Λάθη, αβλεψίες, παρατηρήσεις στο Βιβλίο/σημειώσεις "Δίκτυα Υπολογιστών"

Ξεκίνησε από gxry, 09 Νοε 2016, 04:26:16 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gxry

@ anapapadaki
Στο IPv4, διάσπαση (fragmentation) αυτοδύναμου πακέτου γίνεται από οποιονδήποτε ενδιάμεσο δρομολογητή εφόσον απαιτείται (προώθηση σε δίκτυο με μικρότερο MTU) ΚΑΙ επιτρέπεται (DF=0).

Λαμπράκης Μανώλης

Συνάδελφοι καλημέρα

αν και είμαστε σε θέμα με τα λάθη του βιβλίου, επιτρέψτε μου να πω την γνώμη μου έστω και καυστερημένα, καθώς πριν ένα μήνα άρχισα με μία μαθήτρια και δεν το είχα δει πριν ... παρόλα τα τυχών λάθη που μπορεί να έχει, νομίζω είναι καλά γραμμένο και αρκετά αναλυτικό και μεθοδικό ... τώρα βρίσκομαι στις διευθύνσεις IP και παρατηρώ πως δεν έχει καμία σχέση με το παλιό βιβλίο, το οποίο θεωρούσα πολύ "βαρύ" και δίχως αναλυτικές πληροφορίες ... τι λέτε εσείς ??

seibei

Παράθεση από: Λαμπράκης Μανώλης στις 07 Απρ 2017, 11:21:57 ΠΜ
Συνάδελφοι καλημέρα

αν και είμαστε σε θέμα με τα λάθη του βιβλίου, επιτρέψτε μου να πω την γνώμη μου έστω και καυστερημένα, καθώς πριν ένα μήνα άρχισα με μία μαθήτρια και δεν το είχα δει πριν ... παρόλα τα τυχών λάθη που μπορεί να έχει, νομίζω είναι καλά γραμμένο και αρκετά αναλυτικό και μεθοδικό ... τώρα βρίσκομαι στις διευθύνσεις IP και παρατηρώ πως δεν έχει καμία σχέση με το παλιό βιβλίο, το οποίο θεωρούσα πολύ "βαρύ" και δίχως αναλυτικές πληροφορίες ... τι λέτε εσείς ??
Κατά τη γνώμη μου, είναι βεβαίως καλύτερο από το παλιό και έχει κάποια αναλυτικά παραδείγματα αλλά σε πολλά
σημεία φαίνεται προχειρογραμμένο και βιαστικό. Σε σημεία παραθέτει πληροφορίες που δεν κολλάνε και πολύ, αποσπασματικές που δεν βοηθούν,
και αλλού επαναλαβάνεται.
Θεωρω τα παραδείγματά του καλά αλλά την θεωρία του όχι.
Το δε 4ο κεφάλαιο είναι απαράδεκτο.

Νομίζω πως είναι απαραίτητο να μιλάμε για τα μαθήματα και τα βιβλία με στόχο να γίνονται καλύτερα για τους μαθητές και για εμάς.

Λαμπράκης Μανώλης

Θα συμφωνήσω πως μέχρι το 3 που έχω δει αναλυτικά εγώ, σίγουρα επαναλαμβάνεται και σίγουρα έχει πληροφορίες που φαίνεται να μην συμβαδίζουν με το πνεύμα πτυ μαθήματος .. πάντως δεν ξέρω μου φάνηκε ευχάριστο στο διάβασμα σε σχέησ με το παλιό ... για παράδειγμα στις μάσκες που είμαι τώρα εξηγεί αναλυτικά τις διαδικασίες, το παλιό ουτε καν εξηγούσε τις διαφορές .. όταν μελατήσω όλα τα κεφάλαια θα δω και τα υπόλοιπα

anapapadaki

Παράθεση από: gxry στις 29 Μαρ 2017, 12:45:12 ΠΜ
@ anapapadaki
Στο IPv4, διάσπαση (fragmentation) αυτοδύναμου πακέτου γίνεται από οποιονδήποτε ενδιάμεσο δρομολογητή εφόσον απαιτείται (προώθηση σε δίκτυο με μικρότερο MTU) ΚΑΙ επιτρέπεται (DF=0).
Παράθεση από: gxry στις 29 Μαρ 2017, 12:45:12 ΠΜ
@ anapapadaki
Στο IPv4, διάσπαση (fragmentation) αυτοδύναμου πακέτου γίνεται από οποιονδήποτε ενδιάμεσο δρομολογητή εφόσον απαιτείται (προώθηση σε δίκτυο με μικρότερο MTU) ΚΑΙ επιτρέπεται (DF=0).
Eυχαριστώ πολύ για την απάντηση. Προφανώς έχεις δίκιο όπως είδα αργότερα ψάχνοντας. Μπερδεύτηκα όμως προσπαθώντας να απαντήσω θέμα του 2014 Δ3.β. Πού πραγματοποιείται η διάσπαση; όπου θεώρησα ότι η απάντηση ήταν στη σελ 243 του παλιού βιβλίου: Η διάσπαση ....διαδρομή.
Η απάντηση που μου έστειλες υπάρχει κάπου στο φετινό βιβλίο; Συγνώμη αν κουράζω αλλά πρώτη φορά ασχολούμαι με το μάθημα... Ευχαριστώ!

gxry

Στη σελίδα 85  που περιγράφεται το IPv4 και η διαδικασία  διάσπασης ή κατάτμησης, διαφοροποιώντας το από το IPv6, αναφέρεται:

"Στο πρωτόκολλο IPv6 η διάσπαση των πακέτων διενεργείται μόνο από τον υπολογιστή προέλευ-
σης με βάση το μικρότερο MTU της διαδρομής (Path MTU - PMTU) και όχι από τους ενδιάμεσους
δρομολογητές"



anapapadaki

Παράθεση από: gxry στις 21 Απρ 2017, 04:52:09 ΜΜ
Στη σελίδα 85  που περιγράφεται το IPv4 και η διαδικασία  διάσπασης ή κατάτμησης, διαφοροποιώντας το από το IPv6, αναφέρεται:

"Στο πρωτόκολλο IPv6 η διάσπαση των πακέτων διενεργείται μόνο από τον υπολογιστή προέλευ-
σης με βάση το μικρότερο MTU της διαδρομής (Path MTU - PMTU) και όχι από τους ενδιάμεσους
δρομολογητές"
Ευχαριστώ

gmargaritis

Στην εικόνα του βιβλίου 4.1.1.α (σελ 132) υπονοείται ότι στο TCP τα πακέτα θα ακολουθήσουν την ίδια διαδρομή μέσα στο επικοινωνιακό υποδίκτυο, δηλαδή θα περάσουν από τους ίδιους κόμβους. Από τη στιγμή που το IP είναι αυτό που είναι υπεύθυνο για την προώθηση των πακέτων από κόμβο σε κόμβο, το οποίο είναι πρωτόκολλο χωρίς σύνδεση, έχει βάση αυτό που δείχνει η εικόνα;
sysadmin στο σπίτι μου