Έρχονται Απολύσεις?

Ξεκίνησε από lala, 31 Μαΐου 2013, 08:34:42 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

lala

γεια και χαρά σε όλους!
Ακούγονται διάφορα τελευταία...μετα την ΕΡΤ έρχεται η σειρά μας! μέσα στον Ιούλιο λένε κάποιοι διάφοροι απο υπουργεία...για μετατάξεις σε εφορίες, για διαθεσιμότητα, για απολύσεις...Και εμείς τι κάνουμε? Υπηρετήσαμε και υπηρετούμε τόσα χρόνια το δημόσιο σχολείο, κάναμε όλες τις δουλείες λόγω γνώσεις χρήσης υπολογιστή και τώρα περιμένουμε να μας πετάξουν...Ας οργανωθούμε με κάποιο τρόπο συνάδελφοι. Όλοι πιστεύουμε οτι θα τη γλυτώσουμε..όμως αυτή τη φορά είναι για όλους. Το σχέδιο είναι μεθοδευμένο...Δεν μπορεί να βγάζουν τόσα ψευτικα κενά κατα λάθος, δεν μπορεί τόσα λάθη στη σειρα..Και για την ΕΡΤ κάποιοι φωνάζουν για εμας να είστε σίγουροι δε θα φωναξει κανείς γιατί έχουμε τον τίτλο του τεμπέλη και θα πουν και καλά μας κάνουν..

Keep Growing

Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

chrzotalis

ΠΕΚΑΠ
Ούτε φωνή ούτε ακρόαση....είναι κανείς εδώ απο την ΠΕΚΑΠ;

ΑΥΞΗΣΗ ΩΡΩΝ
Ποιος έχασε ώρες για να τις βρούμε εμείς;

ΔΡΑΣΗ
Σίγουρα ΟΧΙ το να στραφούμε εναντίον συναδέλφων !

Εγινε η απώλεια συνήθεια αγαπητε;
Αφού έχουμε τόσα, fb, social media, και αν δεν έχουμε δουλειά δεν πειράζει, παλαιότερα πληρώναμε κατοστάρικο για να παίξουμε παιχνίδια τύπου farmvill  χαχαχαχαχ..



pthomop

Σημερα το Λυκειο μου εδωσε πλεονασμα 21 ωρες Πληροφορικης. Χανω οριστικα την οργανικη μου και μενει η συναδελφος που ειναι 1 χρονο πιο παλια. Στην περιφερεια μου δεν υπαρχει κανενα οργανικο κενο. Πολυ μιλανε οτι μεσα στον Ιουλιο θα μας παρει η μπαλα των απολυσεων.
Τι κανει η ΕΠΕ? Τι κανει η ΠΕΚΑΠ? Στους δευτερους ειχα πληρωσει την συνδρομη μου προπερσι και φετος που ληγει δεν εχω καμια διαθεση να ξαναπληρωσω. Εχουμε 2 χρονια που εχει βγει η Πληροφορικη απο την Α Λυκειου. Τι εκαναν οι οργανωσεις μας για αυτο? Οι Οικονομολογοι πετυχαν την αμεσως επομενη χρονια να το επαναφερουν το μαθημα τους και προσθεσαν και επιλογης στην Β. Εμεις γιατι ρε γαμωτο τιποτα. Γιατι?

Keep Growing

Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Keep Growing

Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: pthomop στις 18 Ιουν 2013, 03:25:36 ΜΜ
Χανω οριστικα την οργανικη μου ...

Αυτό είναι σίγουρο;

lala

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με τις εγγύους? Μπαίνουν σε διαθεσιμότητα κανονικά ή υπάρχει καποιος χρόνος που προστατεύονται μέχρι να έρθουν τα χειρότερα?

pthomop

Απο τη στιγμη που δεν συμπληρωνω 12 ωρες , ναι την χανω. Και η αλητεία του υπουργειου ειναι οτι στις ωρες που δηλωσε το σχολείο ειναι οτι δεν φαινονται οι ωρες εργαστηριου και οι ωρες της Τεχνολογιας Επικοινωνιων με τις οποιες οριακα θα διατηρουσα την οργανικη. Τελος παντων ο Μητσοτακης ζητησε ονοματα των πλεοναζοντων καθηγητων για να μπουν στην κινητικοτητα.
Συγχαρητηρια σε ολους μας που διατηρησαμε την ειδικοτητα μας διαιρεμενη ( Πανεπιστημιακοι και ΤΕΙτζιδες, παιδαγωγικη επαρκεια ή οχι, Μαθηματικοι και Φυσικοι κλπ) και δεν ειχαμε μια ενιαια φωνη . Τωρα που οι περισσοτεροι θα μετακινηθουμε σε Δημους και υπουργεια δουλευοντας σαν σκλαβοι για τους παλιους και με τον μπαμπουλα της αξιολογησης πανω απο τα κεφαλαια μας τι θα εχει να πει η ΠΕΚΑΠ, η ΕΠΕ.
Συγνωμη για το επιθετικο υφος μου αλλα με πνιγει η αδικια.

lala

Ζήτησε ονόματα όμως? Το ξέρουμε σίγουρα? ή είναι όλα στα γενικότερα πλάισια της τρομοκρατίας..Γιατί μέχρι στιγμής στις διευθύνσεις δεν έχει ζητηθεί κανένα όνομα και το λέω με 100% σιγουριά. Οι διευθυντές εκπαιδευσης δεν έχουν δώσει ονόματα...Το μόνο που σκέφτομαι είναι να τα πάρουν κατευθύαν απο το survey μέσω υπουργείου...Και θα μας βάλει σε διαθεσιμότητα ή θα μας μεταακινήσει κατευθείαν και με τι κριτήρια..?Ας ηρεμήσουμε λίγο και να δούμε τι πραγματικά ισχύει και όχι τι λένε τα παπαγαλάκια οι δημοσιογράφοι για να γράφουν νούμερα...

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: pthomop στις 29 Ιουν 2013, 11:30:30 ΠΜ
Απο τη στιγμη που δεν συμπληρωνω 12 ωρες , ναι την χανω.

Από πού προκύπτει αυτό;

Katsadouros_Dhm

#26
@lala: Δεν έχει τεθεί θέμα διαθεσιμότητας εκπαιδευτικών. Στο μέλλον βέβαια κανείς δε γνωρίζει τι θα μας βρει. Τώρα, αν θέλει κάποια να μείνει έγκυος, εμείς να ευχηθούμε τα καλύτερα!   :)

@pthomop: Η οργανική που έχεις στο σχολείο σου δε χάνεται επειδή έχεις βγει υπεράριθμος. ( Προφανώς το ξέρει και ο συνάδελφος Νίκος, γι' αυτό σε ρωτάει και σε ξαναρωτάει...) Και γω έτσι είμαι, και πέρσι έτσι ήμουν, όπως και πολλοί άλλοι συνάδελφοι. Για να χαθεί η οργανική σου θα πρέπει ή να κλείσει το σχολείο σου ή να κάνεις εσύ χρήση της υπεραριθμίας. Άσε που πολλές υπεραριθμίες είναι πλασματικές, -όπως και τα πλεονάσματα που αναφέρονται δεν ισχύουν στην πραγματικότητα- μερικούς λόγους τους έχεις ήδη αναφέρει και συ, κοίτα αν θέλεις και αυτό:
http://www.kathigitis.org/emfanise-ke-drakous-to-paramithi-ton-pleonazonton-kathigiton-pliroforikis/

Εγώ να πω για άλλη μια φορά ότι δεν πρέπει να χαθούν άλλες ώρες πληροφορικής από τα (νέα) προγράμματα σπουδών -να γίνει το αντίθετο-, αυτό είναι το κλειδί για να είμαστε ήσυχοι.

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: Katsadouros_Dhm στις 29 Ιουν 2013, 07:54:32 ΜΜ
@pthomop: Η οργανική που έχεις στο σχολείο σου δε χάνεται επειδή έχεις βγει υπεράριθμος. ( Προφανώς το ξέρει και ο συνάδελφος Νίκος, γι' αυτό σε ρωτάει και σε ξαναρωτάει...) Και γω έτσι είμαι, και πέρσι έτσι ήμουν, όπως και πολλοί άλλοι συνάδελφοι.

Ακριβώς! Ας μη γινόμαστε βασιλικότεροι του βασιλέως... Βέβαια δεν πρέπει να εφησυχαζόμαστε αφού πραγματικά δεν ξέρουμε από πού θα μας έρθει! Και εγώ με το ίδιο καθεστώς είμαι πλέον!

Keep Growing

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 29 Ιουν 2013, 10:20:30 ΜΜ
... Βέβαια δεν πρέπει να εφησυχαζόμαστε αφού πραγματικά δεν ξέρουμε από πού θα μας έρθει! ...
... βλέπε ΕΡΤ, ή από τις αναθυμιάσεις θα πεθάνουμε ή από εγκαύματα ή και από τα 2, γιατί όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά και αυτή δυστυχώς για να υπάρχει κάτι καίγεται και οι εμπρηστές γνωρίζουν πολύ καλά ότι αν κάποιος βρεθεί αντιμέτωπος με τη φωτιά δεν κοιτάζει να σβήσει τη φωτιά, αλλά να σώσει το τομάρι του. Δυστυχώς είναι πλέον αργά. Θα καούν πολλά τομάρια (μην παρεξηγήσετε τη λέξη) ώσπου να σβήσει η φωτιά από μόνη της. Η μόνη περίπτωση σωτηρίας είναι η ξαφνική νεροποντή διαρκείας μέσα στο καλοκαίρι. Σπάνιο μεν, αδύνατο να συμβεί δε, όχι.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

OpenSource

γιατί ανησυχείτε βρε παιδιά, δεν έχετε εμπιστοσύνη στους αρμόδιους υπουργούς? :angel: ειδικά μετά το ανασχηματισμό δεν αισθάνομαι καμία μα καμία ανασφάλεια! >:D