλιώς θα γίνει για τον λογο "ότι είναι πολλά τα λεφτά"

Η θέση όμως της Πληροφορικής στο Λύκειο συνεχίζει να κινδυνεύει...

Το Υπουργείο είχε ζητήσει προτάσεις, το ΔΣ είχε ρωτήσει τα μέλη της ΠΕΚΑΠ αν πρέπει να καταθεθούν προτάσεις. Η γενική συνέλευση είπε όχι.

Προσωπικά θεωρώ οτι ήταν (και είναι) λάθος να μην καταθέσουμε προτάσεις. Πρώτον γιατί έχουμε προτάσεις και δεύτερον γιατί όπως είπες και συ θα γίνει έτσι κι αλλιώς....

Τα υπόλοιπα στο pekap@googlegroups.com

odysseas

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 09 Απρ 2012, 10:47:42 ΠΜ
Τα υπόλοιπα στο pekap@googlegroups.com

Αν και, κατά τη γνώμη μου, στη συγκεκριμένη λίστα αλληλογραφίας θα πρέπει να συζητούνται οι θέσεις της ΠΕΚαΠ. Ίσως οι θέσεις της ΕΠΕ θα πρέπει συζητούνται στην αντίστοιχη λίστα της ΕΠΕ (αν υπάρχει, δεν το γνωρίζω).

P.Tsiotakis

Ως εκπαιδευτικοί πληροφορικής σε ένα φόρουμ εκπαιδευτικών ασχολούμαστε με τα της εκπαίδευσης

jfk1976

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 09 Απρ 2012, 10:47:42 ΠΜ
Το Υπουργείο είχε ζητήσει προτάσεις, το ΔΣ είχε ρωτήσει τα μέλη της ΠΕΚΑΠ αν πρέπει να καταθεθούν προτάσεις. Η γενική συνέλευση είπε όχι.

Προσωπικά θεωρώ οτι ήταν (και είναι) λάθος να μην καταθέσουμε προτάσεις. Πρώτον γιατί έχουμε προτάσεις και δεύτερον γιατί όπως είπες και συ θα γίνει έτσι κι αλλιώς....

Τα υπόλοιπα στο pekap@googlegroups.com

Παναγιώτη τελευταίο σχόλιο γι' αυτό το θέμα και δεν το συνεχίζω άλλο.
Δε λέω να μην καταθέσουμε προτάσεις.Άλλωστε προτάσεις για την τεχνική στήριξη είχαμε από παλιά.
Λέω ότι όταν το υπουργείο ανακοινώνει την πρόθεσή του να καταργήσει την Πληροφορική από το Λύκειο, δεν θα πρέπει να συζητάς καν για άλλα θέματα, αλλά να θέτεις σαν βάση διαλογου την μη κατάργηση της Πληροφορικής από το Λύκειο.
Και τα λέω αυτά γνωρίζοντας ότι πρόθεση του υπουργείου ήταν (και είναι??) να καταργηθεί η Πληροφορική από το Λύκειο και οι καθηγητές να μεταφερθούν στα Δημοτικά και στις θέσεις τεχνικής υποστήριξης.
Νομίζω ότι έγινα κατανοητός.

jfk1976

Μπορεί να γίνει μια ενημέρωση απο το ΔΣ τι έγινε στη συγκέντρωση διαμαρτυρίας, με ποιους συναντήθηκαν από την πλευρά του υπουργείου και τι ειπώθηκε?

Και κάτι ακόμα: Μπορούμε να στείλουμε ανακοίνωση ότι οι καθηγητές Πληροφορικής θα τιμωρήσουν τα δύο κόμματα εξουσίας που συγκυβερνούν αυτή τη στιγμή και δεν θα δουν την ψήφο κανενός καθηγητή Πληροφορική? Η τακτική lobbying δεν είναι κακή και είναι το δικαίωμά μας να την ασκήσουμε.

badim

ΠαράθεσηΤο Δ.Σ. της ΟΛΜΕ θεωρεί ότι το μάθημα «Πολιτική και Δίκαιο» πρέπει να είναι υποχρεωτικό και όχι επιλογής. Για το λόγο αυτό ζητάμε να μην γίνει καμία αλλαγή στα ωρολόγια προγράμματα της Β Λυκείου και να αποσυρθεί η σχετική υπουργική απόφαση.
            Καλούμε τους εκπαιδευτικούς να συμμετέχουν στην κινητοποίηση των συναδέλφων την Πέμπτη, 26/4 στις 13.00 έξω από το Υπουργείο Παιδείας και για τη διευκόλυνση συμμετοχής τους, το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ κηρύσσει 2ωρη στάση εργασίας την ίδια μέρα (12 - 14.00 και 14.00 – 16.00).
Δεν θυμάμαι το Δ.Σ της ΟΛΜΕ ΝΑ κύρηξε στάση εργασίας όταν μας πέταγαν έξω εμας και ιδιαίτερα τους τεχνολόγους

Katsadouros_Dhm

Παράθεση από: badim στις 25 Απρ 2012, 08:50:12 ΠΜ
Δεν θυμάμαι το Δ.Σ της ΟΛΜΕ ΝΑ κύρηξε στάση εργασίας όταν μας πέταγαν έξω εμας και ιδιαίτερα τους τεχνολόγους
Μπορούμε να κατηγορήσουμε την ΟΛΜΕ για πολλά πράγματα αγαπητέ badim, αλλά ας μην την κατηγορούμε για όλα...

Επισυνάπτω από περσινό δελτίο τύπου της ΟΛΜΕ:
"Το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ κηρύσσει 2ωρη στάση εργασίας την ΤΡΙΤΗ, 15/2 (12 – 2 μ.μ. και 2 μ.μ. – 4 μ.μ.) για τη διευκόλυνση συμμετοχής των εκπαιδευτικών του κλάδου Πληροφορικής στην συγκέντρωση που οργανώνει η ΠΕΚΑΠ στις 1 το μεσημέρι στο Υπουργείο Παιδείας για τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο κλάδος."