Έρχονται Απολύσεις?

Ξεκίνησε από lala, 31 Μαΐου 2013, 08:34:42 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Keep Growing

"...παράσταση διαμαρτυρίας την Τρίτη 2 Ιουλίου 2013 και ώρα 12:00, έξω από το Υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης στη Λεωφόρο Βασιλίσσης Σοφίας 15 στην Αθήνα." Δ.Σ. της Π.Ε.ΚΑ.Π.

Πόσοι θα προτιμήσουν άραγε το τσιμέντο από τις παραλίες;

ps. είναι μια ευκαιρία να γνωριστούμε από κοντά
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Keep Growing

...επίσης, παρακαλώ  τους διαχειριστές να αναρτήσουν το κάλεσμα της ΠΕΚΑΠ στα νέα του forum, λαμβάνοντας υπόψη ότι πάνω από το 80% των μελών αυτού του forum είναι καθηγητές πληροφορικής. Αν δε βοηθήσουν τώρα οι απανταχού πληροφορικοί, πότε θα βοηθήσουν;
Εξάλλου οι πανελλήνιες τελείωσαν και αν συνεχίσουμε να μιλάμε εδώ μόνο για την ΑΕΠΠ το μόνο σίγουρο είναι ότι δε θα υπάρχει (δημοφιλές) αντικείμενο κουβέντας στο άμεσο μέλλον για το παρόν forum.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

pthomop

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 29 Ιουν 2013, 10:20:30 ΜΜ
Ακριβώς! Ας μη γινόμαστε βασιλικότεροι του βασιλέως... Βέβαια δεν πρέπει να εφησυχαζόμαστε αφού πραγματικά δεν ξέρουμε από πού θα μας έρθει! Και εγώ με το ίδιο καθεστώς είμαι πλέον!

Σύμφωνα με τον νεο νομο , για να δικαιολογεις την οργανικη σου χρειάζονται 12 ώρες. Πρώτη φορά μπαίνω σε τέτοια διαδικασία αφου τα τελευταία 8 χρόνια δεν είχα αυτό το πρόβλημα. Με τρομάζει σήμερα η εφημερίδα Δημοκρατία που μας έχει πάλι πρωτοσέλιδο για μετακίνηση και με την κατάθεση του νομοσχεδίου για το Νεο Λύκειο μεσα στην εβδομάδα απο τον υπουργό, προφανώς προετοιμάζουν την κοινή γνώμη οτι είναι ένα σωστο μετρο για μας που 'καθόμαστε'.
Δεν θέλω σε καμια περίπτωση να καλύψω κενό σε οποιοδήποτε υπουργείο ή οργανισμό. Οι συνθήκες εργασίας απο αυτά που μου λένε κάποιοι γνωστοί θυμίζουν μεσαίωνα.

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: pthomop στις 30 Ιουν 2013, 02:36:41 ΜΜ
Σύμφωνα με τον νεο νομο , για να δικαιολογεις την οργανικη σου χρειάζονται 12 ώρες.

Ποιο ακριβώς είναι το απόσπασμα;

amichail

#34
Τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή (οργανικές υπεραριθμίες), και να χαρακτηριστείς υπεράριθμος, ακόμα και με το νέο νόμο, η οργανική δεν χάνεται. Ο νέος νόμος απλώς άλλαξε τις 11 ώρες που δικαιολογούσαν οργανική σε 12, λόγω της αύξησης ωραρίου.
Με τα Π.Δ. 50/96 και 100/97, δεν έχανες την οργανική με τίποτα εκτός αν καταργούνταν η σχολική μονάδα (ή η ειδικότητα).

Με το νέο νόμο για να χάσεις την οργανική στο σχολείο σου πρέπει να χαρακτηριστείς ολικά υπεράριθμος που σημαίνει να περισσεύεις και να μην μπορούν να σε διαθέσουν σε κάποιο σχολείο ούτε με Α ούτε με Β ανάθεση, ούτε με Β ειδικότητα, ούτε στην Πρωτοβάθμια κλπ (ξέρω, ξέρω εμείς δεν έχουμε Β αναθέσεις, λέω τι ισχύει γενικά) και ... και ...

Η αλλαγή με το νέο νόμο: από Σεπτέμβριο, αν και εφόσον πάρχουν λειτουργικές υπεραριθμίες και δεν καλύπτεσαι πουθενά, έρχονται τα δύσκολα: πίνακες υποχρεωτικής μετάθεσης περιφερειακής εμβέλειας, πίνακες υποχρεωτικές μετάθεσης πανελλαδικής εμβέλειας και "ξέρουμε" όλοι ότι παντού περισσεύουμε άρα πού οι οργανικές που θα μετατεθούμε;

Από την άλλη, στο νομό μου π.χ. (Ηρακλείου), πέρσι καλύφθηκαν όλοι οι Πληροφορικοί και πήραν και αναπληρωτές, που και με την αύξηση ωραρίου, πάλι χρειάζονται.
Χώρια την επιχειρηματολογία ότι οι οργανικές μας είναι στο Υπουργείο και όχι στο σχολείο.

Τώρα βέβαια, αν η κυβέρνηση αποφασίσει για το καλό του έθνους π.χ. 8 Ιουλίου θα θέσει σε διαθεσιμότητα τις ειδικότητες που αρχίζουν από Πλη... και τελειώνουν σε ...ικής, μόνο ο Θεός το ξέρει.

Καλά κάνουμε και ανησυχούμε συνάδελφε, αλλά για λάθος λόγους.

Για το τι ίσχυε μέχρι τώρα βλέπε, Υπεραριθμίες: Αναλυτικές διευκρινίσεις και παραδείγματα, των αιρετών Γρηγόρη Καλομοίρη και Χρήστου Φιρτινίδη στο π.χ. http://www.esos.gr/article/apopseis/yperarythmies_analytikes_dieykriniseis_paradeigmata

Για μένα θα πω μόνο ότι είμαι ο τύπος του δασκάλου που αν κάνω ένα μάθημα για 50η φορά θα αλλάξω για 52η φορά τις σημειώσεις μου

Ακριβή

Τελικά αγαπητέ amichail όπως δείχνουν τα πράγματα 500 περιζήτητοι πληροφορικοί παίρνουν το δρόμο της διαθεσιμότητας.  Μας λείπουν τα ονόματα και τα κριτήρια.

Ακριβή


amichail

Παράθεση από: amichail στις 01 Ιουλ 2013, 09:28:20 ΜΜ
Τώρα βέβαια, αν η κυβέρνηση αποφασίσει για το καλό του έθνους π.χ. 8 Ιουλίου θα θέσει σε διαθεσιμότητα τις ειδικότητες που αρχίζουν από Πλη... και τελειώνουν σε ...ικής, μόνο ο Θεός το ξέρει.

Έπεσα λίγο έξω στην ημερομηνία και στις ειδικότητες, αλλά η κατάσταση, συνάδελφοι, δεν είναι για γέλια.

Σκεφτείτε ότι ο Τομέας Υγείας και Πρόνοιας (που καταργείται, σύμφωνα με το παραπάνω non paper) είναι ο πολυπληθέστερος των ΕΠΑΛ (πολυπληθέστερη ειδικότητα από μόνη της είναι της Πληροφορικής, αλλά σαν τομέας είναι ο παραπάνω) που σημαίνει ότι και τα μισά ΕΠΑΛ θα συρικνωθούν ή θα κλείσουν - με ότι αυτό συνεπάγεται για τις ώρες και των άλλων ειδικοτήτων...

Από την άλλη, έστω και μία κατάργηση θέσης εκπαιδευτικού θα έπρεπε να μας βρει στους δρόμους, αλλά...
Για μένα θα πω μόνο ότι είμαι ο τύπος του δασκάλου που αν κάνω ένα μάθημα για 50η φορά θα αλλάξω για 52η φορά τις σημειώσεις μου