Έρχονται Απολύσεις?

Ξεκίνησε από lala, 31 Μαΐου 2013, 08:34:42 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

lala

Τι ακριβώς γίνεται με τους Πληροφορικούς? Όλοι μιλάνε για απολύσεις απο εμάς πρώτα..Μιλάνε για 2500 υπεράριθμους. Μα κάθε χρόνο παίρνει αναπληρωτές ...

evry

Οι αναπληρωτές καλυπτούν κενά που δημιουργούνται από αποσπάσεις. Με την μείωση των ωρών του μαθήματος και ταυτόχρονα την αύξηση του ωραρίου (+εργαστήριο) θα βγουν πολλοί υπεράριθμοι. Με πρόχειρους υπολογισμούς δεν μπορώ να φανταστώ Λύκειο με 2 καθηγητές με τα νέα δεδομένα, όσο μεγάλο και να είναι.
Δεν ξέρω αν είναι 2500 αλλά σίγουρα είναι πολλοί.
Είναι προφανές ότι σαν κλάδος έχουμε στοχοποιηθεί με ότι αυτό συνεπάγεται (βλέπε δημοσίευμα Καθημερινής).


ΥΓ. Θυμάμαι πριν διοριστώ που ενώ δούλευα παράλληλα έκανα αιτήσεις σε διάφορες υπηρεσίες του δημοσίου. Πολλές φορές οι διατάξεις σε κάποιες από αυτές ήταν τόσο φωτογραφικές που φαινόταν με την πρώτη ματιά.
  Επιτέλους για πρώτη φορά βλέπω και μια φωτογραφική διάταξη που είναι για μένα
     Αν είσαι καθηγητής πληροφορικής και υπεράριθμος και προυπηρεσία < 12.0 Τότε
             Πήγαινε στο Τέλος Αλγορίθμου
    Τέλος_αν
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

chrisk

Οντως κατι ακουγεται και καθε μερα γινεται ολοένα και φανεροτερο....

για μας δεν παιζει υποχρεωτικη μεταθεση γιατι παντου εχουμε κοσμο. επισης δεν παιζουν μεταθεσεις....

το χειροτερο ειναι οτι αποφασιζουν για οργανικα κενα, υπεραριθμιες τωρα, χωρις να λαβουν υπ οψιν γονικες άδεις, αδειες ανευ αποδοχων το καλοκαιρι, αποσπασεις, διαθεσεις στην πρωτοβαθμια.

ετσι θα δημιουργηθει το εξης οξυμωρο: να εχουμε μπει σε διαθεσιμοτητα ή απόλυση και να μεινουν κενα πισω στα οποία θα σε επαναδιαθεσουν τον οκτωβριο ή στην χειρότερη θα προσλαβουν εσενα σαν αναπληρωτη μειωμενου ωραριου!!!!

χαρμα οφθαλμων ειμαστε....

odysseas

Παράθεση από: evry στις 31 Μαΐου 2013, 09:18:24 ΠΜ
ΥΓ. Θυμάμαι πριν διοριστώ που ενώ δούλευα παράλληλα έκανα αιτήσεις σε διάφορες υπηρεσίες του δημοσίου. Πολλές φορές οι διατάξεις σε κάποιες από αυτές ήταν τόσο φωτογραφικές που φαινόταν με την πρώτη ματιά. Επιτέλους για πρώτη φορά βλέπω και μια φωτογραφική διάταξη που είναι για μένα

Δεν είναι για σένα, δε λέει τίποτα για μπάσκετ.  ;)

ntzios kostas

To κακό είναι ότι περιμένουμε απλά τι θα γίνει. Τέτοια παθητική στάση δεν έχει ξανά υπάρξει στα χρονικά. Θέλω να ελπίζω ότι τις επόμενες μέρες θα ακούσουμε ενέργειες από τα συνδικαλιστικά μας όργανα. Αλλιώς GOTO Τελος Σχολείο.
Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

P.Tsiotakis

η επιστράτευση γι αυτό έγινε και όχι για τις πανελλαδικές εξετάσεις φίλοι μουμ το πιστεύω αυτό που το διάβασα κάπου
όλα θα γίνουν άμεσα στις επόμενες εβδομάδες θα το δείτε

lala

Πιστεύω όμως οτι δεν έχει νομική βάση να πάρει έστω και έναν αναπληρωτή μετά αν κάνει απολύσεις. Πως θα δουλέψουν τα σχολεία? Δηλαδή εμείς του περισσεύουμε και μας απολύει και μετά προσλαμβάνει αναπληρωτές?

sstergou

Δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Οι μόνιμοι καλύπτουν οργανικά κενά, οι αναπληρωτές λειτουργικά.

ntzios kostas

O πρώτος και μοναδικός στόχος του είναι να κανει απόλύσεις. Τους αναπληρωτές, αν θα τους πάρει θα τους πάρει Νοέμβριο με μισθό 600 ευρώ. Μέχρι τότε θα έχει ανακοινώνει στους Ευρωπαίους απολύσεις.

Το χειρότερο κακό είναι ότι οι απολύσεις θα γίνουν χωρίς καμία αξιολόγηση. Ο τίτλος του πτυχίου, η κατοχή μεταπτυχιακών τίτλων, η επιτυχία στο ΑΣΕΠ, πάνε όλα κάδο.

Σίγουρα υπάρχουν ενέργειες που μπορούμε να κάνουμε και όντας επιστρατευμένοι.

Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

sstergou

Εκτός των υπαλλήλων των ΟΤΑ και εκπαιδευτικοί σε διαθεσιμότητα έως το τέλος του χρόνου.

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=368709

pgrontas

Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

Keep Growing

Άσε που θα αρχίσουν να αποθρασύνονται τα αρχαίγωνα ένστικτα αυτοσυντήρησης και θα γίνουμε πραγματική ζούγκλα ...
...
Τελικά το πείραμα πέτυχε. Ο βάτραχος (σχεδόν) έβρασε χωρίς να κάνει κιχ ...
...
Το κουφάρι του βατράχου θα ταΐσει τα ερπετά, τα ερπετά με τη σειρά τους θα ταΐσουν τα αρπαχτικά   ... και η ζωή (στη νέα της πλέον μορφή) συνεχίζεται ...

ps. Είναι εντυπωσιακή η απάθεια με την οποία διαβάζω αυτά τα άρθρα. Και μιλάω για τον εαυτό μου, για αποφυγή παρεξηγήσεων.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Katsadouros_Dhm

Διαβάστε και αυτό:
http://www.alfavita.gr/arthra/%CF%84%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BC%CF%8D%CE%B8%CE%B9-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%BB%CE%B5%CE%BF%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CF%8C%CE%BD%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%B3%CE%B7%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CF%89%CE%BD%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%BF%CF%85-%CE%B4%CE%AD%CE%B4%CE%B1

Το μόνο που έχω να συμπληρώσω είναι ότι το κλειδί είναι οι ώρες πληροφορικής, που θα πρέπει να διατηρηθούν (αυξηθούν) στα σχολεία (Αθμιας και Βθμιας). Προς τα εκεί πρέπει να πιέσουν όλες οι ενώσεις.

poursali

Παράθεση από: Keep Growing στις 09 Ιουν 2013, 10:46:08 ΜΜ
ps. Είναι εντυπωσιακή η απάθεια με την οποία διαβάζω αυτά τα άρθρα. Και μιλάω για τον εαυτό μου, για αποφυγή παρεξηγήσεων.

"κοίτα μαμά πως εξατμίζεται η πέτσα από το κορμί μου"
"δεν πονάει καθόλου"
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

OpenSource

Παράθεση από: Katsadouros_Dhm στις 09 Ιουν 2013, 11:12:36 ΜΜ
Διαβάστε και αυτό:
http://www.alfavita.gr/arthra/%CF%84%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BC%CF%8D%CE%B8%CE%B9-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%BB%CE%B5%CE%BF%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CF%8C%CE%BD%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%B3%CE%B7%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CF%89%CE%BD%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%BF%CF%85-%CE%B4%CE%AD%CE%B4%CE%B1

Το μόνο που έχω να συμπληρώσω είναι ότι το κλειδί είναι οι ώρες πληροφορικής, που θα πρέπει να διατηρηθούν (αυξηθούν) στα σχολεία (Αθμιας και Βθμιας). Προς τα εκεί πρέπει να πιέσουν όλες οι ενώσεις.

μακαρι και η ΠΕΚΑΠ να εγραφε κατι παρομοιο...

lala

γεια και χαρά σε όλους!
Ακούγονται διάφορα τελευταία...μετα την ΕΡΤ έρχεται η σειρά μας! μέσα στον Ιούλιο λένε κάποιοι διάφοροι απο υπουργεία...για μετατάξεις σε εφορίες, για διαθεσιμότητα, για απολύσεις...Και εμείς τι κάνουμε? Υπηρετήσαμε και υπηρετούμε τόσα χρόνια το δημόσιο σχολείο, κάναμε όλες τις δουλείες λόγω γνώσεις χρήσης υπολογιστή και τώρα περιμένουμε να μας πετάξουν...Ας οργανωθούμε με κάποιο τρόπο συνάδελφοι. Όλοι πιστεύουμε οτι θα τη γλυτώσουμε..όμως αυτή τη φορά είναι για όλους. Το σχέδιο είναι μεθοδευμένο...Δεν μπορεί να βγάζουν τόσα ψευτικα κενά κατα λάθος, δεν μπορεί τόσα λάθη στη σειρα..Και για την ΕΡΤ κάποιοι φωνάζουν για εμας να είστε σίγουροι δε θα φωναξει κανείς γιατί έχουμε τον τίτλο του τεμπέλη και θα πουν και καλά μας κάνουν..

Keep Growing

Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

chrzotalis

ΠΕΚΑΠ
Ούτε φωνή ούτε ακρόαση....είναι κανείς εδώ απο την ΠΕΚΑΠ;

ΑΥΞΗΣΗ ΩΡΩΝ
Ποιος έχασε ώρες για να τις βρούμε εμείς;

ΔΡΑΣΗ
Σίγουρα ΟΧΙ το να στραφούμε εναντίον συναδέλφων !

Εγινε η απώλεια συνήθεια αγαπητε;
Αφού έχουμε τόσα, fb, social media, και αν δεν έχουμε δουλειά δεν πειράζει, παλαιότερα πληρώναμε κατοστάρικο για να παίξουμε παιχνίδια τύπου farmvill  χαχαχαχαχ..



pthomop

Σημερα το Λυκειο μου εδωσε πλεονασμα 21 ωρες Πληροφορικης. Χανω οριστικα την οργανικη μου και μενει η συναδελφος που ειναι 1 χρονο πιο παλια. Στην περιφερεια μου δεν υπαρχει κανενα οργανικο κενο. Πολυ μιλανε οτι μεσα στον Ιουλιο θα μας παρει η μπαλα των απολυσεων.
Τι κανει η ΕΠΕ? Τι κανει η ΠΕΚΑΠ? Στους δευτερους ειχα πληρωσει την συνδρομη μου προπερσι και φετος που ληγει δεν εχω καμια διαθεση να ξαναπληρωσω. Εχουμε 2 χρονια που εχει βγει η Πληροφορικη απο την Α Λυκειου. Τι εκαναν οι οργανωσεις μας για αυτο? Οι Οικονομολογοι πετυχαν την αμεσως επομενη χρονια να το επαναφερουν το μαθημα τους και προσθεσαν και επιλογης στην Β. Εμεις γιατι ρε γαμωτο τιποτα. Γιατι?

Keep Growing

Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Keep Growing

Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: pthomop στις 18 Ιουν 2013, 03:25:36 ΜΜ
Χανω οριστικα την οργανικη μου ...

Αυτό είναι σίγουρο;

lala

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με τις εγγύους? Μπαίνουν σε διαθεσιμότητα κανονικά ή υπάρχει καποιος χρόνος που προστατεύονται μέχρι να έρθουν τα χειρότερα?

pthomop

Απο τη στιγμη που δεν συμπληρωνω 12 ωρες , ναι την χανω. Και η αλητεία του υπουργειου ειναι οτι στις ωρες που δηλωσε το σχολείο ειναι οτι δεν φαινονται οι ωρες εργαστηριου και οι ωρες της Τεχνολογιας Επικοινωνιων με τις οποιες οριακα θα διατηρουσα την οργανικη. Τελος παντων ο Μητσοτακης ζητησε ονοματα των πλεοναζοντων καθηγητων για να μπουν στην κινητικοτητα.
Συγχαρητηρια σε ολους μας που διατηρησαμε την ειδικοτητα μας διαιρεμενη ( Πανεπιστημιακοι και ΤΕΙτζιδες, παιδαγωγικη επαρκεια ή οχι, Μαθηματικοι και Φυσικοι κλπ) και δεν ειχαμε μια ενιαια φωνη . Τωρα που οι περισσοτεροι θα μετακινηθουμε σε Δημους και υπουργεια δουλευοντας σαν σκλαβοι για τους παλιους και με τον μπαμπουλα της αξιολογησης πανω απο τα κεφαλαια μας τι θα εχει να πει η ΠΕΚΑΠ, η ΕΠΕ.
Συγνωμη για το επιθετικο υφος μου αλλα με πνιγει η αδικια.

lala

Ζήτησε ονόματα όμως? Το ξέρουμε σίγουρα? ή είναι όλα στα γενικότερα πλάισια της τρομοκρατίας..Γιατί μέχρι στιγμής στις διευθύνσεις δεν έχει ζητηθεί κανένα όνομα και το λέω με 100% σιγουριά. Οι διευθυντές εκπαιδευσης δεν έχουν δώσει ονόματα...Το μόνο που σκέφτομαι είναι να τα πάρουν κατευθύαν απο το survey μέσω υπουργείου...Και θα μας βάλει σε διαθεσιμότητα ή θα μας μεταακινήσει κατευθείαν και με τι κριτήρια..?Ας ηρεμήσουμε λίγο και να δούμε τι πραγματικά ισχύει και όχι τι λένε τα παπαγαλάκια οι δημοσιογράφοι για να γράφουν νούμερα...

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: pthomop στις 29 Ιουν 2013, 11:30:30 ΠΜ
Απο τη στιγμη που δεν συμπληρωνω 12 ωρες , ναι την χανω.

Από πού προκύπτει αυτό;

Katsadouros_Dhm

#26
@lala: Δεν έχει τεθεί θέμα διαθεσιμότητας εκπαιδευτικών. Στο μέλλον βέβαια κανείς δε γνωρίζει τι θα μας βρει. Τώρα, αν θέλει κάποια να μείνει έγκυος, εμείς να ευχηθούμε τα καλύτερα!   :)

@pthomop: Η οργανική που έχεις στο σχολείο σου δε χάνεται επειδή έχεις βγει υπεράριθμος. ( Προφανώς το ξέρει και ο συνάδελφος Νίκος, γι' αυτό σε ρωτάει και σε ξαναρωτάει...) Και γω έτσι είμαι, και πέρσι έτσι ήμουν, όπως και πολλοί άλλοι συνάδελφοι. Για να χαθεί η οργανική σου θα πρέπει ή να κλείσει το σχολείο σου ή να κάνεις εσύ χρήση της υπεραριθμίας. Άσε που πολλές υπεραριθμίες είναι πλασματικές, -όπως και τα πλεονάσματα που αναφέρονται δεν ισχύουν στην πραγματικότητα- μερικούς λόγους τους έχεις ήδη αναφέρει και συ, κοίτα αν θέλεις και αυτό:
http://www.kathigitis.org/emfanise-ke-drakous-to-paramithi-ton-pleonazonton-kathigiton-pliroforikis/

Εγώ να πω για άλλη μια φορά ότι δεν πρέπει να χαθούν άλλες ώρες πληροφορικής από τα (νέα) προγράμματα σπουδών -να γίνει το αντίθετο-, αυτό είναι το κλειδί για να είμαστε ήσυχοι.

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: Katsadouros_Dhm στις 29 Ιουν 2013, 07:54:32 ΜΜ
@pthomop: Η οργανική που έχεις στο σχολείο σου δε χάνεται επειδή έχεις βγει υπεράριθμος. ( Προφανώς το ξέρει και ο συνάδελφος Νίκος, γι' αυτό σε ρωτάει και σε ξαναρωτάει...) Και γω έτσι είμαι, και πέρσι έτσι ήμουν, όπως και πολλοί άλλοι συνάδελφοι.

Ακριβώς! Ας μη γινόμαστε βασιλικότεροι του βασιλέως... Βέβαια δεν πρέπει να εφησυχαζόμαστε αφού πραγματικά δεν ξέρουμε από πού θα μας έρθει! Και εγώ με το ίδιο καθεστώς είμαι πλέον!

Keep Growing

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 29 Ιουν 2013, 10:20:30 ΜΜ
... Βέβαια δεν πρέπει να εφησυχαζόμαστε αφού πραγματικά δεν ξέρουμε από πού θα μας έρθει! ...
... βλέπε ΕΡΤ, ή από τις αναθυμιάσεις θα πεθάνουμε ή από εγκαύματα ή και από τα 2, γιατί όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά και αυτή δυστυχώς για να υπάρχει κάτι καίγεται και οι εμπρηστές γνωρίζουν πολύ καλά ότι αν κάποιος βρεθεί αντιμέτωπος με τη φωτιά δεν κοιτάζει να σβήσει τη φωτιά, αλλά να σώσει το τομάρι του. Δυστυχώς είναι πλέον αργά. Θα καούν πολλά τομάρια (μην παρεξηγήσετε τη λέξη) ώσπου να σβήσει η φωτιά από μόνη της. Η μόνη περίπτωση σωτηρίας είναι η ξαφνική νεροποντή διαρκείας μέσα στο καλοκαίρι. Σπάνιο μεν, αδύνατο να συμβεί δε, όχι.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

OpenSource

γιατί ανησυχείτε βρε παιδιά, δεν έχετε εμπιστοσύνη στους αρμόδιους υπουργούς? :angel: ειδικά μετά το ανασχηματισμό δεν αισθάνομαι καμία μα καμία ανασφάλεια! >:D

Keep Growing

"...παράσταση διαμαρτυρίας την Τρίτη 2 Ιουλίου 2013 και ώρα 12:00, έξω από το Υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης στη Λεωφόρο Βασιλίσσης Σοφίας 15 στην Αθήνα." Δ.Σ. της Π.Ε.ΚΑ.Π.

Πόσοι θα προτιμήσουν άραγε το τσιμέντο από τις παραλίες;

ps. είναι μια ευκαιρία να γνωριστούμε από κοντά
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Keep Growing

...επίσης, παρακαλώ  τους διαχειριστές να αναρτήσουν το κάλεσμα της ΠΕΚΑΠ στα νέα του forum, λαμβάνοντας υπόψη ότι πάνω από το 80% των μελών αυτού του forum είναι καθηγητές πληροφορικής. Αν δε βοηθήσουν τώρα οι απανταχού πληροφορικοί, πότε θα βοηθήσουν;
Εξάλλου οι πανελλήνιες τελείωσαν και αν συνεχίσουμε να μιλάμε εδώ μόνο για την ΑΕΠΠ το μόνο σίγουρο είναι ότι δε θα υπάρχει (δημοφιλές) αντικείμενο κουβέντας στο άμεσο μέλλον για το παρόν forum.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

pthomop

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 29 Ιουν 2013, 10:20:30 ΜΜ
Ακριβώς! Ας μη γινόμαστε βασιλικότεροι του βασιλέως... Βέβαια δεν πρέπει να εφησυχαζόμαστε αφού πραγματικά δεν ξέρουμε από πού θα μας έρθει! Και εγώ με το ίδιο καθεστώς είμαι πλέον!

Σύμφωνα με τον νεο νομο , για να δικαιολογεις την οργανικη σου χρειάζονται 12 ώρες. Πρώτη φορά μπαίνω σε τέτοια διαδικασία αφου τα τελευταία 8 χρόνια δεν είχα αυτό το πρόβλημα. Με τρομάζει σήμερα η εφημερίδα Δημοκρατία που μας έχει πάλι πρωτοσέλιδο για μετακίνηση και με την κατάθεση του νομοσχεδίου για το Νεο Λύκειο μεσα στην εβδομάδα απο τον υπουργό, προφανώς προετοιμάζουν την κοινή γνώμη οτι είναι ένα σωστο μετρο για μας που 'καθόμαστε'.
Δεν θέλω σε καμια περίπτωση να καλύψω κενό σε οποιοδήποτε υπουργείο ή οργανισμό. Οι συνθήκες εργασίας απο αυτά που μου λένε κάποιοι γνωστοί θυμίζουν μεσαίωνα.

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: pthomop στις 30 Ιουν 2013, 02:36:41 ΜΜ
Σύμφωνα με τον νεο νομο , για να δικαιολογεις την οργανικη σου χρειάζονται 12 ώρες.

Ποιο ακριβώς είναι το απόσπασμα;

amichail

#34
Τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή (οργανικές υπεραριθμίες), και να χαρακτηριστείς υπεράριθμος, ακόμα και με το νέο νόμο, η οργανική δεν χάνεται. Ο νέος νόμος απλώς άλλαξε τις 11 ώρες που δικαιολογούσαν οργανική σε 12, λόγω της αύξησης ωραρίου.
Με τα Π.Δ. 50/96 και 100/97, δεν έχανες την οργανική με τίποτα εκτός αν καταργούνταν η σχολική μονάδα (ή η ειδικότητα).

Με το νέο νόμο για να χάσεις την οργανική στο σχολείο σου πρέπει να χαρακτηριστείς ολικά υπεράριθμος που σημαίνει να περισσεύεις και να μην μπορούν να σε διαθέσουν σε κάποιο σχολείο ούτε με Α ούτε με Β ανάθεση, ούτε με Β ειδικότητα, ούτε στην Πρωτοβάθμια κλπ (ξέρω, ξέρω εμείς δεν έχουμε Β αναθέσεις, λέω τι ισχύει γενικά) και ... και ...

Η αλλαγή με το νέο νόμο: από Σεπτέμβριο, αν και εφόσον πάρχουν λειτουργικές υπεραριθμίες και δεν καλύπτεσαι πουθενά, έρχονται τα δύσκολα: πίνακες υποχρεωτικής μετάθεσης περιφερειακής εμβέλειας, πίνακες υποχρεωτικές μετάθεσης πανελλαδικής εμβέλειας και "ξέρουμε" όλοι ότι παντού περισσεύουμε άρα πού οι οργανικές που θα μετατεθούμε;

Από την άλλη, στο νομό μου π.χ. (Ηρακλείου), πέρσι καλύφθηκαν όλοι οι Πληροφορικοί και πήραν και αναπληρωτές, που και με την αύξηση ωραρίου, πάλι χρειάζονται.
Χώρια την επιχειρηματολογία ότι οι οργανικές μας είναι στο Υπουργείο και όχι στο σχολείο.

Τώρα βέβαια, αν η κυβέρνηση αποφασίσει για το καλό του έθνους π.χ. 8 Ιουλίου θα θέσει σε διαθεσιμότητα τις ειδικότητες που αρχίζουν από Πλη... και τελειώνουν σε ...ικής, μόνο ο Θεός το ξέρει.

Καλά κάνουμε και ανησυχούμε συνάδελφε, αλλά για λάθος λόγους.

Για το τι ίσχυε μέχρι τώρα βλέπε, Υπεραριθμίες: Αναλυτικές διευκρινίσεις και παραδείγματα, των αιρετών Γρηγόρη Καλομοίρη και Χρήστου Φιρτινίδη στο π.χ. http://www.esos.gr/article/apopseis/yperarythmies_analytikes_dieykriniseis_paradeigmata

Για μένα θα πω μόνο ότι είμαι ο τύπος του δασκάλου που αν κάνω ένα μάθημα για 50η φορά θα αλλάξω για 52η φορά τις σημειώσεις μου

Ακριβή

Τελικά αγαπητέ amichail όπως δείχνουν τα πράγματα 500 περιζήτητοι πληροφορικοί παίρνουν το δρόμο της διαθεσιμότητας.  Μας λείπουν τα ονόματα και τα κριτήρια.

Ακριβή


amichail

Παράθεση από: amichail στις 01 Ιουλ 2013, 09:28:20 ΜΜ
Τώρα βέβαια, αν η κυβέρνηση αποφασίσει για το καλό του έθνους π.χ. 8 Ιουλίου θα θέσει σε διαθεσιμότητα τις ειδικότητες που αρχίζουν από Πλη... και τελειώνουν σε ...ικής, μόνο ο Θεός το ξέρει.

Έπεσα λίγο έξω στην ημερομηνία και στις ειδικότητες, αλλά η κατάσταση, συνάδελφοι, δεν είναι για γέλια.

Σκεφτείτε ότι ο Τομέας Υγείας και Πρόνοιας (που καταργείται, σύμφωνα με το παραπάνω non paper) είναι ο πολυπληθέστερος των ΕΠΑΛ (πολυπληθέστερη ειδικότητα από μόνη της είναι της Πληροφορικής, αλλά σαν τομέας είναι ο παραπάνω) που σημαίνει ότι και τα μισά ΕΠΑΛ θα συρικνωθούν ή θα κλείσουν - με ότι αυτό συνεπάγεται για τις ώρες και των άλλων ειδικοτήτων...

Από την άλλη, έστω και μία κατάργηση θέσης εκπαιδευτικού θα έπρεπε να μας βρει στους δρόμους, αλλά...
Για μένα θα πω μόνο ότι είμαι ο τύπος του δασκάλου που αν κάνω ένα μάθημα για 50η φορά θα αλλάξω για 52η φορά τις σημειώσεις μου