Τράπεζα θεμάτων πληροφορικής

Ξεκίνησε από tsabatman, 17 Οκτ 2022, 11:57:00 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

tsabatman

Αναρτήθηκαν τα πρώτα θέματα πληροφορικής στην τραπεζα θεμάτων
 https://trapeza.iep.edu.gr/public/subjects.php

manpap

Μια πρώτη συλλογή, των θεμάτων της τράπεζας που έχουν δημοσιευτεί μέχρι τώρα (10-11-2022)! Τα έχω μαζέψει κάπως, ώστε να μειωθεί ο εκτυπώσιμος χώρος! Σε πρώτη φάση τα 4α θέματα, που ήταν εύκολη η συλλογή τους! Ετοιμάζω και τα 2α!
Μία πρώτη τυπική παρατήρηση: Κάποια από αυτά λύνονται χωρίς πίνακες, γεγονός που σημαίνει ότι ίσως δούμε στο τέλος διαγωνίσματα χωρίς πίνακες στο 4ο θέμα (όχι ότι έχει σημασία για τους μαθητές που δίνουν πανελλαδικές)
Συντηρώ το μυαλό μου ακοίμητο, λαγαρό, ανήλεο. Το αμολώ να παλεύει ακατάλυτα. Άλλο αργαστήρι να κάνω το σκοτάδι φως δεν έχω.
Ν. Καζαντζάκης

manutech


Παράθεση από: manpap στις 15 Νοε 2022, 09:22:06 ΜΜΜια πρώτη συλλογή, των θεμάτων της τράπεζας που έχουν δημοσιευτεί μέχρι τώρα (10-11-2022)! Τα έχω μαζέψει κάπως, ώστε να μειωθεί ο εκτυπώσιμος χώρος! Σε πρώτη φάση τα 4α θέματα, που ήταν εύκολη η συλλογή τους! Ετοιμάζω και τα 2α!
Μία πρώτη τυπική παρατήρηση: Κάποια από αυτά λύνονται χωρίς πίνακες, γεγονός που σημαίνει ότι ίσως δούμε στο τέλος διαγωνίσματα χωρίς πίνακες στο 4ο θέμα (όχι ότι έχει σημασία για τους μαθητές που δίνουν πανελλαδικές)
Eυχαριστούμε !

manpap

Τα 2α θέματα επίσης συγκεντρωμένα σε ένα αρχείο, με τη σειρά αναφοράς τους!ΘΕΜΑ 2.docx
Συντηρώ το μυαλό μου ακοίμητο, λαγαρό, ανήλεο. Το αμολώ να παλεύει ακατάλυτα. Άλλο αργαστήρι να κάνω το σκοτάδι φως δεν έχω.
Ν. Καζαντζάκης

maganari


badim

Τράπεζα θεμάτων. Θέματα Β και Δ .Τα πρώτα 16 είναι από τον χρήστη @manpap.
Ελπίζω να μην έχουν λάθη γιατί από το πολύ copy - paste .....
Σίγουρα λάθη έχουν οι απαντήσεις και κάποιες εκφωνήσεις.

mariachriss


papaluk

Δίνεται το παρακάτω πρόγραμμα:
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Α1
 
ΣΤΑΘΕΡΕΣ
Α1=3
Β1=2
ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ
ΑΚΕΡΑΙΕΣ: α,β
 
ΑΡΧΗ
ΔΙΑΒΑΣΕ α,β
 
ΑΝ α<0 ΚΑΙ β>0 ΤΟΤΕ
αß α*Α1
 
βß α^Β1
 
ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
ΓΡΑΨΕ α
 
ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ Α1

Να γράψετε στο τετράδιο σας:
α. τις σταθερές
β. τις μεταβλητές
γ. τους συγκριτικούς τελεστές
δ. τους λογικούς τελεστές, και
ε. τις λογικές εκφράσεις
που υπάρχουν στο παραπάνω πρόγραμμα.

To = είναι συγκριτικός τελεστής, αλλά δεν χρησιμοποιείται σαν συγκριτικός στον παραπάνω κώδικα από την τράπεζα θεμάτων.. οπότε μπαίνει στο γ????

akalest0s

"Abstraction is not the first stage, but the last stage, in a mathematical development." MK
"I don't want to write about a high level thing, unless I fully understand about a low level thing" DK

nikolasmer

Παράθεση από: badim στις 11 Απρ 2023, 07:15:21 ΜΜΤράπεζα θεμάτων. Θέματα Β και Δ .Τα πρώτα 16 είναι από τον χρήστη @manpap.
Ελπίζω να μην έχουν λάθη γιατί από το πολύ copy - paste .....
Σίγουρα λάθη έχουν οι απαντήσεις και κάποιες εκφωνήσεις.
έχει βγει τίποτα άλλο από τότε;
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός