Τέλος υποστήριξης Ubuntu/LTSP/Epoptes/sch-scripts από το ΙΤΥΕ

Ξεκίνησε από alkisg, 04 Ιαν 2024, 09:18:42 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mandarinos

Ακόμη κάτι, που δεν το βλέπουν, ή δεν θέλουν να το δούν:

Το μέλλον είναι Linux.

Δηλαδή, πρέπει να περιμένουμε ακόμη πεντέξη χρόνια, μέχρι να το πάρουν χαμπάρι οι "αρμόδιοι" (αναγκαζόμενοι από την πραγματικότητα);

gregflo

Παράθεση από: Kermit, ο Βάτραχος στις 12 Ιαν 2024, 07:00:37 ΜΜΚάθε λεπτό που δεν ασχολούμαι με την συντήρηση του εργαστηρίου, είναι χρόνος που μπορώ να αφιερώσω στην οργάνωση του μαθήματός μου και σε συζητήσεις με τα παιδιά για να επιλύσουμε απορίες ή/και να αντιμετωπίσουμε μη επιθυμητές συμπεριφορές μέσω συζητήσεων.

Η λύση του LTSP με έχει απαλλάξει από την συντήρηση πολλαπλών μηχανημάτων ξεχωριστά (είτε είναι βασισμένα σε linux, είτε σε windows) και έχει συμβάλει καθοριστικά στην οργάνωση και στην διαχείριση της τάξης.

Ο Άλκης με έχει βοηθήσει προσωπικά σε πολλά τεχνικά θέματα του εργαστηρίου τόσο μέσω του φόρουμ αυτού όσο και άμεσα εξ αποστάσεως. Χωρίς την συμβολή του, δεν θα μπορούσα να είχα κάνει τόσα χρόνια το μάθημα που έκανα, όπως το ήθελα και τον ευχαριστώ και πάλι σε αυτό το σημείο γι' αυτό!

Για μένα προσωπικά θα μειωθεί η ποιότητα του μαθήματός μου, εφόσον όντως δεν βρεθεί νέος φορέας που θα συνεχίσει  την ομάδα υποστήριξης του LTSP και θα είναι δείγμα της απαξίωσης (ή τουλάχιστον αδιαφορίας) της ηγεσίας του υπουργείου για το έργο μου.
κύριοι αρμόδιοι δώστε λύση ΤΩΡΑ!!

mariannapap

Παράθεση από: falexakos στις 17 Ιαν 2024, 10:06:34 ΠΜΧωρίς υποστήριξη ας ξεχάσουμε εντελώς και για πάντα τα εργαστήρια Ubuntu LTSP. Μιλάμε δηλ. για εκατοντάδες εργαστήρια Πληροφορικής στα σχολεία της χώρας που απλώς θα πάψουν να υφίστανται, με ό,τι αυτό συνεπάγεται!

Πολύ λυπηρό πραγματικά για όλους εμάς που το χρησιμοποιούμε καθημερινά στην δουλειά μας. Ευχαριστούμε πολύ από καρδιάς όλους όσους τόσα χρόνια κόπιασαν για αυτά τα εργαστήρια και έκαναν την δουλειά  μας λίγο καλύτερη και ευκολότερη.
Παπαδοπούλου Μ. (5ο Γυμνάσιο Καρδίτσας)

zaspan

Ο κατήφορος του ελληνικού δημόσιου σχολείου δεν έχει τέλος!
Το 2012 ήταν η πρώτη φόρα που εγκατέστησα το Ubuntu σε σχολείο. Από τότε, καθώς δεν έχουν συσταθεί οι απαραίτητες οργανικές θέσεις για τον κλάδο μας για την πρωτοβάθμια, υποχρεώνομαι να αλλάζω σχολεία κάθε χρόνο. Στα σχολεία που πήγα υπήρχαν υπολογιστές που δε δούλευαν ή δεν είχαν τα ίδια προγράμματα. Με τη λύση αυτή που προτείνει ο Άλκης, καθώς μας ενημέρωσε και η σύμβουλος πως είναι ότι καλύτερο θα μπορούσαμε να κάνουμε για τα εργαστήρια των σχολείων μας λύθηκαν τα χέρια.
Αν κάποιος θέλει να το υλοποιήσει θα χρειαστεί περίπου ένα τριωρο (και πολύ λέω) για να κάνει την αρχική εγκατάσταση και από εκεί και πέρα το πράγμα πάει μόνο του.
Σε όλα τα προβλήματα που αντιμετώπισα (από μικρά και ακόμα πιο μικρά) ο Άλκης και όλη η ομάδα ήταν εκεί για να βοηθήσουν.
Είναι πραγματικά πολύ κρίμα να σταματήσει η υποστήριξη.

vovos

Από τα πρώτα βήματα μου στην εκπαίδευση έψαχνα ένα τρόπο να ελέγχω κεντρικά τους υπολογιστές του εργαστηρίου. Με απίστευτο κόπο είχα στήσει το 2006 στο Γυμνάσιο που υπηρετούσα τότε roaming profiles με windows 2003 server. Μάλιστα είχαν έρθει και τα παιδιά του ΚΕΠΛΗΝΕΤ για να τους δείξω πως το έκανα και τελικά κατέληξα να τους δώσω ένα image του σκληρού μου, τόσο μπερδεμένη δουλειά ήταν...
Και μετά ήρθε το LTSP!!! Έκανα την πρώτη εγκατάσταση ακολουθώντας τις απλές οδηγίες της Τεχνικής Στήριξης και θυμάμαι να σκέφτομαι "δεν μπορεί, δεν είναι δυνατόν, είναι τόσο εύκολο"!!! Δεν κοίταξα ποτέ ξανά πίσω!
Updates στο λειτουργικό και σε όλα τα εγκατεστημένα προγράμματα απλά και εύκολα και ΧΩΡΙΣ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΑ ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ REBOOTS!!!
Καμία σκοτούρα για ιούς από φλασάκια και από μολυσμένες ιστοσελίδες.
Δωρεάν, ελεύθερο, ανοικτό και ποιοτικό λογισμικό!
Αρχαία μηχανήματα λειτουργούν με ταχύτητα αξιοθαύμαστη. Οι πιο εύποροι από τους μαθητές μου πολλές φορές έχει τύχει να μου γκρινιάζουν ότι το gaming Super PC που αγόρασαν πριν λίγο καιρό έχει αρχίσει και "σέρνεται" και τα Windows "κολλάνε" και με ρωτούν πως μπορούν να περάσουν Linux για να ησυχάσουν...
Κάναμε Ευρωπαϊκά προγράμματα στα Σχολεία μου και το μόνο για το οποίο είχαμε να περηφανευτούμε από άποψη εξοπλισμού ήταν τα εργαστήρια πληροφορικής παρά το γεγονός ότι έτρεχαν σε μηχανήματα 10ετίας+. Οι Ευρωπαίοι αγόραζαν κάθε 3 χρόνια νέα μηχανήματα και δεν είχαν καν κεντρική διαχείριση των υπολογιστών του Σχολείου τους!
Η Τεχνική Στήριξη και ο Άλκης δεν αφήνουν τίποτα να πέσει κάτω! Άμεσες λύσεις, εξαιρετικό documentation, on-line απομακρυσμένη βοήθεια, όσα και να γράψω λίγα είναι!
Το Linux το τρέχουν όλες οι σοβαρές μεγάλες εταιρίες, είναι το μέλλον λόγω ασφάλειας, αξιοπιστίας, απόδοσης, μέχρι και η Microsoft άρχισε να το "αγκαλιάζει" τα τελευταία χρόνια εκεί που το πολεμούσε μανιασμένα ως ανταγωνιστή. Εμείς χάρη στο LTSP έχουμε την δυνατότητα να το αξιοποιούμε στα Σχολεία μας προσφέροντας industrial grade εργαστήρια πληροφορικής.
Ο λαός λέει "ό,τι πληρώσεις παίρνεις" όμως όποιος έχει λίγο μυαλό καταλαβαίνει πως αυτό ισχύει για τους άσχετους οι οποίοι δίνουν ένα σκασμό χρήματα ελπίζοντας να πάρουν κάτι καλύτερο. Το Linux και το LTSP είναι για όλους εμάς τους εκπαιδευτικούς Πληροφορικής και τα Σχολεία μας δωρεάν και στο Ελληνικό κράτος κοστίζει ψίχουλα το να στηρίζει οικονομικά την Τεχνική Στήριξη για το συγκεκριμένο έργο. Ελπίζω η κατάσταση που βιώνουμε να πέσει στην αντίληψη τελικά και κάποιων σχετικών, διότι φαίνεται πως μέχρι τώρα μόνο άσχετοι έχουν ασχοληθεί με το θέμα. Πως αλλιώς μπορεί να εξηγηθεί ότι δεν τρέχουνε να δώσουνε άμεσα λύση στο πρόβλημα;;;

sakis_ser

Άλκη σε ευχαριστούμε ξανά και ξανά για ό,τι προσφέρεις σε όλους τους συναδέλφους. Και όσες φορές και να σε ευχαριστούμε, άλλες τόσες είναι απαραίτητες. Προσωπικά, ενημερώθηκα για το εν λόγω θέμα σήμερα μόλις μέσω matrix. Κι εγώ ανήκω στην μερίδα των δεινοσαύρων που από το 2006 χρησιμοποιώ LTSP σε όσα σχολεία υπήρχε ή μπόρεσα να το στήσω. Κ μάλιστα ήμουν από αυτούς που επέμεναν πολύ για να στηθεί εργαστήριο με LTSP vs Windows κ τα σχετικά.

Συνάδελφοι, το πώς διεκδικούμε λύσεις σε προβλήματα που μας δημιουργούν τρίτοι, εν προκειμένω ο νομοθέτης-υπουργείο, είναι μεγάλο θέμα και δεν το θίγουμε εδώ κ πολλά χρόνια... Για τον ίδιο λόγο που πέρασε ανερυθρίαστα και ανέμελα η κατάργηση των ΚΕΠΛΗΝΕΤ και καταντήσαμε να παρακαλάμε δ/ντες για να αγοράσουμε ένα PC, ενώ μπορούσαμε να επιδιορθώσουμε τα υπάρχοντα με ελάχιστο κόστος, μπορεί να περάσει κ το τρέχον ζήτημα.

Η δική μου εμπειρία με έχει διδάξει ότι τα φόρουμ κ τα ΜΚΔ μπορούν να παίξουν θετικό ρόλο στο θέμα της οργάνωσης των εμπλεκόμενων. Γι' αυτό άλλωστε κ τα χρησιμοποιούμε ;) . Η παραγωγή πολιτικών κι έπειτα νομικών αποτελεσμάτων είναι άλλη ιστορία όμως... Όση έκταση κ να δίνουμε στο θέμα (να δίνουμε καθημερινά και να επιμένουμε όπως κ να 'χει), δεν προκαλεί ιδρώτα τα ώτα των υπευθύνων. Είτε γιατί δεν γνωρίζουν το θέμα, είτε γιατί δεν σκέφτηκαν, είτε γιατί δεν τους ενδιαφέρει, είτε γιατί έχουν οικονομικό κίνητρο, είτε γιατί έχουν κολλημένα μυαλά, είτε γιατί πρέπει να ακολουθήσουν οδηγίες-εντολές άλλων. Το να το ευχόμαστε εδώ δεν το κάνει πραγματικότητα. Η λύση θεωρώ πως βρίσκεται στην μαζικότητα διεκδίκησης μέσω συλλόγων, σωματείων και επίσημων φορέων. Σε αυτούς πρέπει να απευθυνόμαστε και αν εν τέλει δεν θέλουν να ασχοληθούν, τη λύση θα τη διεκδικήσουμε όσοι βρισκόμαστε εδώ, αλλά... όλοι μαζί. Στη δική μου εργασιακή πορεία αυτό που γράφω λειτούργησε. Την ώρα που δεξιά κ αριστερά μας λέγανε «μην ασχολείστε, δεν θα πετύχετε τίποτα, το θέμα είναι πολιτικό εμείς γνωρίζουμε - εσείς είστε άσχετοι», μια χούφτα ανθρώπων ασχοληθήκαμε, διεκδικήσαμε κ τελικά... πέρασε το δικό μας. Όσο παράλογο κ εάν ακούγεται, προκαλέσαμε ψήφιση νόμου.

Υπερθεματίζοντας ό,τι προτείνουν και οι προηγούμενοι συνάδελφοι, θεωρώ πως η απεύθυνση πρέπει να ξεκινήσει με:
* τις ομοσπονδίες εκπαίδευσης (ΔΟΕ, ΟΛΜΕ), 
* τους συμβούλους εκπαίδευσης
* τα γραφεία Δ/σεων Α'βάθμιας κ Β'βάθμιας στο υπουργείο (λογικά υπάρχουν κι άλλοι μέσα στο οργανόγραμμα που θα έχει νόημα να απευθυνθεί κάποιος για το εν λόγω θέμα)
* τους πανελλήνιους συλλόγους πληροφορικής  (πλέον είναι πολλοί κ δεν τους παρακολουθώ)
* έπειτα εκπαιδευτικά ΜΜΕ

Και για να δημιουργήσουμε κι ένα επιπλέον έρισμα ας φτιάξουμε ένα κείμενο-αίτημα με μερικές εκατοντάδες κατ' ελάχιστον υπογραφές από κάτω ώστε να γίνει ένα ξεκίνημα. Για ό,τι γράφω χρειάζεται ενασχόληση, διάθεση, ελεύθερος χρόνος, συντονισμός και πολύ πολύ-πολύ-πολύ τρέξιμο. Το «στηρίζω ένα αίτημα» από το «διεκδικώ ενεργά» είναι πολύ διαφορετικά πράγματα και συνηθέστερα επιλέγουμε το 1ο για να ασχοληθούμε λιγότερο, είτε απλά επειδή δεν γνωρίζουμε (επιτρεπτό κ αυτό).

Δεν τα γράφω αυτά για να διαφημίσω κανέναν πολιτικό φορέα ή παράταξη. Δεν συντάσσομαι και δεν με ενδιαφέρει κανένας τους. Έτυχε όμως να βιώσω από πρώτο χέρι τη δύναμη του μαζικού αγώνα. Και τι μαζικού; Μιλάμε για μια χούφτα ανθρώπων που πήραμε το θέμα επ' ώμου, αφιερώσαμε μήνες από τη ζωή μας για να τρέχουμε δεξιά κ αριστερά ώστε να βρούμε τα πατήματα μας και να καταλάβουμε τι μας γίνεται κ καμιά εκατοστή από πίσω που στηρίζανε απλά με τις υπογραφές τους κ τελικά -ξαναλέω-: πετύχαμε αυτό που διεκδικήσαμε.

Εννοείται πως ό,τι γράφω δεν είναι δογματικό. Οποιοσδήποτε προτείνει κάτι που να έχει νόημα, πολύ ευχαρίστως να το ακολουθήσουμε. Απλά θα είναι κρίμα να καθίσουμε πάλι με σταυρωμένα τα χέρια.

ktsiaras

Γεια σε όλους,

Είμαι κι εγώ ένας από αυτούς που για πάνω από 10 χρόνια χρησιμοποιώ στα σχολεία που εργάζομαι το Ubuntu/LTSP/.
Είναι όντως απογοητευτική η σκέψη πως στην πρώτη "αναποδιά" που θα μου τύχει, δε θα μπορώ να μπω στο IRC και να
ζητήσω βοήθεια! Κυριολεκτικά θα σηκώσω τα χέρια ψηλά!

Άλκη ξέρεις από πρώτο χέρι πόσο σημαντική είναι η συνεισφορά σου για τη συντήρηση αυτής της λύσης και πόσο
πολλοί στηρίζονται σε σένα και άλλους αφανείς...

Προσωπικά είμαι διατεθειμένος, προκειμένου να συνεχίσει απρόσκοπτα η δουλειά μου, να συνεισφέρω οικονομικά
(π.χ με μια μηνιαία ή ετήσια συνδρομή) σε όποιον θα μπορούσε με κάποιο τρόπο να συνεχίσει τη δουλειά αυτή. Η δουλειά αυτή 
δε μπορεί να γίνεται "τσάμπα"! 

Καταλαβαίνω πως καλό θα ήταν να υπάρχει επίσημη υποστήριξη αλλά ας μη γελιόμαστε Άλκη,
όλο αυτό το εγχείρημα είναι πρωτοβουλία λίγων και καλών! Που έχουν ονοματεπώνυμο... Και διόρθωσέ με αν έχω λάθος, αλλά
δεν είχατε όλα αυτά τα χρόνια μεγάλη και σοβαρή "επίσημη" υποστήριξη!

Εξάλλου, δεν είναι λίγα τα χρήματα που έχω (κι είμαι βέβαιος πως το έχουν κάνει κι άλλοι πολλοί ανάμεσά μας) ξοδέψει όλα αυτά τα χρόνια στα σχολεία για να "συμπληρώσω" εξοπλισμό που λείπει, ή να καλύψω κενά, για να κάνω τη δουλειά μου. Δεν περιμένω από κανένα επίσημο φορέα
βοήθεια για τη λειτουργία του εργαστηρίου! Όλα αυτά τα χρόνια είμαι μόνος... Εκτός βέβαια από την κοινότητα αυτή!

Καλή συνέχεια!

demetrio21r

Χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια στα σχολεία που εργάζομαι το Ubuntu/LTSP/ θα ήθελα να ευχαριστήσω και προσωπικά τον Άλκη για την βοήθεια του όποτε χρειάστηκε και ελπίζω να βρεθεί σύντομα μια λύση.

khatziar

Η πολιτική τους δεν είναι τυχαία γιαυτό και η δική μας ένωση κ αντίδραση είναι αναγκαία.
Ακόμη μια εγκληματική κ ντροπιαστική απόφαση της διοίκησης. Αντί να ενισχύσει το πρότζεκτ και να το επεκτείνει σε όλα τα σχολεία το κλείνει. 
Από την άλλη αγοράζει ηυ, διαδραστικους κ άδειες windows κ anti-virus. 
Στην κ.μακεδονια έχουν φέρει καινούργια μηχανάκια dell vostro με 4 gb ram και 90% χρηση μνημης με το endpoint και ό,τι άλλο βαλανε. Παιδευόμαστε να τα κάνουν να δουλέψουν, μόνοι μας κ μεταξύ μας. Από πάνω καμμια οδηγία ή σχέδιο.
 Κι εκεί που αποφασίζουμε με τους συναδέλφους να εγκαταστησουμε το ltsp ήρθε η είδηση της διακοπής υποστήριξης. Εμείς θα συνεχίσουμε...
Άλκη ένα τεράστιο μπράβο και ευχαριστώ για τον κόπο σου μαζί με την ομάδα σας όλα αυτά τα χρόνια. 

d_oikon

Παράθεση από: ktsiaras στις 01 Φεβ 2024, 10:19:56 ΠΜΓεια σε όλους,

Είμαι κι εγώ ένας από αυτούς που για πάνω από 10 χρόνια χρησιμοποιώ στα σχολεία που εργάζομαι το Ubuntu/LTSP/.
Είναι όντως απογοητευτική η σκέψη πως στην πρώτη "αναποδιά" που θα μου τύχει, δε θα μπορώ να μπω στο IRC και να
ζητήσω βοήθεια! Κυριολεκτικά θα σηκώσω τα χέρια ψηλά!

Άλκη ξέρεις από πρώτο χέρι πόσο σημαντική είναι η συνεισφορά σου για τη συντήρηση αυτής της λύσης και πόσο
πολλοί στηρίζονται σε σένα και άλλους αφανείς...

Προσωπικά είμαι διατεθειμένος, προκειμένου να συνεχίσει απρόσκοπτα η δουλειά μου, να συνεισφέρω οικονομικά
(π.χ με μια μηνιαία ή ετήσια συνδρομή) σε όποιον θα μπορούσε με κάποιο τρόπο να συνεχίσει τη δουλειά αυτή. Η δουλειά αυτή
δε μπορεί να γίνεται "τσάμπα"!

Καταλαβαίνω πως καλό θα ήταν να υπάρχει επίσημη υποστήριξη αλλά ας μη γελιόμαστε Άλκη,
όλο αυτό το εγχείρημα είναι πρωτοβουλία λίγων και καλών! Που έχουν ονοματεπώνυμο... Και διόρθωσέ με αν έχω λάθος, αλλά
δεν είχατε όλα αυτά τα χρόνια μεγάλη και σοβαρή "επίσημη" υποστήριξη!

Εξάλλου, δεν είναι λίγα τα χρήματα που έχω (κι είμαι βέβαιος πως το έχουν κάνει κι άλλοι πολλοί ανάμεσά μας) ξοδέψει όλα αυτά τα χρόνια στα σχολεία για να "συμπληρώσω" εξοπλισμό που λείπει, ή να καλύψω κενά, για να κάνω τη δουλειά μου. Δεν περιμένω από κανένα επίσημο φορέα
βοήθεια για τη λειτουργία του εργαστηρίου! Όλα αυτά τα χρόνια είμαι μόνος... Εκτός βέβαια από την κοινότητα αυτή!

Καλή συνέχεια!

Θα συμφωνήσω σε όλα @ktsiaras ακόμα και σε αυτό: "...προκειμένου να συνεχίσει απρόσκοπτα η δουλειά μου, να συνεισφέρω οικονομικά
(π.χ με μια μηνιαία ή ετήσια συνδρομή) σε όποιον θα μπορούσε με κάποιο τρόπο να συνεχίσει τη δουλειά αυτή...".




mkassapakis

Παράθεση από: ktsiaras στις 01 Φεβ 2024, 10:19:56 ΠΜΓεια σε όλους,

Είμαι κι εγώ ένας από αυτούς που για πάνω από 10 χρόνια χρησιμοποιώ στα σχολεία που εργάζομαι το Ubuntu/LTSP/.
Είναι όντως απογοητευτική η σκέψη πως στην πρώτη "αναποδιά" που θα μου τύχει, δε θα μπορώ να μπω στο IRC και να
ζητήσω βοήθεια! Κυριολεκτικά θα σηκώσω τα χέρια ψηλά!

Άλκη ξέρεις από πρώτο χέρι πόσο σημαντική είναι η συνεισφορά σου για τη συντήρηση αυτής της λύσης και πόσο
πολλοί στηρίζονται σε σένα και άλλους αφανείς...

Προσωπικά είμαι διατεθειμένος, προκειμένου να συνεχίσει απρόσκοπτα η δουλειά μου, να συνεισφέρω οικονομικά
(π.χ με μια μηνιαία ή ετήσια συνδρομή) σε όποιον θα μπορούσε με κάποιο τρόπο να συνεχίσει τη δουλειά αυτή. Η δουλειά αυτή
δε μπορεί να γίνεται "τσάμπα"!

Καταλαβαίνω πως καλό θα ήταν να υπάρχει επίσημη υποστήριξη αλλά ας μη γελιόμαστε Άλκη,
όλο αυτό το εγχείρημα είναι πρωτοβουλία λίγων και καλών! Που έχουν ονοματεπώνυμο... Και διόρθωσέ με αν έχω λάθος, αλλά
δεν είχατε όλα αυτά τα χρόνια μεγάλη και σοβαρή "επίσημη" υποστήριξη!

Εξάλλου, δεν είναι λίγα τα χρήματα που έχω (κι είμαι βέβαιος πως το έχουν κάνει κι άλλοι πολλοί ανάμεσά μας) ξοδέψει όλα αυτά τα χρόνια στα σχολεία για να "συμπληρώσω" εξοπλισμό που λείπει, ή να καλύψω κενά, για να κάνω τη δουλειά μου. Δεν περιμένω από κανένα επίσημο φορέα
βοήθεια για τη λειτουργία του εργαστηρίου! Όλα αυτά τα χρόνια είμαι μόνος... Εκτός βέβαια από την κοινότητα αυτή!

Καλή συνέχεια!
Την αγωνία αυτή για τη συνέχεια τη συμμεριζόμαστε όλοι αλλά -σε αυτή τη φάση τουλάχιστον- θεωρώ λάθος να συζητάμε για τέτοιες χρηματοδοτικές λύσεις.
Πρωταρχικός μας στόχος θα πρέπει να είναι αφενός η επίσημη συνέχιση της τεχνικής στήριξης και ακόμη περισσότερο η ενδυνάμωση/εμπέδωση της αντίληψης, σε όλους τους υπεύθυνους και σε όλα τα επίπεδα, ότι η λύση Ubuntu LTSP είναι ότι πολυτιμότερο έχουμε στα εργαστήρια Πληροφορικής. Έχουμε τα επιχειρήματα να το προωθήσουμε, έχουμε την εμπειρία τόσο χρόνων και κυρίως έχουμε την απόδειξη ότι είναι η πιο συμφέρουσα οικονομικά (μιας και όλα πλέον τα μετράμε σε χρήμα!).
Ας επικεντρωθούμε σε αυτό, προσπαθώντας να δυναμώσουμε τη φωνή μας και να απαιτήσουμε λύση το συντομότερο.
Κασσαπάκης Μιχάλης - ΠΕ19

ilias_s

Είναι πραγματικά λυπηρό αυτό που συμβάινει. Ένα ακόμα βήμα πίσω στα ελληνικά σχολεία.

astakos1010

Είναι πλέον φανερό και στους πλέον αδαείς και καλοπροαίρετους ότι η πολιτική γραμμή είναι ο περιορισμός των open-source λύσεων και η πρόσδεση στο άρμα της Microsoft. Άλλωστε αυτές ήταν οι υποσχέσεις στην τελευταία όταν δια βαΐων και κλάδων υποσχέθηκε επένδυση cloud-center στη βόρεια Ελλάδα. Όλα συνδέονται το ένα με το άλλο, με πιο πρόσφατο το 41 τακατό! Και κάποιοι μιλάνε για τον "πληροφορικάριο" τον Πιερρακάκη που "ξέρει" και θα μας υποστηρίξει....ο ύπνος τρέφει....Δεν έχω καμία ελπίδα, λυπάμαι συνάδελφοι αλλά πρόκειται περί ειλημμένης απόφασης. Η "αριστεία" σε όλο της το μεγαλείο.....τουρισμός, οικοδομή, πλατφόρμες και άγιος ο θεός.

Kermit, ο Βάτραχος

Παράθεση από: pfan στις 27 Ιαν 2024, 11:37:58 ΠΜΔεκαπέντε χρόνια τώρα χρησιμοποιώ την ολοκληρωμένη λύση Ubuntu/LTSP/Epoptes/sch-scripts είτε στα σχολεία που δίδασκα είτε όταν ήμουν στο ΚΕΠΛΗΝΕΤ και κάναμε σε δεκάδες σχολεία εγκαταστάσεις. Μια λύση που έδωσε στα σχολικά εργαστήρια ζωή με ελάχιστους πόρους (οικονομικούς, εργατοώρες κλπ). Ακόμη και σήμερα συνέδεσα τους διαδραστικούς πίνακες που ήρθαν στο σχολείο στον server και ο κάθε καθηγητής έχει το δικό του εξατομικευμένο περιβάλλον σε όποια αίθουσα βρεθεί και έχουμε και την δυνατότητα να ελέγχουμε όλους τους διαδραστικούς ταυτόχρονα.
Το υπουργείο για άλλη μια φορά σταμάτησε την χρηματοδότηση για την υποστήριξη ενός τέτοιου έργου που βασίζετε σε λογισμικά ανοικτού κώδικα, που εξοικονομεί χρήματα, που δίνει στους υπεύθυνους εργαστηρίων εργαλεία για ουσιαστική παιδαγωγική αξιοποίηση του εργαστηρίου. Γιατί άραγε το υπουργείο γυρνάει την πλάτη του σε τέτοιες λύσεις;
Ας κινητοποιηθούμε για κάτι που κάνει την εκπαίδευση καλύτερη...
Μια πρώτη κίνηση είναι ο καθένας από εμάς ας σηκώσει στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης το θέμα. Ελπίζω και ενώσεις των εκπαιδευτικών Πληροφορικής να κινητοποιηθούν.
Πάντα υπάρχει ελπίδα...
Ευχαριστώ την συναδέλφισσα για τις κινήσεις που έκανε (προφανώς) για να δημοσιευθεί το θέμα:
Τα Λογισμικά Ανοικτού Κώδικα "Ubuntu/LTSP/Epoptes/sch-scripts" σταματούν να υποστηρίζονται από το υπουργείο Παιδείας

LampriniK

#59
Χαίρετε

Συνάδελφοι!
Μολις διαβασα την ειδηση για το τελος της υποστήριξης και εχω παθει σοκ!
Το θεωρώ αδιανοητο και επιτέλους εκει στο Υπουργειο πρεπει να ακουνε οσους διδάσκουμε στα σχολεία τοσα χρόνια! Η λύση που μας προσέφερε ο Άλκης με το Ubuntu-Ltsp είναι ιδανική για το σχολικο εργαστήριο Πληροφορικής και δωρεάν!
Όσα "Ευχαριστώ" και να πούμε δε θα είναι αρκετά!
Ας οργανωθούμε όλοι και να συνταξουμε ένα ενυπόγραφο  αίτημα στο οποίο θα κάνουμε γνωστή την αντίδραση μας και την απαίτηση το έργο να συνεχιστεί γιατί μας ειναι απαραίτητο για το μάθημα!!!