ΠΣΔ, δυνατότητα αυτοματοποιημένης δημιουργίας δικτυακού τόπου, σε 5’ μόλις λεπτά

Ξεκίνησε από P.Tsiotakis, 15 Ιαν 2012, 12:19:01 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

P.Tsiotakis

Μπράβο ΠΣΔ, άνοιξε το δρόμο...

"Φίλοι εκπαιδευτικοί καλημέρα και Καλή Χρονιά.

Το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο παρέχει σε όλα τα σχολεία  τη δυνατότητα αυτοματοποιημένης δημιουργίας δικτυακού τόπου, σε 5' μόλις λεπτά !
Δεν απαιτούνται ιδιαίτερες γνώσεις προγραμματισμού, ούτε εξειδικευμένα προγράμματα δημιουργίας ιστοσελίδων, ενώ μπορείτε να προσθέσετε περιεχόμενο από οποιονδήποτε υπολογιστή με σύνδεση στο διαδίκτυο.
Χρησιμοποιήστε τον δικτυακό τόπο του σχολείου σας, για:
- Να προβάλλετε τις δραστηριότητες του σχολείου σας
- Να αναρτήσετε τις εργασίες των μαθητών σας
- Να μοιράσετε το εκπαιδευτικό υλικό σας
- Να δώσετε τη δυνατότητα σε συνεργάτες σας να δημοσιεύσουν περιεχόμενο
- Να επικοινωνήσετε με τους γονείς των μαθητών σας όποια άλλη εκπαιδευτική ή ενημερωτική χρήση επιθυμείτε

Η εγκατάσταση του δικτυακού σας τόπου είναι πλέον απλή
1. Μεταβείτε στην πύλη του ΠΣΔ www.sch.gr
2. Συνδεθείτε με τα συνθηματικά σας στο ΠΣΔ (επιλογή: «Σύνδεση»)
3. Επιλέξτε MySch > Πίνακας Ελέγχου > Δημιουργία ιστοσελίδων
4. Επιλέξτε την εγκατάσταση joomla 1.5
5. Συμπληρώστε τη φόρμα που εμφανίζεται με τα απαραίτητα στοιχεία. Η εγκατάσταση διαρκεί μερικά λεπτά.
Η ιστοσελίδα σας είναι έτοιμη. Μπορείτε να την διαμορφώσετε και να  προσθέτετε το περιεχόμενο.

Η αυτοματοποιημένη δημιουργία δικτυακού τόπου βασίζεται στην εφαρμογή  Joomla!  που έχει προδιαμορφωθεί από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο έτσι ώστε να καλύπτει τις ανάγκες των σχολικών μονάδων. Μπορείτε να κάνετε όποιες τροποποιήσεις κρίνετε απαραίτητες προκειμένου να διαμορφώσετε τη σελίδα σας ώστε να ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις σας. Μπορείτε να αλλάξετε το λογότυπο, την ονομασία της, την εισαγωγική προεπιλεγμένη εικόνα το θέμα εμφάνισης, καθώς και τα κείμενα τα οποία υπάρχουν στη εγκατάσταση αυτή. Η προσθήκη και μορφοποίηση του περιεχομένου γίνεται σε ένα απλό και γνώριμο περιβάλλον επεξεργαστή κειμένου. Προσφέρονται εναλλακτικοί τρόποι παρουσίασης του περιεχομένου και υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς και διαχείρισης αρχείων.

.... συνεχίζεται

P.Tsiotakis

συνεχίζεται....


Το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο σκοπεύει να παρέχει σταδιακά και άλλες μορφές (προτύπων) δικτυακών τόπων βασισμένων σε Joomla ή σε άλλα CMS.  Το σχολείο ή ο εκπαιδευτικός θα μπορεί να επιλέγει την εφαρμογή που ταιριάζει περισσότερο στις ανάγκες του,  από μια σειρά προσφερόμενων εφαρμογών και αντίστοιχων  προτύπων.

Στο σημείο αυτό  θα περιμένουμε με χαρά τη συνεισφορά των σχολείων και της εκπαιδευτικής κοινότητας με:

1) Προτάσεις σας  για τη  θεματική διάρθρωση, την οργάνωση του περιεχομένου και την αισθητική.
2) Πιθανές  πρωτοβουλίες εκπαιδευτικών ή ομάδων εκπαιδευτικών να προσφέρουν στην εκπαιδευτική κοινότητα  πλήρη  πρότυπα sites σε Joomla.  Αν υπάρχει τέτοιο ενδιαφέρον,  το ΠΣΔ  θα  τα συμπεριλάβει στη διανομή και τη διαδικασία εγκατάστασης,  με αναφορά του δημιουργού ή των δημιουργών.

Δείτε περισσότερες πληροφορίες και οδηγίες : http://www.sch.gr/2183-joomla-15)
Μπορείτε  να επικοινωνήσετε μαζί μας για οποιαδήποτε πρόταση, απορία ή διευκρίνιση.

- Με αναφορά από  το σχετικό σύνδεσμο της σελίδας www.sch.gr ή από το http://helpdesk.sch.gr
- Email: info@sch.gr, webhost@sch.gr
Σας ευχαριστούμε για τη συνεργασία σας και την εμπιστοσύνη σας στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Με εκτίμηση
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ
-------------------------------------------------------------------
Υπηρεσία Υποστήριξης Χρηστών, http://www.sch.gr/helpdesk 
Τηλέφωνο:  801-11-801-81
e-mail: info@sch.gr"

P.Tsiotakis


epersidi

Χαιρετώ όλους τους συναδέλφους στο φόρουμ ! Μια παράκληση. Επειδή το συγκεκριμένο αυτοματοποιημένο σύστημα εγκατάστασης Joomla έχει γονατίσει πραγματικά τους ήδη κουρασμένους server του σχολικού δικτύου, μπορεί κάποιος να μου δώσει λινκ σε κάποιο σχολείο που έχει καταφέρει να ολοκληρώσει την συγκεκριμένη διαδικασία; Επειδή το συγκεκριμένο script συνεχώς αποτυγχάνει σε μένα (και όχι μόνο σε μένα προφανώς) μπας και μπορέσω και αντιγράψω κάποια πράγματα από αυτά που έχει προεγκατεστημένα σε δικιά μου manually made εγκατάσταση του Joomla.

Πάντως νομίζω ότι το sch.gr δεν είναι έτοιμο να "σηκώσει" τόσες πολλές σελίδες γραμμένες σε Joomla οπότε οι υπεύθυνοι πρέπει να σκεφτούν σοβαρά το ενδεχόμενο μιας καλής αναβάθμισης των server και του δικτύου.

Τροποποίηση :
Σήμερα ξεμπούκωσε το σύστημα και κατάφερα να ολοκληρώσω τη διαδικασία ...

apekodys

Παράθεση από: epersidi στις 18 Ιαν 2012, 02:14:18 ΜΜ
Χαιρετώ όλους τους συναδέλφους στο φόρουμ ! Μια παράκληση. Επειδή το συγκεκριμένο αυτοματοποιημένο σύστημα εγκατάστασης Joomla έχει γονατίσει πραγματικά τους ήδη κουρασμένους server του σχολικού δικτύου, μπορεί κάποιος να μου δώσει λινκ σε κάποιο σχολείο που έχει καταφέρει να ολοκληρώσει την συγκεκριμένη διαδικασία; Επειδή το συγκεκριμένο script συνεχώς αποτυγχάνει σε μένα (και όχι μόνο σε μένα προφανώς) μπας και μπορέσω και αντιγράψω κάποια πράγματα από αυτά που έχει προεγκατεστημένα σε δικιά μου manually made εγκατάσταση του Joomla.

Πάντως νομίζω ότι το sch.gr δεν είναι έτοιμο να "σηκώσει" τόσες πολλές σελίδες γραμμένες σε Joomla οπότε οι υπεύθυνοι πρέπει να σκεφτούν σοβαρά το ενδεχόμενο μιας καλής αναβάθμισης των server και του δικτύου.

Τροποποίηση :
Σήμερα ξεμπούκωσε το σύστημα και κατάφερα να ολοκληρώσω τη διαδικασία ...
..Έτσι κι εγώ συνάδελφε,έφαγα αρκετό χρόνο μέχρι να "στρώσω" λίγο την αυτοματοποιημένη διαδικασία...Έχω όμως και ένα πρόβλημα πλέον που εμφανίστηκε εντελώς ξαφνικά!
    Μόλις πάω να εισέλθω στην ανάπτυξη εδώ και 2 μέρες ,μπαίνοντας με "σύνδεση διαχειριστή" μου εμφανίζεται το κλασσικό μήνυμα "Σφάλμα 500" κ.λ.π έχω δοκιμάσει τα χίλια δύο και έκτοτε μπορώ να τροποποιώ το σάιτ μόνο μέσω επεξεργασίας εκτεταμένης διαχείρισης στην οποίο μπορώ και κάνω log..Aλλά ως διαχειριστής τίποτε...Τι φταίει;;
    Επίσης όποιος γνωρίζει:Πώς γίνεται να κάνω επαναφορά από το backup το σάιτ στην πρωθύστερη μορφή μήπως  και έτσι μπορώ να εισέρχομαι ως admin..Eπισυναπτω το μήνυμα σφάλματος μόλις προσπαθώ να εισέλθω με "Σύνδεση διαχειριστή"
    Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον με διαφωτίσει..

apapakL

Δοκίμασε να κάνεις επαναφορά (Εργαλεία --> Γενική επαναφορά) από την κονσόλα διαχείρισης...

apekodys

Παράθεση από: apapakl στις 11 Φεβ 2012, 12:35:22 ΜΜ
Δοκίμασε να κάνεις επαναφορά (Εργαλεία --> Γενική επαναφορά) από την κονσόλα διαχείρισης...
..Δυστυχώς το δοκίμασα και δεν διορθώνεται το πρόβλημα....Προσπαθώ να βρω την ακριβή επαναφορά από τις ρυθμίσεις  αντιγράφου ασφαλείας αλλά θέλω να βρω λίστα με τα  αντίγραφα που έχω κάνει μέχρι στιγμής  χρονολογικά και από τις ρυθμίσεις αντιγράφου ασφαλείας (..Κάτι παρόμοιο όπως η λίστα αντιγράφων από το restore των Windows -τηρουμένων των αναλογιών πάντα-   ::)  )  να βρω κάποιο πρίν το bug και να το επαναφέρω ,αλλά δεν βλέπω τέτοια επιλογή παρά  μόνον την επιλογή  της διαδρομής του φακέλου στον οποίο αποθηκεύεται το τελευταίο αντίγραφο που και αυτό θα εμπεριέχει λογικά το πρόβλημα..Ενώ εγώ χρειάζεται να κάνω επαναφορά από παλιότερο αντίγραφο όταν δεν εμφάνιζε το πρόβλημα για να λυθεί έστω έτσι..Το θέμα είναι ότι δεν βλέπω κάποια τέτοια λίστα επιλογής...Ξέρει κανείς αν δίνεται όντως τέτοια δυνατότητα;;Ή το εκάστοτε backup αντικαθιστά το προηγούμενο χρονικά;;
Ελπίζω να έγινα σαφής στην περιγραφή μου..  :)

apapakL

Μπορείς αν θέλεις να επανακαθορίσεις το σχετικό link (θα σου περιέγραφα πως αλλά δεν έχω στήσει κάπου joomla αλα ΠΣΔ και δε ξέρω πως ακριβώς έχει οργανωθεί το αρχικό περιεχόμενο...) Ωστόσο υπάρχει η δυνατότητα να βάλεις ένα ένθεμα σύνδεσης: Κονσόλα εκτεταμένης διαχείρισης --> Επεκτάσεις --> Διαχείριση ενθεμάτων και μετά Νέο και επιλέγεις τύπο ενθέματος «Σύνδεση».

epersidi

Συνάδελφε apekodys δοκίμασε να γράψεις απευθείας το παρακάτω λινκ στον browser σου μπας και μπορέσεις και μπεις ως admin. το_ονομα_του_site.sch.gr/autosch/joomla15/administrator/  . Είχα και γω ένα παρόμοιο πρόβλημα επειδή είχα ήδη στημένο ένα joomla site προτού βάλω το αυτοματοποιημένο οπότε από συνήθεια για να κάνω αλλαγές έμπαινα στο onoma_site/administrator  με αποτέλεσμα όσες αλλαγές έκανα να περνιούνται στο παλιό site ! Κόντεψα να τρελαθώ μέχρι να το καταλάβω ! Ελπίζω να βοήθησα.

aspd

Μήπως ξέρετε πώς μπορώ να πάρω αντίγραφο του ιστότοπου που φτιάχτηκε με την αυτοματοποιημένη εγκατάσταση joomla 1.5 σε 5΄;
Αν πάρω με filezilla αντίγραφο του φακέλου joomla είναι αρκετό;


apapakL

Με filezilla τα αρχεία και μέσω phpmyadmin τη βάση δεδομένων σε ένα sql αρχείο.

aspd

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τα σχετικά με το filezilla και το φάκελο joomla τα κατάφερα. Τα σχετικά με τη βάση δεδομένων όχι ακόμα.
Επειδή είδα ότι υπήρχε σχετική συζήτηση στο
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=3137.msg34297#msg34297
μεταφέρω το ερώτημα εκεί.